Євген Бистрицький Доктор філософських наук, професор, завідувач відділом Інституту філософії НАН України ім. Г.С. Сковороди

УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ! НОВИЙ ВІДЛІК ПАРТІЙНОГО БУДІВНИЦТВА

22 квітня 2019, 07:16

"Україна переможе!" – так завершив свою достойну післявиборчу промову Петро Порошенко.

"Це [уходить] стара команда. Ми будемо призначати нових людей", – так на початку його прес-конференцій заявив Володимир Зеленський. Яку завершив згадкою про вже продемонстровану команду експертів та партію "Слуга народу".

Два лідера – теперішній і новий – в цих словах сказали головне. Як про головне, вони сказали про партійне будівництво. Це – суть їхніх післявиборчих промов.

В Україні починається нова, більш справжня, ніж за попередні роки, побудова партійних інституцій.

Справжня – тому що вона є і буде більш відкритою, публічною, тобто демократичною. Справжня тому, що вже сказане у момент виборчої істини президентами є заявками на дві ідеології. На дві ідеологічні партії.

Спробую тут позначити лише лінію далеко не переможеного лідера.

"Україна переможе!" є призовом до участі та закликом до мобілізації національних сил. Закликом не лише до осердя своєї теперішньої владної команди, а й до всіх тих, хто проголосував за "Думай!". Стабілізуючим гаслом для збереження вже відбудованих війська, коаліціі західних партнерів, громадянського суспільства та потужних реформ. Для збереження мови і духовної автокефалії. Нарешті, для збереження його головного досягнення, про яке він знає найкраще, – демократії, яка стійко підтвердила ії міцність у ці дні чесного і вільного вибора.

Саме реформи і неспростовні демократичні досягнення не дають мені права назвати це закликом до побудови української партії республіканського, консервативного, типу. Республіканці розберуться самі. Лідер і дух цього гасла більше спрямовані на збір демократично-національних сторонників і сил. На Союз національних демократів України.

Можуть казати, що словосполучення "національна демократія" звучить незрозуміло і натякає на історичне провалля націонал-політики. Втім, йдеться про суто українську історичну потребу завершити національне відродження після століть в обіймах "русского мира" та опіру військово-інформаційному гібриду.

Йдеться про одночасне завдання розвитку двох взаємопов'язаних ідентичностей, що складають одне ціле. Національно культурної ідентичності "Україна переможе!" і демократичного, навіть ліберально-демократичного суспільства, яке теж має бути "Україна переможе!".

Так можна було б сказати, якби неономенклатурний вантаж близького оточення, яке не виправдало себе, був рішуче скинутий за борт якомога скоріше, а команда не менш рішуче оновлена. Так треба було б сказати, якби під час виборчих перегонів між "національними демократами" не було драми звинувачень та взаємозвинувачень, а попереду, поза персональних образ, висвічувалась би лише цінність вічної України.

Тим не менш, заклик прозвучав, і його не можна не почути.

"Україна переможе!"

А про партійне будівництво "Слуги народу" буде далі.

powered by lun.ua
Коментарі — 12
Petr Harchenko _ 22.04.2019 17:30
IP: 35.235.226.---
Шановний пане Євгене, партійне будівництво на ідейних засадах "національної демократії" для України вельми актуальне. Це Вами вдало знайдений політичний вектор. Ось тільки, мені здається, розуміння "національного" треба пов'язати з необ'єктивованою сутністю людини. Я видав у контексті цієї проблематики "Переворот в мировосприятии" і "Московитський націонал-соціалізм Радянської імперії". Для Вас як національного демократа, думаю, названі книги складуть певну зацікавленість. Дайте про це знати. Моя електронна адреса: petro.harchenko@ukr.net
Anatoli Babutsky _ 22.04.2019 16:14
IP: 35.235.227.---
Як же ж нам не до вподоби Зеленський...
Чіпляння української т.з. "еліти" за Порошенка викликає, мяко кажучи, подив.
Не хочуть бачити ні розкрадання в оборонпромі, ні зловживання на енергоринку, чи в надрокористуванні, ну НІЧОГО не хочуть бачити...
Ну невже ж не розуміють що тотальна корупція вже майже довела Україну до прірви?
Чи слова "Україна переможе!" для них застиляє все?
Ну не пройде ваш Порошенко в нову Раду, не пройде.
Борис Троян _ 22.04.2019 14:24
IP: 35.235.227.---
"Нова " партія Порошенка ЗНОВУ поверне брехню, обман та імітації, знову буде розколювати суспільство. Але попередні 5 років та й останні вибори показують що зміни відбуваються, народ отримав щеплення і від рашки, і від своїх глитаїв.Тому думаю що Порошенко отримає не менш вражаючого гарбуза від українців.
Breda _ 22.04.2019 11:22
IP: 35.235.226.---
та ну
завдання БПП тепер любими силами зберегти на нових парламентських виборах стару закриту мажоритарну систему і скупити все по максимиму. А далі саботувати на рівні Парламенту любі ініціативи Президента.
Анна Павловская _ 22.04.2019 10:56
IP: 35.235.227.---
Вообще-то, национал-демократы в Украине 100 лет назад и ранее понимали нацвозрождение исключительно под левыми лозунгами. Да и простой народ голосовал преимущественно за эсеров. Украинская творческая и пр. интеллигенция была социал-демократической или социалистической по своей сути. А вот нынешняя неономенклатурная шушера (обслуга нуворишей) а-ля Быстрицкий хочет нас уверить, что национальное возрождение в Украине возможно на право-либеральной или право-консервативной идеологической основе. Да ни в жисть! Кстати, умный, честный, порядочный человек (тот, кого принято называть интеллигентом) априори не может быть правым по убеждениям. Если у него есть совесть. Недаром вся университетская профессура, равно как и интеллектуалы, на Западе – левые. В отличие от нашей "профессуры" и отдельных "проФФесоров".
Ritz Kvitz _ 22.04.2019 10:21
IP: 35.235.226.---
Порошенко, следует признать, в большинстве случаев применения своей президентской власти, был демократом. Но я никогда не поверю в то, что он не был осведомлен о действиях своих ставленников на государственных должностях, которых впоследствии заподозрили в коррупции. Личные друзья и бизнес-партнеры утопили рейтинг Порошенко. И те 25% голосов, которые он получил ны президентских выборах, это не совсем его личный рейтинг, а голоса тех избирателей, для которых важна синица в руках. Действительно, за годы президентства Порошенко сделано немало, но многие реформы служат лишь красивой витриной, за модерной картинкой которой спрятаны старые механизмы принятия решений и их реализации. На мой взгляд, для Порошенко будет лучше, если он оставит намерения быть публичным политиком в прошлом и сосредоточится на партийном строительстве, как спонсор, уступив место молодым с незапятнанной репутацией политикам, которые смогут побороться за присутствие их партии в ВР.
Log Log _ 22.04.2019 09:40
IP: 35.235.226.---
Сергей Папков:
Дай боже, щоб у нас нарешті замість політичних проектів з'явилися ідеологічні партії, тобто партії, створені під якусь сталу ідеологію, а не під чергового
З якого дива? З нагоди масового божевілля?
Яка ідеологія у Зеленського?
Скоріш навпаки, настав час популістів.
Log Log _ 22.04.2019 09:33
IP: 35.235.227.---
Miroslaw Paranchak:
україна розпочала вчора відлік часу до краху. і винен у цьому порошенко.
Розумні люди в першу чергу звинувачують себе...
Сергей Папков _ 22.04.2019 09:21
IP: 35.235.227.---
Дай боже, щоб у нас нарешті замість політичних проектів з'явилися ідеологічні партії, тобто партії, створені під якусь сталу ідеологію, а не під чергового вождя. Партії, які через сталі політико-ідеологічні цілі займатимуть певну електоральну нішу. Партії, члени яких не будуть перебігати до чергового переможця, а навпаки робитимуть все, щоб переможець, якщо він з іншої партії, в максимально короткий термін переможцем бути перестав. Партії, лідери яких змінюватимуться у випадку програшу партії на чергових виборах через свою неефективність, як керівників.
Зрозуміло, що ідеологічних партій не буде багато, бо не багато відмінних ідеологій. Але тоді виборцю не доведеться грати в лоторею: "Яка партія більше відповідає його поглядам або має більше шансів на перемогу", і політичний ландшафт влади відповідатиме розподілу поглядів в суспільстві. УКРАЇНА СТАНЕ НОРМАЛЬНОЮ КРАЇНОЮ.
Max Mykhaylenko _ 22.04.2019 08:43
IP: 35.235.226.---
Доречно. Але майже абсолютна більшість умовно націонал-демократичної бюрократії та партократії мусить відійти від справ.
ViHo _ 22.04.2019 07:49
IP: 35.235.226.---
Моя улюблена цитата з В.І.Леніна:
"Люди всегда были и всегда будут глупенькими жертвами обмана и самообмана в политике, пока они не научатся за любыми нравственными, религиозными, политическими, социальными фразами, заявлениями, обещаниями разыскивать интересы тех или иных классов." – Три источника и три составных части марксизма (март 1913 г.).- ПСС, 5-е изд., т. 23, с. 47
Miroslaw Paranchak _ 22.04.2019 07:47
IP: 35.235.226.---
україна розпочала вчора відлік часу до краху. і винен у цьому порошенко.
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter