Інформаційна війна проти Євромайдану на Заході
Ще на початку мирних протестів, коли на вулиці Києва вийшли мільйони, один знайомий вашингтонський аналітик на моє здивування, замість захоплення, висловив свій скептицизм: "Ви уявляєте, як мусять ненавидіти усих цих протестуючих ті, хто на Сході України". Він мало що знав про Україну, будучи типовим читачем Нью-Йорк Таймс, де з'являлося чимало статей про розкол України.
Українці скаржаться на м'якість західних урядів до режиму Януковича. Відсутність будь-яких реальних санкцій. Пояснюють нерішучість Заходу геополітичним розрахунком, сильною позицією Росії, лобістами Януковича у Вашингтоні. Але чомусь мало хто говорить про суспільну думку громадян західних країн. Але ж саме на цю думку більшості виборців своїх країн, а не так на заклики українців чи навіть на петиції місцевої діаспори, звертають увагу політики!
Попри те, що тема України останні три місяці періодично миготить у світових ЗМІ, західна публіка погано розуміє, що відбувається у нашій країні. Досліджувати мало хто буде, а от готові штампи дуже легко переймаються. Ось їх приблизний набір:
1. Україна розділена країна, протести не репрезентують волю народу України, Схід проти Майдану
2. На Майдані праві радикали, ледь не фанати самого Гітлера
3. Янукович – легітимно обраний, треба з ним змиритись і чекати наступних виборів
4. Не можна робити революцію тільки через непопулярне політичне рішення – відмову Асоціації з ЄС
5. Неясно чого хочуть українці, хто замість Януковича?
6. Конфлікт в Україні – результат політичної боротьби за владу між ПР та опозицією або ж геополітичної боротьби ЄС і Росії
7. На Майдані хочуть насильством захопити владу і не хочуть переговорів, за кров відповідальність несуть усі сторони.
Не треба пояснювати, що ці месседжі у значній мірі сформульовані не Києвом, а Москвою. Вони ефективно тиражуються не лише російськими ЗМІ і коментаторами, купленими російським урядом чи безпосередньо українською владою. Їх озвучуюють і незалежні аналітики, які потрапили у полон цього штучно сконструйованого дискурсу, самі не усвідомлюючи цього.
Євромайдану і усім небайдужим українцям треба сформувати контрдискурс у цій інформаційній війні. Не просто ділитися "сирими" фактами, фотографіями, відео, але і пояснювати події в Україні з врахуванням інформаційної війни, яка проти нього ведеться. Давати приклади євреїв-євромайданівців, протестувальників зі Сходу і Півдня. Пояснювати і доводити, як організовуюються і проплачуються мітинги антимайдану. Як тітушки створюють хаос, калічать людей, і ким вони найняті.
Це треба робити, щоб у такі трагічні моменти, як сьогодні, коли у всіх причетних до України кров холоне у жилах, світові медіа не просто рапортували про черговий незрозумілий спалах насилля у Києві, а про боротьбу добра і зла, як це сприймаємо ми.
P.S. Навожу кілька прикладів.
1. Ось анонімний, нехай і проплачений, але досить типовий коментар під сьогоднішньою новиною CNN про події в Україні:
"Ukrainian president was elected by the majority, under strict monitoring. This is a legal government that got into power the same way as those in the West. You can't get more democratic than that. What these "protesters" that are based mostly in the Western and Central Ukraine are trying to do is replace a president supported by the East and South with one of their own. The so called protesters are not your average people who wave flags. They are similar to a military unit. They throw rocks, Molotov cocktails, occupy administration buildings. This would not be allowed in any Western country. But the government seems not to have a spine or has their cash in the Western banks that's why it's afraid to use force that's why it wants to peacefully end the crisis at any cost bar the government's resignation."
2. Стаття американських аналітиків у Нью-Йорк Таймз: "Київ не готовий до Європи" http://www.nytimes.com/2013/12/21/opinion/kiev-isnt-ready-for-europe.html
3. Відео (автор: Катерина Панова), як українську конференцію у Нью-Йоркському університеті, перериває місцевий "активіст" з криками, що на Майдані стоять гітлерівці
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.