Завтра Верховна Рада планує розглянути питання звільнення керівника найбільшої спецслужби країни. Зроблено це буде за наполяганням Президента, який власне вносить на розгляд ВР питання призначення та звільнення цієї кандидатури, згідно з п. 14 статті 106 Конституції України.
Поки виглядає, що сам пан Наливайченко вже погодився з рішенням Порошенка, проте до четверга ще є чимало часу, і в процесі голосування за звільнення шефа СБУ можуть виникнути певні труднощі, пов'язані з особливістю "трудової біографії" Валентина Наливайченка.
Менш за все зараз хочеться давати поспішний аналіз його діяльності, тому що кожен вправі давати оцінки ефективності СБУ під його керівництвом, виходячи з особистих політичних симпатій.
Ми всі пам'ятаємо, в якому жалюгідному стані перебувала Служба після чотирьох років президентства Віктора Януковича. Це був розсадник корупціонерів і російських агентів. Спецслужбу намагалися очистити від них, проте кінця цьому поки що не видно. Факто той, що навіть у цих складних умовах, попри зраду сотень офіцерів СБУ у АР Крим та у Донецькому і Луганському управліннях, багато офіцерів Служби продовжують залишатися вірними присязі та ведуть боротьбу з російськими диверсантами та найманцями з ризиком для життя. І очевидно, частина заслуги в цьому є також у пана Наливайченка.
Проте питання не про них. А про те, що всім посвяченим було відомо задовго до рішення Порошенка поміняти шефа СБУ. Про те, що поки чинного главу Служби пов'язували особливі і давні відносини з одіозним олігархом Дмитром Фірташем. Про те, що у Фірташа давній вплив на колишнього партійного боса Наливайченка – Віталія Кличка. Про що сам Фірташ свідчив під присягою у віденському суді.
Думаю, не розкрию таємниці, що у всій цій історії особливо роздратував Президента і той факт, що в ситуативному захисті глави СБУ злилися інтереси одразу двох олігархів. Яким уряд та Президент кілька місяців ніби як оголосили операцію "Стоп". Це та сама деолігархізація – нове слово, яке так припало до душі багатьом західним дипломатам та експертам.
Отже, що ми бачимо і як це виглядає для Петра Порошенка? Кілька тижнів тому він вирішує знайти заміну Валентину Наливайченку. Ця інформація стає відомою шефу СБУ. На те він і глава спецслужби, правда? У відповідь той витягає з під сукна кілька справ, які чекали потрібного моменту і починає їх активно коментувати у медіа.
Показово, що канали Фірташа і Коломойського, чого раніше ніколи не було, це активно транслюють паралельно одне до одного. Що це означає для Порошенка? Олігархи, говорячи їхньою мовою, вирішили кинути Президенту "ответку".
Це може мати логічне пояснення: обидва олігархи, у яких нинішній уряд на чолі з Яценюком відбирає надприбутки, вирішили натиснути на владу з метою переглянути останні рішення коаліції та КМ. Паралельно, опініонмейкерами з оточення олігархів вкидається теза, що Наливайченко цілком може мітити у президенти.
Знаючи характер Порошенка, подальший перебіг подій передбачити нескладно, правда?
Ризики розхитування коаліції в умовах, коли лідери як мінімум двох фракцій більшості – "Батьківщини" і РП – мають президентські амбіції та зростаючий інтерес до проведення дострокових парламентських і президентських виборів – очевидні.
За таких умов збереження нинішнього уряду стає критично важливим для протидії таким турбулентним сценаріям. З важливим уточненням, що сам Арсеній Яценюк, наскільки мені відомо, президентських амбіцій, на відміну від інших стейкхолдерів коаліції, не має.
У випадку, якщо до осені опонентам Президента вдасться реалізувати кризовий сценарій, на країну чекає черговий виток хаосу, який сьогодні старанно підігрівають Фірташ і Коломойський. Авже після нього – неминучий черговий переділ влади і активів. На тлі дуже серйозної воєнної загрози такий розвиток подій може стати для країни фатальним.