Володимир В’ятрович Історик, голова Українського інституту національної пам’яті

Український інститут національної пам'яті прозвітував за 2017 рік

23 лютого 2018, 13:31

100-річчя української революції 1917-1921 рр., 75-річчя збройної боротьби УПА, творення Музею та Меморіалу Майдану, популяризація знань з історії – такими були пріоритети Інституту в 2017-му році.

Декомунізація не лише звільнила наш простір від тоталітарної пропаганди, вона зробила можливим повний доступ до інформації – відкриття секретних архівів. Це дозволяє українцям відновити їх родинні історії. І спільними зусиллями відновити спільну історію.

Вшановуючи століття незалежності, створення держави, її ключових інституцій – парламенту, уряду, армії, дипломатичної служби – важливо зрозуміти, як чотири роки державності (1917-1921 рр) задали вектор розвитку на ціле наступне століття.

Створення держави і потім її падіння спонукали ворога до помсти: масових репресій та організації геноциду – Голодомору. Але дали натхнення знову підняти проти нього зброю в 40-х, боротьба тривала збройно до 60-х, ненасильницькими методами – аж до акта про незалежність 1991 року.

Розуміння досвіду важливе для розуміння себе самих. Наприклад, вибір соборності, зроблений УНР та ЗУНР, сформував тренд, який триває досі. Україна рівномірно голосувала за незалежність на референдумі, добровольці йшли захищати Донбас з усіх куточків країни. Адже в далекому 1919-му наші співвітчизники, поневолені різними імперіями, з власної волі вирішили створити єдину державу. Другий визначальний тренд – це боротьба за свободу, яка поєднує нинішніх захисників незалежності із її ініціаторами 1917 року.

Самостійний погляд на історію як досвід спільноти – це мета політики національної пам'яті. Слід розуміти взаємозв'язки процесів і не втрачати з поля зору історії людей. Саме цей баланс – засадничий в нашій роботі.

Впродовж 2017 року Український інститут національної пам'яті провів 4 просвітницькі кампанії:

• "Українська революція 1917-1921. 100 років боротьби".

• "Українці в лавах об'єднаних націй перемогли агресора. 1939-1945. Пам'ятаємо. Перемагаємо".

• "УПА – відповідь нескореного народу".

• "Голодомор '32-33. Помста за свободу! Помста за революцію".

Вийшло друком 8 видань загальним накладом близько 20 тисяч примірників. Зроблено 7 виставкових проектів, які презентовані в Києві на різних локаціях, а два з них виготовлено для кожної області країни. Організовано 20 громадських форумів, історичних майданчиків, публічних дискусій, презентацій. Проведено 14 наукових конференцій, круглих столів та експертних обговорень.

Інститут заснував історичний фестиваль "Історія.UA" та вперше створив дитячу настільну гру для використання у школах "Українська революція 1917 – 1921 років" та карткову гру "100 облич революції".

Продовжується наповнення архіву усної історії. Записано 442 інтерв'ю про: Голодомор; Другу світову війну; українсько-польський конфлікт; політичні репресії, примусові депортації; визвольний рух; операцію "Запад", радянське повсякдення; масовий протестний рух; захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Відтак на сьогодні в Інституті національної пам'яті зібрано та записано близько 1300 спогадів – це більше 2 тисяч годин запису та понад 13 ТБ інформації.

Коментарі — 7
mihaylenco _ 24.02.2018 10:37
IP: 93.171.66.---
Декомунізація потрібна. Конче потрібна. Всі оті пам'ятники, назви – то все помічена територія. Це рускаміровая родіна комунізму так помітила свою територію. Як собака. Як скунс. Як тхір. Якщо хочете, як лев, або тигр. Кому як подобається. Мовляв, це моя власність. Тут я господар. Знесли один пам'ятник – висмикнули одну скрепу з будівлі рускава міра. Щодо назв вулиць. Тут В'ятрович повівся як істинний більшовик – тупо. Треба було зовсім не так. Моя пропозиція, якщо населення вимагає, то слід повернути старі назви. Але розширені. Наприклад: вулиця людожера лєніна; вулиця розбійника котовського; вулиця садиста якіра, (дзержинського, жукова, та інших, яких повно); вулиця хвойди люксембург (катерини, коллонтай, т.інших) катерини. Треба враховувати побажання неаселення. Обов'язково. Якщо хочуть жити на вулицях садистів, катів, проституток – будь ласка. Нехай живуть. Треба цим людям залишити по пам'ятнику на регіон, щоб можна було вклонятися своїм ідолам – садистам, хвойдам, вбивцям.
Orest Pecharskyy _ 24.02.2018 02:41
IP: 35.195.70.---
Иван Беспалов:
Господа! Спокойствие! Украинский Институт Национальной Памяти – это не никакая и не Чрезвычайная комиссия... Чувствуется в вас какое-то беспокойство, связанное, очевидно с тем, что вы осознаёте вину за трагическое прошлое Украины и возмездие возможно рано или поздно... Не стоит переживать за институт памяти. Он этим (возмездием) не занимается. Этим занимаются совершенно другие и невидимые для нас силы... Институт Национальной памяти Украины заставляет вас нервничать из-за того, что он (Институт Национальной Памяти Украины) всего навсего поднимает занавес, за которым вам не хотелось бы видеть то чего вы боитесь видеть, а именно кто и что делали с Украиной и украинцами в 20 столетии. Наберитесь мужества. Институт не ЧК, не НКВД, не КГБ,не Сигуранца, не гестапо, не любое другое что-то в этом роде... Институт- открыватель правды и становится понятно почему Украина не в числе развитых стан Европы.
Владимир Гальчинский _ 23.02.2018 22:52
IP: 35.187.29.---
Предлагаю ликвидировать городские советы во всех городах Украины вообще, а его функции передать директору (президенту) Институту исторической памяти. В свою очередь, директора (президента) Института исторической памяти избирать на всеобщих выборах.
Volodymyr_R _ 23.02.2018 18:03
IP: 80.77.40.---
Інститут національної пам'яті під керівництвом мудрого академіка Юхновського сприяв добросудським стосункам з сусідніми державами і народами. В'ятрович уже посіяв зло, яке озлоблює стосунки і між державами і між людьми. І тримають цього чудака на державній посаді Порошенко з Гройсманом
Юрий Васильевич Ботаник _ 23.02.2018 17:26
IP: 78.159.55.---
есть реальные, а не надуманные проблемы: повальная наркомания среди молодежи, такая же повальная коррупция, лишающие будущего эту страну, да мало ли еще больших и маленьких проблем,, но не это заботит Ёвятровичей, вальцманов, гройсманов и пр. тут главное декоммунизировать, а под шумок уекрасть побольше
Юрий Васильевич Ботаник _ 23.02.2018 16:03
IP: 78.159.55.---
Метрополітен ім. Леніна терміново закрити! Збудує Віятрович метрополітен ім. Бандери, – хай його почесно й відкриває. А взагалі, призначати ідіотів на державні посади – поганий тон!
fes4214 _ 23.02.2018 14:57
IP: 35.195.112.---
Настав час Інституту зайнятися пам"ятниками невідомому солдату. А то московити помітили ними всю територію України.
ONLINE
Україна та Європа983 Уряд реформ358 Свобода слова558 Корупція1210 Aтака Путіна1145
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter