16 лютого 2022, 15:58

"Визнання ОРДЛО": чого чекати від Путіна і на що сподівається Зеленський

Звернення Держдуми до президента Росії Путіна, яке ще в січні було ініційовано комуністами, а вже направлене йому на підпис, проливає деяке світло на ті події, які ми спостерігали довкола України з кінця листопада. Їхній сенс можна спробувати правильно пояснити спираючись на припущення, що вся ця концентрація російських військ та погроза масштабною війною в Європі була здійснена аж ніяк не для того, щоб дійсно її розв'язати, й аж ніяк не для того, щоб спонукати Захід до якихось завідомо нереальних поступок.

Росія зробила все, аби унеможливити прийняття України до НАТО навіть в довгостроковій перспективі, одночасно створивши умови для зняття санкцій та відновлення повноцінних економічних відносин із Заходом.

Зеленський в цій ситуації отримав два варіанти вибору: інтереси Країни чи власні. І обрав друге. Він робить усе, щоб залишитися при владі. Замість фінансування армії – вигаданий "День єднання". Замість інформаційної кампанії про те, що робити звичайним людям в разі повномасштабного наступу РФ – відосіки про "зберігайте спокій та готуйтеся до шашликів". І звісно, про пенсіонерів не забули – "кожному по смартфону". У нього все добре. А тероборона робиться "якось сама" не завдяки новому закону, а наперекір. З цивільними населенням працюють патріоти та ветерани на волонтерських засадах.

В той же час Володимир Путін чудово усвідомлює, що за умови збереження того внутрішньополітичного тренду, який сформувався в Україні восени, на наступних виборах у Зеленського та його партії немає шансів на перемогу. Як і не має шансів перемогти на виборах вочевидь проросійська сила чи окремий лідер. Тому з усього набору можливих варіантів розвитку подій в українській політиці Путін обрав найбільш комфортний для себе: створити військову загрозу для України.

З іншого боку, Захід, не готовий до повного розриву відносин з Росією, на тлі цього військового тиску теж зробив кроки на зустріч Путіну, прив'язавши майбутні санкції виключно до факту подальшої агресії та гарантувавши йому, що у найближчій перспективі Україна до НАТО не вступить. Цю ж риторику, через посла в Британії Пристайко, запустила й Банкова. Крім того, будемо відверті – надана Україні західна військова допомога хоча і є значною, але у випадку повномасштабної війни з Росією із застосуванням усіх видів озброєнь вирішальної ролі б не зіграла.

Тому можна припустити, що гібридний сценарій Єрмака-Козака був розрахований саме на досягнення максимальної напруги всередині України та на Заході, кульмінацією чого стало розгортання російських військ безпосередньо поблизу кордонів України у минулі вихідні. Тобто, українське суспільство, яке, на жаль, поки що не сформувалось як нація, було доведено до стану максимальної напруги від загрози війни, а Захід, маючи розвідувальні дані, в основному, з супутників, несвідомо довів цю істерію до крайньої межі. Можна зауважити, що, мовляв, це занадто дорого для Путіна довго утримувати поблизу кордонів з Україною таке велике угруповання. Дійсно, за оцінками експертів, це коштувало Росії, в середньому, 30 млн доларів на день. Але звернемо увагу на вартість енергоносіїв та обсяги, які експортує Росія щоденно; витрати будуть не такі вже й великі та цілком прийнятні для її бюджету. В деякій мірі цю ситуацію підігріли й перемовини Путіна в Пекіні, які мали показати наявність у РФ міцного китайського тилу.

Таким чином, на тлі загрози війни Захід почав шалено тиснути на Україну в питанні примирення з Росією та пошуку виходу з тупика "Мінських угод". Розуміючи, що ніяка "формула Штайнмаєра" або інша російська трактовка Мінських угод завдяки українським патріотам не пройде, ситуація була доведена до патової: виконання "Мінських угод" жодною з сторін є неможливим. Але, як можна припустити з поточного розвитку подій, вихід з такого становища було знайдено й він влаштовує всіх: ймовірне надання Росією незалежності ОРДЛО з подальшим можливим їх приєднанням до Росії або Союзної держави Путіна-Лукашенка. Можливо, разом з Південною Осетією, Абхазією та Придністров'ям. Не виключено й з подальшим вступом в ОДКБ: після новорічних подій в Казахстані та, фактично, одноосібним керуванням Росії в цій організації, це не вбачається нереальним.

Однак, для успішної фіналізації сценарію його авторам не вистачає наступного кроку: добровільної відмови України від ОРДЛО. Звісно, напряму через Верховну Раду України його вирішити нереально, а тому є лише один спосіб – проведення референдуму, можливість якого наразі активно розглядають на Банковій і ймовірність якого, до речі, допускав Зеленський ще в грудні минулого року.

Не складно припустити й те, як будуть сформульовані питання щодо статусу ОРДЛО: військовий спосіб повернення, особливий статус або "незалежність". Емоційне навантаження на формулювання буде максимальним. Й нескладно припустити, як проголосує на цьому референдумі налякане війною населення України, особливо все ті ж люди літнього віку.

При цьому, як не дивно, таке гіпотетичне рішення влаштує всіх учасників цієї гри за рахунок територіальної цілісності України. Захід погодиться з демократичним легітимним вибором українців, зніме з Росії санкції за Донбас (про кримські взагалі не варто говорити) та отримає можливість повернутися до респектабельних бізнесових відносин з РФ. Путін запустить Північний потік-2, покаже росіянам, що не кинув своїх напризволяще й дотиснув Захід у питанні невступу України в НАТО. Ну а Зеленський та Єрмак – взагалі рятівники України, які в мирний спосіб через волевиявлення людей запобігли руйнуванням та людським жертвам. Чим не фундамент для майбутньої перемоги на виборах? Чим не можливість повернутися до зрадницької кучмівської багатовекторності та "добросусідських" відносин з Росією? Ну а про Крим є чудова можливість раз на рік поговорити на "Кримській платформі". Для його визволення цілком достатньо.

Звісно, незрозуміло поки що лише те, чи наважиться Росія на локальну військову операцію на Донбасі, адже в "конституціях" цих утворень записано, що їх "кордони" визначено в межах Донецької та Луганської областей. Однак, цілком зрозуміло інше: до державних інтересів України такий можливий сценарій не має жодного стосунку.

"Визнання ОРДЛО": чого чекати від Путіна і на що сподівається Зеленський

Звернення Держдуми до президента Росії Путіна, яке ще в січні було ініційовано комуністами, а вже направлене йому на підпис, проливає деяке світло на ті події, які ми спостерігали довкола України з кінця листопада...

Черговий ''Гетьман'' піднімає Армію з колін. Або виступ Зєлєнського в Раді

Відчуваю, що скоро в ОП треба буде вводити окрему посаду – перекладач із зеленської на загально людську. Той спіч, який ми сьогодні почули, більше схоже на марення, ніж на повноцінну промову Верховного Головнокомандувача...

Стан українського оборонно-промислового комплексу та війна з Росією: диверсія чи саботаж?

Минулої суботи взяв участь у дуже корисному та своєчасному заході – національному круглому столі "Єдність народу. Захист демократії. Безпека держави", організованому в рамках Київського безпекового форуму...

Оборонний бюджет та депутатські субвенції

Враховуючи зростання напруженості на кордонах України, наша держава має терміново вживати заходи щодо посилення свого оборонного потенціалу. Попри бадьорі заяви чинної влади про нашу готовність до будь-яких сценаріїв, нам вже зараз необхідно шукати додаткові ресурси всередині країни для збільшення оборонного бюджету...

ДОЗ-2021: Рахункова палата проти Міністерства оборони

14 вересня Міністерство оборони України оприлюднило на своєму сайті заяву щодо інформаційної кампанії навколо виконання Державного оборонного замовлення...

"З бліднажа за ґрати": історія про тих, хто не зламався

Буває, на життя людини випадає важке випробування. Деяким "везе", і таких випробувань у їхньому житті декілька. Є чоловіки, яким у вік тіктоків, Грет Тунберг і всього "прогресивного" довелося пройти через вічні Війну і Тюрму...