"Юліна тисяча" дорівнює "1684 грн "від Сені""
2008-го року на "Юліну тисячу" могли претендувати 12-13 мільйонів українців. Стільки осіб було у реєстрі вкладників "Ощадбанку" колишнього СРСР.
Чинний прем'єр вирішив перевершити свою колишню однопартійку. Арсеній Яценюк хоче, щоб документи від уряду на оформлення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг отримали 14,5 млн родин українців.
"У серпні ми повторно розсилаємо нову форму заяви в 14,5 млн домогосподарств. Кожна сім'я в Україні отримає від уряду заяву, декларацію і супровідний лист. Заяву і декларацію максимально спростили", – заявив Яценюк.
По суті і подібні заяви прем'єра, і сама суть цих субсидій ніщо інше, як відвертий популізм. Як і у випадку з "Юліною тисячою".
Відмінність лише у сумах.
На виплату "комунальних" субсидій у бюджеті-2015 передбачено 24,4 млрд грн. Тобто у середньому кожна з 14,5 млн родин має отримати 1684 грн "від Сєні".
Щоб краще усвідомити, що ці субсидії "від Сєні" означають для країни, пропоную порівняти кілька цифр з держбюджету.
Другий стовпчик – суми видатків у млрд грн, третій стовпчик – % від загальних видатків держбюджету
Як бачимо, на субсидії планується витратити приблизно кожну 20-ту гривню держбюджету. Це у півтора рази менше, ніж на армію, але у півтора рази більше, ніж на освіту та науку.
На ці гроші можна було б придбати у Франції десантні кораблі "Містралі", які росіяни поспішили назвати "Владивосток" та "Севастополь". Або підвищити у 2,5 рази зарплати усім освітянам. Або у 4 рази збільшити фінансування медицини.
Бюджет країни – це як бюджет родини.
Кожного дня мільйони українців стоять перед вибором, на що витратити власні гривні:
• Купити сукню дружині чи найняти репетитора для дитини?
• Поїхати на відпочинок чи зробити ремонт?
• Придбати новий телефон чи відвідати стоматолога
Зазвичай вибір зупиняється на тому, що є більш пріоритетним для родини.
Подібним чином розподіляються гроші і в державному бюджеті: за пріоритетами для країни. Ну, принаймні, так мало б бути.
Але чи дійсно ці "комунальні" субсидії важливіші за освіту або медицину?
По суті уряд на чолі з паном Яценюком (а разом з ним і депутатський корпус, який схвалив такий розподіл грошей держбюджету) пропонує українцям дешевшу електрику замість кращих доріг, дешевший газ замість кращої освіти, дешевшу воду замість кращої медицини.
От тільки у листах від уряду ніхто не напише:
• Вам не подобаються українські дороги? Насолоджуйтеся дешевим газом.
• Безкоштовна освіта не вчить ваших дітей? Нехай вони більше дивляться телевізор або частіше грають у відеоігри.
• Безкоштовна медицина не лікує ваших бабусь? Нехай лікуються народною медициною: дешевою водою із-під крану.
Але найгірше в субсидіях інше. Вони не спонукають економити газ, воду, тепло. Вони не вчать користуватися вудкою, вони одразу дають рибу. Рєбьошку...
Прогресивніше було б вчити українців користуватися вудкою. Наприклад, у листи від уряду не документи на субсидію вкладати, а посібник "37 порад від прем'єра, як зекономити газ, воду, тепло".
От тільки у команді "реформатора" вважають, що якщо вчити користуватися вудкою (економити на комуналці), то це рейтинг головному реформатору не підвищить. А от запрошення отримати 1684 грн "від Сєні"...
Подібним чином 7 років тому думали і в команді тодішнього прем'єра. Ані Тимошенко на виборах, ані країні з розвитком "Юліна тисяча" не допомогла.
Так само і "комунальна" субсидія не допоможе проведенню реформ. Та й до рейтингу у 3% не особливо додасться.
Єдине, у чому країні може допомогти "комунальна" субсидія, це запобігти "комунальним" майданчикам. Кулю в лоба "за комуналку" ніхто в уряді отримувати не хоче. І судячи зі всього у прямому сенсі.
Анонсуючи листи від уряду, прем'єр попередив голів адміністрацій, що ті несуть персональну відповідальність за оформлення субсидій.
"У нас ще така ж кількість домогосподарств, яка оформила субсидії, ще оформить. Хто не впорається з цим завданням, займатиметься іншим, ніж державне управління", – заявив Яценюк.
Прикро, що приміряючи на себе костюм реформатора, прем'єр не попереджає чиновників про відповідальність за те, що в умовах кризи та зовнішньої агресії вони не пропагуватимуть заходи економії.
Та й сам прем'єр економити не планує. Він вже анонсував, що наступного року видатки держбюджету на "комунальні" субсидії значно збільшаться – до 43 млрд грн.
Тобто це плата за те, щоб невдоволені високою вартістю комуналки українці не влаштували "кулю в лоба" і уряду, і його очільнику.
Ось такі "привіти" переказують прем'єру
Тож не дивуйтесь, що у команди реформаторів є власні пріоритети у бюджетних витратах:
• 43,0 млрд у 2016-му проти "комунального Майдану";
• 39,7 млрд у 2015-му проти російської агресії.
Невже наступного року житлово-комунальні послуги загрожуватимуть державі більше, ніж агресія Росії цього року?
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.