9 грудня 2011, 15:13

Рада Європи зацікавилася футболом

На цьому тижні на засіданні Комітету ПАРЄ з питань культури, науки та освіти активно обговорювалися питання спортивної етики.

Дуже фаховий депутат з Люксембургу пані Анн Брассо (маленька, тендітна жінка) своєю доповіддю "Необхідність боротьби з матчами за домовленістю" підняла завісу над глибокими проблемами "чоловічого" спорту.

Потреба у подібного роду доповіді назріла в Європі вже давно, бо як говорилося на засіданні Комітету: "Злочинність стала господинею спорту, злочинність підкорила собі спорт".

Сьогодні в спорті існує чимало вкорінених проблем: махінації, насильство, корупція, допінг, порушення та посягання на права спортсменів, тощо. Постає питання про необхідність прийняття більш специфічних законів стосовно спорту та спортивної етики.

Необхідно провести відповідні реформи у сфері діяльності спортивних клубів, адже відсутність транспарентності та довіри до клубів, наражає на небезпеку спорт загалом.

Як зазначив член комітету ФІФА, член французького клубу, пан Рошто, футбол відходить від спортивної етики. Вірніше, не сам футбол, а його керівництво. У підсумку – футбольний бізнес сьогодні перестає бути чесним. Внаслідок численних маніпуляцій з'являється окрема каста "спортивних олігархів".

Представники ФІФА, що були присутні на засіданні Комітету ПАРЄ з питань культури, науки та освіти, висловилися за необхідність змінити підходи до спортивної етики та залучити до цього державне управління спортом і професійні організації.

В першу чергу, потрібно створити прозору систему контролю за фінансовою діяльністю клубів, запровадити щорічну фінансову звітність клубів. Оскільки до 40% бюджетів клубів витрачається на ЗМІ, було висловлено пропозицію щодо направлення частини фінансових потоків на будівництво нових стадіонів.

Окремими питаннями залишаються питання жінок у спорті та боротьба з нелегальними парі та договорами.

Метою доповіді є напрацювання в Раді Європи Європейської Конвенції, яка сприятиме виявленню "аномалій" під час проведення матчів, зокрема шляхом встановлення спортивних радарів, покарання та санкції за неетичну поведінку.

Відомо, що наразі існує цілий арсенал спортивних федерацій та клубів, ліцензії яких мають бути відкликані. Адже, незалежність спорту не можна розцінювати як те, що"нічого не робити" або те, що "ні на що не впливати".

Враховуючи той факт, що Україна прийматиме Євро-2012, формування порядку денного Ради Європи є надзвичайно важливим і чутливим для України.

Нажаль, в Україні також набула поширення практика підкупу рефері, гравців, керівництва клубів.

Зазвичай, це робиться з метою отримання високого місця у національному змаганні та, як результат, попадання до змагань під егідою УЄФА, зайняття вищого місця у турнірі УЄФА і, відповідно, отримання більших коштів від продажу квитків, реклами, платежів солідарності від самого УЄФА – а це мільйони євро.

P.S.: За інформаційною довідкою Федерації футболу України, на сьогодні, Контрольно-дисциплінарний комітет Федерації футболу України розглянув три справи щодо договірних матчів в Україні за участі клубів нижчих ліг – результати матчів були анульовані.

Наразі на розгляді в Міжнародному спортивному арбітражному суді (Лозанна) знаходиться справа, сторонами в якій є ФФУ (обвинувач), ФК Карпати, ФК "Металіст" та колишні гравці ФК "Карпати" по обвинуваченню у договірному матчі, що мав місце 19.04.2008р.

Ця справа найголосніша в Україні (оскільки договірні матчі дуже складно доводити і, як правило, вони лишаються не викритими, або ж не вистачає доказів для остаточного покарання замішаних осіб), а також є прецедентом в спорті за набором доказів, учасниками та перебігом подій. Тому за нею уважно слідкує УЄФА, а також вся вітчизняна футбольна громадськість.

Процес пішов...

Підвищення правового статусу українських трудових мігрантів дасть поштовх українській економіці

Трудова міграція має стати одним із важливих зовнішньополітичних пріоритетів України. Такою є думка більшості учасників круглого столу "Проблеми правового захисту прав українських трудящих – мігрантів в Європі", що відбувся у Києві 27 травня...

Україна без мільйона матерів

Сьогодні День матері. В Україні це свято офіційно відзначається лише з 2000 року. Прикро, але щонайменше мільйон українських жінок відзначають День матері за кордоном...

Уроки Давосу для України

Працюючи зі своєю командою над передвиборною програмою кандидата в народні депутати, я поставила собі за мету наповнити її конкретними пропозиціями, запропонувати ті рішення, які б реально могли змінити життя як окремих громадян зокрема, так і місцевої громади в цілому...

Зі Святом Покрови Богородиці!

...

Маленька Україночка – за українську!

Моя маленька онука Анна-Марія Білозір у свої 2 роки і 7 місяців підтримує бабусю у захисті державної української мови. Плекаймо і бережімо українську мову – вона душа нашого народу...

Пупа надірвеш, але не повалиш!

Вкотре Верховна Рада стала епіцентром розбрату через "мовний" закон. Нелегітимність його ухвалення є очевидним фактом і я переконана, що члени Комітету з питань Регламенту, члени Комітету з питань культури і духовності ще дадуть відповідні правові оцінки, не кажучи вже про оцінку у моральній площині, яку дадуть громадяни України...