11 січня 2023, 13:53

Про поствоєнний світ

Війна заходить на другий рік, і контрнаступальні битви ще попереду, але вже зараз багато прогнозів та дискусій щодо формату та контурів постаоєнного світу. Що зрозуміло та правильно.

Війна Росії проти України значною мірою обнулила як оборонні стратегії багатьох країн/інституцій, так і поставила під сумнів дієздатність міжнародного права як такого. Тому багато прогнозів на період після війни також виходять із факторів нестабільності та турбулентності – як у сфері безпеки, так і у сфері політичних процесів.

1. Політичний чинник. У 2024 році відбудуться вибори в Україні, Росії, США та на Тайвані (що важливо з точки зору подальшої стратегії Китаю).

А цього року, у червні, відбудуться вибори у Туреччині, на яких визначиться, чи зайде Ердоган на третє десятиліття влади.

Усі ці майбутні вибори важливі не лише в контексті глобального протистояння демократії vs автократії, але й з точки зору балансу інтересів у конкретних регіонах та збереження євроатлантичної єдності (якщо ми говоримо про вибори у США).

1. Чинник безпеки. Як запобігти можливому повторенню війни та ядерному шантажу – питання, яке весь час звучить на Заході в контексті війни Росії.

Якщо говорити про гарантії безпеки для України, то тут Захід поділився на три групи групи. Одна частина країн вважає (і підтримує в цьому Україну), що єдина гарантія – це вступ України до НАТО. Друга частина вважає, що на цьому етапі треба просто посилювати Україну у військовому плані, щоб Україна стала невразливою для агресії РФ. Прочитала в західних ЗМІ навіть такий вислів як "перетворення на дикобраза, якого Росія не зможе проковтнути". Третя частина висловлює пропозицію, щоб окремі країни відправили свої війська на територію постаоєнної України на якийсь період як гарантію безпеки.

Глобальна безпека виглядає ще складніше та непрогнозованіше. Російська агресія та недієвість/повільність міжнародного права надихнули Іран та Північну Корею в їх ядерних ініціативах. Крім того, неминуче ослаблення Росії ставить питання, а хто і як цим скористається, і посилить свій вплив – насамперед, це стосується Китаю.

Ну а якщо говорити про зараз, то на цьому етапі на фоні зростаючої військової допомоги Україні, на Заході, як і раніше, немає єдиної думки щодо того, що таке мир і якою має бути перемога України. Навіть західні аналітики зазначають, що в риториці Заходу частіше звучать слова "підтримка та допомога Україні", тоді як у самій Україні ми говоримо про перемогу як про невід'ємну складову досягнення глобального світу.

У цьому сенсі ініціатива України провести саміт миру – правильна. На цьому етапі війни важливо дійти згоди у дефініціях та їх значенні.

Що таке мир, і якою має бути перемога.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Хто кому "дасть в морду" (про передпереговорчий етап)

Скажем так. Не прийняти рішення щодо зняття заборони на використання Україною далекобійних ракет по рос цілях на цьому етапі Захід уже не міг...

Про європейське лідерство

Тема європейського лідерства назріла давно, безвідносно до ризику президентства Дональда Трампа, одним із напрямків політики якого може бути скорочення трансатлантичної єдності та співпраці...

А завтра після виборів

В МЗС Росіі, реагуючи на результат Дональда Трампа на виборах, заявили, що працюватимуть з новою американською адміністрацією, "жорстко відстоюючи російські національні інтереси і досягаючи всіх поставлених цілей у війні"...

Між угодою та нерішучістю (в контексті виборів у США)

У ході передвиборчої кампанії Дональд Трамп в одному з інтерв'ю пожурив навіть Лінкольна, за те, що той допустив Громадянську війну. Замість досягнення угоди з південними штатами, які виступали проти скасування рабства...

Про заяву Сікорського щодо Криму

Маю на увазі слова міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського щодо такого варіанту по Криму: мандат ООН на 20 років і тоді референдум...

Чи можна "заморозити" війну без руху до сталого миру

По суті, Олаф Щольц пропонує (маю на увазі його пропозиції, про які пише La Repubblika) варіант замороження війни. Мабуть, виходячи із того, що за умов крайніх позицій сторін можливо говорити про варіанти зменшення активності – і бажано не за рахунок країни, на яку здійснено напад, а за рахунок країни, яка цей напад здійснила...