Тарас Возняк www.ji-magazine.lviv.ua

Вкотре про сланцевий газ

25 грудня 2012, 11:20

Як тільки наближається Різдво, то в незалежній Україні от вже другий десяток років відбувається традиційне дійство – ні, не Різдвяна містерія – а чергова ритуальна російсько-українська газова війна. Змінюються президенти України, переобирається Верховна рада, змінюються назви партій та рухів, однак невідворотності цього ритуалу ніщо на змінює.

Ну а я вкотре змушений братися за цю всім остогидлу тему. Щоправда інколи я та ще маса розумних людей пробують актуалізовувати цю тему десь у квітні-травні – та де там – нікому до неї тоді немає справи. Ділять кабінети, міністерства, гроші – одним словом – займаються справами, а не якоюсь дурнею.

Залежність олігархів України від російського газу з року в рік змушує їх здавати національні інтереси українського народу. Вкотре наголошую, що від російського газу залежить не український народ, а українські олігархи. Це банальність, яку, як не повторюй, втовкмачити нашому доброму та мудрому народові неможливо. Однак все ж повторю – українська незалежність залежить він енергетичної незалежності. А всі, хто не дають Україні стати енергетично незалежною є її ворогами – явними, ситуативними чи скритими. Тому й займаюся я як публіцист – роблю, що можу – цією темою, бо розумію, що інакше Україну задушать всякі там "Газпроми".

Але як змусити наш мудрий та добрий народ не проштовхувати до Верховної ради тих, хто репрезентує інтереси тих олігархів – бо ж головне, щоб "руський язик". А з іншого боку не бачать вовків у овечих шкірах, які зсередини нищать український суверенітет – теж з огляду на жадібність, як і дони.

Contra spem spero я повертаюся до можливого порятунку українського суверенітету – видобутку енергоносіїв у самій Україні. Теж банальність. Однак потребує промоції і промоції – бо ж не доходить до нашого доброго і мудрого народу. Особливо важливою темою у цій царині є видобуток сланцевого газу – і взагалі світова сланцева революція у газовидобуванні.

Тим більше, що останнім часом можуть появитися дуже цікаві новини. Однак про них – потім.

Спершу – в якості лікбезу – трішки банальної історії.

З проблемою енергетичної залежності зіткнувся найбільший споживач енергії – США. Тому вони були змушені підійти до вирішення цієї проблеми радикально. У сфері газовидобування виходом стала розробка сланцевих родовищ і видобуток газу із сланців – благо, що у США їх доволі.

У 2002 році компанія Devon Energy вперше пробурила горизонтальну свердловину на родовищі Barnett Shale, і наприкінці 2000-х років почала масштабний промисловий видобуток сланцевого газу. Об'єми видобутку стали такими, що їх сміливо можна назвати "сланцевою революцією". Ціна газу на ринку США різко впала.

Впав і видобуток звичайного природного газу – того, який видобувається у Росії. США звільнилися від енергетичної залежності експортерів звичайного природного газу. А це неминуче призвело і до падіння світових цін на газ – бо ж ринок газу перенасичений.

За США пішли і країни Європи. Всім хочеться повторити американське диво. Тим більше, що на це є всі передумови – чималі поклади сланців є у Австрії, Угорщині, Німеччині, Польщі, Швеції. А також – Україні! – вибачте за банальність.

Щойно уряд Великої Британії дозволив видобуток сланцевого газу компанією Cuadrilla у графстві Ланкашир. Уряд Польщі розпочав перші експерименти у 2010 році – компанія Conoco Phillips розпочала перші роботи.

Щоправда були й протести екологів. Які, зрештою, як виявилося, були безпідставними. Проте у деяких країнах, як от у Франції – ще б пак – її енергетика стоїть на атомній енергії – було введено 5-річний мораторій. Франція не відчуває енергетичного голоду.

За певними прогнозами у 2-3- році видобуток сланцевого газу у Європі складе 15-40 млрд. кубометрів газу. Дехто гадає, що видобуток буде значно більшим.

Однак все це тільки вступ у тему. А казочка тільки починається.

Ясно, що не всі тішаться такій сланцевій перспективі. Перш за все ті, хто збудував свій добробут на експорті звичайного природного газу. А це перш за все Росія. Точніше режим, який у ній править, бо народ там зовсім не жирує.

Спочатку бонзи із "Газпрома" іронізували – все це, мовляв, чиста пропаганда, яка мала б підірвати могутність Росії як одного з світових монополістів. Бо ж для режиму Путіна "газовий шантаж" є основним політичним інструментом, щоб тримати половину Європи та всю свою "периферію" разом з Україною на короткому поводку. 8 квітня 2010 року міністр енергетики РФ Серґей Шматко називав все це "непотрібним ажіотажем". Однак "сланцева революція" почала ширитися світом, і "Газпрому" стало не до жартів. І вже 19 квітня 2010 року міністр природних ресурсів та екології РФ Юрій Трутнєв визнав, що ріст видобутку сланцевого газу є проблемою для "Газпрома" і Росії. І тільки у жовтні 2012 року президент Росії Владімір Путін здався і остаточно визнав, що зміни на глобальному ринку енергоносіїв, що спричинені зростом видобутку сланцевого газу, є небезпекою для "Газпрому". А тому Росія мусить якось реагувати – до 2030 року Міністерство енергетики Росії повинно підготуватися до радикальних змін. Російський олігарх Олеґ Дерипаска вважає, що Росії залишилося 3-4 роки, коли вона залишатиметься безроздільним монополістом, а тому дертиме за свій газ непомірну ціну. Тому потрібно спішити здерти гроші з усяких там україн. Ну і заблокувати її спроби перейти до видобутку газу в самих українах.

Звісно, що американський газ до Європи не піде – дорого. Однак на видобуток газу у Європі можна так чи інакше впливати. Через громадські рухи, наприклад. Через інформаційні атаки. Через підкуп місцевих політичних лідерів, І т.д.

Хоча дослідження, яке провела компанія Dixi Group, показало, що громадяни США здебільшого ставляться до видобутку сланцевого газу нейтрально або позитивно. Опитування Deloitte показало, що: 58% американців вважають, що видобуток сланцевого газу приносить більше переваг для США, ніж ризиків. Протилежної точки зору дотримуються 19% респондентів.

А що ж Україна? Навіть дони зрозуміли, що здавай українську мову чи не здавай, віддавай базу у Севастополі на тисячу літ в аренду чи не віддавай – Москва слезам не верит. Москві потрібно все. У тому числі і те, що так приросло до серця їхніх коханих олігархів. Путін вичавлює з Януковича поступки не менш жорстко, ніж Ющенка. Може навіть жорсткіше. А тому дони почали шукати порятунку у диверсифікації поставок газу з Заходу. Але також і у розробці сланцевого газу. Щоправда, як це у них водиться, не без того, щоб щось і собі заробити.

Знову банальність і повторення – 2010 року Україна видала ліцензію на розвідку кампаніям Exxon Mobil та Shell. З 2012 року компанія Shell почала працювати на Юзівській (Донбас) газовій платформі, а компанія Chevron на Олеській (Львівщина). Очікується, що до промислового видобутку має дійти у 2018-2019 роках.

Однак це плани. Плани, які не враховують інтересів та спротиву "Газпрому" – тим більше, що впливів у нього в Україні не бракує. Мене завжди захоплювала філігранність роботи росіян. І навіть певний гумор. Попередньо я чимало писав про той інструмент, який вони обрали. А саме ВО "Свободу" – благо, що саме вона контролювала одну з газоносних платформ – Олеську. Матеріали про це ви можете знайти тут, тут і тут

У всіх антисланцевих кампаніях якнайактивнішу участь брала тодішня депутатка Львівської обласної ради рідна сестра голови обласної ради Олега Панькевича Ірина Сех. Вона ж – голова комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради.

Їм вдавалося успішно вставляти патики у колеса видобутку газу із сланців навіть на обласному рівні.

Тепер брат із сестрою успішно перебралися до Верховної ради – такий собі сімейний тандем. І появилася інтрига – чим займатиметься цей тандем у Верховній раді? Знову "екологією" – бо ж професіонали.

Але для того потрібно обійняти істотну посаді у депутатській комісії з екології... За результатами виборів ВО Свобода могла б претендувати на головування у трьох парламентських комітетах. Плітки донесли, що ВО Свобода претендує на один з правових комітетів, комітет зі свободи слова і..., звичайно ж, екологічний комітет. У попередньому скликанні він називався Комітетом Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Ще б пак – головний інтерес "Газпрому" саме там – остров, на том острове дуб стоит, под дубом ларец зарыт, в ларце – заяц, в зайце – утка, в утке яйцо, в яйце – смерть Кощеева:).

