17 травня 2024, 11:26

6208 врятованих життів

Цього року перша в Україні масова волонтерська медична акція "День Меланоми" очікує на ювілей. 20 травня в рамках вже 15-го Дня Меланоми ми оглянемо півмільйонного українця.

За минулі 14 років – від самого початку у 2009-му – дерматологи України оглянули безкоштовно 485 010 громадян.

Нашою метою було зробити так, щоб від меланоми в Україні помирали якомога менше людей. І, приєднуючись до кампанії "Євромеланома", ми навіть не мріяли, що кількість оглянутих людей сягне такої цифри.

Коли я вчилася у медичному виші, викладачі розповідали, що меланома – майже як смертний вирок. Якщо її діагностували, жити людині лишалося, від сили, пару років.

І так, можна було списати такий прогноз на недосконалість медицини того часу – все ж таки, надворі стояв кінець 1980-х.

Але ж на іншому кінці Землі, в США, ситуація була діаметрально іншою!

Закінчивши навчання в Україні, я через пару років поїхала вчитися в Сполучені Штати – і була шокована тим, що там побачила. Виявилося, що смертність від найзлоякіснішої пухлини шкіри серед американців – всього близько 5%!

Я зустрічала молодих, квітучих людей, які з сміхом (!) розповідали мені, як перенесли меланому й повністю вилікувалися. Вони заводили сім'ї народжували дітей, робили кар'єру – у той час, як в нашій країні їхнім товаришам по діагнозу жити лишалося лічені місяці!

Частково справа тут, звичайно, полягала в нашому технічному відставанні від цивілізованого світу. Наприклад, у 1990-ті в Україні практично не було жодного банального дерматоскопу, без якого нині неможливо уявити лікаря-дерматолога. І так вийшло, що один із перших цих приладів я в Україну і привезла...

Але не це було головною причиною такої різниці у смертності. А, в першу чергу, обізнаність звичайних американців та увага до власного здоров'я.

Меланому там звикли виявляти своєчасно, поки вона не проросла в глибину і не наробила великої біди.

Пропаганда огляду своєї шкіри була поставлена там із направду американським розмахом: про це розповідали на телеефірах, писали в пресі. Плакати із закликами перевірити підозрілу родимку та з підказками, як її розпізнати, зустрічали вас у лікарнях, у роздягальнях, у душових, в студентських гуртожитках.

І ця інформаційна кампанія дала свої вражаючі результати.

Повернувшись в Україну, я присвятила чимало зусиль тому, аби розповісти про ознаки меланоми співвітчизникам.

Придумала й розробила правило "АКОРД меланоми", яке дозволяє кожному легко вивчити перші ознаки переродження родимки.

Зараз, оглядаючись назад, я бачу, що 14 років не пройшли марно. За цей час українські дерматологи в рамках Днів Меланоми виявили 1651 випадків власне меланоми і 4557 – раку шкіри. Вдалося врятувати 6208 життів.

Це мало чи багато? Для мене, як для лікаря, кожне людське життя – безцінне, а тут одразу стільки.

Якби мене спитали, в чому я бачу своє головне професійне досягнення, я б сказала, що вірю в янголів-охоронців, які допомогли нам зберегти понад 6 тисяч життів – і це тим, чим можна пишатись.

А ще навчили тисячі лікарів і сотні тисяч пацієнтів вчасно розпізнавати ворога – меланому.

Ну і ще тим, що, завдяки просвітницькій кампанії та ЗМІ смертність від меланоми в Україні знизилася до, приблизно, 50%. Хай це все ще не американські 5%, втім, ми не опускаємо рук. Акція "Стоп Меланома" триває. Чекаємо вас на огляди 20 травня по всій Україні.

Огляди безкоштовні в усіх клініках, які доєдналися до великого гуманітарного проекту порятунку життів.

Запрошую представників ЗМІ завітати до нашої клініки на вулицю Пирогова 26/4 Б – 20 травня 2024 року – пройти огляди і на власні очі подивитися як ми рятуємо життя!

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Недитячі думки в ''дитячий'' день

Раніше в День захисту дітей хотілося писати саме про дітей. А тепер хочеться писати про зброю. Адже без неї захистити наших дітей виявилося неможливим...

Олександр Богомолець. Пам'ять роду

Пам'ять роду – це те, що тримає нас на нашій землі. Ми з'явилися на цьому світі не вчора. В нас кров і гени тих, хто був тут за багато століть до нас...

Ціна перемоги і культ насильства

Олександр Усик – абсолютний чемпіон. Денис Берінчик – чемпіон по версії WBO. Даніель Лапін – отримав титул WBA continental. Пишаємося...

6208 врятованих життів

Цього року перша в Україні масова волонтерська медична акція "День Меланоми" очікує на ювілей. 20 травня в рамках вже 15-го Дня Меланоми ми оглянемо півмільйонного українця...

"Хочеться чуда і трішки вина..."

Коли приходять погані новини, коли стає важко вірити й сподіватись, коли хочеться опустити руки – я завжди згадую її. Ліну Костенко. Іменинницю, якій сьогодні виповнюється 94...

Друга річниця. Важко – але не соромно

Сьогодні, мабуть, кожен з нас напише про одне й те саме. Про той день, коли наше життя розділилося на "до" і "після" початку повномасштабного вторгнення, повномасштабної війни проти нашої країни...