7 березня 2024, 17:16

Рік випробування демократій

Рік лише декілька місяців як почався, а ризики та виклики відчуваються уже майже на повну. Соціально-політичні та електоральні, зокрема. Я про Захід, перш за все.

Вибори у США впливають не лише на питання не/виділення додаткової військової допомоги Україні, а й на настрої у Європі загалом.

З одного боку, заяви Трампа підживлюють ізоляціоністські настрої у Європі (майбутня зустріч Трампа та Орбана може стати концентрованим проявом такої позиціі). А з іншого – спонукає (хоч і від негативного) до більшої самодостатності ЄС та НАТО у своїй оборонній політиці безвідносно США.

Подивимось, яка з тенденцій стане домінуючою, бо це важливо. Росія не дрімає.

Уже є дані західних розвідок про розписані бюджети у Росії на різні дезінформаційні компанії. Та й дії також є. От хоча б те, як заповзято і головне в який момент росіяни злили та підхопили тему розмови німецьких військових щодо надання далекобійної зброї Україні.

Далі, поза сумнівом, буде більше. Росія буде влазити у будь-які теми, де є хоч натяк на протиріччя. А такі теми – є.

Чи то протести представників окремих галузей країн, які проти скорочення дотацій чи нових правил (класика жанру – фермери).

Чи то критика щодо представництва країн у керівних органах ЄС та НАТО між країнами Центральної та Східної Європи/країнами Балтії (уже частково проявляється).

Чи то питання лідерства та певних протиріч щодо оборонної політики між країнами з крупними економіками (Лондон-Париж-Берлін).

Чи то питання єдності як великих, так і локальних союзів (один з останніх прикладів – на рівні Вишеградської четвірки, куди входить Польща, Чехія, Угорщина, Словакія; там уже є протистояння, повʼязане зі специфічною позицією Орбана та Фіцо).

І це лише вершина айсбергу. Це я до того, що цього року буде не лише продовжуватись протистояння демократій та автократій, а й відбуватимуться процеси всередині демократій (маю на увазі зростання рейтингів популістів та ізоляціоністів, ультраправих та ультралівих). Питання, чи зможуть діючі європейські лідери, орієнтовані на єдність, упередити такі ризики.

Для нас же це однозначно складний рік, з огляду на непросту зовнішню конʼюнктуру. Тому повторю те, про що часто пишу/кажу: окрім фронту, треба працювати ще й над проблемами тилу. Ставати сильними та невразливими зсередини. Від зовнішньої допомоги, поза сумнівом, багато що залежить. Але ще більше – від нашого вміння разом працювати над проблемами слабкості інституцій, що тягнуть нас у пострадянське болото.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Про європейське лідерство

Тема європейського лідерства назріла давно, безвідносно до ризику президентства Дональда Трампа, одним із напрямків політики якого може бути скорочення трансатлантичної єдності та співпраці...

А завтра після виборів

В МЗС Росіі, реагуючи на результат Дональда Трампа на виборах, заявили, що працюватимуть з новою американською адміністрацією, "жорстко відстоюючи російські національні інтереси і досягаючи всіх поставлених цілей у війні"...

Між угодою та нерішучістю (в контексті виборів у США)

У ході передвиборчої кампанії Дональд Трамп в одному з інтерв'ю пожурив навіть Лінкольна, за те, що той допустив Громадянську війну. Замість досягнення угоди з південними штатами, які виступали проти скасування рабства...

Про заяву Сікорського щодо Криму

Маю на увазі слова міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського щодо такого варіанту по Криму: мандат ООН на 20 років і тоді референдум...

Чи можна "заморозити" війну без руху до сталого миру

По суті, Олаф Щольц пропонує (маю на увазі його пропозиції, про які пише La Repubblika) варіант замороження війни. Мабуть, виходячи із того, що за умов крайніх позицій сторін можливо говорити про варіанти зменшення активності – і бажано не за рахунок країни, на яку здійснено напад, а за рахунок країни, яка цей напад здійснила...

Про "червоні лінії"

Взагалі, вираз "червоні лінії" трохи про епоху, що відходить. Про систему, що склалася після Другої Світової війни, де інструмент "червоних ліній" виконував, передусім, функцію запобігання...