Дмитро Тузов Політичний оглядач, журналіст

Як відштовхнутись від ''дна''

17 вересня 2020, 14:57

Передмова

Про те, що ми не зробили після проголошення Незалежності, чому досі не використали історичний шанс створити ефективну й міцну країну і в чому ми помиляємося й досі, перебуваючи в стані незнання чи самообману, – наша розмова в "Медіа-клубі" з головною редакторкою газети "День" Ларисою Івшиною.

В розмові є теми, які вас точно зачеплять. До прикладу, про те, що ми без бою віддали власні назви й терміни. Що має тепер негативні наслідки. Чи справді ми погодились бути "молодою" державою, відмовившись від тисячолітньої історії? Адже вислів "руський мир", який перехопила Москва – це, насправді, про нас. Звісно, не в тому значенні, який зараз панує в нашій свідомості і пов'язаний з країною – агресором. Чи варто, наприклад, нагадувати працю Михайла Грушевського "Історія України – Руси"?

Говорили ми не лише про те, що з нами відбулося, про наслідки історичного періоду президентства Кучми, феномен світобудови "донецького типу", за лекалами тамтешніх олігархів, а й про те, чому до влади прийшли "онуки" доби Кучми. Що вони бачили свого часу у своєму житті, у своїх промислових містах й аграрних містечках, коли формувалися їх життєві принципи. І які шанси у Зеленського та його команди зробити щось справді корисне для країни.

Щоб відштовхнутись від дна, треба, для початку, усвідомити своє нинішнє місцеперебування. Де ми знаходимось, чому так сталося, і головне – як вибиратися з цього місця. Нарешті, згрупуватися, сконцентрувати волю (в тому числі – політичну) і зробити ті самі рухи, які треба було робити, починаючи з 24 серпня 1991 року. А реально – ще раніше. Щоб бути готовими до проголошеної Незалежності. Адже, будьмо відвертими, після цього ми формально створили державу. Прапор, гімн, герб, вибори президента й парламенту. Більшість з тих, хто мріяв про незалежну Україну, сприйняли це, як фінальний акт державотворення. Насправді ж це був лише початок. Навряд чи в планах наївних мрійників була країна, якою по-суті, заволоділи й користуються кілька олігархів та їхній обслуговуючий персонал, який ми регулярно приводимо до влади. Результати такої "розбудови" відомі: активи країни переплавляються й конвертуються в мільярдні потоки, які роками женуть за кордон, ніби газ у трубі високого тиску. Місцевому населенню, натомість, залишаються борги й "обідрана держава, яка прикриває собою цивілізацію на східному фланзі" (це цитата з нашої розмови). Додам – обідрана держава з непрацюючими інститутами. Хтось, ймовірно, образиться на таке визначення. Але позиція страуса із заритою в пісок головою навряд чи допоможе нам вирішити власні проблеми. А щоб переконатись у непрацюючій державі – варто лише перевірити на собі, скажімо, якість роботи нашої системи правосуддя. Чи медицини. Або й системи освіти. Хоча, найкраще – триматися подалі й від наших лікарень (якщо це не відомча медицина для слуг народу – не за партійною ознакою, а за визначенням для державних чиновників). І точно бажаю вам триматися подалі від наших судів. Систему освіти, зрозуміло, ми також намагаємось, як батьки, підтримувати, як можемо. Бо далеко не всі в нашій країні мають можливість навчати своїх дітей десь у Лондоні. Як не всі є видатними довічними політиками, які десятиліттями збирали свої багатства, перебуваючи на державних посадах. Також не всі є прокурорами, суддями, великими поліцейськими начальниками, зернотрейдерами й іншими експортерами сировини (заради яких зараз й знецінюють гривню, послаблюючи купівельну спроможність решти населення й повітрям наповнюючи бюджет). Я не буду казати за всіх, але, свого часу, я мріяв про іншу якість держави. Це гірка правда, яку приходить час озвучити.

