9 жовтня 2014, 18:02

Нова Рада має обрати ''нового'' прем'єра

Через 17 днів Україна досягне ще однієї ключової дати в своїй історії. Парламент 8-го скликання стане останнім парламентом пострадянської України. Відповідно, парламент 9-го скликання буде 1-м парламентом нової по-справжньому незалежної держави.

Вибори, яких громадяни вимагали як способу "природньої люстрації" та рестарту системи, приведуть до влади в т.ч. нових людей. Не так багато, але серед понад 400 нардепів (мінус мажоритарники Криму, Севастополя та Донбасу) "нових" буде близько 50. При чому під "новими" я маю аж ніяк не Олеся Довгого (який, на жаль, може отримати мандат, якщо ми цьому не завадимо спільними зусиллями), а людей з принципово новим мисленням – Сергія Лещенка, Дмитра Білоцерковця, Вікторію Сюмар, Світлану Заліщук, Ганну Гопко та інших.

Щоправда, за даними моніторингу громадських ініціатив, наприклад, ОПОРи, до парламенту йде приблизно третина "старих" політиків. Тим не менш, у новому складі Ради точно будуть нові обличчя, піднесені хвилею Революції гідності та війною на Сході: активісти Майдану, бійці АТО, громадські активісти, журналісти.

Перед новими депутатами стоятимуть нові без перебільшення missions impossible:

Mission N1. Не уподібнитися попереднім парламентам. Де хоч і була "нова, свіжа" кров, але вона виявилася надто "буйною" для конструктивної роботи. Результат ми всі бачили: постійні блокування трибун, бійки, зрив роботи. І врешті прогнозований розпуск парламенту.

Mission N2. Створити коаліцію та обрати нового прем'єра. Адже нагадаю, що за Конституцією, весь нинішній склад уряду піде у відставку після обрання ВР 8-го скликання. Очевидно, що всі (!) лідери політичних сил, які йдуть до парламенту, мають прем'єрські амбіції. Особливо із нинішньою – парламентсько-президентською формою правління. Згідно з якою прем'єр має більше владних повноважень.

Очевидно, що сісти у прем'єрське крісло мріє і лідер Батьківщини Юлія Тимошенко, і Анатолій Гриценко, і радикал Олег Ляшко, і екс-регіонал Сергій Тігіпко.

Свої плани і у діючого прем'єра. Якого також лобіюють європейські фінансові донори України, зокрема МВФ. До речі, саме з цим, за інсайдерською інформацією, пов'язують недавній візит помічника державного секретаря США Вікторії Нуланд до Києва, та їхню зустріч з Яценюком. Говорять, Вікторія Нуланд особисто лобіює інтереси Арсенія Петровича перед президентом.

Ураховуючи таку велику кількість претендентів, я прогнозую, що процес формування коаліції може дещо затягнутися. Але лише у тому випадку, якщо не домовитися про майбутню коаліцію зараз, що називається "на цьому березі".

Очевидно також, що у воєнний час Україна не може собі дозволити тривалу прем'єріаду. Цього не пробачать і громадяни, налаштовані на ефективну люстрацію влади. Тому саме це час випробовувань для нового складу Верховної Ради. І від того як швидко вона пройде ці випробовування, залежить напряму тривалість її політичного життя.

Свого часу Авраам Лінкольн, 16-й президент США, використав у передвиборчій кампанії вже відомий сьогодні, і не менш доречний лозунг: "Коней на переправі не змінюють". Україна дійсно потребує нового прем'єра – але не за прізвищем, а за нової коаліцією та складом команди, куди увійдуть найбільш фахові депутати з числа "нових". Главою уряду при такому сценарії повинен залишитися діючий прем'єр Арсеній Яценюк.

А поки очевидно одне, якщо Верховна Рада, Президент та прем'єр-міністр мають продемонструвати суспільству та партнерам здатність до ефективної співпраці. Саме цього найбільше боїться ворог. Як зовнішній, так і внутрішній. У наших силах не дати йому такого шансу.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Как депутаты должны помочь армии

На этой неделе в Генштабе ВС Украины прошла 3-дневная закрытая конференция, подводящая итоги двухлетнего противостояния Украины с Российской Федерацией...

Гражданка РФ Мария Столярова должна стать персоной нон грата в Украине

Сам факт того, что гражданка РФ Мария Столярова, которая весной-летом 2014 года яростно призывала Путина захватить Украину, является шеф-редактором одного из самых рейтинговых каналов Украины, является самым ярким показателем того, как Левочкин, Фирташ и их кремлевские покровители относятся к украинскому народу...

Анексія: Острів Крим буде презентовано у Львові

Шановні львів'яни та гості Львівського форуму видавців! Запрошую вас на відкриту презентацію книги "Анексія: Острів Крим. Хроніки "гібридної війни", яка відбудеться 11 вересня об 11-00 у Палаці мистецтв, конференц-зал (вул...

МВФ вважає ситуацію в Україні кращою за Грецію

На тлі внутрішніх проблем України важливо чути і бачити, як ситуацію у нас оцінюють ззовні. Адже одна річ – політична заангажованість політичних популістів, а зовсім інша – тверезі, гострі оцінки тих людей, чиї рішення справляють реальний вплив на світову економіку...

Чистий четвер у Раді

Завтра Верховна Рада планує розглянути питання звільнення керівника найбільшої спецслужби країни. Зроблено це буде за наполяганням Президента, який власне вносить на розгляд ВР питання призначення та звільнення цієї кандидатури, згідно з п...

Мужчина всегда со своими проблемами разбирается сам

Почитал интервью на УП Александра Кихтенко с Анастасией Рингис. Вот не возьму в толк, как человек в погонах может быть таким плаксивым и обвинять всех в своих проблемах...