Під лежаче каміння вода не тече. Питання працевлаштування осіб з розладами аутистичного спектру потихеньку, але рухається!
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, психічні захворювання до 2020 року стануть однією з найбільш серйозних проблем у житті мешканців Європи.
Результати дослідження, проведеного в 2011 році в Європі показують, що кожен рік 164,8 млн. (38,2 відсотка жителів нашого континенту) страждають від психічних розладів. Звіти показали, що найбільш поширені психічні розлади включають тривожні розлади, афективні розлади: депресивні розлади – 6,9 %, біполярний розлад – 0,9 %, психоактивні розлади – 3,8 – 5,6 %, шизофренія та інші психотичні розлади – 1,2 %, а також порушення харчування – 0,3 – 1,4 %.
Попередня терапія, прийом ліків та психіатрична діагностика назавжди стигматизують цих людей у сучасному українському суспільстві. Дуже часто люди усвідомлюють негативне ставлення до них, а ті, хто не стикаються з негативом у повсякденному житті, зазвичай зіштовхуються з ним, коли шукають роботу. Сьогодні дедалі більше наголошується на важливості і необхідності працевлаштування осіб з порушеннями розумового розвитку за допомогою відкритого ринку праці. Дослідження показують, що такі люди часто добре включаються в новий процес, швидко адаптуються до умов, і це позитивно впливає на процес ремісії захворювань.
Як підкреслюється у наукових доповідях, робота має важливе значення для психічного здоров'я пацієнтів, оскільки вона дозволяє реалізувати себе, досягти поваги, визнання і приналежності, які є ключовими елементами в ієрархії людських потреб. Серед переваг роботи осіб з порушеннями розумового розвитку, також треба відмітити структурування часу і повсякденної діяльності, соціальні контакти. Прояв зусиль і становлення цілей, ідентичності і соціального статусу, особистих досягнень.
Однак це все не матиме значення, якщо ми не будемо щодня робити щось задля покращення невтішної ситуації в цьому контексті в країні. Адже реальна статистика в Україні вже "кричить" про те, що варто приділити цьому питанню неабияку увагу. Близько 2,6 млн осіб із інвалідністю, майже 80% із них – працездатного віку, що відповідає кількості понад 2 млн осіб. Водночас, за даними останніх років, працевлаштованими є приблизно третина з них – 600 – 680 тис. осіб. Однак, на думку експертів, ці цифри – завищені, оскільки зайнятість осіб із інвалідністю часто існує лише "на папері". Більш реальна цифра – 13%. Звичайно, це пов'язано з численними стереотипами, які приписуються цим людям. Як правило, суспільна думка складається з переконань про їх агресивність, непередбачуваність та неможливість свідомо керувати своєю поведінкою.
Саме для того, щоб знайти шляхи вирішення проблематики та розробити конкретний план дій для досягнення поліпшення ситуації зайнятості осіб, в першу чергу, з розладами аутистичного спектру на засіданні національної платформи "Autism Friendly Ukraine" ("Україна дружня до аутизму"), 20 грудня 2018 року на порядку дня стояло це питання. Під час засідання платформи, серед профільних спеціалістів міністерств та громадських активістів були сформовані робочі групи, завдання яких опрацювати отриману інформацію та підготувати проекти рішень для покращення ситуації на законодавчому та інституційному рівнях.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.