6 жовтня 2021, 17:03

У Польщі відкрили пам'ятник видатному українському гуманісту – отцю Омеляну Ковчу, "пароху концтабору Майданек"

Біля концтабору Майданек у Любліні 4 жовтня сотні людей зібралися, щоб вшанувати пам'ять "героя віри і любові", українця Омеляна Ковча. Символічне покриття із пам'ятника зірвали чотири "в'язні концтабору" під звуки скрипки, що лунали із табірної вежі. Це була інсталяція видатного польського режисера Лєшика Мондзіка.

Гранітний монумент видатному українському гуманісту, блаженному священномученику отцю Омеляну Ковчу, відомому як "парох концтабору Майданек", стоїть на Дорозі мучеників Майданека у Любліні, Польща.

Омелян (Еміліан) Ковч – священномученик УГКЦ, праведник України. Греко-католицький священник, що все своє життя присвятив допомозі ближньому. Будучи капеланом в Українській галицькій армії, завжди перебував із вояками на передовій, щоб підтримати їх морально та фізично. На парафіях, де він служив, одразу брався за організацію громадського та культурного життя парафіян. Проводив прощі та євхаристійні здвиги (собори) навіть у час радянської окупації.

Був активним у суспільно-політичному житті українців, за що неодноразово переслідувався польською, радянською і нацистською владами. Під час одного із своїх ув'язнень написав книгу – "Чому наші від нас втікають". Під час нацистської окупації допомагав євреям, врятував більше десятка осіб, зокрема відомого белзького рабина Арона Рокеаха.

Його допитували у тюрмі на Лонцького у Львові, де вимагали визнання вини і відмови від подальшого хрещення євреїв, а також відмови від засудження дій нацистської влади. За свої дії був ув'язнений і відправлений до концтабору Майданек, де й помер та був спалений в крематорії.

27 червня 2001 року у Львові Папа Римський Іван Павло II проголосив його блаженним мучеником разом з іншими мучениками Греко-Католицької Церкви.

Комітет із вшанування пам'яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча засновано у 2010 році. Його Почесним головою був Кардинал Любомир Гузар. Діяльність Комітету здійснюється під патронатом Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава Шевчука.

Зусилля Комітету мають на меті сприяти втіленню ідей Блаженного Священномученика Омеляна Ковча задля міжнаціонального, міжконфесійного та міжрелігійного діалогу, плекання толерантності і взаєморозуміння в суспільстві, популяризації соціально-корисної та благодійної діяльності.

Рада польського міста Любліна на початку 2018 року одноголосно постановила спорудити пам'ятник українцеві Омеляну Ковчу та всіляко сприяла реалізації проєкту. Над проєктом працювали скульптор Олександр Дяченко та архітекторка Марта Дяченко. Монумент, створений на благодійні внески, поставили поблизу входу до Меморіального комплексу-музею "Майданек", він переданий громаді Любліна як дар від України. Монумент встановили навесні цього року, втім відкриття запланували на час послаблення карантину. Опікувалися цією справою українські Комітет із вшанування пам'яті Блаженного Омеляна Ковча, Фундація "Гуманітарні ініціативи" та польська Фундація духовної культури пограниччя.

"Це важлива мить для народів України і Польщі, важлива для кожного, хто хоче пам'ятати. Він особливо символічна постать, бо був заарештований за допомогу іншим людям", – каже мер Любліна Кшиштоф Жук. Він також додав, що місто назвало вулицю іменем Ковча.

"На духовній мапі Європи постає ще один знак перемоги добра. Не коритися злу і захищати правду – послання Омеляна Ковча людству. Наша співпраця із громадою міста Любліна над вшануванням подвигу отця Ковча набуває особливого значення сьогодні, коли Україна продовжує боротьбу проти російської агресії", – підкреслив Іван Васюник, Голова Комітету із вшанування отця Омеляна Ковча.

Йосип Зісельс, дисидент та співпрезидент Асоціації єврейських громадських організацій та общин (ВААД) України сказав: "Хочу від імені єврейської громади України подякувати всім українцям, які рятували євреїв, бо, як сказано в Святому Писанні – хто рятує одну людину, той рятує світ"

На церемонії відкриття були присутні мер міста Люблін Кшиштоф Жук, Глава Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук, Єпископ Люблінської Архидіецезії Мєчислав Цісло, Головний рабин Польщі Міхаель Шідріх, Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, маршалок Люблінського воєводства Ярослав Ставярський, Люблінський воєвода Лєх Справка, Голова Комітету з вшанування пам'яті Блаженного Омеляна Ковча Іван Васюник, президент Фундації духовної культури пограниччя отець Стефан Батрух, польський правозахисник та дисидент Кшиштоф Становський, український політв'язень Йосип Зісельс, Данило Лубківський, Микола Кміть, лауреати відзнаки-2021 імені Омеляна Ковча – видатна польська режисерка Аґнєшка Голланд та представники об'єднаної ініціативи "Пласту" та "Харцежів" "Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства" та ін.

Президенти України і Польщі надіслали вітальні листи.

Мистецьку частину розпочала "Прелюдія" видатного польського режисера Лешека Мондзіка, а завершив виступ відомого українського дуету "Сестри Тельнюк". Режисером урочистостей є Василь Вовкун, генеральний директор Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької.

В рамках урочистостей вдев'яте вручили Міжнародну відзнаку Блаженного Священномученика Омеляна Ковча за особистий життєвий приклад жертовності та гуманізму, героїчні вчинки у служінні людині та задля примирення і порозуміння між народами.

"2021 року Комітет визначив лауреатами польську режисерку Аґнєшку Голланд, українського режисера та політв'язня Олега Сєнцова, американського дипломата і державного діяча Деніела Фріда та об'єднану Ініціативу "Пласту" та "Харцежів" "Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства", – розповів голова Комітету із вшанування пам'яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча Іван Васюник.

Організатори: Місто Люблін, Комітет із вшанування пам'яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча

Співорганізатори: Благодійний фонд "Гуманітарні ініціативи", Фундація духовної культури пограниччя, Греко-католицька парафія у Любліні, Музей у Майданеку.

Під патронатом:

Верховного Архієпископа УГКЦ Блаженнішого Святослава Шевчука

Митрополита Люблінського архієпископа Станіслава Будзіка

Митрополита Перемишльсько-Варшавського архієпископа Євгена Поповича

Маршалка Люблінського воєводства Ярослава Ставярського

Люблінського воєводи Лєха Справки

Посольства України у Республіці Польщі

Генеральне консульство України у Любліні

Медіа підтримка: Живе Телебачення, ICTV, Espreso, Gazeta.ya, Укрінформ, 5 Канал, Радіо Свобода, Новинарня, Львівський портал, Збруч

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Війна за війну

Як тільки "перестануть стріляти", незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи спроба зупинити війну якимось тривалішим миром, почнеться війна довкола цієї війни...

Про звернення до ЮНЕСКО проти деколонізації

Нерішучість у звільненні України від маркерів русского міра дається взнаки. Варто було українській владі порушити встановлені законом строки очищення публічного простору деяких міст від символів російської імперської політики, парламенту – безпідставно провалити перейменування окремих міст, а правоохоронним органам – заплющити очі на українофобські заяви мера Одеси Труханова, як вата всіх кольорів і відтінків почала піднімати голову...

Якби не було УПА

Історики однаково не люблять обидва питання: "що буде" і "що було б, якби". Історія має справу тільки з об'єктивною реальністю і тому намагається відповісти лише на питання "що було"...

Заборона консульського обслуговування українців за кордоном є відверто протиправним і винятково шкідницьким кроком.

Заборона консульського обслуговування українців і видачі паспортів за кордоном є відверто протиправним і винятково шкідницьким кроком. Оскільки багато хто сприйняв цю новину швидше на емоціях, не усвідомивши її змісту й реальних наслідків, поясню по пунктах чому нічого, крім шкоди, це рішення не принесе...

Про бюджет культури на 2024 рік

З одного боку, проєктом бюджету на наступний рік передбачене деяке зростання видатків на культуру порівняно з нинішнім, і це, безумовно добре...

Рішення комісії зі стандартів дежавної мови дискредитує процес деколонізації.

Kомісія зі стандартів дeржавної мови має пeрeглянути своє нeдолугe рішeння, а її члeнам час іти у відставку. Рішeння Національної комісії зі стандартів державної мови про пeрeймeнування півтори тисячі насeлeних пунктів (включно з містом Запоріжжя) викликало справeдливe обурeння...