22 серпня 2018, 10:02

Любі друзі Генпрокурора Луценка

"Хочете побороти корупцію? Почніть з того, що посадіть трьох своїх друзів. Ви точно знаєте за що, і вони знають за що" – говорив перший прем'єр-міністр Республіки Сингапур Лі Куан Ю. Цю фразу також цитував у одному зі своїх виступів Петро Порошенко незадовго після того, як став Президентом.

Але, очевидно, українські високопосадовці не вважають цей вислів порадою, до якої треба прислухатися. Принаймні так точно не вважає Генеральний прокурор Юрій Луценко.

Нещодавно журналісти програми Bihus.info опублікували сюжет про те, як Генпрокурор погоджується з рішенням Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії і підписує всі догани, які та надсилає, окрім догани його вірному соратнику – Юрію Столярчуку. Але, виявляється, це не єдиний друг, якого сліпо захищає Юрій Луценко

Рік тому PROSUD опублікував розслідування щодо тодішнього першого заступника прокурора Волинської області – Віктора Швидкого.



Швидкий – колишній міліціонер та гарний товариш Юрія Луценка ще з часів, коли той очолював МВС. Саме тому він Швидкий був призначений до прокуратури Волинської області, як тільки Юрій Луценко зайняв крісло Генпрокурора. Зазначу, що відразу після Революції Гідності Швидкого представили як очільника УМВС Волинської області, однак на даній посаді він пробув усього лише 6 днів і був знятий з неї через активні протести активістів.

У розслідуванні нами було виявлено не тільки активне просування Швидкого Юрієм Луценком, але й ряд порушень допущених прокурором під час заповнення декларації. Наприклад, у декларації за 2015 рік не вказав факт отримання в подарунок від матері ось такого будинку у Волинській області.



За нашим зверненням НАЗК розпочали повну перевірку декларації Віктора Швидкого, яка щоправда триває і досі. Перевірку Швидкого розпочали також і в Кваліфікаційно-дисциплінарній комісії прокурорів (КДКП) і в самій прокуратурі Волинської області.

Більше того, КДКП в результаті перевірки виявили ознаки дисциплінарного проступку, однак не змогли покарати Швидкого лише тому, що минули строки притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності.



Що ж мав зробити Юрій Луценко після виявлення фактів порушень Закону його другом у разі, якщо б він керувався рекомендацією Лі Куан Ю? Ну, щонайменше перестати просувати свого товариша кар'єрними сходами.

Що ж зробив Юрій Луценко?

Рівно через рік після публікації розслідування, 21 серпня 2018 року, Юрій Луценко призначає Віктора Швидкого прокурором Волинської області.

Призначає людину, яку з протестами громадськості вигнали з посади очільника УМВС області; людину, щодо якої були виявленні та підтвердженні порушення Антикорупційного законодавства, тільки тому, що він його давній товариш.

Здається, якби Лі Куан Ю жив в Україні його відомий вислів звучав би так: "Отримав посаду – не забудь призначити на високі посади всіх своїх друзів".

Втім, ситуація з просування Віктора Швидкого далеко не перша дія Генпрокурора, яка викликає серйозні питання. Нещодавно заступником прокурора Полтавської області був призначений 29-річний прокурор – Олег Грицак і про це можна було б говорити, як про оновлення складу прокуратури, якби Олег Грицак не був сином нинішнього голови СБУ та був не причетний до переслідування активістів під час Майдану. Зараз це виглядає нічим іншим як просуванням кар'єрними сходами сина впливового посадовця.

Раніше, як вже писала про "декларації доброчесності" прокурорів, які були широко представленні Юрієм Луценком як механізм очищення від недоброчесних прокурорів, однак на ділі стали зовсім неробочим механізмом.

Такою ж "піарною бульбашкою" було гучне затримання "великої риби", члена ВРП Павла Гречківського, який більш ніж через рік після висунення його підозри у хабарі 500 тис. доларів без проблем продовжує реалізовувати судову реформу в країні. Справа проти "Нової пошти", гучне затримання та перевезення податківців Клименка на гелікоптерах та багато інших розслідувань, що не дали жодних результатів, окрім широкого резонансу в соціальних мережах та ЗМІ – стають символами нереформованої прокуратури часів керівництва Луценка. На мою думку, однією із причин такої роботи ГПУ – є не тільки бажання отримати публічні зиски від піару, але й прикривання та просування лояльних до себе осіб, не звертаючи увагу на їх доброчесність. На жаль, "кумівство" та "любі друзі" все ще активно просуваються в нашому політикумі та державних органах.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Як проходять конкурси до НАБУ. Часткова прозорість та інші нюанси.

Наприкінці минулого року Верховна рада проголосувала за збільшення штату НАБУ на 300 людей (загалом до 1000 співробітників). Таким чином починаючи з цього року Антикорупційне бюро має добирати до своєї команди по 100 детективів протягом трьох років...

Рік після ліквідації вовчого суду

Рівно рік тому, 15 грудня 2022 року, набув чинності закон про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва, а отже скандальний ОАСК перестав існувати...

Мільйони за нічого: чому судді ліквідованого ОАСКу продовжують отримувати величезні зарплати?

Цього тижня минуло пів року з ліквідації скандального Окружного адміністративного суду міста Києва. Після того, як "вовчу зграю" позбавили права вершити "правосуддя", увага до головних дійових осіб значно спала...

Справа судді Чауса за крок до антракту

Вже завтра, 14 червня, справа ще донедавна найбільшого суддівського хабаря – добіжить фіналу. У Вищому антикорупційному суді пролунає вирок екссудді Дніпровського районного суду м...

Врятуватися мобілізацією: як судді, обвинувачені у корупції чи держзраді, мобілізуються до ЗСУ

Зловживання правом під час судового процесу – не українське ноу-хау, але саме в нас маніпуляції подекуди вражають своєю винахідливістю. Учасники справ часто вдаються до різних тактик для затягування справ або уникнення відповідальності...

Ленінський, Октябрський, Совєтський – як довго в Україні існуватимуть суди з такими назвами?

Минулого тижня в соцмережах точилась активна дискусія щодо перейменування Повітрофлотського проспекту в Києві. Це не перше й, напевно, не останнє активне обговорення зміни назви вулиці, яка має радянське чи імперське коріння...