Одеса гідно відзначить роковини Другої світової
Навряд чи варто ще раз згадувати відомі ініціативи влади і маргінальних політиків, котрі роковини Другої світової війни намагаються перетворити на суцільну провокацію. На щастя, є громадські організації, які організовують дійсно корисні та важливі заходи і роблять все можливе, аби адекватна оцінка тієї війни була поширена всією країною.
Так, наприклад, 8 травня 2011 року, о 12.00 годин, в селі Маяки Біляївського району, на площі біля меморіального комплексу загиблим воїнам, відбудеться акція "Молитва пам'яті". Панахида за земляками, які загинули в роки Другої світової війни.
Під час акції передбачено молитовне звернення представників всіх конфесій і віросповідувань на вшанування пам'яті загиблих земляків, які належали до різних конфесій та релігій. Деталі акредитації на захід тут.
Досі багато сторінок історії цієї трагедії ХХ століття залишаються ненаписаними. Один з шокуючих епізодів цієї війни – використання "одноразових солдатів" або "чорносвиточників".
9 лютого 1942 року було видано наказ Ставки Верховного Головнокомандування N089 "Про призов до Червоної Армії громадян, що мешкають на визволених від окупації територіях". Посилаючись на цей документ, командування наступаючих підрозділів одразу по заняттю населеного пункту включало до лав спеціальних передових батальйонів чоловіків у віці від 16 років.
Оскільки ці призовники не отримували військового обмундирування і йшли в бій в цивільному одязі, їх прозвали "чорносвиточниками" (від поширеного тоді верхнього повсякденного одягу – свити). Не пройшовши жодного вишколу, ці "солдати" часто без зброї кидалися в бій, за що були прозвані в рядах Червоної Армії "одноразовими солдатами".
7 квітня 1944 року 9-та гвардійська козача кубанська кавалерійська дивізія та 30 кавалерійська дивізія зайняли територію Біляївського району. За спогадами місцевих жителів, місцеві чоловіки миттєво були мобілізовані до лав діючої армії і без зброї кинуті в атаку на позиції німецько-румунських військ.
Загалом 7-8 квітня було сформовано з мешканців Біляївки, Маяк, Троїцького та інших населених пунктів 2 батальони (понад 1000 осіб), з них понад 90% загинули в першому ж бою.
Вклоняючись подвигу українського та інших народів, які звільнили Європу від нацизму та фашизму, не забуваймо й про цих безневинних жертв – наших земляків. Вічна їм пам'ять.