25 грудня 2012, 11:20

Вкотре про сланцевий газ

Як тільки наближається Різдво, то в незалежній Україні от вже другий десяток років відбувається традиційне дійство – ні, не Різдвяна містерія – а чергова ритуальна російсько-українська газова війна. Змінюються президенти України, переобирається Верховна рада, змінюються назви партій та рухів, однак невідворотності цього ритуалу ніщо на змінює.

Ну а я вкотре змушений братися за цю всім остогидлу тему. Щоправда інколи я та ще маса розумних людей пробують актуалізовувати цю тему десь у квітні-травні – та де там – нікому до неї тоді немає справи. Ділять кабінети, міністерства, гроші – одним словом – займаються справами, а не якоюсь дурнею.

Залежність олігархів України від російського газу з року в рік змушує їх здавати національні інтереси українського народу. Вкотре наголошую, що від російського газу залежить не український народ, а українські олігархи. Це банальність, яку, як не повторюй, втовкмачити нашому доброму та мудрому народові неможливо. Однак все ж повторю – українська незалежність залежить він енергетичної незалежності. А всі, хто не дають Україні стати енергетично незалежною є її ворогами – явними, ситуативними чи скритими. Тому й займаюся я як публіцист – роблю, що можу – цією темою, бо розумію, що інакше Україну задушать всякі там "Газпроми".

Але як змусити наш мудрий та добрий народ не проштовхувати до Верховної ради тих, хто репрезентує інтереси тих олігархів – бо ж головне, щоб "руський язик". А з іншого боку не бачать вовків у овечих шкірах, які зсередини нищать український суверенітет – теж з огляду на жадібність, як і дони.

Contra spem spero я повертаюся до можливого порятунку українського суверенітету – видобутку енергоносіїв у самій Україні. Теж банальність. Однак потребує промоції і промоції – бо ж не доходить до нашого доброго і мудрого народу. Особливо важливою темою у цій царині є видобуток сланцевого газу – і взагалі світова сланцева революція у газовидобуванні.

Тим більше, що останнім часом можуть появитися дуже цікаві новини. Однак про них – потім.

Спершу – в якості лікбезу – трішки банальної історії.

З проблемою енергетичної залежності зіткнувся найбільший споживач енергії – США. Тому вони були змушені підійти до вирішення цієї проблеми радикально. У сфері газовидобування виходом стала розробка сланцевих родовищ і видобуток газу із сланців – благо, що у США їх доволі.

У 2002 році компанія Devon Energy вперше пробурила горизонтальну свердловину на родовищі Barnett Shale, і наприкінці 2000-х років почала масштабний промисловий видобуток сланцевого газу. Об'єми видобутку стали такими, що їх сміливо можна назвати "сланцевою революцією". Ціна газу на ринку США різко впала.

Впав і видобуток звичайного природного газу – того, який видобувається у Росії. США звільнилися від енергетичної залежності експортерів звичайного природного газу. А це неминуче призвело і до падіння світових цін на газ – бо ж ринок газу перенасичений.

За США пішли і країни Європи. Всім хочеться повторити американське диво. Тим більше, що на це є всі передумови – чималі поклади сланців є у Австрії, Угорщині, Німеччині, Польщі, Швеції. А також – Україні! – вибачте за банальність.

Щойно уряд Великої Британії дозволив видобуток сланцевого газу компанією Cuadrilla у графстві Ланкашир. Уряд Польщі розпочав перші експерименти у 2010 році – компанія Conoco Phillips розпочала перші роботи.

Щоправда були й протести екологів. Які, зрештою, як виявилося, були безпідставними. Проте у деяких країнах, як от у Франції – ще б пак – її енергетика стоїть на атомній енергії – було введено 5-річний мораторій. Франція не відчуває енергетичного голоду.

За певними прогнозами у 2-3- році видобуток сланцевого газу у Європі складе 15-40 млрд. кубометрів газу. Дехто гадає, що видобуток буде значно більшим.

Однак все це тільки вступ у тему. А казочка тільки починається.

Ясно, що не всі тішаться такій сланцевій перспективі. Перш за все ті, хто збудував свій добробут на експорті звичайного природного газу. А це перш за все Росія. Точніше режим, який у ній править, бо народ там зовсім не жирує.