Однак ВО "Свобода" у натхненному єднанні з регіоналами та "незалежними" обрали свого заступника Верховної ради – зворушливо. А ця посада "скосила" претензії на два комітети. Отож залишився один... І тут появляється інтрига – який? Якщо екологічний, то... А, якщо ні, то хтось буде щиро ридати:)

Писав цю статтю вчора – а сьогодні отримав відповідь – таки професіонали свободівці – "25 грудня опозиційні фракції прийняли рішення, що Комітет з питань екологічної політики повинна очолити Ірина Сех". Хто б сумнівався – дуже вже ділова пані депутат. Тай кусень жирнючий. Цікаво – чи віддадуть дони такий ласий шматок – та ще й в умовах фінансової кризи ультра опозиційній ВО "Свободі"? Хіба що по домовленості з "Газпромом".

Ні українська мова, ні культура, ні права людини, ні правозахист чи свобода слова їх не цікавить – вибори минули. Їх цікавить один єдиний "жирний" комітет з усіх, на які претендує опозиція.

А з боку діловитої пані Сех – до речі простої провінційної, проте, як бачимо обізнаної у всьому, вчительки з Бродів – вже робляться й перші контрзаходи – треба ж показатися господарям життя. І на яку тему – як ви думаєте? Ну звісно про шкоду сланцевого газу для України. Ще б пак – а то розперезалися всякі тут америкоси... на "нашей иконно русской територии": 13 грудня "народний депутат України Ірина Сех взяла участь у роботі Національного круглого столу на тему "Міфи та реалії видобування сланцевого газу в контексті сучасних екологічних проблем в Україні", який відбувся у Київському міському будинку вчителя з ініціативи Всеукраїнської екологічної ліги. Про це інформує прес-служба Львівської обласної організації ВО "Свобода"".

Ще б пак – "в яйце – смерть Кощеева". Тому ВО "Свобода" тут як тут:)

Вперше вірю ВО "Свободі" – у неї "не здригнеться рука" забити кола у видобуток сланцевого газу в Україні а заодно і в українську енергетичну незалежність...

Важко не писати про ВО "Свобода" – бо ж як "не оценить красоту игры".

Молодцы россияне, ай да молодцы:)

powered by lun.ua
Коментарі — 46
Перечепидорога _ 25.12.2012 12:24
IP: 94.204.144.---
О-о-о! Рейтинг Свободи різко пішов вверх після перших виступів в парламенті – і ТУТ ЖЕ пішло фінансування на чорний піар проти них. Кому дісталися перші бабки за висер проти Свободи? – відомому пасквілянту-ліберасту Тарасьові Возьняку, який давно заробляє на брехливих антисвободівських публікаціях. Агов, Тарасю, прєвєд! Про те, що буває після гідророзриву в районі видобування сланцевого газу (Тарасьо збрехав, що мовляв, ніякої небезпеки для екології), дивимося тут:
youtube.com/watch?v=4LBjSXWQRV8

Разом з газом в воду може потрапити і миш'як, і важкі метали і навіть радіоактивні елементи. В Штатах бували випадки коли тиск газу в водогоні був настільки високий що в будинках зривало крани.
navsi5 _ 25.12.2012 12:22
IP: 46.229.56.---
Павло Пастушенко:
NeurologistUA:]У свободівців взагалі трапляються аргументовані коментарі? Бо звинувачувати одне одного у тому, що продалися Москві – це і пан Возняк вміє, і "Свобода". "Два сапага пара, как гаваріца":-)
Даремно Ви так;)) До прикладу – blogs.pravda.com.ua/authors/miroshnychenko/4f3bd5b2e1b69/

