Експерти доби Януковича – знову в моді?
Днями відома своєю роботою в адміністрації Януковича Марина Ставнійчук пожалілася на хід конституційного процесу в Україні. Мовляв, він нелегітимний. Цій темі вона присвятила блог на "Українській правді" та статтю у виданні "Дзеркало тижня".
Як і Борис Гризлов та представники ДНР і ЛНР, вона вважає, що зміни мають бути, але не так і не такі. Тобто, якимось чином думки українського незалежного експерта (яким намагається виступити Ставнійчук) в цілому вписуються у чужий інформаційний сценарій.
"Легітимність конституційного процесу під великим питанням. Влада не переконала суспільство у необхідності проведення конституційної реформи" – пише Ставнійчук.
Але чого варті і на чию користь працюють слова експерта, який в свій час не гребував посадою в адміністрації Януковича? Попередня співпраця із Ющенком ніяк не стала на заваді призначення пані Марини заступником Льовочкіна – тодішнього глави АП. І свою згоду обійняти цю позицію вона виявила у прямому ефірі у Савіка Шустера. Потім, щоправда, її перевели у радники, але тут вона була з шефом до самого кінця. І навіть довше – не пішла разом з ним, а офіційно залишалася радником майже до першої річниці Майдану – 21 жовтня 2014 року, і була звільнена вже новим президентом.
Виникає питання справжньої мотивації експертної позиції пані Марини сьогодні.
Нагадаю, за Януковича пані Ставнійчук також займалася "децентралізацією". Тоді децентралізація в країні йшла, скажімо, прямо-таки "повним ходом". А тепер, коли в країні дійсно можуть розпочатись зміни саме в контексті децентралізації, колишній радниці Януковича це не подобається. В чому ж справа?
Крім того, пані Марина опікувалася питаннями конституційних змін і представляла Україну у Венеційській комісії, де створювала позитивний імідж "гаранту", який фактично узурпував владу в державі.
За часів Януковича пані Марина захищала нардепів з Партії регіонів, які під час голосувань відкрито, нахабно і безкарно порушували Конституцію. Підтримувала президента, який підписував закони, за які фізично голосували кнопкодави, а не належні 226 депутатів. Зокрема, під час прийняття КПК у 2012 році. Потім звинувачувала тодішню опозицію у зриві реформ. А тепер каже про "нелегітимність". Одним словом, дуже послідовний та компетентний експерт з питань Конституції. Здається, коментарі тут зайві.
Зараз, з колишніх соратників Януковича, окрім Марини Ставнійчук, більш-менш активно висловлюють "експертні думки", зокрема, Андрій Портнов (теж, до речі, дуже послідовна в своїй політичній позиції людина) та Олена Бондаренко. І чого людям не сидиться? Брали б приклад з Ганни Герман – зникла з поля зору разом зі своїм колишнім шефом і не нагадує суспільству про своє славне минуле. Тим більше, після підтримки диктатора, не дає цінні поради щодо проведення конституційної реформи
Сьогодні в Україні і серед прихильників, і противників достатньо компетентних, фахових експертів з високим рівнем суспільної легітимності та довіри. Суспільство і політикум їх почують. Це і Ігор Коліушко, Юрій Ганущак, Віктор Мусіяка, Ігор Когут, Віктор Чумак, їх можна і варто дослухатись. А слова людини, яка підтримувала диктатуру Януковича та легітимізувала її, на жаль (чи на щастя) довіри не викликають. Принаймні, в мене.
А в цілому експертні думки щодо змін мають бути різними – має бути і критика, і підтримка, дискусії і компроміси. Хоча реформаторів така позиція прибічників нашого вельминешановного колишнього "гаранта" має лише радувати. Адже коли вони щось критикують, то багатьох це може наштовхнути на думку, що "хорошие сапоги, надо брать".
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.