30 червня 2020, 10:10

Екологічна (не) безпека України: Європарламент б'є на сполох через ситуацію в Рівному

Збереження довкілля та екологічна проблематика ніколи не були пріоритетними для української влади. Будьмо відверті, фінансування цієї сфери завжди розглядалося за залишковим принципом під час втілення бізнеспроєктів різного масштабу. І так вже сталося що, коли на шальки терезів ставлять екологію та бізнес, то завжди переважує саме бізнес. Так відбулося і в Рівному. Останні події на західній Україні сколихнули екоспільноту не лише нашої держави, а й Європи – попри протести екоактивістів поблизу Рівного дозволили будуватися масштабному заводу, а на природоохоронних активістів чиниться тиск, над ними розпочалися судові процеси.

Депутати Європарламенту за ініціативою Віоли фон Крамон-Таубадель написали відкритого листа прем'єр-міністру України та спікеру з вимогою виправити недоліки в природоохоронному законодавстві, зайнятися проблемою вирубки лісів та гарантувати безпеку природоохоронних активістів.


Трохи передісторії.

Минулого року в селі Городок, поблизу обласного центру в м. Рівне, розпочалася підготовка до будівництва масштабного заводу Kronospan з виробництва OSB-плит. Заводи цієї міжнародної компанії мають сумнівну репутацію в Європі, часто були оштрафовані за забруднення довкілля (Великобританія: Оксфорд, Чірк, Рексем). У державах, де будувалися, або вже працюють заводи – протести екоактивістів (Чехія, Польща, Росія, Великобританія).

Однак рівненська влада зустріла інвестора з відкритими обіймами. Активне сприяння будівництву заводу поблизу Рівного у с. Городок висловила Рівненська обласна державна адміністрація ще у вересні 2019 року, а через місяць сторони підписали меморандум,не маючи дозвільної документації на будівництво.

Взимку почалися масові акції протесту мешканців Городка та Рівного, та це не зупинило будівництво. Проведена Оцінка впливу на довкілля (ОВД) поставила більше запитань, ніж відповідей. Однак навіть там вказано – щорічні викиди формальдегіду в повітря сягатимуть 11 тонн.

До слова, дозвіл на будівництво таких потужних та потенційно небезпечних об'єктів, як завод Kronospan, надає Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОДА, що напряму залежить від свого керівництва. Залучення сторонніх експертів для неупередженого аналізу Звітів з ОВД лишається за бажанням Департаменту.

Тому сумнівів не лишалося, що висновок Департаменту екології Рівненської ОДА буде на боці заводу. Заводу Kronospan дозволили працювати.

А те, що відбувалося далі – сюр: розпочинаються судові процеси із представниками громади, які виступати проти будівництва та активістами ГО "Екоклуб".

25 червня 2020 року відбудеться чергове судове засідання над активістами "Екоклубу. В липні – суд над мешканцем Городка, координатором ініціативної групи в акціях проти будівництва заводу, ветераном АТО Андрієм Овсійчуком.


Депутати Європарламенту 22 червня оприлюднили листа Прем'єр-міністру України Денису Шмигалю та спікеру Верховної Ради Дмитру Разумкову, в якому вимагають поставити пріоритетом політичного порядку денного розгляд таких екологічних проблем:

· природоохоронні втрати від лісової промисловості;

· недосконале виконання Закону про оцінку впливу на довкілля (ОВД);

· відсутність безпеки екоактивістів.


Євродепутати пропонують також:

· Створення експертних груп з ОВД із залученням незалежних експертів для надання допомоги компетентним органам у процесі прийняття рішень.

· Розробку підзаконного законодавства щодо ОВД, включаючи офіційні рекомендації для різних типів проектів.

· Забезпечення високоякісних висновків з ОВД шляхом залучення експертних груп та організацій громадянського суспільства.

У Верховній Раді на початку року ми проводили брифінг щодо будівництва заводу. Неодноразово я озвучувала цю тему з трибуни ВР. Та, здається, парламентарям України плювати на екологію в рівненському Городку, натомість депутатам Європарламенту не байдуже на стан екосистеми України.

Виправити ситуацію все ще можливо. Приєднуюсь до вимог колег Європейського парламенту та закликаю колег із Верховної Ради та Уряду України продемонструвати відповідальність за збереження екологічного середовища України та захистити діяльність природоохоронних організацій.

powered by lun.ua

Як приховують головного "таргана" в харчуванні Міноборони

Як приховують головного "таргана" в харчуванні армії Міноборони? За цей тиждень вийшло близько 10 текстів у ЗМІ щодо опублікованого мною відео, як в борщі курсанта опинилась невідома комаха...

Халімонгейт: скільки ще Міноборони годуватиме українських бійців зіпсованими продуктами?

"Злиті" тендери на мільярди гривень, зіпсовані продукти та погрози військовим, які відмовляються їх приймати – це зараз реальність нашої армії...

Не чуєш? Побачиш. Про березневі протести на Банковій

Фейсбук очікувано лихоманить від вчорашньої акції під ОП. Вже і Слуги народу збираються скликати позачергове з приводу "вандалізму" і засуджують мітингувальників...

Голосно сміється словацький премєр, коли далеко російські танки

За російську вакцину Словаччина віддасть частину України. Отакий "смішний" жарт прозвучав сьогодні від словацького прем'єра. А тим часом в нас три регіони окуповано, понад 13 тисяч наших воїнів загинуло, а понад півторамільйона людей втратили домівки і стали внутрішньопереміщеними особами, і нам щось не смішно...

Зрубати мільярди і отруїти солдат – рецепт від фаворита Міноборони

У 2017 розпочався перехід системи харчування ЗСУ на стандарти НАТО, який вже через два роки був скасований сумнозвісним Окружним адміністративним судом міста Києва...

А що як РФ обійдеться без особливого статусу ОРДЛО?

Завтра Верховна Рада України знову розглядатиме питання продовження на рік особливого статусу окупованих територій. І, як і минулого року, буду голосувати лише червоною кнопкою...