Володимир В’ятрович Історик, голова Українського інституту національної пам’яті

Декомунізація і людина

19 липня 2019, 17:08

Так склалося, що декомунізацією називають і один із законів (а саме – закон про засудження комуністичного та нацистського режимів і заборону їх пропаганди) і весь комплекс державної політики, що здійснювався у цій царині впродовж 5 років.

А за політичними дискусіями чи за нормативними документами важливо, щоб стояли люди.

Ліди, які це ініціюють, люди, які впроваджують політику. І люди, чиї права будуть захищені.

Тому у вирі передвиборчих суперечок та численних інтерв'ю про підсумки, цифри і наслідки для країни, хочу відійти від узагальнень і просто розповісти про трьох людей.

Іван Мирон, 90 років, із Закарпаття.

Він став першим реабілітованим за новим законом про відновлення прав репресованих СРСР (один із законів "декомунізаційного пакету").

22-річного Івана Мирона засудили на 25 років таборів ГУЛАГу. Він відбув строк повністю. Він воював за свободу України до засудження, і боровся за гідність людини під час ув'язнення – брав участь у відомому Норильському повстанні, яке врешті призвело до руйнування ГУЛАГу.

"Я відповів, що якби Україна була вільною, то мене б не тримали в Сибіру та Мордовії. І додав: Індія зараз не відсилає своїх в'язнів відбувати покарання у Великій Британії, – згадує пан Мирон. – "Какой ви політзаключьонний, ви гасударствєнний прєступнік!" Словом, після моїх сперечань я лишився. Ну, то нас кілька лишилося таких, що ми і шістдесятників діждали".

Україна трактувала його як злочинця, бандита і зрадника держави.

До вчора. До декомунізації.Анна Храплива (1920-2005), українка з Канади.

Добровільно вступила на службу до Канадського жіночого армійського корпусу. Служила у Великій Британії та в Британській зоні окупації Німеччини. Нагороджена Медаллю Британської імперії. Була чи не першою з українок, що удостоєна цієї високої відзнаки. Після війни роками допомагала біженцям. Анна Храплива, як і мільйони інших українців, отримала шанс повернутися в нашу історію після того, як ми позбулися одностороннього пропагандистського погляду і нав'язаної скороченої версії Другої світової війни (теж один із законів "декомунізаційного пакету").Ганна Кирієнко, киянка.

У 33 роки вона вперше дізналася, що прадід по батькові Кирило Чепура був репресований комуністами за "контрреволюційну діяльність". І завдяки відкритим архівам (закон про доступ до архівів КГБ був прийнятий в рамках декомунізації) отримала доступ до інформацію про його долю.

"В той час йому було років як мені, – пише Ганна на своїй сторінці у Фейсбук. – Заарештований в лютому 32 року, засланий в Північний край в Росію, зі слів односельчанина, помер в таборі під час епідемії туберкульозу, поховали в ямі разом з десятками інших. На час арешту його дружина вже померла. Його забрали, залишивши сиротами чотирьох малих дітей (в архівній справі чомусь не вказана ще одна дворічна дитина). Починався Голодомор. Двоє найменших голод не пережили, інші двоє дітей пережили голод завдяки тому, що хлопчик (мій дід) доглядав за кролячими клітками у військовій частині неподалік, там його підгодовували, а він – сестру. Дивом ці діти вижили і виросли: мій дід Петро мав велику сім'ю, 9 дітей, серед яких мій батько. Один з його онуків, мій двоюрідний брат, демобілізований десантник 95 бригади".Із них я знайомий лише із Ганною Кирієнко, з якою разом захищали вільні вибори ще на Майдані 2004 року.

Я був радий бачити портрети Анни Храпливої на пам'ятних білбордах та сітілайтах у столиці України серед українців-воїнів всіх армій об'єднаних націй, котрі протистояли агресору.

І я маю надію, що зможу потиснути руку і сказати "Дякую за приклад!" пану Івану Мирону.

Закони не змінюють життя, його змінюють люди. І саме ми, кожен із нас, а не букви на папері, є провідниками цих змін.

Я свідомий, що не дано людині прорахувати усі наслідки власних дій, але маю щастя знати хоча б про ці три.

powered by lun.ua
Коментарі — 13
Анатолий Герасименко _ 24.07.2019 21:51
IP: 35.235.226.---
Пане Вятрович! Декомунізація – це й справді такий собі комплекс державної політики. Політики проти утисків людей та порушення іх основних прав. Чи не здається Вам, що політика влади, якої Ви особисто служили і на чолі якої стояв колишній президент Порошенко, також багато в чому не відповіідала крітеріям прозорості, чесності, а головне – гуманності і саме тому також повинна бути люстрована в сенсі того, що весь час правління Порошенка має бути доволі ретельно ревізований і багато прийнятих рішень цього періоду мають бути заборонені до виконання. Хіба це не є логічним продовженням того, за шо Ви боролися, щоб у центрі світогляду стояла саме людина, а не будь яка влада, чи тимчасова політична доцільність?
Mike_Kharkov _ 22.07.2019 15:21
IP: 35.235.227.---
Фатальные – одну тоталитарную идеологию заменила другая, более удобная олигархии. В результате украинцы ни на ступеньку цивилизационной лестницы не поднялись, даже наоборот.
Можно сказать так – когда два века назад молодая буржуазия начала формировать нации и строить национальные государства, то это было продиктовано техническим удобством коммуникации для увеличения приб. стоимости. Сейчас же, у нас в Украине, происходит "национализация" с той же целью, но уже при другом уровне развития коммуникации и техники в целом. И прибылью олигархия делиться и не собирается. Т.е., декоммунизация (на деле идентичность в рабстве перед "нацией", которую возглавляет олигархия) служит дальнейшему закабалению.
Нужна была детоталитаризация, т.е. избавление от всех тоталитарных идеологий, а не шило на мыло с гешефтом.
Mike_Kharkov _ 22.07.2019 15:07
IP: 35.235.227.---
Вот как? А по поводу введения этими законами государственной идеологии, каковая запрещена Конституцией, нет комментариев? Одним из следствий маленьких госидеологии является невозможность авторизоваться для коммента в этом блоге (цензура), например, приходится через vpn. Но есть и большие. И фатальные.
denskiy.evil _ 20.07.2019 15:26
IP: 35.235.227.---
Щира подяка Вам, що продовжуєте свою важливу роботу, не дивлячись на різних маскальських дурнів.
denskiy.evil _ 20.07.2019 15:24
IP: 35.235.227.---
Denis Zlatopolsky:
Відразу після твого пуйла, мурло пригожинське
denskiy.evil _ 20.07.2019 15:22
IP: 35.235.227.---
Denis Zlatopolsky:
Відразу після твого пуйла, мурло пригожинське
Ivan Petrov _ 20.07.2019 13:51
IP: 35.235.227.---
Проверка модератора. Украина...Украина...Украина.
Гоцка _ 20.07.2019 09:43
IP: 35.235.227.---
Низький уклін перед борцями за волю України. Все буде Україна, бо ми краще вмремо, але не допустимо реваншу проросійських сил.
Log Log _ 19.07.2019 22:11
IP: 35.235.227.---
Linkow Kelvin – безмозглый дебил унитаз Семижопов из Воронежской области:
При подписании договоров о независити всех республик СССР.
Новые перлы от Унитаза. То были "законы ООН", а теперь договора о "независити".
Дегенерат, ты пишешь о вещах, в которых как свинья в астрономии.
Как никогда не существовало законов ООН, так и не было никаких "договоров".
Пошёл вон, тупой недоумок.Лучше книги читай, чем писать свой безграмотный бред.
Log Log _ 19.07.2019 19:39
IP: 35.235.227.---
Linkow Kelvin – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области:
Как оказалось их бесполезная
Безграмотная амёба, родной РУССКИЙ выучи. Понятия не имеешь о запятых.
Не суй свой татаро-монгольский нос в Украину.

Своей страной интересуйся, дебил.

Как ты писал о Голунове "небольшое нарушение свободы СМИ", а на самом деле:

Полиция сфабриковала уголовное дело в отношении специального корреспондента издания "Медуза" Ивана Голунова по заказу высокопоставленного сотрудника ФСБ. Об этом пишет издание "База" со ссылкой на неназванного сотрудника полиции, имеющего, по утверждению издания, отношение к делу.
Следы ведут к твоему кумиру Путлеру. Скоро СК вынужден будет расследовать его преступления.
Log Log _ 19.07.2019 19:33
IP: 35.235.227.---
Denis Zlatopolsky:
Придет время (и у меня есть надежда, что оно уже не за горами), когда Украинский институт национальной памяти будет признан террористической организацией. Со всеми вытекающими для Въятровича последствиями.
Уролог, хоть до потолка скачите, Янукович не вернётся.
Засуньте свою надежду в зад Семижопову.
Даже в новой ненормальной Раде коммунистов не будет, как и в предыдущей.
А в следующей тем более.
Denis Zlatopolsky _ 19.07.2019 18:35
IP: 35.235.227.---
Придет время (и у меня есть надежда, что оно уже не за горами), когда Украинский институт национальной памяти будет признан террористической организацией. Со всеми вытекающими для Въятровича последствиями.
Александр 1 _ 19.07.2019 18:05
IP: 35.235.227.---
Зворушливі історії. Саме завдяки таким людям ми і маємо зараз незалежну Україну. Героям слава!

А тим, хто робив цю декомунізацію – велика пошана і глибока вдячність.
ONLINE
Корупція1350 Уряд реформ406 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter