Тарас Возняк www.ji-magazine.lviv.ua

Вкотре про сланцевий газ

25 грудня 2012, 11:20

Як тільки наближається Різдво, то в незалежній Україні от вже другий десяток років відбувається традиційне дійство – ні, не Різдвяна містерія – а чергова ритуальна російсько-українська газова війна. Змінюються президенти України, переобирається Верховна рада, змінюються назви партій та рухів, однак невідворотності цього ритуалу ніщо на змінює.

Ну а я вкотре змушений братися за цю всім остогидлу тему. Щоправда інколи я та ще маса розумних людей пробують актуалізовувати цю тему десь у квітні-травні – та де там – нікому до неї тоді немає справи. Ділять кабінети, міністерства, гроші – одним словом – займаються справами, а не якоюсь дурнею.

Залежність олігархів України від російського газу з року в рік змушує їх здавати національні інтереси українського народу. Вкотре наголошую, що від російського газу залежить не український народ, а українські олігархи. Це банальність, яку, як не повторюй, втовкмачити нашому доброму та мудрому народові неможливо. Однак все ж повторю – українська незалежність залежить він енергетичної незалежності. А всі, хто не дають Україні стати енергетично незалежною є її ворогами – явними, ситуативними чи скритими. Тому й займаюся я як публіцист – роблю, що можу – цією темою, бо розумію, що інакше Україну задушать всякі там "Газпроми".

Але як змусити наш мудрий та добрий народ не проштовхувати до Верховної ради тих, хто репрезентує інтереси тих олігархів – бо ж головне, щоб "руський язик". А з іншого боку не бачать вовків у овечих шкірах, які зсередини нищать український суверенітет – теж з огляду на жадібність, як і дони.

Contra spem spero я повертаюся до можливого порятунку українського суверенітету – видобутку енергоносіїв у самій Україні. Теж банальність. Однак потребує промоції і промоції – бо ж не доходить до нашого доброго і мудрого народу. Особливо важливою темою у цій царині є видобуток сланцевого газу – і взагалі світова сланцева революція у газовидобуванні.

Тим більше, що останнім часом можуть появитися дуже цікаві новини. Однак про них – потім.

Спершу – в якості лікбезу – трішки банальної історії.

З проблемою енергетичної залежності зіткнувся найбільший споживач енергії – США. Тому вони були змушені підійти до вирішення цієї проблеми радикально. У сфері газовидобування виходом стала розробка сланцевих родовищ і видобуток газу із сланців – благо, що у США їх доволі.

У 2002 році компанія Devon Energy вперше пробурила горизонтальну свердловину на родовищі Barnett Shale, і наприкінці 2000-х років почала масштабний промисловий видобуток сланцевого газу. Об'єми видобутку стали такими, що їх сміливо можна назвати "сланцевою революцією". Ціна газу на ринку США різко впала.

Впав і видобуток звичайного природного газу – того, який видобувається у Росії. США звільнилися від енергетичної залежності експортерів звичайного природного газу. А це неминуче призвело і до падіння світових цін на газ – бо ж ринок газу перенасичений.

За США пішли і країни Європи. Всім хочеться повторити американське диво. Тим більше, що на це є всі передумови – чималі поклади сланців є у Австрії, Угорщині, Німеччині, Польщі, Швеції. А також – Україні! – вибачте за банальність.

Щойно уряд Великої Британії дозволив видобуток сланцевого газу компанією Cuadrilla у графстві Ланкашир. Уряд Польщі розпочав перші експерименти у 2010 році – компанія Conoco Phillips розпочала перші роботи.

Щоправда були й протести екологів. Які, зрештою, як виявилося, були безпідставними. Проте у деяких країнах, як от у Франції – ще б пак – її енергетика стоїть на атомній енергії – було введено 5-річний мораторій. Франція не відчуває енергетичного голоду.

За певними прогнозами у 2-3- році видобуток сланцевого газу у Європі складе 15-40 млрд. кубометрів газу. Дехто гадає, що видобуток буде значно більшим.

Однак все це тільки вступ у тему. А казочка тільки починається.

Ясно, що не всі тішаться такій сланцевій перспективі. Перш за все ті, хто збудував свій добробут на експорті звичайного природного газу. А це перш за все Росія. Точніше режим, який у ній править, бо народ там зовсім не жирує.

Спочатку бонзи із "Газпрома" іронізували – все це, мовляв, чиста пропаганда, яка мала б підірвати могутність Росії як одного з світових монополістів. Бо ж для режиму Путіна "газовий шантаж" є основним політичним інструментом, щоб тримати половину Європи та всю свою "периферію" разом з Україною на короткому поводку. 8 квітня 2010 року міністр енергетики РФ Серґей Шматко називав все це "непотрібним ажіотажем". Однак "сланцева революція" почала ширитися світом, і "Газпрому" стало не до жартів. І вже 19 квітня 2010 року міністр природних ресурсів та екології РФ Юрій Трутнєв визнав, що ріст видобутку сланцевого газу є проблемою для "Газпрома" і Росії. І тільки у жовтні 2012 року президент Росії Владімір Путін здався і остаточно визнав, що зміни на глобальному ринку енергоносіїв, що спричинені зростом видобутку сланцевого газу, є небезпекою для "Газпрому". А тому Росія мусить якось реагувати – до 2030 року Міністерство енергетики Росії повинно підготуватися до радикальних змін. Російський олігарх Олеґ Дерипаска вважає, що Росії залишилося 3-4 роки, коли вона залишатиметься безроздільним монополістом, а тому дертиме за свій газ непомірну ціну. Тому потрібно спішити здерти гроші з усяких там україн. Ну і заблокувати її спроби перейти до видобутку газу в самих українах.

Звісно, що американський газ до Європи не піде – дорого. Однак на видобуток газу у Європі можна так чи інакше впливати. Через громадські рухи, наприклад. Через інформаційні атаки. Через підкуп місцевих політичних лідерів, І т.д.

Хоча дослідження, яке провела компанія Dixi Group, показало, що громадяни США здебільшого ставляться до видобутку сланцевого газу нейтрально або позитивно. Опитування Deloitte показало, що: 58% американців вважають, що видобуток сланцевого газу приносить більше переваг для США, ніж ризиків. Протилежної точки зору дотримуються 19% респондентів.

А що ж Україна? Навіть дони зрозуміли, що здавай українську мову чи не здавай, віддавай базу у Севастополі на тисячу літ в аренду чи не віддавай – Москва слезам не верит. Москві потрібно все. У тому числі і те, що так приросло до серця їхніх коханих олігархів. Путін вичавлює з Януковича поступки не менш жорстко, ніж Ющенка. Може навіть жорсткіше. А тому дони почали шукати порятунку у диверсифікації поставок газу з Заходу. Але також і у розробці сланцевого газу. Щоправда, як це у них водиться, не без того, щоб щось і собі заробити.

Знову банальність і повторення – 2010 року Україна видала ліцензію на розвідку кампаніям Exxon Mobil та Shell. З 2012 року компанія Shell почала працювати на Юзівській (Донбас) газовій платформі, а компанія Chevron на Олеській (Львівщина). Очікується, що до промислового видобутку має дійти у 2018-2019 роках.

Однак це плани. Плани, які не враховують інтересів та спротиву "Газпрому" – тим більше, що впливів у нього в Україні не бракує. Мене завжди захоплювала філігранність роботи росіян. І навіть певний гумор. Попередньо я чимало писав про той інструмент, який вони обрали. А саме ВО "Свободу" – благо, що саме вона контролювала одну з газоносних платформ – Олеську. Матеріали про це ви можете знайти тут, тут і тут

У всіх антисланцевих кампаніях якнайактивнішу участь брала тодішня депутатка Львівської обласної ради рідна сестра голови обласної ради Олега Панькевича Ірина Сех. Вона ж – голова комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради.

Їм вдавалося успішно вставляти патики у колеса видобутку газу із сланців навіть на обласному рівні.

Тепер брат із сестрою успішно перебралися до Верховної ради – такий собі сімейний тандем. І появилася інтрига – чим займатиметься цей тандем у Верховній раді? Знову "екологією" – бо ж професіонали.

Але для того потрібно обійняти істотну посаді у депутатській комісії з екології... За результатами виборів ВО Свобода могла б претендувати на головування у трьох парламентських комітетах. Плітки донесли, що ВО Свобода претендує на один з правових комітетів, комітет зі свободи слова і..., звичайно ж, екологічний комітет. У попередньому скликанні він називався Комітетом Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Ще б пак – головний інтерес "Газпрому" саме там – остров, на том острове дуб стоит, под дубом ларец зарыт, в ларце – заяц, в зайце – утка, в утке яйцо, в яйце – смерть Кощеева:).

Однак ВО "Свобода" у натхненному єднанні з регіоналами та "незалежними" обрали свого заступника Верховної ради – зворушливо. А ця посада "скосила" претензії на два комітети. Отож залишився один... І тут появляється інтрига – який? Якщо екологічний, то... А, якщо ні, то хтось буде щиро ридати:)

Писав цю статтю вчора – а сьогодні отримав відповідь – таки професіонали свободівці – "25 грудня опозиційні фракції прийняли рішення, що Комітет з питань екологічної політики повинна очолити Ірина Сех". Хто б сумнівався – дуже вже ділова пані депутат. Тай кусень жирнючий. Цікаво – чи віддадуть дони такий ласий шматок – та ще й в умовах фінансової кризи ультра опозиційній ВО "Свободі"? Хіба що по домовленості з "Газпромом".

Ні українська мова, ні культура, ні права людини, ні правозахист чи свобода слова їх не цікавить – вибори минули. Їх цікавить один єдиний "жирний" комітет з усіх, на які претендує опозиція.

А з боку діловитої пані Сех – до речі простої провінційної, проте, як бачимо обізнаної у всьому, вчительки з Бродів – вже робляться й перші контрзаходи – треба ж показатися господарям життя. І на яку тему – як ви думаєте? Ну звісно про шкоду сланцевого газу для України. Ще б пак – а то розперезалися всякі тут америкоси... на "нашей иконно русской територии": 13 грудня "народний депутат України Ірина Сех взяла участь у роботі Національного круглого столу на тему "Міфи та реалії видобування сланцевого газу в контексті сучасних екологічних проблем в Україні", який відбувся у Київському міському будинку вчителя з ініціативи Всеукраїнської екологічної ліги. Про це інформує прес-служба Львівської обласної організації ВО "Свобода"".

Ще б пак – "в яйце – смерть Кощеева". Тому ВО "Свобода" тут як тут:)

Вперше вірю ВО "Свободі" – у неї "не здригнеться рука" забити кола у видобуток сланцевого газу в Україні а заодно і в українську енергетичну незалежність...

Важко не писати про ВО "Свобода" – бо ж як "не оценить красоту игры".

Молодцы россияне, ай да молодцы:)

powered by lun.ua
Коментарі — 46
Ігор Петришак _ 27.12.2012 15:15
IP: 94.27.62.---
Игорь Сухно:
Ого, як накинулися на автора! А що, ВО "Свобода" – священна корова? Її не можна критикувати, чи всі її члени бездоганні і також святі?
Складається враження, що комменти написані ботами з Донецька, тільки перекладені на українську))
===========
В жодному разі не священна корова, й критикувати варто, подекуди жорстко критикувати, але це не повинна бути критика заради критики, тим більше замішана на особистій образі чи чомусь подібному...
Ігор Петришак _ 27.12.2012 15:00
IP: 94.27.62.---
godo:
Сознательно или нет, но свободовцы делают правильную вещь – не желают того, чтобы Украина села на иголку, на которой сидит Россия -газовую. Сланцевый газ добывать можно, только в том случае, когда в стране будет построено гражданское общество, которое не позволит за здоворо живешь, без объективной экспертизы уничтожить экологию карпатского региона. Пора думать над тем, что нам создавать и на этом делать деньги, а качать по дурному недра.
====================
Цілком підтримую! Чудовий коментар!
Іван Авдєєв _ 27.12.2012 00:58
IP: 188.239.8.---
zmey-15:
не личить такій розумній людині в камєнтах срать.
проаналізуйте це.
zmey-15 _ 26.12.2012 11:20
IP: 213.179.243.---
kuroneko-desu:

Вы приколист однако. Ваши родственники составляют 000 %. Если статистика то в даной ситуации нужно опираться на большие цифры а это за Свободу раньше голосовало 10, стало 30. это что существенное количество? Там сотни тысяч решают вопрос. И не надо тут сразу кремлевскими ярлыками раскидоваться. Поверте, я люблю Украину, и хочу чтоб она процветала, ее граждане чувствовали уверенность в завтрешнем дне, и в перспективах своих детей, чтобы наши бабушки свою старость проводили как подобает стареньким вышедшим на заслуженный отдых людям, а не собирали бутылки и стояли с протянутой рукой. Вот как должно быть.
Так же я уже очень давно в политике, и поверте чуть разбираюсь в механизмах. Так же интересуюсь историей, удиляя особое внимание фактам и процесам влияющим на ход мировых событий. и все что влияло или было около этих процесов стараюсь узнать до мельчайших деталей. Так же добавить логику, анализировать, вот и можно предполагать.
я скептик _ 25.12.2012 23:37
IP: 37.54.69.---
Якщо возьняк ЗА, то я ПРОТИ і навпаки.
Писанина возьняка ще раз підтвердила мій принцип.
Коменти прихильників і противників ще один аргумент в питанні "хто є хто?"
Виставлений фільм в наступному блозі іще один аргумент не на користь возьняка.
І, накінець, знаючи, що для українських жидів "гроші понад усе" а після хоч трава не рости, тобто для українців від того газу буде користі повний 0, бо ж все одно розкрадуть, продадуть і гроші в офшори.
Та і не про газ і енергетичну незалежність українців так печеться возьняк (та і який з нього в біса в цьому експерт) своєю писаниною, основна мета писанини возьняка полити брудом націналістів, бо саме націоналісти є основною перешкодою для тихої чи збройної окупації і руйнування України як держави.
То кому ж підспівує возьняк?
zmey-15 _ 25.12.2012 15:47
IP: 213.179.243.---
А что, версия имеет право на жизнь! Как в крименалистике вопрос "А кому это выгодно"?
Кому выгодно держать в "тонусе" жителей Востока и особенно Крыма и медленно но уверенно сказать России "Да". С одной стороны Свобода работает на негатив, с другой пророссийские организации на "любовь" к России. И все к тому идет что встанет вопрос референдума по Таможенному союзу, тут же выступят Фарион и такие же и раскажут про "москалив", на 9 мая побьют ветеранов, и в чью пользу это сработает например в Крыму при голосовании и мобилизации голосов?
Вот где агенты влияния и долгосрочные спецоперации спецслужб. Можете кричать "про сволочей москалей" но это для самой что ни есть пользы.
Взгляните на историю, там таких примеров тьма. когда злейший антагонист стратегически своими действиями работал на противоположную сторону. На крючьке пару человек, а все остальные используются в темную
Sopfia Sergeeva _ 25.12.2012 15:44
IP: 213.238.8.---
La Rossa:
А концентрація націоналістиного пафосу є закономірною з огляду на постімперське становище України.
Интересно послушать, как Вы обьясните тот факт что наибольшее развитие и распространённость в народе националистическое движение и нацисткие идеи получили именно в России среди русских.
Sopfia Sergeeva _ 25.12.2012 15:35
IP: 213.238.8.---
БРАВО!!! Декоративная штукатурка начала осыпаться с ВО Свобода раньше расчётного 2015 года!!! Я уже полгода пишу и утверждаю, что ВО Свобода не те за кого они себя выдают. Это электоральный проект в стиле а-ля Жириновский. Задач много, основные: 1. маргинализировать оппозицию 2. придать негативный иммидж украинской оппозиции в мире 3. вывести в финал выборов 2015 заведомого проигрышного Тягнибока (если это к тому времени вообще будет нужно). Финансирование этой организации непрозрачно. Партийная программа заведомо невыполнима, и включает в себя например тезисы нацисткой программы НСДАП известной как "25 пунктов". Деятельность их представителей в Тернополе и Львове вызывает недоумение и массу вопросов.
Кстати по поводу сайта, я уверена в том, что Тарас Возняк метко попал прямо в цель, то -то всполошился Игорь Мирошниченко не последний человек в Свободе! Что волосики под шапочкой задымились!?
La Rossa _ 25.12.2012 15:19
IP: 93.74.246.---
Перечепидорога:
La Rossa:
Ага щаз, буде вам Тарасьо 4 сторінки дрібного тексту пердолити задарма. Він такий же журналюга заробітчанин як і всі інші, з голою дупою і готовністю написати за добрі гроші який хочеш пасквіль.
Він же ж розуміє сам добре, що починати розробку сланц. газу не можна не маючи законодавчої бази для охорони екології, і знає прекрасно, що Свобода власне тому і проти, що немає гарантій ні для екології ні для справедливого розподілу газвих надприбутків. Тарасьо ж не дурак, шо ж ви думали...Але дєнєг дали за антисвободівську джинсу – от воно бідацтво і пише. Боїться, труситься але пише
Возняк – НЕ журналюга-заробітчанин.
В тім-то і справа, що йому особисте несприйняття та комплекси навколо Свободи очі застилають.
Ключова ідея – показати галузеве невігластво Ірини Сех.
Здогадайтесь – що викинуло нові рефлекси Возняка?
Призначення Ірини Сех головою комітету по екології.
Перечепидорога _ 25.12.2012 13:45
IP: 94.204.144.---
La Rossa:
Перечепидорога:
]Та він би і забув, але ж за ніщо інше йому НЕ ПЛАТЯТЬ. Тільки за чорний піар проти Свободи регіонали з комуняками по 30 срібняків підкидають.
Ніхто йому за це не платить. Невже не видно?
Це дуже глибокий хворобливий персональний конфлікт на рівні світоглядів
Ага щаз, буде вам Тарасьо 4 сторінки дрібного тексту пердолити задарма. Він такий же журналюга заробітчанин як і всі інші, з голою дупою і готовністю написати за добрі гроші який хочеш пасквіль.
Він же ж розуміє сам добре, що починати розробку сланц. газу не можна не маючи законодавчої бази для охорони екології, і знає прекрасно, що Свобода власне тому і проти, що немає гарантій ні для екології ні для справедливого розподілу газвих надприбутків. Тарасьо ж не дурак, шо ж ви думали...Але дєнєг дали за антисвободівську джинсу – от воно бідацтво і пише. Боїться, труситься але пише
Ctarperch _ 25.12.2012 13:27
IP: 95.133.62.---
bari:
Два останні блоги Возняка спростовані. Про сайт і про газ. Окара навіть фільм виставив. Може пора вибачитися, пане авторе?
Це фейковий фільм в якому більшість тверджень не відображають реальності, розрахований на те щоб нагнати страху налегковірну людину котра не розбирається в тематиці.
navsi5 _ 25.12.2012 13:20
IP: 46.229.56.---
La Rossa:
розпочато субдискусію на тему: світоглядні вади Пані красной
Без субреєстрації – не влазити! / Реєстратор – La Rossa.

Примітка: субдискусію "світоглядні вади п. Возняка" закрито.
Продовжується дискусія по суті хибної аргументації п. Возняка стосовно перспектив видобутку газу зі сланців
La Rossa _ 25.12.2012 13:11
IP: 93.74.246.---
navsi5:
La Rossa:
звідки така самоупевненість?)))
понишпоріть блогами, красная ви наша
Може красная, але не Ваша.
Ви влізли в субдискусію, що обговорює не сланцевий газ, а світоглядні вади пана Возняка.
Без розуміння свого влізу.
navsi5 _ 25.12.2012 13:05
IP: 46.229.56.---
La Rossa:
звідки така самоупевненість?)))
понишпоріть блогами, красная ви наша
La Rossa _ 25.12.2012 13:02
IP: 93.74.246.---
navsi5:
La Rossa:
- ви краний псіхолаг, препрошую? до чого тут пафос?

Возняк не вивчає документів, які розробляють гуру енергетичної царини, наприклад МЕА – worldenergyoutlook.org/goldenrules/

Світ розробив "Золоті правила..." майбутнього ринку. Тобто спочатку – правила -механізми – закони, й лише потім якісь (проекти) угод про розподіл з американським гравцями. В Україні – ні гу-гу про це.
Ці т.з. "угоди" – серед інструментарію світових грандів, що слугуть справі поглинання компаній, держав, територій. Зацікавленість нашої верхівки підтверджена вчоршанім призначення Ставицького міністром
Не лізьте в дискусію – змісту якої не розумієте.
Чув дзівн – та не знаю де він. (с).
owlman _ 25.12.2012 12:58
IP: 94.244.131.---
Не володієш темою – не пиши. Тобі, Возняк, щоб екологів гівном обілляти знань не вистачить. Так, виходить якесь скавчання шавки. Культоролог хрєнов.

З.і. Хто б сумнівався, що Shell та Exxon Mobile купляють казачків, які відбілюють сланцевий газ.
navsi5 _ 25.12.2012 12:56
IP: 46.229.56.---
La Rossa:
- ви краний псіхолаг, препрошую? до чого тут пафос?

Возняк не вивчає документів, які розробляють гуру енергетичної царини, наприклад МЕА – worldenergyoutlook.org/goldenrules/

Світ розробив "Золоті правила..." майбутнього ринку. Тобто спочатку – правила -механізми – закони, й лише потім якісь (проекти) угод про розподіл з американським гравцями. В Україні – ні гу-гу про це.
Ці т.з. "угоди" – серед інструментарію світових грандів, що слугуть справі поглинання компаній, держав, територій. Зацікавленість нашої верхівки підтверджена вчоршанім призначення Ставицького міністром
Игорь Сухно _ 25.12.2012 12:55
IP: 46.202.235.---
Ого, як накинулися на автора! А що, ВО "Свобода" – священна корова? Її не можна критикувати, чи всі її члени бездоганні і також святі?
Складається враження, що комменти написані ботами з Донецька, тільки перекладені на українську))
navsi5 _ 25.12.2012 12:47
IP: 46.229.56.---
oberon07:
Матеріали про це ви можете знайти тут, тут і тут.

посилання не працюють
мізки також відключені у фацета
La Rossa _ 25.12.2012 12:36
IP: 93.74.246.---
Перечепидорога:
La Rossa:
Пане Возняк, зробіть самі собі послугу – забудьте на пів-року за ВО "Свобода".
Це стосується Вашого особистого психічного здоров'я безпосередньо.
Та він би і забув, але ж за ніщо інше йому НЕ ПЛАТЯТЬ. Тільки за чорний піар проти Свободи регіонали з комуняками по 30 срібняків підкидають.
Ніхто йому за це не платить. Невже не видно?
Це дуже глибокий хворобливий персональний конфлікт на рівні світоглядів: між космополітичною інтелегенцією (якою вважає себе Возняк) та маргіналізованим пасіонарним угруповуванням, що гіперболізує національний пафос (яким він вважає Свободу і український народ як такий).

Але космополітична інтелегенція це не є тефлоновий патріотизм пана Возняка.
А концентрація націоналістиного пафосу є закономірною з огляду на постімперське становище України.
Петр Селиванов _ 25.12.2012 12:35
IP: 94.27.85.---
В статье поднято много важных вопросов,ответы на которые даст время и только оно рассудит всех и поставит все точки над и!Простых решений,как правило не бывает,особенно в экономике и политике!!! Но вопрос о противодействии,как никогда актуален!!!
Петр Селиванов _ 25.12.2012 12:35
IP: 94.27.85.---
В статье поднято много важных вопросов,ответы на которые даст время и только оно рассудит всех и поставит все точки над и!Простых решений,как правило не бывает,особенно в экономике и политике!!! Но вопрос о противодействии,как никогда актуален!!!
oberon07 _ 25.12.2012 12:35
IP: 195.177.74.---
Матеріали про це ви можете знайти тут, тут і тут.

посилання не працюють
Перечепидорога _ 25.12.2012 12:26
IP: 94.204.144.---
La Rossa:
Пане Возняк, зробіть самі собі послугу – забудьте на пів-року за ВО "Свобода".
Це стосується Вашого особистого психічного здоров'я безпосередньо.
Та він би і забув, але ж за ніщо інше йому НЕ ПЛАТЯТЬ. Тільки за чорний піар проти Свободи регіонали з комуняками по 30 срібняків підкидають.
NeurologistUA _ 25.12.2012 12:25
IP: 94.179.158.---
bari:
Два останні блоги Возняка спростовані. Про сайт і про газ. Окара навіть фільм виставив. Може пора вибачитися, пане авторе?
Та всі його дитячі напастування на свободу спростовуються,відразу чи з часом., возняк перетворив себе просто в блазня,який своі особисті образи поставив вище нац.інтересів.Цей той,хто радше відчиніть двері ворогу,коли той постукає,ніж стане боронити спільний дім з тим,з ким в ним особистісні рахунки
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter