6 січня 2016, 09:14

Чому для справжньої свободи потрібні заборони

"Милая, у вас в голове пять тысяч маркетологов срали десять лет, а вы хотите, чтобы я там убрал за пять минут...". В.Пелевин, Empire V.

З приходом нового року в мережі з'явилося як мінімум два повідомлення про те, як наша влада активно бореться проти російської присутності (і одночасно – за присутність українську) в медіапросторі. Міністр культури Кириленко пропонує відбирати ліцензії у радіостанцій, що не вмикають українські пісні, Кабмін забороняє прокат фільмів з ворогами Нацбезпеки.

Ініціативи похвальні, безперечно. Трохи запізнілі, але менше з тим. Для тої частини українців (чи то мешканців нашої країни), яка бездумно споживає все, що крутять по тєлєку, це буде корисно. Вони, можливо, і не в курсі про ці заборони, і просто не помітить, що нема фільмів за участю Порєчєнкова чи Бєзрукова. Просто бувають такі люди (і їх немало, на жаль), які не цікавляться політикою, новинами, а просто дивляться телевізор. Серіали. Фільми. Якісь не дуже інтелектуальні телепрограми. Досвід скандальних "новогодніх аганьков" 2015 і 2016 на всім відомих каналах – ще одне тому підтвердження. А тисячі українців все одно чинно піднімали бокали шампанського під російські пісні, хоч і у виконанні українських "зірок". А з ними разом піднімали стакани з соком чи кока-колою і їхні діти, які так само слухали ті пісні. Розумієте, до чого веду.

Але є одна приємна річ стосовно цих людей. Якщо їм перестати показувати російське і почати показувати щось інше – вони не особливо помітять. Вони не будуть протестувати, вимагати, виходити на мітинги з транспарантами "Поверніть нам Голубой огонёк". Вони просто сприйматимуть все, що показують їм блакитні екрани. Так в них мозок налаштований. Тому через зміну контенту вони не порозумнішають. Проте завдяки заборонам вплив на них російської пропаганди значно зменшиться.

На перший погляд, таки спосіб видається не зовсім гуманним – ніби одну пропаганду замінили на іншу. Але іншого шляху просто нема. Всі не можуть одразу стати розумними, свідомими і патріотичними. Все одно більша частина суспільства, принаймні найближчі декілька (десятків) років, буде пасивними споживачами. Тому активна має просто забезпечити якісний продукт для споживання, і прибрати всяку отруту та ГМО.

Для всіх адептів ідеї, що це буде "насильницька українізація" і таке інше: обійти заборону не дуже складно – активні фанати Дєпардьє, чи тих же Бєзрукова і Порєченкова без проблем скачають фільми з кумирами і в інтернеті. Там же можна знайти Кобзона, Валєрію і Газманова. Але то вже їхній вибір. В тому, напевно, і сенс демократії – якщо людина хоче поїсти блінов з лопати, хай вона робить у своєму подвір'ї, а не влаштовує масові гуляння на центральній площі з мовчазної згоди держави і суспільства.

Саме через таку мовчазну згоду і пасивність держави ми втратили Крим і Донбас. І мова зовсім не про окупацію півострова та війну на Сході. Ми втратили їх інформаційно. І це відбулося не за рік, не за два. Київ два десятки років ігнорував ці регіони: що там дивляться, що там слухають, якою мовою там розмовляють. Тепер маємо.

Насправді, це сумно, коли щось доводиться досягати заборонами. Проте у нас досі є люди, організації, телерадіокомпанії, яким потрібні такі заборони. Бо інакше – "попит породжує пропозицію", і всі канали масової інформації (читай – пропаганди) займають суто бізнесову позицію: якщо у нас є попит на російські серіали або кіно про доблесних російських мєнтів, то ми будемо їх показувати. Як то кажуть, війна війною, а обід за розкладом. А потім за обіди, машини, квартири, відпочинок на Мальдівах власників та керівників телеканалів ми розплачуємося нашою країною та життями наших співвітчизників.

Ось тому інколи для того, аби держава стала по-справжньому вільною і незалежною, треба вдаватись до зовсім недемократичних заборон.

Українська розвідка та союзники попереджали про сценарії вторгнення та спрацювали на випередження

Ще влітку та восени 2021 року Головне управління розвідки Міністерства оборони України попереджало про можливий повномасштабний напад російських збройних сил на Україну взимку 2022 року...

Українці звернулись до Байдена напередодні його розмови з Путіним

ЗВЕРНЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОСТІ ДО ДЖО БАЙДЕНА НАПЕРЕДОДНІ РОЗМОВИ ПРЕЗИДЕНТІВ США І РОСІЇ 6 грудня 2021 року Шановний пане Президенте, 7 грудня 2021 року відбудеться відеоконференція президентів США і Росії...

Розпалення національної ворожнечі – ДБР перевірить заяву Арахамії

ДБР перевірить заяву Арахамії про "корупцію в ДНК українців" на предмет розпалювання національної ворожнечі та приниження національної честі та гідності...

Україна від Будапешту до Мінську

Безальтернативне роззброєння Нещодавно, 5 грудня українці згадували чергову річницю підписання Будапештського меморандуму. Вітчизняні політики дуже стримано шанують цю дату...

Заява громадянського суспільства стосовно проектів Меморіалу і Музею Голокосту в Києві

В продовження публічної дискусії навколо проектів Меморіалу і Музею Голокосту на території Бабиного Яру в Києві, звертаємо увагу на Звернення української культурної та наукової спільноти щодо меморіалізації Бабиного Яру (травень 2020) та Звернення українських євреїв до громадянського суспільства України (вересень 2020)...

Закликаємо патріотів підтримати Меморандум єдності українських сил!

#Разом_cила – Закликаємо патріотів підтримати Меморандум єдності українських сил! Усвідомлюючи загрози українській державності та необхідність консолідації усіх патріотів, громадянське суспільство звертається до патріотичних партій та громадських об'єднань дотримуватися принципів, викладених у Меморандумі єдності українських сил...