29 грудня 2018, 21:38

Бунт мажоритарників. Депутатам затримали мільярд на "хабарі"

Сьогодні "Економічна правда" повідомила, що Гройсман обманув депутатів під час голосування за бюджет.

Історія дійсно цікава. В якусь мить депутати дізналися, що не отримають закладених до цьогорічного бюджету 5 млрд грн "на округи". Ще влітку Кабмін розписав на ці потреба 2 мільярди. Але замість того, щоб дорозписати ще 3 млрд навпаки урізав до 1 млрд.


"Ігорю, що за фігня?". Приблизно така розмова тривала у залі Верховної Ради зранку 20 грудня. Кілька депутатів-мажоритарників оточили Ігоря Кононенка і щось емоційно з'ясовували з другом Порошенка. За збігом обставин у цей же час мажоритарники почали ігнорувати голосування.

"Я звернусь до мажоритарників. Ми вирішимо усі проблеми... я самостійно буду займатися тим, щоб вирішити цю проблему, яка збурила зал", – намагався залучити їх до голосування Андрій Парубій.

Заклики спікера мажоритарники також ігнорували. Через це не вистачило голосів на ухвалення змін до Земельного кодексу щодо протидії рейдерству, який готувався до розгляду півтора роки.



Який же зв'язок між розмовою мажоритарників з Кононенком та їхнім показовим неголосуванням? Яку "проблему" мажоритарників згадував Парубій?

Відповіді на ці запитання ви не знайдете в ЗМІ. Складна тема для молодих парламентських кореспондентів. У ці дні легше було записувати новорічні привітання депутатів на фоні ялинки...

Але ми такі звернули увагу на проблему мажоритарників. Це справді цікава "проблема". Бо йдеться про мільярди гривень, які чомусь називають "хабарем" для мажоритарників. І які можуть вирішити долю наступних президентських та парламентських виборів.



Щороку у бюджеті закладають мільярди гривень на соціально-економічний розвиток. Пропозиції куди їх спрямувати вносять депутати. А потім – піаряться на заходах. Лише за 5 місяців цього року "Опора" виявила майже 748 таких випадків.

ЧИТАЙТЕ: Звіт щодо ймовірного використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації



Єгор Соболєв прямо називає видатки на соцекономрозвиток хабарем мажоритарникам від уряду.

"Вони (мажоритарники) віддають свої голоси за бюджет, а за це їм дають десятки мільйонів гривень грошей платників податків, які вони потім можуть у себе в окрузі витратити і сказати: от, я вам побудував дорогу... це така форма хабара депутатам", – каже Соболєв.

"Хабарі мажоритарникам". Так у своєму ФБ-дописі екс-міністр Олександр Данилюк назвав гроші соціально-економічного розвитку.



Аналіз видатків на соц-економрозвиток демонструє: найбільші суми йдуть на округи депутатів з провладних фракцій.



По суті, самі депутати і вирішують, хто з них і яку суму бюджетних грошей отримає на свій округ.

У 2017-му при Мінфіні створили комісію, яка готує пропозиції щодо розподілу відповідних субвенцій. До комісії входять 14 нардепів та 2 представника Мінфіну. Половина від депутатів (7 осіб) – представники БПП, ще 3 – "Народного фронту", по одному – Радикальної партії, "Батьківщини", групи "Воля народу" та позафракційний.







Що ж сталося 20 грудня? Чому мажоритарники влаштували бунт?

Усе просто. Вони дізналися про рішення уряду щодо перерозподілу видатків на соціально-економічний розвиток.

Підставою для бунту мажоритарників стало розпорядження Кабміну N934-р від 5 грудня 2018.

Цим рішенням уряд вносив зміни до свого першого розпорядження N423-р від 13 червня 2018 року щодо субвенцій на соціально-економічний розвиток.

Якщо порівняти ці два документи, то можна побачити, що уряд вирішив зменшити видатки на соцекономрозвиток майже на 1 мільярд гривень.



Як уряд зменшив на 1 млрд видатки мажоритарникам "на округи". У додатку 1 до розпорядження Кабміну – загальна сума субвенцій на конкретні об'єкти/заходи, у додатку 2 – загальна сума субвенцій місцевим бюджетам



Отже, останнім розпорядженням Кабмін вирішив зменшити відповідні видатки. Це рішення Мінфін мав погодити з парламентським бюджетним комітетом. Це питання було у порядку денному засідання комітету на середу 19 грудня. Відповідно до результатів засідання, які розміщені на сайті бюджетного комітету, пропозиція уряду була погоджена.

Як таке сталося, що депутати погодилися по суті самі собі зменшити видатки "на округи"? Як завжди: більшість дала "одабрямс" не вивчаючи документи. Додатки до останнього розпорядження уряду – це 757 сторінок, з яких 45 – внесення змін у суми видатків.

Коли ж мажоритарники побачили, яких сум вони вони не дорахуються у 2018-му, то влаштували бунт.

Історію спробували переграти.

У четвер о 13:07 на сайті бюджетного комітету з'явилося повідомлення про засідання комітету о 14:00. На ньому мали розглянути єдине питання: перерозподіл видатків на соцеономрозвиток.

Нині повідомлення про засідання комітету на сайті відсутнє. Проте Google зберіг його в архіві.



Усіх членів комітету про засідання не повідомили. Мали зібратися лише "свої". Але зібрати кворум не вдалося, повідомив згодом член бюджетного комітету Юрій Левченко. За його словами, обіцяні на цей рік гроші перекинули на наступний.

"Багатьох мажоритарників таким чином уряд хоче притримати максимально біля себе до президентських виборів", – вважає Левченко.

Один з яскравих представників мажоритарників, який вже почав агітувати на своєму окрузі Петра Порошенка є Олександр Пресман з фракції "Відродження".



"Направление, которое нам задал наш президент Петр Алексеевич Порошенко, мы правильно двигаемся", – вихваляв Порошенка Пресман на своєму окрузі у листопаді 2018-го року



Пресман – екс-регіонал, має сумнівну репутацію та "вора в законі" серед родичів.



ЧИТАЙТЕ: Заступника Труханова "звільнив" родич вора в законі "Антімоса"



Агітація мажоритарників за Порошенка мала стати однією зі складових виборчої стратегії його штабу. От тільки як тепер поведуть себе ці депутати? Після такого відвертого кидка?

Чи не почнуть мажоритарники поводитись як герої фільму "Свадьба в Малиновке". Ну ті герої, які зрозуміли, що вони "накануне грандиозного шухера"...


Благали про допомогу – врятовані! Неймовірна історія з Херсона

Неймовірна історія з хеппі-ендом. На лівому березі Дніпра під Херсоном застрягла жінка з хлопчиком та дівчинкою. Вода поступово підіймалася, вони рятувалися на другому поверсі, на даху будинку...

Я потрапив у Херсон

Я потрапив у Херсон. Одразу зателефонував своїй редакторці Жені Моторевській, сказав, що буде репортаж з окупованого міста. Але чомусь вона такій новині від мене не зраділа...

Гол усього життя. За це і воюємо

За такі моменти ми любимо життя. Наприкінці матчу Динамо проти Евертона на поле вийшов ось цей чоловік. Він – вболівальник з Евертона. Але на поле він не вибіг, як іноді роблять фанати...

Легенди ЗСУ. Позивний "34"

Герой України танкіст Сергій Пономаренко має позивний "34" – по номеру його танка в АТО. Цю цифру "34" добре запам'ятали російські окупанти...

Зеленський, Демченко і "Харківські угоди"

"Гасите этих казлов!" Саме цей заклик асоціюється у мене з ратифікацією т.зв. "Харківських угод". З такими словами регіонали.ру кидалися на тих депутатів, хто протестував проти продовження базування руzкого флоту в українському Севастополі...

"Понять и простить"? Ще раз про медведчуківських медійників

Ми стали забувати, як виглядають медведчуківські медійники. Але от колишній спікер вирішив нагадати. Цією світлиною Разумков дякував медійникам з закритих телеканалів Ахметова...