Денис Богуш Політтехнолог, експерт в сфері стратегічних комунікацій

Майбутнє ідеології українських партій

09 березня 2011, 17:42

Виборчі кампанії в Україні перетворюються на химерні відгуки демократії. До речі, в Україні з демократичними виборами набагато краще ніж в Білорусі та Росії, але за останній рік ми впевненно рухаємось в бік цих братніх країн.

В таких умовах складно робити політичний аналіз та прогнозування, тому що аналітичні інструменти зводяться не до різних видів аналізу (контент, системний, кореляційний, факторний тощо) та моделювання (структурного, конгитивного, лінійно-нелінійного) політичного поля, а до практичної психології. Таким чином об'єктом аналізу є особи, які мають всі важелі влади і в ручному режимі керують змінами виборчого законодавства, кадровими рішеннями за партійним принципом, судовою гілкою влади, розподілом ресурсів тощо.

Але це вже є фактором політичної культури в Україні і такі фактори необхідно враховувати. Це не виключає розвиток політичних партій України в ідеологічному вимірі і є актуальним як для "нових", так і "старих" політичних проектів

Ідеології на вибір

Якщо уявити українське політичне поле, як білий аркуш паперу, то варто окреслити основні ідеологічні лінії. Для цього зробимо невеличкий екскурс в теорію.

Сучасні ідеології сформувалися в ХІХ столітті і існує три основних політичних ідеології: лібералізм, консерватизм, соціал-демократія.

Також значну роль у сучасному світі відіграють ідеології – націоналізм, комунізм, фашизм, анархізм, солідаризм, ідеологія "зелених" та інші.В кінці ХХ століття з'явилися тенденції серед політиків і партій в прагматичних цілях відмовитись від сталої класичної ідеології, виникло багато течій з початком "нео", з'явилися різні поєднання ідеологічних течій, навіть є прихільники антиідеологізму.

Якщо говорити про класичні ідеології, то їх можливо охарактеризувати наступним чином:

Лібералізм. Основними принципами лібералізму є – абсолютна цінність особистості та її прихильність до свободи, як соціальної користі, тобто користі для всього суспільства. Закон, як сфера реалізації свободи, який зрівнює права окремої людини та інших людей, тобто панування закону, а не людей. Незалежність судової влади, підкорення політичної влади судовій, верховенство закону як інструмента соціального контролю і пріоритет прав людини над правами держави.

Консерватизм. Однією з головних ідей консерватизму є неприроднє і небажане переобладнання суспільства шляхом стрибкоподібних, революційних перетворень. Аналізуючи різноманітні форми сучасного неоконсерватизму, політологи виділяють три його основні різновиди: ліберально-консервативна, християнсько-демократична, (в якій головний акцент ставиться на цінність християнського морального порядку) і авторитарний консерватизм, який відстоює могутню державу, необхідну для захисту консервативних цінностей.

Соціал-демократія. Соціал-демократична ідеологія виходить з пріоритету поступовості історичної еволюції суспільства в бік соціалізму, зберігаючи при цьому соціальний і міждержавний мир. На Установчому конгресі Соцінтерну була офіційно проголошена доктрина під назвою "Демократичний соціалізм", головними цінностями визнавали свободу, справедливість, солідарність. Соціал-демократи, особливо ті, які знаходяться у влади в Європі, внесли значний вклад у створення розвинутої системи соціальної захищеності, яка врегульовується державою.

Партії та ідеології в Європі

Європейський досвід розвитку політичних систем може бути корисним для українських партій та політичних проектів. Ідеологічне структурування політичних систем країн Європи можна побачити аналізуючи ідеології політичних груп Європарламенту.

Европейський Парламент налічує наступні політичні групи з ідеологічними напрямками:1. Европейська народна партія (EPP). Напрямок християнсько-демократичний, консервативний.

2. Прогресивний альянс Соціалістів та Демократів (S&D). Напрямок соціал-демократичний, соціалістичний.

3. Альянс Лібералів та Демократів за Європу (ALDE). Напрямок ліберальний, центристський.

4. Група зелених – європейський Вільний Альянс (Greens-EFA). Напрямок екологічний регіоналістський.

5. Група Консерваторів та Реформістів (ECR). Напрямок: право-центристські, євроскептики

6. Група Європейських Об'єднаних Лівих – Зелені Ліві Скандинавії (GUE-NGL). Напрямок соціалістичний, комуністичний, еко-соціалістичний.

7. Група Свобода та Демократія Європи (EFD). Напрямок євроскептиків.

8. Незалежні кандидати (NI).

На прикладі Європейського Парламенту ми бачимо відсутність "чистих" класичних ідеологій, але ідеологічні напрямки зберігаються. І таким чином від виборів до виборів структура політичних груп в Європаламенті змінюється в залежності від вдалої політики, виконаних обіцянок тощо.

Ідеологічний фактор є і залишається найважливішим для прийняття рішень в політичній культурі Європи.

Розвиток ідеологічних напрямків в Україні

Ідеологічний напрямок українських партій ніколи не був пріорітетом їх розвитку. Також важливим чинником є те, що багато партій в Україні на виборах не ставлять завданням попасти у владу (!). Практичною задачею деяких партій є, наприклад, заробити грошей на виборах, попсувати комусь кампанію та відібрати голоси, провести "технічних" кандидатів, навіть пропагувати якусь ідею, звісно теж за гроші. Це яскраво показала виборча кампанія до місцевих органів влади в 2010 році.

Якщо говорити про партії влади, то вже елементом політичної культури є те, що партія влади якщо не може перемогти з кращою ідеєю, або виконаними обіцянками, вона буде змінювати закони про вибори, намагатися контролювати ЗМІ, закуповувати (або захоплювати) всі рекламні носії, не давати альтернативним ідеям можливості розповсюджуватися, скуповувати голоси "тушок" у органах влади та скуповувати голоси виборців.

Але все ж колись починати треба. Якщо влада декларує європейські цінності – то про ідеологію прийдеться говорити та дискутувати.

Єдиним прикладом ідеологічного позиціонування в Україні, на мою думку, був початок 90-х, де були ідеологічні антиподи Комуністична партія України та Народний Рух України. Потім, за часів Леоніда Кучми нівелювався ідеологічний вимір, а фактор "влада-опозиція" вийшов на перший план. До речі, на сьогодні це теж найважливіший фактор політичного позиціонування.

Якщо говорити про позиціонування політичних партій в Україні, в цьому 2011 році, то можливо аналізувати декілька вимірів:

• Рейтингово-політичний

• Політично-ідеологічний

• Ідеологічний
За рейтингово-політичним позиціюванням ми бачимо два виміри – 1-2-3 ліга (за рейтингами партій згідно соцопитувань) та "проросійськість-проукраїнськість". (див. малюнок)

В першій лізі за цим позиціонуванням проросійську позицію займає Партія регіонів, а проукраїнську – Батьківщина. У другій лізі за рейтингами в проросійській частині – КПУ, Сильна Україна, в проукраїнській – Фронт Змін та Свобода. Ще є можливість попасти в другу лігу у партії УДАР Віталія Кличка, але його політична сила поки знаходиться по центру і на кордоні 2-ї та 3-ї ліги.

Народна партія, Громадянська позиція, Наша Україна, Народний Рух України знаходяться у третій лізі за рейтингами. Відповідно Народна партія знаходится в проросійській частині, а ГП, НУ, НРУ – в проукраїнській.

Політично-ідеологічне позиціонування на сьгодні охоплює наступні виміри: "влада-опозиція" та "праві-ліві". В період 2005-2009 років складно було розташувати політичні сили на вісях влада-опозиція, тому що Президентом був Віктор Ющенко, а Прем'єр Міністром, – то Віктор Янукович то Юлія Тимошенко. І було, наприклад, незрозуміло, – Партія регіонів у владі чи в опозиції?

На сьогоднішній момент вже є чітке позиціонування: Партія регіонів при владі, з кадровими "вкрапленнями" Сильної України та Комуністичної партії України (Народна партія не враховується тому що її рейтинг в рамках похибки). Лівий спектр більше займають КПУ та Партія регіонів з практично соціалістичними гаслами та спробами регулювати економіку. Більше правих та ліберальних ідей проголошує Сергій Тигипко і вся ця ідеологічна "солянка" пряцює разом в Уряді. На мою думку, в таких умовах неможливо провести жодну реформу, але, на мою думку, це не є очевидним для влади.

В опозиційному таборі Батьківщина займає лівий фланг з мінімально центристськими і навіть іноді правими ідеями, а правий фланг займає Фронт Змін і Свобода.

Складно визначити ідеологічно пратію УДАР, але по поведінці місцевих депутатів цієї партії фактично у всіх регіонах вони співпрацюють з Партією регіонів і владою.

Ідеологічне позиціонування на сьогодні відсутнє по двом причинам: по-перше самі партії не оголошують своїх ідеологічних орієнтирів, а по-друге, передвиборчі обіцянки і дії ідуть в розріз самі з собою. Партії більше займаються соціальним популізмом – тобто обіцяють людям все що вони хочуть, а потім, після приходу до влади взагалі не згадують що вони обіцяли, і змінюють гасла і погляди в залежності від кон'юнктури. Соціальний популізм перетворюється у віртуальний, з віртуальними конфліктами, задоволеннями, цікавими подіями, тв-шоу тощо.

Розвиток партійної системи України йде не по класичним світовим канонами, а по двом напрямкам – лідерському та рекламно-брендовому.

Лідерський базується на харизмі лідера, його особистих якостях, власному іміджі та умінні виступати на публіці. А реламно-брендовий базується навіть не на класичній агітації і пропаганді, а на рекламних психотехнологіях. І рекламується не партія, та її намагання зробити краще економіку, освіту, владу, а наприклад, червона (або синя) цяточка з цікавим блиманням. Цю цяточку запам'ятають, і блимання зайде в свідомість, може навіть дасть результати на виборах, але це жодним чином не стосується розвитку політичної культури і тим більше ідеологій.

З розвитком сучасних технологій, інтернету та соціальних мереж багато партій свою діяльність переводять у віртуальний простір. В віртуальному простроі пропагуються ідеї від провладних до опозиційних. Різні опозиційні проекти опору владі там дуже активно з нею борються, навіть перемагають, але, нажаль, звичайний виборець в регіонах України всього цього не бачить.

В політичній культурі України поки що немає механізмів відповідальності політиків перед законом та Конституцією. Всі хто прийшли до влади змінюють закони перед кожними виборами, щоб уникнути відповідальності, а запровадження ідеологічного виміру в політичну культуру України дасть більше можливостей для контролю влади.

Цей матеріал є частиною аналітичного звіту Bohush Communications "Можливості розвитку політичних ідеологій в Україні"

powered by lun.ua
Коментарі — 14
НОЛЬ НОЛЬ СЕМЬ _ 10.03.2011 07:28
IP: 94.179.81.---
Олександр Лісовський:
Serge-JPN:
Кацапізм можна називати по різному, він багатоликий. Але те що Богуш впритул не бачить кацапізму в Україні – не тільки його біда, але і всіх вітчизняних політтехнологів. Усі вони борсаються як безпорадні телята у багні, оперуючи заяложеними штампами минулого століття. Це як ісламізм у Західній Європі – визнати страшно, а боротись – забули як. Те що намалював Богуш – якийсь паралельний світ, що не має нічого спільного з реальністю – уривок з підручнику для марсіан.

Який до біса європейський досвід в Україні? Навіщо могиканам космічні технології, коли йдеться про їх виживання?
Кацапи доти будуть лупити наших балалайкою по хребту, доки ті не придумають чогось контрударного. Сучасний український націоналізм – печерний. Він відстав від життя на років 60 як мінімум. Це глухий захист, а захист завжди приречений на поразку! Треба вчитися наступати. Причому не на власні граблі!
100 %поддерживаю!!
Олександр Лісовський _ 09.03.2011 23:59
IP: 95.133.127.---
Serge-JPN:
Кацапізм можна називати по різному, він багатоликий. Але те що Богуш впритул не бачить кацапізму в Україні – не тільки його біда, але і всіх вітчизняних політтехнологів. Усі вони борсаються як безпорадні телята у багні, оперуючи заяложеними штампами минулого століття. Це як ісламізм у Західній Європі – визнати страшно, а боротись – забули як. Те що намалював Богуш – якийсь паралельний світ, що не має нічого спільного з реальністю – уривок з підручнику для марсіан.

Який до біса європейський досвід в Україні? Навіщо могиканам космічні технології, коли йдеться про їх виживання?
Кацапи доти будуть лупити наших балалайкою по хребту, доки ті не придумають чогось контрударного. Сучасний український націоналізм – печерний. Він відстав від життя на років 60 як мінімум. Це глухий захист, а захист завжди приречений на поразку! Треба вчитися наступати. Причому не на власні граблі!
alchi _ 09.03.2011 23:52
IP: 194.33.181.---
– цитую Вас:
1) " Практичною задачею деяких партій є, наприклад, заробити грошей на виборах, ..."
2) " Партії більше займаються соціальним популізмом – тобто обіцяють людям все що вони хочуть, а потім, після приходу до влади взагалі не згадують що вони обіцяли, і змінюють гасла і погляди в залежності від кон'юнктури."

– А Вам не здається, що Ви шахрайство (статья 190 УК Украини) називаєте соціальним популізмом? (http://en.wikipedia.org/wiki/Populism) – мабуть у Вас нема інтернету...
Eduard Leonov _ 09.03.2011 21:28
IP: 95.134.161.---
профи:
syanko:
"Свобода" чітко позиціонує себе. Стверджує, що вона єдина в Україні ідеологічна партія, а Ідеологія – український націоналізм.
Заявлять одно, а сотрудничать с Партией регионов в регионах Украины – другое.
Все знают, что Свобода сотрудничает с ДОНАМИ из этого и допуск на Интер и другие ТВ
Слово и дело – разные штуки!!!!!
Свободу запрошують на рейтингові програми, бо саме її присутність забезпечує рейтинги. Співпраця Свободи з ПР – це просто балачки тих кому ліньки включити мозок! Свобода – велика партія, кожен член якої – ідеологічний боєць націоналізму.
Kether _ 09.03.2011 21:19
IP: 109.86.42.---
И религия появилась бы, если бы акулы были людьми. Она учила бы, что лишь в брюхе акулы начинается для рыбок истинная жизнь. Далее, если бы акулы были людьми, рыбки перестали бы, как сейчас, быть равными. Некоторые получили бы должности и были поставлены над другими. Те, кто покрупнее, приобрели бы даже право пожирать меньших. Это было бы приятнее тем акулам, что им перепадали бы чаще, чем ранее, крупные куски.

Рыбки покрупнее, занимающие посты, наблюдали бы за порядком среди мелюзги; они стали бы учителями, офицерами, инженерами по строительству ящиков и т.д. Короче, в море бы воцарилась культура, если бы акулы стали людьми."

Бертольд Брехт. "Если бы акулы были людьми".
Kether _ 09.03.2011 21:18
IP: 109.86.42.---
"Если бы акулы были людьми, – спросила господина К. маленькая дочь его квартирохозяйки, – были бы они добрые по отношению к малым рыбам?" "Наверняка, – ответил он. -Если бы акулы были людьми, они бы построили в море огромные ящики для маленьких рыбок, со всякого рода пищей в них, растительной и животной.
...Если бы акулы были людьми, они, конечно, вели бы и войны между собой, чтобы захватывать чужие ящики с рыбками. Они учили бы маленьких рыбок, что между ними и рыбками других акул есть коренные отличия. Все рыбки, провозглашали бы они, немы, это известно; но молчат они совершенно на разных языках и в силу этого не могут понять друг друга. Каждой рыбке, которая в ходе войны убила бы пару вражеских, на другом языке молчащих рыбок, прикрепляли бы орден из морских водорослей и присваивали звание героя.
профи _ 09.03.2011 19:33
IP: 93.73.234.---
syanko:
"Ідеологічне позиціонування на сьогодні відсутнє по двом причинам: по-перше самі партії не оголошують своїх ідеологічних орієнтирів..."

"Свобода" чітко позиціонує себе. Стверджує, що вона єдина в Україні ідеологічна партія, а Ідеологія – український націоналізм.
Заявлять одно, а сотрудничать с Партией регионов в регионах Украины – другое.
Все знают, что Свобода сотрудничает с ДОНАМИ из этого и допуск на Интер и другие ТВ
Слово и дело – разные штуки!!!!!
syanko _ 09.03.2011 19:13
IP: 95.67.64.---
"Ідеологічне позиціонування на сьогодні відсутнє по двом причинам: по-перше самі партії не оголошують своїх ідеологічних орієнтирів..."

"Свобода" чітко позиціонує себе. Стверджує, що вона єдина в Україні ідеологічна партія, а Ідеологія – український націоналізм.
wally-power _ 09.03.2011 18:45
IP: 109.108.251.---
Люди! У Янука рейтинг 16%!!!
http://www.dt.ua/online/articles/76994#article
welder1985 _ 09.03.2011 18:27
IP: 193.107.108.---
Тюремные годы Вити Януковича
http://www.youtube.com/watch?v=kw2PzHqOpQI
Serge-JPN _ 09.03.2011 18:11
IP: 89.162.254.---
Олександр Лісовський:
це не ідеологія, це стан душі, спосіб дихання, псіхологія "переможців"...
Serge-JPN _ 09.03.2011 18:08
IP: 89.162.254.---
це все -...ня, і залежить від врожаю та попиту на метал (тобто, в кого гроші – той керує)...наприклад, Кличко здобув смак до грошей – звідси і поведінка.
vin_mitya _ 09.03.2011 17:54
IP: 85.159.0.---
Олександр Лісовський:
Все добре. Але де, на вашу думку, місце найпотужнішої політ-ідеології в Україні – кацапізму?
+100
Олександр Лісовський _ 09.03.2011 17:47
IP: 91.90.21.---
Все добре. Але де, на вашу думку, місце найпотужнішої політ-ідеології в Україні – кацапізму?
ONLINE
Порошенко2 Свобода слова568 Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter