23 серпня 2013, 15:41

The Economist: Обмін звинуваченнями

Авторитетний британський The Economist останніми роками нечасто згадує Україну. Приводом для чергової статті Trading Insults стала остання торгова війна з Росією. Дякую побратиму Сергію Лещенку за надіслане посилання. Переклад мій.

Обмін звинуваченнями

Ніхто не зможе звинуватити Сергія Глазьєва у двозначності. Нові російські торгівельні обмеження з Україною було застереженням проти "суїцидального" кроку щодо підписання угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, заявив головний економічний радник президента Володимира Путіна. І якщо справи йдуть у цьому напрямку, нові правила можуть стати ще жорсткішими. Зі свого боку, ЄС визначив позицію Росії як "неприйнятну".

Росія вдається до все більш активних зусиль, щоб утримати найбільшу країну, яка входила до її колишньої імперії, від руху на Захід і підштовхнути її (Україну) натомість приєднатися до конкурента ЄС, керованого Кремлем Євразійського Митного союзу. З наближенням саміту ЄС у Вільнюсі в листопаді, включаються всі засоби, включаючи "м'яку силу" (soft power) (розмови про спільну православну спадщину), пряник (дешевий газ і доступу до ринків) та батіг (торгові санкції).

Росія вдалася до шантажу у липні із забороною на виробництво кондитерської продукції Roshen, великої української компанії, нібито тому, що вони містили канцерогени. Це було дивним: інші клієнти не скаржилися. 14 серпня Федерація роботодавців України, члени якої виробляють 70% ВВП, повідомила, що суворі митні процедури Росії паралізують торгівлю. На частку Росії припадає чверть експорту України; за словами ФРУ, обмеження можуть коштувати до $ 2,5 млрд. у другій половині року. Roshen повідомив про звільнення 400 працівників. Запоріжсталь, сталеливарний концерн, сам упереджувально зупинив експорту до Росії. Її материнська компанія, Метінвест, що належить найбагатшій людині України Рінату Ахметову, поскаржилася на затримки і вибіркові перевірки, які пошкоджують продукцію.

Але тиск, здається, був застосований неоднаково. Тільки деякі підприємства повідомили про блокаду. Інші стверджували, що товари перетинають кордон безперешкодно. Головою Федерації роботодавців є Дмитро Фірташ, впливовий магнат, який колись керував прибутковим газовим посередником RosUkrEnergo (нині неіснуючий) і чий бізнес тісно пов'язаний з ринком Росії. Тиск на нього, як думають деякі, може бути хорошим способом вплинути на президента України Віктора Януковича.

Збитки від обмеження торгівлі можуть бути меншими від заявлених. Dragon Capital, інвестиційний банк в Києві, вважає цю цифру близькою до 500 млн доларів. Українські чиновники тепер кажуть, що Росія дала задній хід, хоча ніхто в Москві це не підтверджує. У всякому разі, Україна не в змозі вести торговельну війну. Цього року мають відбутися рекордні виплати у погашення зовнішнього боргу. Економіка знаходиться у стані рецесії і валютні резерви впали нижче безпечного порогу, якій оцінюється на рівні трьох місяців імпортування.

Росія також може чинити тиск на інших фронтах, таких як газовий. Україна наближається до зими з дефіцитом у 3,5 мільярда кубометрів (bcm) з нікчемними 12.5 мільярдів кубометрів резервів, які планує сформувати до початку "опалювального сезону" на 1 жовтня. Торік вона мала 20 мільярдів кубометрів газу. Нафтогаз, державна газова компанія, тоне у боргах і збільшує зростаючу дірку в державному бюджеті кожного місяця.

У попередні роки, спроби Росії здійснити політичний тиск за рахунок скорочення поставок газу вдарили по Україні та країнах ЄС, які імпортують газ Росії через неї. Войцех Конончук з Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW), Варшавського think tank, вважає, що Україна повинна мати принаймні на 5-6 мільярдів кубометрів газу більше в даний час. Кремль буде вичікувати і спостерігати, як його переговорна позиція буде міцнішати, а українська слабшати, вважає він. Газова війна навряд чи: буде досягуто згоди, єдине питання полягає в тому, чи для України це буде "дуже погано або просто погано".

Інша суперечка з Москвою стосується телеефіру. Фірташ володіє найбільшим телеканалом України Інтером, а його колеги-олігархи контролюють основну частину ринку засобів масової інформації. Тарас Березовець, політтехнолог, каже, що Кремль програв "інформаційну війну" проти Європи, і тепер потребує активів олігархів, щоб надолужити згаяне. "Це не просто торгова війна, це війна за уми українського народу".

Пан Янукович, якого чекають нові вибори на початку 2015 року, загнаний між цими обмеженнями. Угода з ЄС буде популярною серед людей, але економічна криза чи конфлікт з олігархами обмежать його шанси. У довгостроковій перспективі російські санкції підуть на користь Україні, так само, як це сталося у випадку з Грузією в 2008 році. Як наслідок, грузинські виробники були змушені підняти стандарти і конкурувати на світовому ринку. Але пан Янукович і Україна, можливо, не матимуть стільки часу.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Как депутаты должны помочь армии

На этой неделе в Генштабе ВС Украины прошла 3-дневная закрытая конференция, подводящая итоги двухлетнего противостояния Украины с Российской Федерацией...

Гражданка РФ Мария Столярова должна стать персоной нон грата в Украине

Сам факт того, что гражданка РФ Мария Столярова, которая весной-летом 2014 года яростно призывала Путина захватить Украину, является шеф-редактором одного из самых рейтинговых каналов Украины, является самым ярким показателем того, как Левочкин, Фирташ и их кремлевские покровители относятся к украинскому народу...

Анексія: Острів Крим буде презентовано у Львові

Шановні львів'яни та гості Львівського форуму видавців! Запрошую вас на відкриту презентацію книги "Анексія: Острів Крим. Хроніки "гібридної війни", яка відбудеться 11 вересня об 11-00 у Палаці мистецтв, конференц-зал (вул...

МВФ вважає ситуацію в Україні кращою за Грецію

На тлі внутрішніх проблем України важливо чути і бачити, як ситуацію у нас оцінюють ззовні. Адже одна річ – політична заангажованість політичних популістів, а зовсім інша – тверезі, гострі оцінки тих людей, чиї рішення справляють реальний вплив на світову економіку...

Чистий четвер у Раді

Завтра Верховна Рада планує розглянути питання звільнення керівника найбільшої спецслужби країни. Зроблено це буде за наполяганням Президента, який власне вносить на розгляд ВР питання призначення та звільнення цієї кандидатури, згідно з п...

Мужчина всегда со своими проблемами разбирается сам

Почитал интервью на УП Александра Кихтенко с Анастасией Рингис. Вот не возьму в толк, как человек в погонах может быть таким плаксивым и обвинять всех в своих проблемах...