Зрозуміло, що так далі довго не може тривати. Просто фізично. Бо на дні важко дихати. Й від нього доведеться таки відштовхнутись. Всіма кінцівками. Ті, хто там фізично побував, знають, що таке бажання жити часто виникає ледве не в останній момент, коли приходить усвідомлення, що під цим дном наступного вже може й не виявитись. І колись практику регулярного пробивання того, що нам щоразу здається дном, треба змінювати.

Якщо сказати простіше: набридло опускатися все нижче під монотонне буботіння фізіономій з телевізора про те, що "ну ви ж розумієте, як складно змінювати країну, на це потрібні століття, зміна менталітету" і все таке інше. Досить слухати й перетравлювати цю дурню, яку нам вкладають в голову нинішні акціонери нашої країни. Наш менталітет змінюється дуже швидко: виїжджаючи в сусідню Польщу, громадяни України дисципліновано пристібають себе пасками безпеки й витримують швидкісний режим. Й не дають хабарів поліцейським. А знаєте, чому? Бо там діють правила і закони. Однакові для всіх, а не лише для тих, хто не має можливості поставити на свою машину фальшиві "номери прикриття" (навіть не маючи на це права згідно закону), щоб не фігурувати у базах даних. Бо штрафи мають платити "лохи", а не їхні слуги.

Але, погодьтеся, щоб щось гарне зробити, та ще й з таким баластом, який накопичувався роками, треба усвідомити попередні провали, зробити висновки, ввімкнути голову й діяти, а не імітувати всі ці процеси.

Отже, шановні, запрошую вас приєднатись до цього концентрованого імпульсу й разом відштовхуватися від дна. Щоб, зрештою, виринути на поверхню й почати вільно дихати. А не через раз, й не отруєною й токсичною сумішшю газів, а справжнім повітрям очищеного нами ж довкілля. Дивіться й слухайте розмову з Ларисою Івшиною на медійному майданчику Національного прес-клубу України.

powered by lun.ua
Коментарі — 23
Log Log _ 21.09.2020 22:04
IP: 128.124.109.---
Петро Киевский – - безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
Дно приближается и это неизбежно. мы
Безграмотная "сосиська", ты понятия о запятых не имеешь, а лезешь в другую страну.
Слабоумие не позволяет тебе гримироваться украинцем. Любой украинец знает
русский язык в сто раз лучше тебя.
Посмотри в зеркало, твоя тупая рожа потомка оккупантов похожа на украинца
как твой бред на русский язык.
Log Log _ 21.09.2020 22:01
IP: 128.124.109.---
Петро Киевский – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из воронежской области
Дно приближается и это неизбежно. мы
Безграмотная "сосиська", ты понятия о запятых не имеешь, а лезешь в другую страну.
Слабоумие не позволяет тебе гримироваться украинцем. Любой украинец знает
русский язык в сто раз лучше тебя.
Посмотри в зеркало, твоя тупая рожа потомка оокупантов похожа на украинца
как твой бред на русский язык.
wed _ 19.09.2020 15:34
IP: 79.191.87.---
(помилка)
слово
*українофобів*
має бути без лапок (переформульовував речення і не додивився, а редагувати свої репліки тут не можна)
wed _ 19.09.2020 15:31
IP: 79.191.87.---
З.І. До речі, повний або частковий брак уваги УП до нападу на Балуха, до бажання Тарана штрафувати армійців за вогонь у відповідь, до зради вищого керівництва країни у справі вагнерівців, раніше на диво обережне ставлення до фальшивих оскаржень Антоненка плюс (з останніх скандалів) свідчать вже про значну деградацію і цього ресурсу.

Якщо колись УП міг гордитися своєю незалежністю і плюралізмом, то тепер плюралізм діє тільки щодо "українофобів", а от патріотичні точки зору все рідше можна тут бачити. І навіть дійшло до того, що й дуже показові новини (Таран) можуть взагалі не появлятися в стрічці новин.

З незалежністю вже давно зле – відколи УП стало дуже залежати чи то від радикалів з демпартії США, чи то від соросят (фінансово?). Почалася відверта пропаганда мультикульті, патологічного пацифізму, "гендерних цінностей" ітп. Хоч тут принаймні УП відверта – вони не приховують своєї орієнтації на стандарти маніпуляцій ББС, СНН, польскої "Виборчої" ітп.
wed _ 19.09.2020 15:01
IP: 79.191.87.---
Бо зараз стан в судах є катастрофічним.