Спочатку бонзи із "Газпрома" іронізували – все це, мовляв, чиста пропаганда, яка мала б підірвати могутність Росії як одного з світових монополістів. Бо ж для режиму Путіна "газовий шантаж" є основним політичним інструментом, щоб тримати половину Європи та всю свою "периферію" разом з Україною на короткому поводку. 8 квітня 2010 року міністр енергетики РФ Серґей Шматко називав все це "непотрібним ажіотажем". Однак "сланцева революція" почала ширитися світом, і "Газпрому" стало не до жартів. І вже 19 квітня 2010 року міністр природних ресурсів та екології РФ Юрій Трутнєв визнав, що ріст видобутку сланцевого газу є проблемою для "Газпрома" і Росії. І тільки у жовтні 2012 року президент Росії Владімір Путін здався і остаточно визнав, що зміни на глобальному ринку енергоносіїв, що спричинені зростом видобутку сланцевого газу, є небезпекою для "Газпрому". А тому Росія мусить якось реагувати – до 2030 року Міністерство енергетики Росії повинно підготуватися до радикальних змін. Російський олігарх Олеґ Дерипаска вважає, що Росії залишилося 3-4 роки, коли вона залишатиметься безроздільним монополістом, а тому дертиме за свій газ непомірну ціну. Тому потрібно спішити здерти гроші з усяких там україн. Ну і заблокувати її спроби перейти до видобутку газу в самих українах.

Звісно, що американський газ до Європи не піде – дорого. Однак на видобуток газу у Європі можна так чи інакше впливати. Через громадські рухи, наприклад. Через інформаційні атаки. Через підкуп місцевих політичних лідерів, І т.д.

Хоча дослідження, яке провела компанія Dixi Group, показало, що громадяни США здебільшого ставляться до видобутку сланцевого газу нейтрально або позитивно. Опитування Deloitte показало, що: 58% американців вважають, що видобуток сланцевого газу приносить більше переваг для США, ніж ризиків. Протилежної точки зору дотримуються 19% респондентів.

А що ж Україна? Навіть дони зрозуміли, що здавай українську мову чи не здавай, віддавай базу у Севастополі на тисячу літ в аренду чи не віддавай – Москва слезам не верит. Москві потрібно все. У тому числі і те, що так приросло до серця їхніх коханих олігархів. Путін вичавлює з Януковича поступки не менш жорстко, ніж Ющенка. Може навіть жорсткіше. А тому дони почали шукати порятунку у диверсифікації поставок газу з Заходу. Але також і у розробці сланцевого газу. Щоправда, як це у них водиться, не без того, щоб щось і собі заробити.

Знову банальність і повторення – 2010 року Україна видала ліцензію на розвідку кампаніям Exxon Mobil та Shell. З 2012 року компанія Shell почала працювати на Юзівській (Донбас) газовій платформі, а компанія Chevron на Олеській (Львівщина). Очікується, що до промислового видобутку має дійти у 2018-2019 роках.

Однак це плани. Плани, які не враховують інтересів та спротиву "Газпрому" – тим більше, що впливів у нього в Україні не бракує. Мене завжди захоплювала філігранність роботи росіян. І навіть певний гумор. Попередньо я чимало писав про той інструмент, який вони обрали. А саме ВО "Свободу" – благо, що саме вона контролювала одну з газоносних платформ – Олеську. Матеріали про це ви можете знайти тут, тут і тут

У всіх антисланцевих кампаніях якнайактивнішу участь брала тодішня депутатка Львівської обласної ради рідна сестра голови обласної ради Олега Панькевича Ірина Сех. Вона ж – голова комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради.

Їм вдавалося успішно вставляти патики у колеса видобутку газу із сланців навіть на обласному рівні.

Тепер брат із сестрою успішно перебралися до Верховної ради – такий собі сімейний тандем. І появилася інтрига – чим займатиметься цей тандем у Верховній раді? Знову "екологією" – бо ж професіонали.

Але для того потрібно обійняти істотну посаді у депутатській комісії з екології... За результатами виборів ВО Свобода могла б претендувати на головування у трьох парламентських комітетах. Плітки донесли, що ВО Свобода претендує на один з правових комітетів, комітет зі свободи слова і..., звичайно ж, екологічний комітет. У попередньому скликанні він називався Комітетом Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Ще б пак – головний інтерес "Газпрому" саме там – остров, на том острове дуб стоит, под дубом ларец зарыт, в ларце – заяц, в зайце – утка, в утке яйцо, в яйце – смерть Кощеева:).

