11 червня 2023, 12:42

Логіка Заходу та антилогіка Росії

Усі помітили досить стриману реакцію західних лідерів та організацій на підрив Росією Каховської ГЕС.

Не думаю, що це через те, що у когось є сумніви відносно того, хто здійснив цей злочин (маю на увазі заяви про необхідність розслідування). Тим більше, що була чітко озвучена ствердна думка про те, що підрив здійснили зсередини.

Думаю, що така досить стримана реакція на катастрофу свідчить про відсутність розуміння того, а чим конкретно може відповісти Захід. На рівні дій.

На Заході продовжують грати з Путіним у шахи (з точки зору довгостроковості результату), в той час, як він в потрібний йому момент просто згрібає фігури з шахівниці.

Ніхто не каже, що потрібно відміняти правила та процедури. Але треба розуміти, що Росія не живе в такій логіці та системі координат. Прямо навпаки – живе в системі антиправил.

Досить довгий час в Україні та на Заході, передбачаючи можливий розвиток подій у РФ, дивилися на росіян з точки зору своєї логіки та екстраполювання уявлень через власні політичні системи. На Заході – так точно (маю на увазі багаторічні ставку на економічну співпрацю як запоруку не війни). Що стосується громадян, то росіяни давним-давно втратили у своїй власній країні будь-яку суб'єктність. В той час, як в Україні, як і само собою на Заході (хоча там інституції відіграють системоутворюючу функцію), владі цю суб'єктність ще треба заслужити, щоб спочатку отримати, а потім не втратити.

А значить – посилатися на логіку та об'єктивні процеси є непрацюючим підходом. Сприйняття Росією власного народу як маси дозволяє експлуатувати тему величі, яка й стала однією з передумов війни.

Прочитала, що комітет Держдуми з оборони погодив проект про призов на військову службу громадян із судимостями. Можна подумати, вони й до цього не кидали зеків на війну, без будь-якого закону.

Але такі кроки свідчать про те, що мобілізація зростатиме. Не виключено, що до рівня введення воєнного стану. Ну а паралельним процесом всередині країни будуть йти табори та гулаг.

І при цьому храм при Міноборони РФ. По суті, сублімація російської свідомості з усіма її комплексами, накопиченими за попередні сто років. Архетипістам (Юнгу, приміром) було би зараз неймовірно цікаво працювати, могла б вийти гарна робота.

Все ж, повертаючись до того, з чого почала (як може діяти Захід), перш за все, визначитись з тим, що довга, розтягнута у часі війна, містить більші ризиків, ніж надання усієї військової допомоги Україні та чітких безпекових гарантій. Заходу все одно не уникнути більш активної участі у війні.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Про європейське лідерство

Тема європейського лідерства назріла давно, безвідносно до ризику президентства Дональда Трампа, одним із напрямків політики якого може бути скорочення трансатлантичної єдності та співпраці...

А завтра після виборів

В МЗС Росіі, реагуючи на результат Дональда Трампа на виборах, заявили, що працюватимуть з новою американською адміністрацією, "жорстко відстоюючи російські національні інтереси і досягаючи всіх поставлених цілей у війні"...

Між угодою та нерішучістю (в контексті виборів у США)

У ході передвиборчої кампанії Дональд Трамп в одному з інтерв'ю пожурив навіть Лінкольна, за те, що той допустив Громадянську війну. Замість досягнення угоди з південними штатами, які виступали проти скасування рабства...

Про заяву Сікорського щодо Криму

Маю на увазі слова міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського щодо такого варіанту по Криму: мандат ООН на 20 років і тоді референдум...

Чи можна "заморозити" війну без руху до сталого миру

По суті, Олаф Щольц пропонує (маю на увазі його пропозиції, про які пише La Repubblika) варіант замороження війни. Мабуть, виходячи із того, що за умов крайніх позицій сторін можливо говорити про варіанти зменшення активності – і бажано не за рахунок країни, на яку здійснено напад, а за рахунок країни, яка цей напад здійснила...

Про "червоні лінії"

Взагалі, вираз "червоні лінії" трохи про епоху, що відходить. Про систему, що склалася після Другої Світової війни, де інструмент "червоних ліній" виконував, передусім, функцію запобігання...