Гляньмо на справу Балуха. Орган правопорядку (поліція) дозволяє собі стверджувати
- що Балух ходив з ресторану до ресторану (з метою його дискредитації?), хоч свідки стверджують, що знайшли його повністю тверезим;
- нападник одним ударом ногою зламав руку, ключицю і проломив голову, здерши шкіру з волоссям (хоч це навіть ломом одним ударом зробити вкрай важко, на межі неможливості – скоріш за все було кілька ударів ломом/битою/? зверху).

Чи наважувалися б "понти" на озвучення таких сумнівних (1) чи маразматичних (2) гіпотез, якби через суди не можна було пропхати (за допомогою впливу чи корупції) довільний "сюр"? Очевидно, що таке б траплялося тільки у випадку клінічної дебільності виконавців (тобто рідко), але аж ніяк не як правило (як є зараз – справи Шеремета, Стерненка, Лероса та багато попередніх про це свідчать).
wed _ 19.09.2020 14:45
IP: 79.191.87.---
З.З.І. Теж є проблема з надмірною незалежністю суддів, як чиновників. Бо зараз, якщо суддя лояльний і зручний для свого начальства, то його стає практично неможливим витурити навіть у випадку завідомо неправосудних рішень.
І якщо ще можна сперечатися, чи суддів слід обирати, чи призначати згори, то виглядає необхідністю закласти дуже легкий механізм усунення скомпрометованих чи навіть тільки сумнівних суддів довільного рангу.

Напр. збір певної (значної) кількості підписів щодо недовіри має призводити до "підвішення судді в повітрі" (заморозка сумнівного рішення, усунення судді від виконання усіх функцій, з багаторазовим зменшенням зарплати) аж до часу, коли відповідний орган розбереться в справі.

Може не найвдаліша реалізація, але важливо забезпечитися як від "кругової поруки" суддів шляхом публічного контролю (збір підписів чи якесь голосування), так і від надмірного популізму чи впливу поодиноких популярних політиків (думка фахівців не може ігноруватися).
wed _ 19.09.2020 14:06
IP: 79.191.87.---
З.І. Може не достатньо точним було вжите слово "реконструйовано" в попередній репліці.

Корумпованість судів в Україні дійшла до межі, де стає неможливим змінити систему, залишивши людей з неї. Тому правильнішим, мабуть, буде стверджувати про необхідність поголовної (на першому етапі) тимчасової люстрації, побудову з нуля, і тільки коли суди знов стануть виконувати свої функціїї – розглядати можливість повернення не надто скомпрометованих спеціалістів старих часів.
wed _ 19.09.2020 13:55
IP: 79.191.87.---
Економіка – дуже важливо. Але навести лад в ній можливо тільки після створення прозорих і відносно рівних правил гри ("відносно" тільки тому, що кожна держава має в тій чи іншій мірі проводити протекційну політику для ключових та найбільш перспективних галузей _власної_ економіки). За дотриманням правил гри (і їх певної справедливості – настільки, наскільки це вигідно державі) хтось (суди!) має слідкувати.

До сих пір всі зміни в економіці в правильному напрямку були в короткий час нівельовані реваншами шкідливих для України політичних сил шляхом встановлення контролю над судами (з подальшим заохоченням їх корумпованості). Судочинство має бути реконструйоване в такий спосіб, щоб в майбутньому це стало неможливим.
Елена Величко _ 19.09.2020 12:16
IP: 46.201.31.---
Економіка – основа того, що потребує негайної перебудови. Власні громадяни.
Що робити? Робити відносно громадян. Не вивози сировину.
ОКРЕМІ МАГАЗИНИ та окрема економіка, да, ніякого "вільного ринку", бо вільний можливий при правилах певних та власному виробництві, наразі нема цього й близько. Якщо наразі не робити, то дійдемо до карток, але не банківських, а...
Бачила одну стару, що не може отримати сама пенсію, глуха, ледь ходить, живе сама, відрізали їй воду давно...Таких старих повно, й молодих...Чи довго ми будемо йти до такого "вільного ринку"?
Елена Величко _ 19.09.2020 12:10
IP: 46.201.31.---
ТОБТО, задача N1, негайна, необхідна – ЕКОНОМІКА та соціальний захист громадян.
Одинокі особи пенсійного віку, хворі – ця категорія знаходиться взагалі за межею, бо соціальні працівники не працюють для людей.
Я бачила як євреї піклуються про своїх старих, особливо тих, хто вже не чує, погано бачить, не розуміє.
Як молоді хлопці допомагають старим, носять їжу, везуть до лікарні, НЕ ЗА ГРОШІ, або вигоду.
В нас що?
Елена Величко _ 19.09.2020 12:08
IP: 46.201.31.---
Третя, кардинальна загроза – економіка неспроможна працювати на громадян, виснажена та
нема ніяких кроків щодо зміни економічної ситуації. Страшні речі, що відчувають громадяни у системі
відсутності соціального захисту, майже повного, ще при умові ковіду – не описати словами.
Ситуація в економіці зв'язана з тим, що управлялась Україна з союзу та система була налагоджена на "вирвати побільше грошей та витратити", тобто олігархат та чиновники продовжили ту саму систему, але відносно громадян, друга причина – реально ніхто не займається побудовою суспільної економіки як самостійної. Все, що знищувалось, було розраховане, що Україна увійде у ЄС, що наразі неможливо, а також і неприйнятне увійти кудись без власного керування та Активів.
Елена Величко _ 19.09.2020 12:01
IP: 46.201.31.---
Загроза зараз – не привести попєрєдників до влади, що нетямущим людям під гасла здаються необхідними, насправді кардинально знизили опір України економічній навалі, більш того, відкрили двері подальшому заробітку у борг та таке інше. Друга загроза – то видавати за програму дій, виключно дії, що роб.ляться проти "нашого сусіда". Треба зрозуміти, що Україна ПОВИННА СФОРМУВАТИСЬ як самостійна держава.
Елена Величко _ 19.09.2020 12:00
IP: 46.201.31.---
Щоб реально відштовхнутись від дна, треба зрозуміти, від чого саме та спробувати хоча би.
Дацюк пробує з товариством, однак, база (дно) з якого вони відштовхуються – то занедбана країна,
але там, де є ще моральні орієнтири та можливо легко налагодити справедливість та інше.
Насправді, дно значно глибше, бо патріотів, дійсно багато, що хочуть приймати участь у відбудові та захисту країни, але усілякий рух дезорганізований відносно вірності дій, дезорієнтований відносно причин та керується створюється ще більше збурення псевдопатріотичними силами, що діють виключно у власних інтересах.
wed _ 19.09.2020 05:04
IP: 79.191.87.---
(прод.)

Поки ВСУ зберігають хоч якийсь тонус – слід прибирати вдома. Коли ВСУ стануть надто слабкими – Україна опиниться в цугцвангу, як Білорусь зараз чи Боснія давніше.

Єрмака з його ставлениками, Зе з його зебілами, ворожих медіа (тобто більшість теперішніх "українських") треба позбуватися чим скоріше.
Далі від нуля відбудувати судочинство, попутно старанно прибираючи дім від 5-ї колони та її союзників.
І тільки після тих кроків з"явиться можливість стабільного розвитку.

Автор:
"Якщо сказати простіше: набридло опускатися все нижче під монотонне буботіння фізіономій з телевізора про те, що "ну ви ж розумієте, як складно змінювати країну, на це потрібні століття, зміна менталітету" і все таке інше."

Безперечно, змінити країну можна швидко, а за сприятливих умов (видатний лідер, зовнішня допомога, період пасіонарної внутрішньої солідарності та інші) навіть дуже швидко. Це вдавалося багатьом країнам.
wed _ 19.09.2020 04:37
IP: 79.191.87.---
Щоб відштовхнутися від дна, необхідно, щоб дно було хоч трохи твердим. А Україна зараз все глибше загрузає в намулі, як видно з "пацифізму" міністра оборони Тарана (штрафувати армійців за вогонь у відповідь!).

Це якби найняти охоронців, але урізати їм оплату за кожен раз, коли вони справді вас захистили – це вже навіть неможливо назвати маразмом, навіть останній дурень такого не зробить в загрозливій ситуації. Але ж окуповані землі не звільнені, РФії пробує диктувати умови Україні...

Тому тут очевидна свідома дія на шкоду державних інтересів, коротше – зрада.

АІ чим слабішою ставатиме армія (а вона ставатиме – бо кого не звільнять, ті самі втечуть... в історії достатньо прикладів, як ідіот на чолі армії може за кілька місяців так понизити мораль військовим, що армія тане з дня на день і зрештою зникає навіть без бойових дій), тим більший вплив буде мати РФія на Україну. Не вдасться "відштовхнутися від дна", будучи тісно прив"язаним до ворожої більшої та багатшої держави.
Віктор Совщак _ 17.09.2020 19:44
IP: 188.163.12.---
Елена Величко:
Я читаю Ваші дописи...І не важливо згоден я зними чи ні,мені подобається те, що Ви висловлюєте і відстоюєте свою думку...з АРГУМЕНТАЦІЄЮ... Бо інші – противно читати... Дякую... Стосовно свойого допису, то я все вже написав. Це моє бачення... Бувайте
_ABM_ _ 17.09.2020 17:44
IP: 77.222.153.---
"Генеральный штаб Вооруженных сил Украины заключает соглашение на покупку подарочных ручек Parker с гравировками и позолотой на 308 тысяч гривен...
Наиболее дорогими являются десять ручек Parker Sonnet 17 Matte Black Lacquer GT FP F 84811 с гравировкой" От Главнокомандующего Вооруженных Сил Украины", корпусом из лакированной латуни и позолоченной клипсой и золотым пером с чеканным узором по 8760 грн. Примечательно, что у официального дистрибьютора производителя Parker в Украине такие ручки без гравировки можно приобрести за 6105 грн.
Среди прочего Генштаб заказал 20 ручек Waterman Perspective Black GT с корпусом из лакированной латуни и позолоченными деталями, в том числе клипсой, по 6870 грн. На рынке максимальная стоимость таких ручек составляет 5748 грн." (С)
Думаю, щоб відштовхнутись від ''дна'' треба купити золотий унітаз та подарувати його гОвнокомандувачу.
Елена Величко _ 17.09.2020 17:24
IP: 46.201.31.---
Віктор Совщак:
"Це дуже явно видно під час епідемії коронавірусу...Кожен за себе, твої прпоблеми залишаються тільки твоїми. Все інше словоблудіє" – (с) – ні не так.
Розвинені країни, де місце громадянина ЗАВЖДИ БУЛО,
надали громадянам гроші та допомогу, більш того, надали навіть не громадянам допомогу, якісну медицини, – це в нас "нема, капіталізЬм", – включили одну платівку 30 років, щоб нічого не робити та грабувати. ДЕРЖАВА відповідальна перед кожним громадянином, навіть в США, де теорія Фрідмана М. народилась, надали допомогу, в Японії, й т.д.
Дно в тому, що в нас ПОНЯТТЯ підміняють, що таке держава...
Поняття треба спочатку означити та основні правила, хай й через 30 років. Нам підсунули барижну брехню, що вбиваються,щоб гребсти гроші...- це свобода...- брехня це, ПРАВИЛА усюди.
Громадянин Німеччини? – маєш піклування держави, Норвегії, Швеції – те саме...
Саме Держава встановлює правила, щоб бариги не хапали все та не нищили інших, ДЕРЖАВА.
Віктор Совщак _ 17.09.2020 16:38
IP: 188.163.12.---
Тобто, нема еліти – відомі лдт в Україні, то не еліта, а грабіжники, немає еконміки, – то руїни (подивіться в інтернеиі, які сучасні виробництва у світі) і головне немає громадянина...Хто залишився в Україні, то пенсіонер або в прямому або переносному смислі...А психологія пенсіонера відома – ой добре коли добавили до пенсії (зарплати) декілька гривень... Що далі? Далі як в природі...Нічого нового бути не може...Боротьба за виживання...Наприклад, у звязку з глобальним потеплінням, скоро вимруть білі ведмеді -вид про який знає кожен в цьому світі...Зрозуміло, що йдуть розмови про збереження, навіть щось там підкормлють, .ай-йя йай кричать...Але правда в тому, що вони вимруть, як білий носоріг... Так і серед людей і держав... Це дуже явно видно під час епідемії коронавірусу...Кожен за себе, твої прпоблеми залишаються тільки твоїми. Все інше словоблудіє