Однак ВО "Свобода" у натхненному єднанні з регіоналами та "незалежними" обрали свого заступника Верховної ради – зворушливо. А ця посада "скосила" претензії на два комітети. Отож залишився один... І тут появляється інтрига – який? Якщо екологічний, то... А, якщо ні, то хтось буде щиро ридати:)

Писав цю статтю вчора – а сьогодні отримав відповідь – таки професіонали свободівці – "25 грудня опозиційні фракції прийняли рішення, що Комітет з питань екологічної політики повинна очолити Ірина Сех". Хто б сумнівався – дуже вже ділова пані депутат. Тай кусень жирнючий. Цікаво – чи віддадуть дони такий ласий шматок – та ще й в умовах фінансової кризи ультра опозиційній ВО "Свободі"? Хіба що по домовленості з "Газпромом".

Ні українська мова, ні культура, ні права людини, ні правозахист чи свобода слова їх не цікавить – вибори минули. Їх цікавить один єдиний "жирний" комітет з усіх, на які претендує опозиція.

А з боку діловитої пані Сех – до речі простої провінційної, проте, як бачимо обізнаної у всьому, вчительки з Бродів – вже робляться й перші контрзаходи – треба ж показатися господарям життя. І на яку тему – як ви думаєте? Ну звісно про шкоду сланцевого газу для України. Ще б пак – а то розперезалися всякі тут америкоси... на "нашей иконно русской територии": 13 грудня "народний депутат України Ірина Сех взяла участь у роботі Національного круглого столу на тему "Міфи та реалії видобування сланцевого газу в контексті сучасних екологічних проблем в Україні", який відбувся у Київському міському будинку вчителя з ініціативи Всеукраїнської екологічної ліги. Про це інформує прес-служба Львівської обласної організації ВО "Свобода"".

Ще б пак – "в яйце – смерть Кощеева". Тому ВО "Свобода" тут як тут:)

Вперше вірю ВО "Свободі" – у неї "не здригнеться рука" забити кола у видобуток сланцевого газу в Україні а заодно і в українську енергетичну незалежність...

Важко не писати про ВО "Свобода" – бо ж як "не оценить красоту игры".

Молодцы россияне, ай да молодцы:)

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Це український солдат зробив Америку великою, а Росію – малою

У передріздвяний період прийнято говорити про щось добре. Для нас, в Україні, нашим найкращим є Україна у її якнайширших сенсах. Тому я приготував промову про Україну, але на перший погляд присутнім може здатися, що цьогорічна промова про США...

Вручення ''Ордена Незалежного культурологічного Журналу ''Ї'' ''За інтелектуальну відвагу'''' та прийняття ''Межа року''

Рівно чверть століття тому, у 1999 році, у Львові під Різдво вперше відбулося унікальне не лише для України, але й для всього центрально-східного регіону Европи дійство – своєрідне підведення суспільних та політичних підсумків року, що минув, і вшанування тих, кого цього року середовище Громадської організації "Незалежний культурологічний журнал "Ї"" вважали знаковими для України і регіону публічними діячами, діячами, які особливо заслужилися в царині інтелектуального осмислення часу і мали відвагу це своє бачення відкрито задекларувати та обстоювати...

Про мобілізацію та альтернативну службу

Здається, тепер уже всім стало зрозумілим, що російська агресія щодо України – це надовго, якщо не назавжди. Тобто нас чекає всім відома доля Ізраїлю...

"Morituri te salutant!"

Суспільні, політичні, інтелектуальні, мистецькі процеси останнім часом неймовірно прискорилися. Відносно відсторонене споглядання цих процесів (наскільки це можливо) знову і знову повертає мене до начебто знаної досвідченій інтелектуальній спільноті теми народження/розвитку/розквіту/занепаду/смерті величезних історичних культурно-цивілізаційних формацій...

Промова на Межу року

Щороку у Палаці Потоцьких у Львові відбувається особлива церемонія вручення Орденів "За інтелектуальну відвагу" – саме за інтелектуальну... Ця Церемонія відбувається вже чверть століття – тобто вже є давньою традицією про яку можна дізнатися тут...

Як Олег Іванович та Іван Володимирович Церкві землю не давали. Провінційна історія

Нарешті сталося! Всенародно обрана громадою Жовківська міська рада на чолі з самим паном головою, що ним є Олег Вольський, нарешті показали своє єство – у не такій вже й великій справі, але в ній, як у краплині води, відобразилося все наше сьогодення...