29 травня 2023, 10:36

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ВИБІР УКРАЇНИ І ЗДОРОВ'Я НАШИХ ДІТЕЙ ЧИ БРУДНІ ГРОШІ ТЮТЮНОВИХ ЛОБІСТІВ: ЩО ПЕРЕВАЖИТЬ?

Днями Верховна Рада розглядатиме в другому читанні євроінтеграційний законопроєкт 9206, який має привести українське законодавство про рекламу у відповідність із європейським.

Серед інших важливих змін законопроєкт містить норми, які не дозволять рекламувати куріння, особливо серед дітей та підлітків. Реклама цигарок і куріння в Україні давно заборонена. Однак на практиці в магазинах і кіосках покупці стикаються з яскравими викладками цигарок. Дослідження свідчать, що майже 2/3 дітей віком від 13 до 15 років піддаються рекламному впливу цих викладок, їхній ризик почати курити через це зростає на 64%.

Саме тому ми разом з колегами-депутатами з різних фракцій внесли до законопроєкту поправку N174, яка нарешті забороняє рекламу тютюнових виробів у вигляді викладки в місцях торгівлі, а профільний комітет парламенту її підтримав.

Ми бачимо, яку брудну кампанію розгорнули тютюнові лобісти, щоб провалити цю поправку в парламенті і далі безкарно присаджувати дітей на цигарки, створюючи смертельну загрозу їхньому здоров'ю.

Ця кампанія, яка включає обробку депутатів і урядовців та замовні публікації в меді, базується на суцільній брехні і маніпуляціях. Наводять узяті зі стелі фейкові цифри буцімто страшні збитки для бізнесу від заборони викладки, яку тютюнові лобісти чомусь називають "забороною продажу". Дописалися до того, що депутати, мовляв, хочуть зробити "як у росії".

Тютюнові лобісти хочуть поставити на підтвердження у парламенті поправку N174. Тоді, щоб її провалити, достатньо, щоб вона не набрала 226 голосів.

У чому ж полягає правда і чому парламент зобов'язаний підтримати цю поправку?

По-перше, це виконання міжнародних зобов'язань України. Відповідно до ратифікованих Україною Керівних принципів реалізації статті 13 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну "Зображення тютюнових виробів у місцях продажу саме собою є рекламою та стимулюванням продажу. Молоді люди особливо вразливі для стимулюючого впливу зображення виробів".

"Сторонам слід запровадити повну заборону на будь-яке зображення та видимість тютюнових виробів у пунктах продажу, включаючи постійні підприємства роздрібної торгівлі та вуличних продавців. Дозволяється лише текстуальний перелік виробів та цін на них без будь-яких стимулюючих продаж елементів".

По-друге, жодних заборон на продаж поправка не встановлює, і всі, хто легально торгував цигарками, торгуватимуть і надалі, лише без рекламних викладок.

По-третє, викладка цигарок заборонена у Канаді, Великій Британії, Сінгапурі, Нідерландах, Фінляндія, Норвегія, Хорватія, Ірландії, Вірменії, Словенії, Новій Зеландії, Австралії і багатьох інших державах.

По-четверте, відповідно до всеукраїнського опитування КМІС (травень 2022 року) понад 80% українців підтримують заборону викладки.

Тож вибір гранично ясний. Кожен, хто винесе в сесійний зал питання про підтвердження поправки N174 або не натисне кнопку за її підтвердження засвідчить, що він заради брудних грошей тютюнової індустрії готовий перекреслити міжнародні зобов'язання України, прагнення більшості виборців і майбутнє наших дітей.

Не сумніваюся, що, якщо таке голосування відбудеться, його поіменні результати будуть максимально широко донесені до українського суспільства.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Війна за війну

Як тільки "перестануть стріляти", незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи спроба зупинити війну якимось тривалішим миром, почнеться війна довкола цієї війни...

Про звернення до ЮНЕСКО проти деколонізації

Нерішучість у звільненні України від маркерів русского міра дається взнаки. Варто було українській владі порушити встановлені законом строки очищення публічного простору деяких міст від символів російської імперської політики, парламенту – безпідставно провалити перейменування окремих міст, а правоохоронним органам – заплющити очі на українофобські заяви мера Одеси Труханова, як вата всіх кольорів і відтінків почала піднімати голову...

Якби не було УПА

Історики однаково не люблять обидва питання: "що буде" і "що було б, якби". Історія має справу тільки з об'єктивною реальністю і тому намагається відповісти лише на питання "що було"...

Заборона консульського обслуговування українців за кордоном є відверто протиправним і винятково шкідницьким кроком.

Заборона консульського обслуговування українців і видачі паспортів за кордоном є відверто протиправним і винятково шкідницьким кроком. Оскільки багато хто сприйняв цю новину швидше на емоціях, не усвідомивши її змісту й реальних наслідків, поясню по пунктах чому нічого, крім шкоди, це рішення не принесе...

Про бюджет культури на 2024 рік

З одного боку, проєктом бюджету на наступний рік передбачене деяке зростання видатків на культуру порівняно з нинішнім, і це, безумовно добре...

Рішення комісії зі стандартів дежавної мови дискредитує процес деколонізації.

Kомісія зі стандартів дeржавної мови має пeрeглянути своє нeдолугe рішeння, а її члeнам час іти у відставку. Рішeння Національної комісії зі стандартів державної мови про пeрeймeнування півтори тисячі насeлeних пунктів (включно з містом Запоріжжя) викликало справeдливe обурeння...