Віктор Совщак _ 17.09.2020 16:27
IP: 188.163.12.---
Люди з такими якостями апріорі не могли думати про державу і народ...Тобто явище нагромадження капіталу (економічний вислів) було класичним...Хіба що крові не так багато було...І це все продовжувалося протягом всіх 30 років незалежності – власність то велика і бажаючих теж...Під час цього "шабашу" з власністю, народ, як найманий працівник, втратив робоче місце і поїхав за кордон шукати заробітки... Економіка держави відповідно майже впала, бо під час "розбірок" при дельожкі власності було не виробництва...А зараз, оскільки України кап.держава, на неї повністю розповсюджується конкуренція...При чому всього світу...Пригадаю, в багатьох державах ця конкуренцію вже декілька сторічь...Вони запеклі бійці...і українському, накназваному бізнесу, там не скоро буде прохід...Ось такий баланс
Віктор Совщак _ 17.09.2020 16:18
IP: 188.163.12.---
А що ж Україна? Перша проблема... При утворенні держави, Україна міняла устрій -з соціалістичного на капіталістичний...Відповідно і соціальна направленність...За соціалльні гарантії не буду казати, а скажу про зміну власності. Соц. устрій мав державну власність, а капіталізм передбачає приватну – якоїсь особи...Звернуся до мислячих людей...Хто б не хотів мати багато чого, розпочинаючи від непоганих продуктів харчування, одягу і закінчуючи футбольним клубом чи якимось островом з дворцем і слугами...Нагадаю, комуністів погнали в забуття...Тому бажаючих жити добре і дуже добре (а це давала власність) було в період приватизації української державної власності було хоч отбавляй...Зрозуміло що якщо всім не дістається, то вступає правило сильнішого, хитрішого, бехзсовіснішого, наглішого іт.п.
Віктор Совщак _ 17.09.2020 16:09
IP: 188.163.12.---
Держава, народ, еліта...- поняття надто складні...Почну зовсім з іншого... У Швейцарії рік-два назад провели референдум щодо того чи потрібно надавати з бюджету (такі гроші є) кожному громадянину 500 євро щомісяця, по -нашому, просто так...Ну мовляв буде більший попит і відповідно збільшиться пропозиція (ріст економіки). Логіка є, але всеодно це дискусійне питання для економістів...Та питання ставили не стільки економістам як пересічним громадянам -швейцарцям...І вони проголосували проти...Вони розуміють свою відповідальність як громадянина держави... Тепере попробуйте розміркуватия як поступили б в Україні чи навіть в Бельгії...Швейцарці довели шо вони громадяни держави Швейцарія...Але необхідно тут і сказати, що до такого підходу вони йшли не одне сторіччя... Ось з цього числа -СТОРІЧЧЯ і слід виходити коли мова йде про державу.
Влад Дорошенко _ 17.09.2020 15:48
IP: 93.72.24.---
"мільярдні потоки, які (не) роками женуть за кордон", а вже десятиліттями.
У всьому винуватий Т.Г. Шевченко, як наш апостол.
Він написав "чи діждемось ми Вашінгтона..."
От, ми і ждемо когось такого праведного.
Вірогідно, він, в принципі, може не прийти.
Він написав "будеш, батьку, панувати..."
От, хто приходить до влади, той і панує. Оскільки століттями була майже колоніальна влада, то панує як вона.
Він помер в Росії, а ми з неї випали і не можемо хоч скопіюваи її державу чи польську чи китайську тощо.
А свій Вашінгтон не приходить.
Зеленський77 Мовне питання191 Корупція1445 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter