Формула Штайнмайєра чи таки формула Путіна?
Вчорашнє підписання викликає більше питань, ніж відповідей. На що ж погодився президент Зеленський? І з чим майже три роки не погоджувався президент Порошенко? Ми виграємо чи вже програли?
Спробуємо розібратися за тими крихтами інформації, яку нам дали.
Основне, що вчора Володимир Зеленський пояснив у зверненні до народу в сухому залишку звучало так: "Тимчасовий закон про особливий порядок починає діяти на постійній основі за умови, коли там відбудуться вибори..."
А от у самому тимчасовому законі, який був прийнятий в 2014 році, є запобіжник у вигляді статті 10, де прописано загальновідомі безпекові умови за яких вибори стають можливими: виведення незаконних збройних формувань і військової техніки з України, гарантії вільного волевиявлення, нагляду за виборами, зокрема представниками міжнародних організацій, недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.
Тобто за формулою Штайнмайєра: спочатку вибори, а потім розширені права місцевого самоврядування в ОРДЛО.
А за статтею 10 діючого закону: спочатку безпекові умови, а потім вибори після яких будуть розширені права місцевого самоврядування.
Ви запитаєте, а як же бути зі словами Зеленського, що вибори не відбудуться під дулами кулеметів? А хіба наш новий президент помиляється уперше в зовнішній політиці?
Він просто міг не зрозуміти, що вже потрапив у російський капкан. Як не розумів, що опублікують всю скандальну розмову з Трампом, а не лише запитання американського президента. Розмову, що посварила нас із європейськими партнерами, які тепер підтримали позицію Росії.
Саме тому російські ЗМІ переповнені реляціями про перемогу Росії, а критиків у Києві називають "партією війни". Відомий російський політик Алексей Пушков називає це підписання для Росії "нашим серьезным успехом".
Ще більш відверто сказав політолог з Москви Сергей Караганов, який вважає, що Росія зацікавлена в тому, щоб повернути Донбас Україні з розумінням, що Донбас де-факто буде залишатись російським, а де-юре українським.
Тому в майбутньому я пропоную не називати цю відмову від безпекових умов, яку підписала Україна, "формулою Штайнмайєра" – де-факто це "формула Путіна", на яку погодився Зеленський.
Тим більше, що виграє Росія, бо тепер з'являється причина для послаблення санкцій.