17 березня 2024, 10:58

Хто б'є з темряви: що ми знаємо про українське підпілля15-17 березня на росії і на тимчасово окупованих територіях відбуваються "вибори". Нам вони цікаві лише тим, що їхня підготовка і форма проведення є безпрецедентними. Фільтрації населення, покарання, засудження, залякування та вивезення цивільних громадян в невідомому напрямку є свідченням того, як російська окупаційна влада та колаборанти бояться спротиву і не довіряють населенню, яке залишилось. Навіть проросійській його частині.

До слова, на території України псевдовибори почалися навіть раніше запланованого терміну: наприкінці минулого місяця, де з 28 до 29 лютого путіна обирали на Херсонщині, 11-15 березня – на Луганщині, а 15 та 16 березня під прицілом голосуватимуть і в Запорізькій області. Для повного ефекту агітації великий штаб "єдіной росії" зробили в Мелітополі, а в Токмаку та Бердянську – його філії. Більше того, свіжа московська методичка передбачає, що взяти участь у "виборах" можна як з російським, так і з українським паспортом, ID-карткою чи іншим документом – приймають все, аби голосували. Хоча відсутність саме російського паспорта в деяких районах – підстава для фільтрації.

Проте з початку 2024 року починається найважливіше. Упродовж січня-березня 2024 р. представники російської окупаційної влади у супроводі озброєних військових та співробітників фсб рф здійснювали обходи помешкань українських громадян у Запорізькій та Херсонській областях з метою розʼяснення важливості зробити "правильний вибір". Наприкінці лютого представників малого бізнесу у Луганську попередили, що усіх, хто не проголосує, позбавлять права займатися підприємницькою діяльністю.

В процесах окупації та придушення спротиву росіяни багато кому дадуть фору. Ці процедури у них відпрацьовувались століттями. Хоч наші представники руху опору компенсують різницю в досвіді сміливістю і зухвалістю, але бути борцем в тоталітарній російській системі ніколи не було легким.

Українські сили спротиву почали акцентуватись не лише на підриві окупаційної військової інфраструктури, але й на зриві цього так званого виборчого процесу. Методи різні – від агітації жовтими стрічками, використання спеціальних міток, які є останнім попередженням як окупантам, так і колаборантам, до більш зрозумілих росіянам традиційних диверсійних методів. Найяскравіші звісно були, до прикладу, такі історії: у день початку дострокового голосування на окупованих територіях Херсонської області, 27 лютого, в Новій Каховці прогриміли два вибухи: один в офісі кремлівської партії "єдина росія", а інший – біля виборчої дільниці. Місцева жителька, яка допомагала російській адміністрації проводити вибори, була ліквідована під час підриву автомобіля 6 березня в окупованому Бердянську.

Проте і підготовка російських спецслужб, як завжди за вказівкою кремля, потужна: для створення картинки росія відрядила спеціально підготовлені загони, які куруватимуть фальсифікаціями та стежитимуть за роботами так званих виборчих комісій.

Очевидно, що за два роки на тимчасово окупованих територіях рівень уваги від росіян до "підозрілих" українців зростає (трагічна історія була 15 лютого, коли настоятеля храму ПЦУ Степана Подольчака у Каланчаку закатували і розстріляли) і щоразу виконання кінетичних операцій відбувається на грані тотального ризику і загрози життю виконавцям.

Нікому не секрет, що діяльність руху опору координується декількома військовими формуваннями. Дехто з них має більше повноважень, а хтось і взагалі не захищений українським законодавством. Мова йде про рух опору, що ведеться Силами спеціальних операцій ЗСУ. Держава досі не забезпечує ані банального правового захисту нашим підпільникам, ані соціальної підтримки їхнім сімʼям, які не мають права на жодні гарантії чи виплати. Ще наприкінці березня 2022 року Парламент проголосував законопроєкт 7180, який передбачає цілий блок захисту і підтримки учасникам руху опору та їх сімей, ну і зрештою законодавчо врегульовує право Сил здійснювати спеціальну розвідку в інтересах спеціальних операцій.

З 2 квітня 2022 року цей проєкт перебуває на підписі у Президента, але досі він загублений десь в кабінетах Банкової. І поки він пилиться, лишається не лише структура необхідних законодавчих підкріплень, але й ціла мережа людей на окупованих територіях без підтримки. А це прямо веде до втрати агентурного потенціалу, який треба берегти, підтримувати і розвивати в марафоні війни.

Надскладно компенсувати різницю в ресурсах з рф без швидкого залучення тих, хто ще тримається за рахунок самоорганізації і веде боротьбу на тимчасово окупованих територіях.

Наприкінці, хочу подякувати кожному і кожній (привіт дівчатам і жінкам Зла Мавка) в силах спротиву, які працюють на окупованих територіях, бетонуючи фундамент національного спротиву. Ви – безперечно та опора, на якій тримаються не лише інколи блискучі операції спецпризначенців, але й частина великого бойового фронту.

Дякую Вам!

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Нотатки перед Самітом у Вашингтоні 2024

Виглядає, що цьогорічний саміт НАТО у Вашингтоні – це... знову про слабкість альянсу перед викликами. А для нас ні перспектив наразі, ні надій – давайте відверто...

"Більшовизм-рашизм" головного мозку і невивчені уроки історії

Я перестала розуміти за ці 3 роки, ЩО ми відзначаємо в ці дні, яку перемогу і яке примирення; розумію лише скорботу і памʼять за загиблими...

Хто б'є з темряви: що ми знаємо про українське підпілля

15-17 березня на росії і на тимчасово окупованих територіях відбуваються "вибори". Нам вони цікаві лише тим, що їхня підготовка і форма проведення є безпрецедентними...

Відставка спікера парламенту Канади через українця, або успішна російська інформаційно-психологічна операція

Ентоні Рота, спікер Парламенту Канади, заявив про свою відставку через вшанування Ярослава Гунька – живого бійця з рашизмом ще 80 років тому...

Командування Медичних Сил і вуха корупції

Коли ти Начальник відділу закупівель Управління медичного постачання КМС Прудніков, то вивести протягом війни 66 мільйонів гривень на компанію невістки – питання суто технічне...

"Гонєніє": Священники УПЦ МП Рівненщини і нацбезпека

Рівненська область колись була на передньому краю боротьба за помісну українську церкву. А зараз – є розсадником руского міра на Правобережжі...