Андрій Юсов Співкоординатор Руху Опору Капітуляції, директор Школи відповідальної політики

"Слуги народу" – виконуйте закон, а не розколюйте країну!

25 лютого 2020, 10:22

Поки країна відзначала Міжнародний день рідної мови і громадяни щиро тішилися з крихкого покращення становища української мови та мовних прав українців у власній державі, партія влади, вустами Олександра Ткаченка, зажадала повторити "славу" "Партії Регіонів" і знову обмежити здобутки державної мови та розколоти суспільство мовним питанням.

Голова парламентского комітету з гуманітарної та інформаційної політики від "Слуги народу" збурив громадськість заявою – "Мені видається, що ухвалення мовного закону в останні дні каденції минулої Ради заклало багато ризиків. Для суспільства загалом і для нових депутатів. Щодо цього мовного закону є питання". Це не перші наїзди нардепів від правлячої партії на державну мову та новий мовний закон, зокрема, регулярно пробує здійснити "мовний реванш" у стилі Ківалова-Колесніченка фрік Максим Бужанський. Але, звісно, реваншистські заяви очільника парлементського комітету, тісно пов'язаного з головним олігархом країни – більш небезпечний для країни сигнал.

Дивними і надуманими виглядають слова Олександра Ткаченка, враховуючи, що Закон про забезпечення функціонування української мови як державної вступив у силу лише 16 липня минулого року, багато його положень ще не працюють і їхнє впровадження розтягнуте на довгий перехідний період. Тому держава має не постійно переглядати мовне законодавство, а системно працювати над його якісним впровадженням для зручності громадян та захисту національних інтересів, звісно, якщо влада керується саме цими міркуваннями.

Саме для такої системної роботи громадськість вже розробила чіткий та фаховий план дій з впровадження та виконання мовного закону. Цей план дій обговорювався та був оприлюднений на заході, який Олександр Ткаченко, як і мовний омбудсмен Тетяна Монахова проігнорували, попри офіційні запрошення. Але документ публічний і усі охочі можуть з ним ознайомитись:

План дій з виконання Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" на 2020-2021 роки прийнятий на Форумі громадянської спільноти "Мова об'єднує"

0. ПРОТИДІЯ СПРОБАМ РЕВАНШУ РУСИФІКАТОРІВ

0.1. Захист закону про мову від спроб скасування чи внесення змін, що послаблюють чи відтерміновують дію його норм; відхилення всіх відповідних законопроєктів.

0.2. Захист закону про мову в Конституційному Суді

1. СПРИЯННЯ ВИКОНАННЮ ЧИННИХ НОРМ ЗАКОНУ

1.1. Міністерствам і відомствам, перш за все МКМС, Мінінфраструктури, МОЗ у співпраці з громадським і експертним середовищем підготувати й поширити листи з роз'ясненням вимог закону підприємствам, установам і організаціям, що діють у сфері управління відповідних міністерств (за прикладом МОН, яке вже розіслало такий лист). Ознайомити з цими листами працівників відповідних галузей і розмістити їх в зручному для перегляді й скачування вигляді на сайтах міністерства.

1.2. Випустити силами МКМС та / або громадськості пам'ятки про дію закону для закладів різних типів і сфер і поширювати серед їх власників, менеджменту, працівників

1.3. Розпочати громадський моніторинг виконання закону, створивши з цією метою волонтерську мережу і налагодивши взаємодію з органами влади.

1.4. Органам влади і посадовим особам здійснювати передбачені законом заходи дисциплінарного впливу на посадовців та працівників, що порушують вимоги мовного законодавства.

1.5. Організувати гарячу лінію (телефон, чат) при Уповноваженому з захисту державної мови для оперативних повідомлень про порушення закону.

1.6. поінформувати курси іноземних мов, транспортні організації, рекламодавців та організації, що розміщують інформацію для загального ознайомлення, про необхідність застосування державної мови.

2. ПІДГОТОВКА ДО ВСТУПУ В ДІЮ НОРМ ЗАКОНУ

2.1. Міністерствам, що реалізують політику у відповідних галузях, МКМС та Уповноваженому з захисту державної мови забезпечити виконання підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності норм закону з дня набуття ними чинності (щодо мови науки, а також мови документації та інформації в охороні здоров'я – з 16 липня 2020 року, сфери послуг – з 16 січня 2021 року, культурно-мистецьких заходів, книговидання та книгорозповсюдження, публічного демонстрування фільмів – з 16 липня 2021 року).

2.2. Громадським активістам створити і популяризувати інтерактивні мапи міст (перш за все Харкова, Дніпра, Одеси, Запоріжжя) з позначенням закладів, дружніх до української мови.

2.3. Здійснити інформування великих імпортерів про майбутнє набуття сили статтями закону про українську мову в написах та інформаційних системах.

3. ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ

3.1. МКМС створити і поширити соціальну рекламу, що формуватиме моду на українську мову

3.2. Відстежувати стан реагування відповідальних владних органів та інституцій на порушення: аналізуючи звіти органів влади та здійснюючи незалежний моніторинг.

3.3. Напрацювати дієві методики громадського контролю за виконанням закону та чіткі інструкції оскарження порушень. Поширити ці інструкції серед цільових аудиторій та залучати громадськість ставати контролерами за свої мовні права.

3.4. Запустити інформаційну кампанію для заохочення бізнес-структур та інших організацій до застосування державної мови

3.5. МКМС створити і поширити роз'яснення в доступній формі, у т.ч. соціальну рекламу окремо для кожної публічної сфери з роз'ясненням вимог закону

3.6. МКМС розробити, а Кабінету міністрів затвердити Державну програму сприяння опануванню державної мови, передбачену ст.5 Закону. Забезпечити створення і діяльність мережі державних, комунальних курсів з вивчення державної мови громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, створює умови для розвитку суб'єктів освітньої діяльності, які дають змогу кожній особі опанувати державну мову, в тому числі шляхом неформальної та інформальної освіти.

3.7. згідно з ч. 2 ст. 53 Закону, залучити необхідні державні органи та працівників з метою централізованого демонтажу реклами та інформації для загального ознайомлення, що порушують мовне законодавство (якщо це можливо)

3.8. МКМС та органам місцевого самоврядування запустити курси з української мови для дорослих громадян. Для цього використати зокрема приміщення бібліотек.

3.9. Створити можливість вивчати українську мову біженцям з інших країн (міграційна служба).

4. ЗАХИСТ МОВИ

4.1. Уповноваженому з захисту державної мови невідкладно сформувати секретаріат. Залучити досвідчених експертів з громадського середовища на посади в секретаріаті та на посади представників Уповноваженого.

4.2. Секретаріату Уповноваженого спільно з громадськими активістами й експертами розробити Порадник: як діяти у разі, коли Ваші законні права на українську мову порушуються. Масово поширити порадник в електронній та паперовій формах.

4.3. Уповноваженому запровадити експертизу законопроєктів та проєктів підзаконних актів на предмет спроб запровадження багатомовності, звуження сфери застосування державної мови, порушення мовних прав українців

4.4. Уповноваженому створити громадську колегію у складі мовних експертів та активістів.

5. ПЕРЕВІРКА РІВНЯ ВОЛОДІННЯ МОВОЮ

5.1. Комісії за стандартів розробити спільно з МОН та УЦОЯО, а Кабінету міністрів затвердити документи, необхідні для здійснення з 16 липня 2021 року перевірки громадян України, що претендують на зайняття визначених законом посад, на рівень володіння державною мовою

5.2. Комісії зі стандартів розробити Вимоги до рівня володіння державною мовою, необхідного для набуття громадянства України.

6. ПОСЛІДОВНА МОВНА ПОЛІТИКА

6.1. Уповноваженому з захисту державної мови відповідно до закону розпочати моніторинг виконання законодавства про державну мову, державних цільових програм забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної.

6.2. Відновити діяльність Експертної групи з мовної політики при Кабінеті міністрів, визначити віце-прем'єра, що очолить групу.

До реалізації та вдосконалення цього плану запрошуються всі небайдужі громадяни та представники органів влади, самоврядування, установ та організацій.

Крах влади Януковича почався з наступу на українську мову та Мовного Майдану, хочеться сподіватись, що сучасна влада не буде повторювати таких прикрих історичних помилок.

powered by lun.ua
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter