Арсен Аваков Міністр внутрішніх справ

Шевельовські слухання. Харків. 2013

31 жовтня 2013, 15:16

Вчора у Харкові пройшли наукові слухання, присвячені 105-й річниці від дня народження Юрія Володимировича Шевельова (17.12.1908-12.04.2002). Фонд Ренесанс зібрав філологів і істориків Харкова, Києва, Львова.

Серед них – професори-мовознавці Харківського національного університету ім.В.Н.Каразіна – Калашник Володимир Семенович, Муромцев Ігор Вікторович, Вакуленко Сергій Валентинович; директор Інституту української мови НАН України – професор Гриценко Павло Юхимович. В слуханнях взяли участь представники наукових інститутів та вищих навчальних закладів:

- Інституту української мови НАН України;

- Національного університету "Києво-Могилянська академія";

- Інституту українознавства ім. Крип'якевича НАН України (м. Львів).

Привітання на адресу учасників заходу надіслали представники академічних кіл США та Канади, відомі громадські діячі, голова парламентського комітету з питань науки та освіти Лілія Гриневич, голова парламентьского комітету з питань культури та духовності В'ячеслав Кириленко, яскраво виступив народний депутат України Микола Княжицький.У залі був повний аншлаг – слухачі тіснилися у проходах та влаштовувалися на підвіконнях. Несподівано і приємно: багато було молодих облич.

Головний підсумок: ім'я Шевельова відоме, цікаве, важливе, актуальне.

І як відзначив в своєму блискучому есе поет та філолог Сергій Жадан – нетипове.Шевельов був частиною іншого Харкова – прихованого, підцензурного і замовчуваного – Харкова Курбаса, Харкова Куліша, Харкова ВАПЛІТЕ. Харкова урбаністичного, інтелектуального, інтелігентного, – підкреслює Жадан. Де тепер цей Харків? Можливо, вчора він був в переповненому залі фонду Ренесанс?Тепер щодо змісту доповідей та виступів.

Мене дуже вразило, що кожна доповідь була захоплюючою, такою, що давала привід замислитися, причому не тільки над минулим, над історією, але і осмислити світогляд сьогодення.

За фахом я не філолог, тому не беруся оцінювати науковий доробок Шевельова в лінгвістиці або мовознавстві – в цьому треба покладатися на думку фахівців.

До речі, за підсумками читань ми плануємо видання матеріалів конференції, тому усі зацікавлені зможуть з ними ознайомитись.

Нам відкрилася постать Шевельова як мислителя, філософа, людини видатної, з неординарним світоглядом.Відчуваю спокусу цитувати мало не кожного доповідача. Наприклад, доповідь доктора філологічних наук, професора кафедри сучасної української мови Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича Людмили Ткач "Роль праць Юрія Шевельова в подоланні негативних стереотипних уявлень про стан, статус і розвиток української літературної мови в ХІХ – першій половині ХХ ст." – слухалася майже як детектив, бо йшлося про таємниці походження української мови, які й досі замовчуються і невідомі широкому загалу.

Між тим, і досі у наукових роботах зустрічаються дикунські висловлювання про українську мову, аж до такого: "Українська мова – это не язык, это крики животных (мычанье, гавканье, хрюканье, карканье) – жидопольського быдла из Галичины". Це – приклад означень, що стали інструментом сьогоденних політтехнологічих атак на українську мову. (Наведено у монографії І. Дзюби "Нагнітання мороку" (Київ, 2011), з посиланням на статтю М. Мозера "Contemporary Ukraine оn the Cultural Map of Europe" (2009, Нью-Йорк).

"Юрій Шевельов, розкутий, непретензійний і надто великий поціновувач особистої свободи, опинившись у магнітному полі "пожнив'я років чистого гуманізму", не прийняв правил гри ані чужої країни, ані рідного гето, ані безуму ХХ століття. Він надто скептичний, аби беззастережно сприйняти й нову реальність в Україні... Можливо, разом зі своїми героями Юрій Шевельов свідомо "випав" із загальної ситуації, торуючи свою дорогу в ХХ столітті, якою у XVIII йшов Сковорода, в ХІХ – Шевченко.

А чи цей шлях "самітників" не виявиться "аркодужним мостом" з нашої рідної "провінції" у духовний усесвіт третього тисячоліття?" (Корогодський Роман. Культурологія від наступного тисячоліття // Шерех Ю. Поза книжками і з книжок / Упорядник, автор вступної статті та приміток Р. Корогодський. – Київ: "Видавництво "Час", 1998).

Отож ми провели перші, але, сподіваюсь, не останні Шевельовські слухання. Тому що саме Харкову належить навести цей "аркодужний міст" духовності, бо то в Харкові народився та став видатним вченим-лінгвістом Юрий Шевельов.

------------------

Відео і декілька посилань:В Харькове проходят "Шевелевские чтения" (+фото)

Лариса Масенко: важно, что "Шевелевские чтения" проходят именно в Харькове

Профессор Лариса Масенко: я не читаю Добкина, но знаю, где он набрался ругательных слов (+видео)

В Харькове и в дальнейшем будут проводиться "Шевелевские чтения"

Фоторепортаж

В Харькове "антишевелевцы" пришли пикетировать пустое здание

------------------

Обсуждение поддерживаю на своей странице в facebook

powered by lun.ua
Коментарі — 11
Cep Kiib _ 13.11.2013 12:27
IP: 37.54.209.---
Науковці перевірили звинувачення
Віденський університет у жовтні провів спеціальний науковий симпозіум
На ньому були присутні провідні україністи світу – з України, Ізраїлю, Польщі, США, Австрійські дослідники, серед яких – історик Східної Європи Андреас Каппелер.
"Усі ці компетентні люди вважають, що Франко не був антисемітом", – сказав професор Вольдан у розмові з DW

© 2013 Deutsche Welle | Legal notice | Contact
Меморіальна дошка на будинку в Відні, де Іван Франко мешкав у 1894 році
Cep Kiib _ 13.11.2013 12:26
IP: 37.54.209.---
Меморіальна дошка Іванові Франку залишиться у Віденському університеті
Ректорат Віденського університету вирішив залишити меморіальну дошку українському письменникові.
Меморіальна дошка Іванові Франку в Віденському університеті залишиться на місці біля входу до Інституту германістики.
Біля неї почеплять додаткову табличку та опублікують книгу за результатами наукової конференції "Іван Франко і єврейське питання в Галичині", яку провів Віденський університет у співпраці з Єврейською релігійною громадою столиці Австрії.
Офіційне рішення з цього питання опубліковано на офіційній сторінці університету в середу 6 листопада.
Кілька тижнів тому дискусію навколо меморіальної дошки почав виходець з України Еміль Ланґерманн, який переклав німецькою мовою витяги з текстів Франка і вимагав від мерії та університету Відня демонтувати пам'ятні знаки Франку, закидаючи Франку антисемітизм
Науковці перевірили звинувачення
Арсен Аваков _ 02.11.2013 09:56
IP: 194.6.231.---
" Суперечності? Так. Що ж, таке життя. Людина ніколи не пласка, ніколи не схема. Людина завжди контрасти і співжиття взаємовиключних протилежностей. Це ще зростає в обставинах, що не дають людині розкритися й виявитися. Несполучне? Ні, сполучне в теорії і сполучене в практиці. Покоління живих і сильних, хоч з полудою на очах. Покоління українське, хоч воно само цього не знає"

(Юрій Шевельов: Четвертий Харків, 1948)
Android_ _ 01.11.2013 10:29
IP: 95.133.51.---
Михайло Виноградов:
Android_:
Ну, новая власть (если таковая там будет) теперь в Харькове и улицу Шевелёва сделает, и университет им. Шевелёва, и парк им. Шевелёва. А всего лишь год назад никто и не знал этой фамилии, включая Авакова, я так думаю.
Так ще трохи більше року тому ніхто не знав і Допу з Гепою. А тепер диви, завдячуючи андродам-харків"янам, ми прекрасно знаємо; вже і вченими встигли стати...
Гепа и допа известны на всю Украину далеко не первый год.
Отсюда вывод: вы не отвечаете за свой базар (не знаете того, что говорите). Поэтому с вами не о чем говорить.
Rex Rexus _ 01.11.2013 02:26
IP: 185.26.182.---
гарний текст. хто написав, респект.
uzol _ 31.10.2013 22:50
IP: 178.165.60.---
marokko:
Арсєній Борісич!!!
Юля Владіміровна ашіблась.
Ви наш Лідєр – а нє Марков.
тіпєрь вся Западная Україна горой за Вас.
пєрєєзжайтє во Львов, в Харьковє Вам нєчєво ловіть.
самий інтілігєнтний і умний ізбіратєль України проголосовал за Гєпу.
і тіпєрь Гєпа на Таблоїдє позіруєт на фонє львов і тігров – а нє Ви.
забудьтє харьков, шєвєльова.
Вас ждьот Україна!!!!
Самый умный избиратель голосовал за допу и гепу и НЕ ОШИБСЯ!
Давеча эти господа защитились...И теперь они БУДУТ ТВОРИТЬ НАУКУ мать такую...
Не исключаю что и на шнобеля потянут!
Не исключаю вскоре в Харькове будут допагепкинские чтения на тему,как делать умную рожу для инвестора...
Android_ _ 31.10.2013 21:49
IP: 92.112.89.---
Ну, новая власть (если таковая там будет) теперь в Харькове и улицу Шевелёва сделает, и университет им. Шевелёва, и парк им. Шевелёва. А всего лишь год назад никто и не знал этой фамилии, включая Авакова, я так думаю.
a_sudi_kto _ 31.10.2013 21:36
IP: 217.24.165.---
Безусловно, интересно прислушиваться к мыслителям, несмотря на их множество... Но кажется, что Добкиных больше, и они тоже требуют к себе особого внимания. Послушал: "Для этой свидомой кучи, закуплена специальная техника. Быстро и качественно моет асфальт и бордюры". – М.Добкин.
Понятно, теперь понятно: Добкин – тоже мыслитель, только коммуно-бандо-фашисткий. Такие были и есть в истории, тоже всё что-то готовили и закупали для "неполноценной жидо-славянской кучи".
did_Panas _ 31.10.2013 21:35
IP: 93.72.247.---
Аваков і висока наука, це як Кернес та мистецтво, речі несумісні. Чи слава великого мовознавця товариша Сталіна спати не дає?
hrim _ 31.10.2013 20:23
IP: 91.245.73.---
Пане Аваков.
Дякую за цікавий звіт про Шевельовські слухання.
uzol _ 31.10.2013 19:51
IP: 178.165.60.---
По харьковскому телевидению второй день гонят антишевелевский фильм с противным голосом автора...
Правда голос дело вкуса...
Зеленський69 Корупція1435 Aтака Путіна1284 Україна та Європа1126 Уряд реформ420
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter