Євген Бистрицький Доктор філософських наук, професор, завідувач відділом Інституту філософії НАН України ім. Г.С. Сковороди

ПРО ЛЕҐІТИМАЦІЮ ПРЕЗИДЕНТА ЗА ДОБИ АГРЕСІЇ

26 квітня 2019, 13:25

Публічна довіра політику є однією з найважливіших засад його леґітимності. Саме поняття леґітимності означає, що у громадян існує достатньо арґументів на користь законного визнання такого політика для правових процедур фіксації його влади.

В демократії леґітимність політика є формальне узаконення довіри, її процедурно-правове закріплення. У нашому найближчому випадку – це процедура інавгурації Президента України, якому громадяне, виборці, віддали перевагу у довірі.

Це демократичне розуміння легґітимності. Як узаконеної публічної довіри.

Втім, ще від радянської системи у нашій політиці та у повсякденному вжитку леґітимацію влади розуміють в обмеженому формалізованному сенсі. Просто як "начальство в законі". Для більшості самий важливий – це акт процедурного надання законності йому/їй на державній посаді з відповідними владними повноваженнями. І тому зараз нам кажуть, не метушіться дарма, зачекайте дій нового гаранта до інавгурації.

Тому чекають на інавгурацію, щоб побачити здійснення омріяних більшістю слушних владних дій, які мали б, нарешті, змінити наше життя і саму владу на краще. Ми звикли до мирної послідовності – спочатку отримана довіра, потім – процедура інавгурації та вступ на посаду. І акт заміни, якщо не нормальної передачі, президентської влади від меншої до більшої довіри.

Процедурно це так у мирний час. За часів війни і агресії – така розведена у часі послідовність втрачає право на існування. У нас немає днів чи тижнів відділяти довіру від власне узаконення, процедури леґітимації. Простий і дуже небезпечний приклад цього – це те, як у шпарину між ними влазить рука північного "брата" з російськими паспортами для допомоги "з гуманітарною метою" українським громадян.

Втім, це не означає, що треба змінити закон і процедуру легітимаці. Сьогодні йдеться про бажане і необхідне поєднання дії двох фактично леґітимних президентів, якщо ми маємо справу з ворожою країною і небезпекою нації. Поєднання довіри і законної леґітимності. Тимчасове, ситуативне поєднання для моментальної спільної дії у сфері зовнішньої політики і безпеки.

Це мало б бути зроблено для країни, якщо не для вашої минулої чи майбутньої легітимності. Від цього довіра до вас лише збільшиться.

Якщо хтось з вас рахує, що інший отримає від цього більше зиску довіри – це не так. І не час для відпочинку. Час далі єднати довіру і владу для відсічі зовнішньому нападнику.

Майдани дуже добре навчають розрізняти законну посаду і втрачену законність, леґітимність і довіру. Леґітимацію і делеґітимацію. Аж до Ростова.

powered by lun.ua
Коментарі — 10
volodymyr45 _ 29.04.2019 18:57
IP: 35.235.227.---
Oleg Shlyamovich:
Такого наплыва ботов я не видел уже давно
Скоро будуть писати про "політичні переслідування ". Дуже на це надіюся)))
Myro Huk _ 29.04.2019 13:37
IP: 35.235.227.---
"поєднання дії двох фактично леґітимних президентів"
Це ви про що?
Термін повноважень чинного президента – до 07 червня 2019року!
Згідно Конституції президент обирається на термін 5 років!!!
Людина, обрана президентом, вступає на посаду з дня визнання її повноважень як нового президента Верховною Радою.
Навіщо Ви розхитуєте ситуцію в державі вкиданням підозр в чиїхось нелегітимних повноваженнях?
Які цілі Ви переслідуєте?
Oleg Shlyamovich _ 28.04.2019 20:14
IP: 35.235.227.---
Такого наплыва ботов я не видел уже давно
spitfire _ 28.04.2019 17:07
IP: 35.235.226.---
"...вот это шут в худшем смысле слова... он – хам, он абсолютно быдляцки себя ведёт, последние дни особенно, какие были переговоры с Порошенко по телефону, в студии, не пришёл на дебаты и прочее...сам по себе Зеленский как клоун...был на своём месте, он делал деньги на очень простой публике, и это нормально...но, простите, делать вот _это_ лидером нации, президентом, даже просто главным чиновником..."
25:55 watch?v=dBJjhhy6plE
kriukov _ 28.04.2019 16:13
IP: 35.235.227.---
Вот, если бы автор ещё и вспомнил о ЛЕГАЛЬНОСТИ да и разобрался в сути этих явлений, то, может, ЧТО разумное у него и получилось. А так –...
hrim _ 27.04.2019 16:22
IP: 35.235.227.---
Анна Павловская:
Александр 1:
Яке безвладдя, шановний? Всі – на своїх місцях. І президент, і голова кабміну, і спікер ВР. Хіба це можна порівняти з подіями 2014-го, коли з країни водночас чкурнула вся "свята трійця"? Ви там між собою домовтеся, нарешті: що ви робитимете із Зеленським? Бо якщо філософ пропонує підстявляти плече, то інші члени команди налаштовані на війну до переможного кінця.
Кожен повинен робити те, що має робити відповідно до Закону. Новий Президент також. Й ніякого безвладдя не повинно бути. Й ніяких домовленостей не потрібно, робити усе відкрито.

Щодо "війни до переможного кінця", тривога є. Адже, практично почалась кампанія ВИБОРИ-ВР.
Александр 1 _ 27.04.2019 16:18
IP: 35.235.227.---
Анна Павловская:
Яке безвладдя, шановний?...
Таке безвладдя. Воно починається вже зараз, коли в ВР проглядається рух нардепів в пошуках нової криши, коли прем'єр обіцяє створити нову партію (тобто, зраджує того, хто зробив його прем'єром). Коли деякі голови адміністрацій подають у відставку. А інші – до суду (не виконують укази), коли судді подають позови на президента. Все це послаблює владу президента вже зараз.
Але найбільшу небезпеку мають перші дні-місяці роботи нового президента, який нічого не вміє. Не має команди, не має досвіду, не має фаховості, але має купу радників, певну розгубленість силових відомств, судів тощо.
До речі, Верховна Рада без сильного президента – це стадо баранів, яке буде голосно блеяти, але ніяк не може керувати державою.
Анна Павловская _ 27.04.2019 12:37
IP: 35.235.227.---
Александр 1:
Яке безвладдя, шановний? Всі – на своїх місцях. І президент, і голова кабміну, і спікер ВР. Хіба це можна порівняти з подіями 2014-го, коли з країни водночас чкурнула вся "свята трійця"? Ви там між собою домовтеся, нарешті: що ви робитимете із Зеленським? Бо якщо філософ пропонує підстявляти плече, то інші члени команди налаштовані на війну до переможного кінця.
Александр 1 _ 26.04.2019 20:31
IP: 35.235.227.---
Дуже розумна пропозиція, пане професор. Момент безвладдя дуже небезпечний; саме таким моментом скористувався Путін, коли захоплював Крим.
Здається, саме так, як Ви пропануєте, робиться в США, де новий президент входить в роботу за підтримкою старого впродовж де кількох місяців.
Grenader45 _ 26.04.2019 14:45
IP: 35.235.227.---
..."Сьогодні йдеться про бажане і необхідне поєднання дії двох фактично леґітимних президентів"...
Це треба ж було стільки насипати полови, налити води, розмазувати соплі, щоб передати єдину просту думку – Петро, зненацька захотів об'єднатись із Зеленським, і піднявши його до "свого рівня" – визнає рівноправним партнером.
І "соєвий" філософ, тут як тут. Чого бажаєте? Що зволите "офілософствувати"? Професор із загортання лайна у гарну обгортку.
Це так розчулює.) От тільки де тут самоповага? Питання риторичне.
...і для адептів сонцеликого – не треба про "ображати розумну людину". Розумний – не синонім до слова порядний чи достойний поваги. Крім того знавали і "прохвессорів" і "докторів наук"...
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter