20 жовтня 2020, 20:58

Процес отримання громадянства іноземцями, які воювали за Україну, знову спускають на гальмах

Громадянство для іноземних добровольців – одна з гучних обіцянок Зеленського, яку він озвучив щойно прийшов до влади. Минулого року навіть підписав укази для майже 40 добровольців і додав, що по всім іншим справа триватиме не довше 2-3 місяців. На цьому все й закінчилось. До нас звернулися іноземні добровольці різних підрозділів, справи яких на сьогодні вже є в Офісі Президента. Вони очікують підписання Указу про українське громадянство понад два місяці. Ані Міграційна служба, ані Офіс Президента не дають відповіді на запитання: коли можна буде отримати український паспорт.

На сьогодні за різними підрахунками в Україні перебувають 300 іноземних добровольців. Менше половини з них мали шанс стати повноцінними громадянами. Але скоро вони його можуть втратити і ось чому.

Причина N1: законодавчі перепони

Сьогодні, щоб отримати український паспорт, треба відмовитися від громадянства іншої країни. Це можливо зробити лише на території цієї країни. Більшість іноземних добровольців – у розшуку в Росії та Білорусі за участь у війні. Наприклад, учасник Революції Гідності, а потім – боєць тактичної групи "Білорусь" Ян Мельников. На батьківщині проти нього вже відкрили кримінальну справу. Перетнути кордон Білорусі для нього означає добровільно здатися ФСБ. Сьогодні Ян допомагає своїм побратимам збирати документи на отримання українського паспорта і одного дня сподівається, що всі вони стануть повноправними громадянами України.

Ще коли я був депутатом Верховної Ради, працював над законопроектом N3433, який мав спростити прийняття громадянства для іноземних добровольців. При Порошенку проект постійно відкладали і знаходили мільйон причин не голосувати. Після того, як Зеленський підписав закон, вже його уряд на чолі з Гончаруком завалили процес розробки підзаконних актів. За 6 місяців владці не змогли ухвалити механізм реалізації закону, затвердили його в останній момент – і добровольці просто не встигли скористатися можливістю отримати український паспорт.

Зараз військові, яким Зеленський підписав укази на громадянство, мають тимчасові посвідчення на проживання на два роки. І вже у 2021-му – вони будуть недійсні.

Причина N2: саботаж та корупція у ДМС та СБУ

Теоретично, для оформлення документів необхідно максимум 3-4 тижні. 300 людей може оформити один працівник міграційної служби. Але для того, щоб "процес пішов", треба отримати довідки від СБУ про перевірку – цей "папірець" чекати можна місяцями.

Ходять чутки, що не давати громадянство іноземним добровольцям – це одна з умов Росії для "перемир'я". Сусідня держава неодноразово втручалася у діяльність ДМС. Підтвердженням цих чуток є історії двох білорусів з "Азову", які подали документи на отримання українського громадянства. Якимось "чарівним чином" про це дізналися у ФСБ, і подали запит з Білорусі до української міграційної служби про нібито "загублені" паспорти хлопців. Згідно нашого законодавства людина не може змінити громадянство, якщо її документи втрачені. Тому в Україні хлопцям сказали їхати на батьківщину та відновлювати документи.

Не можна виключати фактор корумпованості працівників ДМС. Пригадую скандал 2015 року з головою служби Тетяною Біляк. Тоді під її керівництвом за хабар у $5000 міграційна служба надавала громадянство бойовикам з ОРДЛО. І цей процес тривав значно швидше, ніж надання громадянства українським добровольцям. А в цей час у черзі за українським паспортом від раку помер боєць батальйону "Донбас" Гія Церцвадзе. Росія подала його в міжнародний розшук, українські правоохоронці затримали та кинули до СІЗО. А після того, як Гія опинився на волі, в нього діагностували тяжке захворювання. Якби Гія в той час отримав українське громадянство, то зміг би поїхати на лікування за кордон.

Що в результаті?

Зеленський в ейфорії старту президентства розпочав підписувати укази про громадянство для іноземних добровольців, але не довів справу до кінця. Сотні ветеранів-іноземців після війни за Україну тепер воюють з нашою бюрократією. А в будь-який момент, якщо позиція Зеленського зміниться – їх можуть видати за запитом Росії або Білорусі.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

"Визнання ОРДЛО": чого чекати від Путіна і на що сподівається Зеленський

Звернення Держдуми до президента Росії Путіна, яке ще в січні було ініційовано комуністами, а вже направлене йому на підпис, проливає деяке світло на ті події, які ми спостерігали довкола України з кінця листопада...

Черговий ''Гетьман'' піднімає Армію з колін. Або виступ Зєлєнського в Раді

Відчуваю, що скоро в ОП треба буде вводити окрему посаду – перекладач із зеленської на загально людську. Той спіч, який ми сьогодні почули, більше схоже на марення, ніж на повноцінну промову Верховного Головнокомандувача...

Стан українського оборонно-промислового комплексу та війна з Росією: диверсія чи саботаж?

Минулої суботи взяв участь у дуже корисному та своєчасному заході – національному круглому столі "Єдність народу. Захист демократії. Безпека держави", організованому в рамках Київського безпекового форуму...

Оборонний бюджет та депутатські субвенції

Враховуючи зростання напруженості на кордонах України, наша держава має терміново вживати заходи щодо посилення свого оборонного потенціалу. Попри бадьорі заяви чинної влади про нашу готовність до будь-яких сценаріїв, нам вже зараз необхідно шукати додаткові ресурси всередині країни для збільшення оборонного бюджету...

ДОЗ-2021: Рахункова палата проти Міністерства оборони

14 вересня Міністерство оборони України оприлюднило на своєму сайті заяву щодо інформаційної кампанії навколо виконання Державного оборонного замовлення...

"З бліднажа за ґрати": історія про тих, хто не зламався

Буває, на життя людини випадає важке випробування. Деяким "везе", і таких випробувань у їхньому житті декілька. Є чоловіки, яким у вік тіктоків, Грет Тунберг і всього "прогресивного" довелося пройти через вічні Війну і Тюрму...