Хто крайній?
Резонансні процеси над лідерами опозиції викликали різко негативну реакцію усіх стратегічних партнерів України: ЄС, США і навіть РФ.
У підсумку, найбільших втрат зазнало відчуття довіри, яке ще не так давно супроводжувало переговорний процес щодо нової посиленої угоди між Україною та ЄС та ЗВТ.
Та від втрати довіри більше постраждали звичайні українські громадяни: проблеми з отриманням українцями віз до країн ЄС стали топ-темою у ЗМІ.
І хоча МЗС та деякі представники посольств заявляють, що нічого не змінилося, багато українців вже відчули ці зміни на власному досвіді.
Основний тренд погіршення візової політики стосується видачі довгострокових віз: їх стали видавати на менший термін, незважаючи на бездоганну історію поїздок до ЄС, що її мають заявники.
Якщо повірити у відсутність офіційних (чи не офіційних) вказівок посольствам щодо зміни візової політики, то нинішня ситуація свідчить про зростаючу невпевненість європейців у подальшому розвитку демократичних процесів в Україні.
А згортання демократії у підсумку призведе до посилення корупційних явищ та погіршення соціально-економічної ситуації в країні, що у свою чергу може спровокувати нову хвилю трудової міграції, чого власне і бояться в ЄС.
Все ж, варто зауважити, що українські експерти та політики очікували більш жорсткої резолюції Європарламенту.
Звісно, європарламентарі дали зрозуміти, що успіх України на європейському напрямку буде залежати від долі Тимошенко і її можливості взяти участь в майбутніх виборах. Це позиція Європи, яку Україна змушена буде прийняти.
Однак, дискусійні питання (в тому числі і стосовно долі Тимошенко), можуть бути вирішені на зустрічі Януковича з керівництвом європейських структур, яка може відбутися до самміту Україна-ЄС в грудні 2011. Це дає шанс на відновлення конструктивного діалогу з Європою.
Водночас, поряд з вироком Тимошенко, іншим рівнозначним елементом в матриці перетворення України на "бананову республіку" є спроби більшості "протягти" свою версію закону про змішану систему виборів.
І вже сам цей факт свідчить про наміри чинної влади: в умовах катастрофічного падіння довіри виборців до влади та стабільного зниження електоральних рейтингів Партії регіонів, влада прагне отримати контрольовану парламентську більшість у Верховній Раді за наслідками виборів 2012 року.
Це дуже важливий момент, оскільки, якщо владі вдасться прийняти законопроект в пропонованій редакції, це буде прямим кроком до встановлення авторитаризму. В нинішніх умовах введення так званої "змішаної" системи призведе до того, що "кандидатів-мажоритарників" будуть не вибирати виборці, а призначати з Києва.
У підсумку існує велика ймовірність, що ухвалення законопроекту та подальше проведення парламентських виборів за змішаною системою дозволить владі сконцентрувати у своїх руках значні важелі для незаконного впливу на результати виборів.
А це може призвести до узурпації політичної влади в Україні однією політичною силою, порушень прав і свобод громадян, відходу України від демократичного вектора розвитку.
Це чудово розуміють європейські політики. Так, основну увагу під час зустрічі народних депутатів України – членів Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї Ради Європи з доповідачками моніторингового комітету ПАРЄ Марієттою де Пурбе-Лундін та Мелісою Репс, що днями відбулася у парламенті, було приділено саме виборчому законодавству.
Підсумок цієї зустрічі: європейські політики розуміють важливість прийняття збалансованого закону про вибори з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії (пункт 11 Резолюції) і прямо вказують на необхідність широкого його обговорення із залученням опозиції та експертів.
Здається (і це – справді радісна новина), європейські політики зрозуміли – європейський вибір України і окремі кроки влади – дві, вкрай різні, тенденції (До речі, в цьому контексті на окрему подяку заслуговує громадська ініціатива "Ми – європейці").
Зі свого боку Партія Християнсько-Демократичний Союз вже звернулася до своїх європейських партнерів з проханням розмежувати європейські прагнення українського народу і дії чинної української влади (в тому числі і у візовому питанні). І здається ми знайшли в цьому порозуміння.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.