8 квітня 2015, 22:46

Парламентські ТСК завжди на 90% піар

Відповідно до статті 89 Конституції, парламент наділений правом утворювати тимчасові слідчі комісії. "Верховна Рада України у межах своїх повноважень може створювати тимчасові спеціальні комісії для підготовки і попереднього розгляду питань" – так йдеться у цій статті основного закону.

За всю історію парламенту прикладів утворення ТСК було аж 37! Були дуже дивні комісії – наприклад, ТСК з питань Автономної Республіки Крим, була ТСК з питань реформування Служби безпеки України та його законодавчого забезпечення. Але найдивнішою була ТСК з питань майбутнього, утворена 2003 року. Що вона розслідувала і як досліджувала майбутнє, це вже таємниця, вкрита мороком. Але досі Верховна Рада не мала жодної комісії, яка би займалася розслідування корупції як такої, тим більше по конкретних епізодах.

Я думаю, ні в кого немає сумнівів, що реальні слідчі дії не входять до компетенції параламентарів. Вони можуть їх тільки інтерпретувати. Та й депутат-пінкертон, що веде слідство, виглядає як мінімум неприродньо, а як максимум смішно. Всю реальну роботу, при всій повазі, будуть виконувати слідчі ГПУ та СБУ.

Отже, не піддаючи сумніву факти наявності корупції в діях окремих членів уряду (свіжа справа Бочковського-Стоєцького), навряд чи ми можемо розраховувати справді на фахове розсслідування з боку ТСК. Які на моїй пам'яті, у 90% були елементом піару, а не реального розслідування.

А тепер лише факти. Як ми знаємо, олігархи останнім часом сильно постраждали від антиолігархічних рішень ВР. Це стосується і групи Ігоря Коломойського, і групи Фірташа. Втрати від цих законів відчутно вдарили по їхніх кишенях. Це спільна заслуга президента та уряду.

У випадку з Коломойським це виведення зі сфери його впливу двох компаній з державним капіталом – Укрнафти та Укртранснафти. У випадку з Фірташем – це ініціатива Кабміну щодо підвищення рентних платежів за видобуток корисних копалин і відлучення олігархів від улюбленого офшору на Кіпрі. Перекриті інші схеми. Але найбільш неприємним стало інше – вигнання з корупційних газових схем.

Попереднього сесійного тижня парламент ухвалив у першому читанні урядовий законопроект N2250 про ринок природного газу. Це дуже прогресивний і концептуальний закон, він приводить наш ринок у відповідність до стандартів ЄС і Третього енергопакету, прибирає монополію на ринку газу. В цей законопроект була внесена важлива поправка, за якою Фірташ і "ОБ" втратить контроль над облгазами.

До сьогодні олігарх контролює понад 70% великих газорозподільних підприємств. Тобто, Фірташ-Льовочкін тепер втратять можливість заробляти мільярди на корупції і на викачуванні грошей з населення та можливість безкоштовно використовувати державне майно.

Одразу після цього на останніх вихідних канал Інтер розпочав атаку на цю ініціативу уряду та коаліції. Блокування трибуни у вівторок дозволило не допустити ухвалення закону в цілому.

Сьогодні Антикорупційний комітет ВР рекомендував створити ТСК для перевірки звинувачень уряду в корупції.

Те, що Фірташ і Льовочкін використають всі наявні у них медійні та експертні ресурси для атаки на урядову коаліцію (а вона і є основною метою атаки), свідчить про те, що Льовочкін націлився на прем'єрську посаду. Що підтверджується і його надзвичайною активністю у іноземних медіа, особливо у США, де вже вийшла серія хвалебних статей про Сергія Володимировича як наступного прем'єра. Проблема в тім, що крім самого Льовочкіна так не думає ніхто. Друга причина – місцеві вибори, які підняли з самого дна найгірші та найбільш популістичні сили.

ТСК може бути створена хоч би заради того, аби вгамувати пристрасті. Головне – не мати ілюзій стосовно її здатності провести незаангажоване розслідування (а хто його реально проводитиме, я вже писав). Але чи буде вона взагалі створена – ще велике питання. У мене, принаймні, в цьому є сумніви.

Включайте мізки. Вимикайте емоції, до яких вас підштовхують. І робіть свої самостійні висновки.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Как депутаты должны помочь армии

На этой неделе в Генштабе ВС Украины прошла 3-дневная закрытая конференция, подводящая итоги двухлетнего противостояния Украины с Российской Федерацией...

Гражданка РФ Мария Столярова должна стать персоной нон грата в Украине

Сам факт того, что гражданка РФ Мария Столярова, которая весной-летом 2014 года яростно призывала Путина захватить Украину, является шеф-редактором одного из самых рейтинговых каналов Украины, является самым ярким показателем того, как Левочкин, Фирташ и их кремлевские покровители относятся к украинскому народу...

Анексія: Острів Крим буде презентовано у Львові

Шановні львів'яни та гості Львівського форуму видавців! Запрошую вас на відкриту презентацію книги "Анексія: Острів Крим. Хроніки "гібридної війни", яка відбудеться 11 вересня об 11-00 у Палаці мистецтв, конференц-зал (вул...

МВФ вважає ситуацію в Україні кращою за Грецію

На тлі внутрішніх проблем України важливо чути і бачити, як ситуацію у нас оцінюють ззовні. Адже одна річ – політична заангажованість політичних популістів, а зовсім інша – тверезі, гострі оцінки тих людей, чиї рішення справляють реальний вплив на світову економіку...

Чистий четвер у Раді

Завтра Верховна Рада планує розглянути питання звільнення керівника найбільшої спецслужби країни. Зроблено це буде за наполяганням Президента, який власне вносить на розгляд ВР питання призначення та звільнення цієї кандидатури, згідно з п...

Мужчина всегда со своими проблемами разбирается сам

Почитал интервью на УП Александра Кихтенко с Анастасией Рингис. Вот не возьму в толк, как человек в погонах может быть таким плаксивым и обвинять всех в своих проблемах...