Серед багатьох львів'ян попередніх поколінь, котрі мали здобули фах енергетика чи механіка у альмаматер -Львівьській Політехніці – були і ще є люди, які слухали лекції відомих свого часу професорів, справжніх інтелектуалів епохи. Поза всяким сумнівом, ці люди, якби мали запас фізичної сили – задерли б вознякові сподні, взяли б різку – й добре всипали по сраці, аби шкіра злізла
La Rossa _ 25.12.2012 12:22
IP: 93.74.246.---
Пане Возняк, зробіть самі собі послугу – забудьте на пів-року за ВО "Свобода".
Це стосується Вашого особистого психічного здоров'я безпосередньо.
bari _ 25.12.2012 12:20
IP: 87.16.217.---
Два останні блоги Возняка спростовані. Про сайт і про газ. Окара навіть фільм виставив. Може пора вибачитися, пане авторе?
godo _ 25.12.2012 12:13
IP: 195.140.170.---
Сознательно или нет, но свободовцы делают правильную вещь – не желают того, чтобы Украина села на иголку, на которой сидит Россия -газовую. Сланцевый газ добывать можно, только в том случае, когда в стране будет построено гражданское общество, которое не позволит за здоворо живешь, без объективной экспертизы уничтожить экологию карпатского региона. Пора думать над тем, что нам создавать и на этом делать деньги, а качать по дурному недра.
NeurologistUA _ 25.12.2012 12:11
IP: 94.179.158.---
Павло Пастушенко:
NeurologistUA:
І ще трохи про таку біду нашого народу як явище "возняківства" словами класиків; "Кубло гадюче!Перед ворогами під ноги стеляться,мов поздихали,а перед братом сторчака стають і раді закусати!Скорпіони!" Леся Українка
У свободівців взагалі трапляються аргументовані коментарі? Бо звинувачувати одне одного у тому, що продалися Москві – це і пан Возняк вміє, і "Свобода". "Два сапага пара, как гаваріца":-)
Я нікого не звинувачую "в продажі Москві",розплющте очі.Я говорю про явище,яке існує серед нашого народу багато століть,і через яке страждає країна і народ.
Bulba_Borovetz _ 25.12.2012 12:10
IP: 46.118.179.---
Ось тут я Возняка підтримую! Про яку незалежність можна говорити, якщо усі енергетичні проекти завалюються політиканами, котрі постійно розкручують міф про екокатастрофи!
Проте про головну біду Карпатського регіону усі мовчать: це варварське вирубування лісів, ось де катастрофа. Але усіх на це пофіг: краще боротися із проектами, ніж із реальними проблемами!
хохлокост _ 25.12.2012 12:10
IP: 178.93.50.---
Дело не только и не сколько в олигархах, а в том, что львиную долю средств в бюджет кaкляндии поступает от энергоёмких химической и металлургической промышленности.
Faultfinder _ 25.12.2012 12:10
IP: 46.98.154.---
Отакі "возняки" йшли у "яструбки", і підло вбивали патріотів України.
Ратибор _ 25.12.2012 12:05
IP: 213.111.67.---
Видобуток сланцевого газу такий, що значна частина його іде в, грунтові води і землю. В домах поряд з видобутком вода горить ясним вогнем.

А міста перетворюються на лихо.

Якщо ВОзняк хоче мати екологічну кризу в Галичині, то вітаю патріота галицького – матимете другий Чорнобиль
bari _ 25.12.2012 12:03
IP: 87.16.217.---
Давно спостерігаю за особистим конфліктом Возняк-Свобода. Він стає не цікавий. Це не конфлікт двох середовищ: інтелігенції і революціонерів. (слово "націоналістів" не вживаю свідомо, бо це – ОУН і ОУНб, а не Свобода) закиди порожні, нема фактів. З двох боків. Особливо нудним став Возняк. Як він так не любить Свободи, то написав би про хабарі, які беруть мери від ВО на Галичині з фото і аудіо. Випадків таких маса. Це було б цікаво. А то вішає лапшу. І цим знищує залишки свого авторитету, бо все виглядає замовним і голослівним... Фе...
Павло Пастушенко _ 25.12.2012 12:02
IP: 176.36.61.---
NeurologistUA:
І ще трохи про таку біду нашого народу як явище "возняківства" словами класиків; "Кубло гадюче!Перед ворогами під ноги стеляться,мов поздихали,а перед братом сторчака стають і раді закусати!Скорпіони!" Леся Українка
У свободівців взагалі трапляються аргументовані коментарі? Бо звинувачувати одне одного у тому, що продалися Москві – це і пан Возняк вміє, і "Свобода". "Два сапага пара, как гаваріца":-)
Павло Пастушенко _ 25.12.2012 11:59
IP: 176.36.61.---
Японія все пальне купує – і нічого собі живуть. Бо купують сировину (нафту, газ, вугілля), а виробляють і продають високотехнологічну продукцію. Тобто сама по собі відсутність видобутку власного газу – не проблема. Проблемою це стає вкупі з нашою енергоємною і застарілою промисловістю.
NeurologistUA _ 25.12.2012 11:55
IP: 94.179.158.---
І ще трохи про таку біду нашого народу як явище "возняківства" словами класиків; "Кубло гадюче!Перед ворогами під ноги стеляться,мов поздихали,а перед братом сторчака стають і раді закусати!Скорпіони!" Леся Українка
Yuriy Osyka _ 25.12.2012 11:53
IP: 178.93.186.---
Єдине, що хочеться заперечити пану (на) Возняку, для України найбільшою енергетичною проблемою є усе таки енергозбереження. Але то розуміють розумні люди, до яких навозняк не належить.
MEMENTO_R _ 25.12.2012 11:52
IP: 82.207.120.---
Павло Пастушенко:
Все це може бути правдою, але чи є пан Возняк фахівцем з надрокористування чи захисту довколишнього середовища? Чому обов'язково порпатися в надрах, псуючи воду і грунти? Може краще змінити акцент на енергозбереження, а не на все більше видобування палива?
Та ви шо? Яке енергозбереження? А Фірташ і Ахметов хай дорогий газ в Росії купують? Ні, простіше остаточно вбити екологію ще й в Карпатах!!!
Павло Пастушенко _ 25.12.2012 11:46
IP: 176.36.61.---
Phonomaniac:
Поки Янукович з Азаровим надють наказаи на економію газу...
у Івано-Франківську, у котельні по вул Довга 68 A / Карпатська, 6 /Українська 8 працює КОГЕНЕРАЦІЙНА установка, яка СПАЛЮЄ ДОРОГИЙ РОСІЙСЬКИЙ ГАЗ для ВИРОБЛЕННЯ ЕЛЕКТРЕНЕРГІЇ. Це прямо ДИВЕРСІЯ проти народу України. Електроенергію спокійно можна виробляти з вугілля (якого в Україні до схочу), на звичайних електростанціях, або на атомних, ну хоча б на гідро, але НЕ З ДОРОЖЕЗНОГО ГАЗУ за $516!!!
За цю диверсію відповідають "губернатор" Івано-Франківської області М. Вишиванюк, його заступник Р. Гусак, в.о. директора Івано-Франківськтепрокомуненерго Р. Гайда, голова правління ПАТ "Івано-Франківськгаз" І. Прокопів.
Так буде тривати і далі, поки ми як споживачі платимо пільгові ціни, а не ринкові. Тільки з введенням ринкових цін на електрику, воду і тепло споживачі почнуть економити енергію (я свідомо зігнорував тут проблему природніх монополій)
NeurologistUA _ 25.12.2012 11:46
IP: 94.179.158.---
Скажу про возняка словами Фаріон: "На відміну від лібералів, я не сповідую толерантність – я сповідую адекватність. Їхня зброя призводить до моральної деградації. Вона знімає бар'єри між абсолютними цінностями. А моя зброя виховує абсолютні цінності. У цьому полягає різниця між мною і ними.

Сьогодні вони шкодять Україні значно більше, ніж відверто проросійські сили. Скажу словами Олени Пчілки: інфекція лібералізму страшніша за будь-якого відкритого ворога. Бо відкритий ворог іде до тебе очевидно, а ліберал – у білих шатах. У нього все припудрено, красиво, зачесано. Це значно небезпечніше."
NeurologistUA _ 25.12.2012 11:45
IP: 94.179.158.---
Через таких як автор ми не маємо своєї держави вже багато століть-бо він свою особисту образу на Свободу ставить вище інтересів української нації.
NeurologistUA _ 25.12.2012 11:39
IP: 94.179.158.---
Перефразовуючи возняка-ані табачник,ані українофобія,ані нищення укр.мови,церкви,паплюження історії та героїв,ані "покращувачи"-його не цікавить-одна єдина "жирна" Свобода,про яку в нього більше половини дописів.Як можна так виставляти себе на презирство та посміховисько,які адекватні розумні люди відчувають до возняка після спостережння за його діяльністю на блозі?
Павло Пастушенко _ 25.12.2012 11:33
IP: 176.36.61.---
Все це може бути правдою, але чи є пан Возняк фахівцем з надрокористування чи захисту довколишнього середовища? Чому обов'язково порпатися в надрах, псуючи воду і грунти? Може краще змінити акцент на енергозбереження, а не на все більше видобування палива?
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter