30 липня 2014, 01:45

Верховна Рада не резинова-депутат

Закон, відповідно до якого громадяни можуть відвідувати Верховну Раду і спостерігати за її роботою – не виконується.

З 17 квітня цього року почали діяти зміни до Закону "Про регламент Верховної Ради".

За нововведеннями: "сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них". Через 3 місяці, відколи запровадили нововведення, 3 громадянки України: Інна Борзило, Тетяна Семілеткo і Аліса Рубан спробували потрапити до Парламенту і подивитися на роботу депутатів зблизька.

Але в них нічого не вийшло.

Чому? – відповідь у сюжеті програмі "Схеми" (спільному проекті Радіо Свобода та Першого Національного телеканалу)




Ще до того, як зміни в Законі про регламент вступили в силу, депутати повинні були розробити технічний документ – порядок доступу. Таке розпорядження мав би підписати спікер Парламенту Олександр Турчинов. Але всю відповідальність він перекидає на комітет. О. Туринов: "Я підписую тільки ті розпорядження, які готують мені профільні комітети".

Олександр Турчинов ходить навіть коридорами комітетів Верховної Ради в оточенні кількох охоронців. Для інформації, до середини Парламенту можна потрапити лише крізь рамку охорони. Доступ має обмежене коло осіб: такі, як акредитовані журналісти, працівники Парламенту, помічники депутатів і депутати.

Голова регламентного комітету Володимир Макеєнко не планує виконувати Закон, що дозволяє вільний вхід громадян до Парламенту. Він знайшов просте пояснення чому ні: "приміщення Верховної Ради не резинове". "Давайте фізично подивимося – звичайна середа кулуари повні – помічники, секретаріат, журналісти – фізично приміщення не резинове", – В. Макеєнко.

А як же з цим у цивілізованих країнах світу?

У Нідерландах, для прикладу, подивитися як працюють депутати може будь-хто. Єдина умова – мати при собі паспорт або водійське посвідчення.

У Польський Парламент потрібно написати заяву. Її можна принести особисто або відправити факсом. Таку заяву зобов'язані розглянути впродовж 24 годин.

Відкритість світових парламентів проаналізував українській Інститут медіа права.

Аліса Рубан, Інна Борзило та Тетяна Семілетко, які не змогли потрапити до Парламенту написали звернення до Голови Верховної Ради Олександра Турчинова. Вони вимагають прийняти відповідне розпорядження, доручивши його розробку Комітету з питань Регламенту.



"...Мусимо констатувати, що громадяни України, на жаль, навіть за три місяці після набуття чинності змін до законодавства ще досі не можуть реалізувати на практиці своє передбачене законодавством право на доступ до засідань Верховної Ради України.

Для нас, як представників громадськості, надзвичайно важливо мати можливість практично втілити своє право вільного доступу до засідань, безпосередньо спостерігати за роботою законодавчого органу, як голосуються важливі для всієї країни рішення, виявляти випадки неособистого голосування тощо – цим самим виборці забезпечують прямий контроль за роботою народних обранців.

З огляду на зазначене, просимо Вас як Голову Верховної Ради України забезпечити прийняття відповідного розпорядження, доручивши його розробку Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України, – з метою встановлення очікуваного порядку доступу до відкритих засідань Парламенту із його наступним оприлюдненням у відкритому загальнодоступному джерелі, зокрема на офіційному порталі Верховної Ради України".

Сергій Андрушко, рух "Чесно"

Хто зупинить генерального прокурора?

2010 – го року біля стін СБУ відбулася незвична акція. Журналісти вишикувалися в чергу із письмовими заявами. Вони хотіли з'ясувати, чи здійснювала стеження служба безпеки України за журналістами, чи прослуховувала їхні телефони...

Справи автоматом в правильні руки. Суддівські схеми в дії

Справи у Вищих судах України, щоб не було упередженості, розподіляються автоматично комп'ютером. Але було б бажання – і це можна обійти. Дивіться як...

СУДДІВСЬКІ РОДИНИ. СПІЛЬНІ РІШЕННЯ.

Оприлюднення декларацій родинних зв'язків та доброчесності дало змогу виявити, що деякі судді-родичі розглядали одні й і ті ж справи у різних інстанціях, або ж їм доводилося відмовлятися від справ через те, що раніше її уже розглядав їхній родич...

Суддівські відпустки

У судах вважають, що журналісти та інші громадяни не мають права знати про відпустки суддів. Такий висновок можна зробити з того, що Вищий господарський та Окружний адміністративний суди Києва відмовились надати такі дані за інформаційним запитом, надісланим мною...

Кандидати до Верховного суду та їхній шлейф

16 лютого 2017 року відбудеться тестування претендентів на найвищу суддівську посаду – суддів нового Верховного Суду. Замість нинішнього Верховного суду України та ще трьох вищих судів з'явиться один – Верховний Суд уже без слова Україна наприкінці...

Новини у справі Гречківського

Члену Вищої ради юстиції Павлу Гречківському Печерський райсуд Києва продовжив ще на 2 місяці термін дії запобіжного заходу у вигляді застави...