25 червня 2020, 12:48

Кабмін саботує призначення мовного омбудсмена – громадськість обурена

Громадянська спільнота "Мова об'єднує" висловлює рішучий протест проти бездіяльності Кабінету Міністрів України в питанні призначення Уповноваженого з захисту державної мови.

Уповноважений є ключовою державною інституцією, на яку Закон покладає "захист української мови як державної" та "захист права громадян України на отримання державною мовою інформації та послуг на всій території України і усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою". Ці функції Уповноважений має виконувати в повному обсязі з 27 травня, однак на практиці цього не відбувається.

Кабінет Міністрів не лише місяцями не ухвалює постанову, що має запустити роботу секретаріату Уповноваженого, але й штучно затягує процес призначення самого Уповноваженого, не виконуючи прямих вимог Закону.

Після піврічної бездіяльності і наступної відставки Тетяни Монахової, яку попередній уряд попри протести громадськості призначив Уповноваженим, ця посада з 6 травня є вакантною.

Стаття 50 Закону про мову передбачає, що "Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, та керівник центрального органу виконавчої влади у сфері державної мовної політики подають Кабінету Міністрів України по одній кандидатурі на посаду Уповноваженого" і "у разі дострокового припинення повноважень Уповноваженого кандидатури подаються впродовж 30 днів з дня дострокового припинення".

Цей 30-денний термін сплив 5 червня, і всі передбачені законом посадовці вчасно подали кандидатури. В.о. міністра культури Світлана Фоменко на підставі одностайного рішення представницькою комісії запропонувала уряду призначити на посаду Уповноваженого Святослава Літинського. Кандидатуру Літинського подав уряду і міністр юстиції Денис Малюська. Омбудсмен Людмила Денісова на підставі проведеного її відомством конкурсу внесла кандидатуру Тараса Кременя.

Тож уряду залишається лише призначити одного з цих кандидатів на посаду. Як це робити – також чітко написано у статті 50 Закону про мову:

"Кабінет Міністрів України розглядає всі кандидатури на посаду Уповноваженого та ухвалює рішення щодо призначення на посаду Уповноваженого впродовж одного засідання. Перед розглядом кожний із кандидатів на посаду Уповноваженого має право виступити перед членами Кабінету Міністрів України...Кабінет Міністрів України ухвалює рішення стосовно призначення на посаду Уповноваженого відкритим голосуванням членів Кабінету Міністрів України особисто. Кабінет Міністрів України призначає на посаду Уповноваженого кандидата, який набрав найбільшу кількість голосів".

Однак замість цього уряд з подачі новопризначеного міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка саботує цю просту й прозору процедуру.

З відповіді міністерства культури й інформаційної політики на інформаційний запит, а також з наполегливих спроб Ткаченка зірвати законну процедуру призначення Уповноваженого випливає, що міністр узяв курс на пряме порушення закону: зробити вигляд, що ніякого конкурсу і внесення кандидатури від мінкульту не було, а потім внести і проштовхнути через уряд власного кандидата, який навряд чи захищатиме мову, зате відповідатиме уявленням нинішньої влади про кадрову політику.

Ми закликаємо Олександра Ткаченка відмовитися від цієї авантюри, а Кабінет Міністрів – не допустити порушення закону.

Термін подання кандидатур минув. Кандидатури подані. Обидва кандидати є кваліфікованими і гідними. Навіть якщо пан Ткаченко не може змиритися з цим фактом, Кабінет Міністрів і вся країна не мають бути заручниками незаконних забаганок однієї людини.

Тим більше, що посада Уповноваженого з захисту державної мови не належить до сфери управління Мінкульту чи будь-якого іншого міністерства. Інститут Уповноваженого діє незалежно від інших державних органів та посадових осіб.

Закликаємо Кабінет Міністрів виконати вимоги Закону про мову і відповідно до визначеної цим законом процедури на найближчому засіданні розглянути кандидатури Святослава Літинського і Тараса Кременя й призначити Уповноваженого з захисту державної мови.

Закликаємо небайдужих громадян по всій Україні у разі продовження зволікання з призначенням Уповноваженого до акцій прямої дії і всіх передбачених законодавством форм протесту, щоб змусити владу виконувати Закон.

powered by lun.ua

Розпалення національної ворожнечі – ДБР перевірить заяву Арахамії

ДБР перевірить заяву Арахамії про "корупцію в ДНК українців" на предмет розпалювання національної ворожнечі та приниження національної честі та гідності...

Україна від Будапешту до Мінську

Безальтернативне роззброєння Нещодавно, 5 грудня українці згадували чергову річницю підписання Будапештського меморандуму. Вітчизняні політики дуже стримано шанують цю дату...

Заява громадянського суспільства стосовно проектів Меморіалу і Музею Голокосту в Києві

В продовження публічної дискусії навколо проектів Меморіалу і Музею Голокосту на території Бабиного Яру в Києві, звертаємо увагу на Звернення української культурної та наукової спільноти щодо меморіалізації Бабиного Яру (травень 2020) та Звернення українських євреїв до громадянського суспільства України (вересень 2020)...

Закликаємо патріотів підтримати Меморандум єдності українських сил!

#Разом_cила – Закликаємо патріотів підтримати Меморандум єдності українських сил! Усвідомлюючи загрози українській державності та необхідність консолідації усіх патріотів, громадянське суспільство звертається до патріотичних партій та громадських об'єднань дотримуватися принципів, викладених у Меморандумі єдності українських сил...

Арешт Єрмака і звільнення Ріфа – запорука стабільності і спокою напередодні Дня Незалежності

Арешт Єрмака і звільнення Ріфа – запорука стабільності і спокою напередодні Дня Незалежності – Рух Опору Капітуляції Ряд авторитетних ЗМІ повідомили інформацію з посиланням на власні джерела про можливу причетність вищих посадових осіб країни за згодою Президента до вчинення злочину, який кваліфікується цілком однозначно – державна зрада...

Кабмін саботує призначення мовного омбудсмена – громадськість обурена

Громадянська спільнота "Мова об'єднує" висловлює рішучий протест проти бездіяльності Кабінету Міністрів України в питанні призначення Уповноваженого з захисту державної мови...