Євген Бистрицький Доктор філософських наук, професор, Інститут філософії НАН України ім. Г.С. Сковороди

ПРОТИРІЧЧЯ ЧЕСНОГО НАРОДОВЛАДДЯ

21 травня 2019, 10:33

Це буде чесно – сприймати і саму нову постать Гаранта і його інаугураційну промову як прояв чесної політичної позиції. Так, як його сприймають і як в нього повірила величезна більшість виборців.

Акт інаугурації – хто цього ще не зрозумів – завершив період електа-президента. Пройшли вже кілька місяців помсти з боку політичних супротивників феєричному переможцю виборів. Помсти і критики за все – за накопичення золота передвиборчого мовчання і за кожне недоброзичливе слово у бік попередників. Завершена доба, коли затятим ботам іншого ще можна було дозволити собі дрібний тролінг завтрашнього Президента України. Прийшов Президент України. Прийшов час нової влади.

Тому і судити її слід вже по-взрослому. Забудьте дріб'язкові пророцтва з приводу злетівшого на підлогу посвідчення. Залиште Кварталу обігрувати стрибки з цілунками розгублено-веселого електа, який, підплигуючи, йде за великою украінською владою. Все. Він прийшов. Заступив на повному серьозі. Зробити все, щоб ви не плакали.

Це і є чесність реальності. Тому і судити треба по максимуму. По чесноку. З самого початку і до незапланованого кінця.

Спробуємо. Перше, що кидається в вічі, це свіжість, новизна слів зовсім не номенклатурної, не пафосної, зверненоі до кожного, інаугураційної промови. Чудово сказано про все омріяне необхідне: замирення на Донбасі, повернення полонених, не сдачу територій, шокуючи тарифи, принижуючи зарплати і пенсіі, жахливі дороги і досі погану медицину, справжнє забезпечення армії. І не будемо вже так розбірливі щодо етики слів про все погане – зганбленого крадіжками президента, уряд як головну проблему та негідний депутатський корпус, гідний лише негайного розпуску. Це популярно. Це сприймається потужною більшістю. Це не просто популізм. Тут оголошена влада. Народовладдя.

Кожен з нас є Президент, всі 100%. Всі ми, кожен, приймали присягу і присягнули на вірність Україні. Кожний має зробити все на своєму місці. Кожен з нас загинув на Донбасі. Кожного дня ми втрачаємо кожного з нас. Кожний з нас переселенець. Кожний з нас гастарбайтер. Бо кожний з нас українець. Ми всі українці. Ми всі єдині. Нас 65 мільйонів – всіх українців на планеті, які повинні їхати до України. Щоб все це подолати.

Так твердить влада народовладдя. Від імені "Ми". Це пафосно. Втім, це не натужний пафос відчуженої еліти. Це урочисті слова, які чесно закликають до здійснення влади всіх украінців "не за паспортом, а в серці".

Ми маємо поділяти з переважною більшістю нову владу і цю урочистість бажаного. Справжня влада, так справжня влада. Чесно, так чесно до кінця.

Кожен з нас є президент. Але не кожний є Президентом. Кожен з нас загинув на Донбасі. Але не кожний загинув. Кожний з нас переселенець. Але не кожний переселився. Кожний з нас "гастарбайтер". Але не кожний є ним чи нею. Так, ми всі єдині українці. Але ми ще далеко не поєднані.

Це – головна суперечність нової, вже дійсної, великої влади. Протиріччя між бажаним і дійсним. Між віртуальним і реальним. Протиріччя між народовладдям і практичною організацією влади. Суперечність чесних слів прямої демократії і чесної реальності представницької демократії. Суперечність виборних органів, парламенту та центрального уряду – з одного боку, та досить простого списку омріяних бажань кожного-немовби-президента, наведеного вище – з іншого.

Ми маємо вірити в чесне нерозуміння цього факту всенародним артистом та його ще неясним оточенням. В щирість їхньої віри в національне урядування через пряму демократію через мобілку та інтернет. Цінність прямого урядування перевищує для них цінність, авторитет і легітимність обраних для демократичного представництва.

Тому це зовсім не пацанство і хамство – зневажливість владних слів про відставку і розпуск, спрямованих до уряду і депутатів, як це оцінили критики нового гаранта. Це інша система цінностей, з якою нам ще передбачено неупереджено розбиратись. Система спрощених цінностей, яка разом з частково корумпованою елітою відкидає, по-більшовицькі, по-лівацькі, інститут національних авторитетів, особливо політичних. Без якого втрачають сенс слова про гідність, справедливість і демократичні свободи. Без національних авторитів – героїв національної політики і культури – чим пишатись. (Це наш, не європейський, а особливий східний, пострадянський популізм – скажу на замітку).

І тому нічого не було сказано, зовсім, ані пари з вуст про реальність здійснення отриманої влади. А саме: про тих, хто замінить сьогоднішіх у президентській вертикалі, – хоча б про те, коли ми про це дізнаємось. Оголошено про розпуск та запропоновано піти у відставки без мінімального прояснення наявного кадрового потенціалу. І зовсім не зачіплено одне з ключових питань здійснення влади, від чого прямо залежить вирішення великої кількості всього бажаного. Це – питання деолігархізації і стосунків з ще олігархами. Воно забуто в весіллі інаугурації.

Поспіх бажаного народовладдя гонить вперед до швидких парламентських виборів невідомих нових, але "чесних слуг народу". Знову гонить нас до нераціонального, отже несвідомого, вибору тих, від яких вже прямо залежить здійснення бажаного, насамперед в економіці наших кішень – від корпусу депутатів, які призначають уряд.

Суперечлива ідея народовладдя творить перманентну політичну кризу, не озираючись на можливі наслідки.

powered by lun.ua
Коментарі — 23
Petr Harchenko _ 22.05.2019 10:10
IP: 35.235.226.---
Добре, дуже добре осмислена ситуація.
Log Log _ 22.05.2019 09:04
IP: 35.235.226.---
Grenader45:
Хамство і у Африці хамство, штатне, чи позаштатне.
Яким би вільним Ви не були, це не дає Вам права хамити.
Якщо автор "шмата", то Ви – віник.
Елена Величко _ 21.05.2019 17:19
IP: 35.235.226.---
Анатолій Марченко:
Да, дійсно, промова не Ющенка і, тим паче, не Порошенка – за їхніми вишуканими українськими словами та вишиванками народ отримав одне – зубожіння.На трибуні стояв майже хлопчина, говорив напів українською, а в залі йому зневажливо посміхалися холені і пихаті злодії.Подумаємо. В кінці кінців помріємо і попробуємо. А раптом, дійсно ми зможемо – на кону знову роки втрат або хоча б невелика, але перемога. Нам найлегше – просто підтримати.
А мені сподобалась його промова. Може буде непросто, але не можливо було це дійство бачити у ВР: просто пихаті зажрані та ні нащо не здатні псевдонародні дупутати.
ЗЕ – це КРОК уперед, бо навіть протест – то вже проти ЗЛА, а значить – ЗА ДОБРО.
Grenader45 _ 21.05.2019 16:32
IP: 35.235.226.---
Log Log:
Grenader45:
Ідіть у АП, там Вас нагодують, Портнов допоможе.
...))) я – "вільний художник", самодостатній, і не маю потреби прислуговувати будь-кому. Штатним, це іноді так важко зрозуміти...
Ritz Kvitz _ 21.05.2019 16:29
IP: 35.235.226.---
Трудно согласиться с автором. На мой взгляд заигрывать с коррумпированной политической элитой, которая так и не стала для народа "институтом национальных авторитетов", не стоит. Пришло время рубить руки, "которые не крали". Да, это крайне революционный метод, но следует понимать, что без обуздания масштабной коррупции невозможно построить справедливое общество равных возможностей. Такое общество, которое вписывается в европейскую демократическую традицию и способное родить соответствующих политических лидеров.
Mike_Kharkov _ 21.05.2019 14:16
IP: 35.235.226.---
Сергей Папков:
...
Принаймні ані Зеленський, ані його оточення не були досі помічені в харизматичних поривах спалити себе задля суспільного блага: ані на Помаранчевому майдані 2004-го, ані на Майдані гідності 2014-го (їх там реально не було), ані на передовій, де б вони висміювали рускій мір, імперські замашки Путіна або інтелектуальну обмеженість "ваbи" (а ось в Юрмалі, Ізраїлі та Турції, де тихо, тепло, ситно і безпечно вони були частими гостями)...
Олигархоигры 2004-го и 2014-го не имеют прямого отношения к общественному благу. И высмеивать стоит не только политических русских, но и политических украинцев. Это же 2 сапога пара:), развод неискушенного, увы, неопытного населения на деньги и жизни.
Log Log _ 21.05.2019 13:46
IP: 35.235.226.---
Grenader45:
Ідіть у АП, там Вас нагодують, Портнов допоможе.
Log Log _ 21.05.2019 13:44
IP: 35.235.226.---
Сергей Папков:
Та й взагалі, такого народовладдя, як ніби пропонується цією командою, напевно не може бути в принципі, принаймні зараз.
Це смажена крига, і квадратний круг.
Log Log _ 21.05.2019 13:41
IP: 35.235.226.---
"Тому це зовсім не пацанство і хамство – зневажливість владних слів про відставку і розпуск, спрямованих до уряду і депутатів, як це оцінили критики нового гаранта. Це інша система цінностей, з якою нам ще передбачено неупереджено розбиратись."

Дозволю собі не погодитись. Хамство і у Африці хамство.
Людина сіла не у свої сани.
Дивуюсь, пане Євгене, нинішній вашій позиції.
Одне правильно, це криза, яка нічого доброго не принесе.
Сергей Папков _ 21.05.2019 12:40
IP: 35.235.226.---
А може до швидких парламентських виборів гонить зовсім не поспіх бажаного народовладдя, а банальне бажання зацементувати свою можливість розпоряджатися багатствами країни?
Принаймні ані Зеленський, ані його оточення не були досі помічені в харизматичних поривах спалити себе задля суспільного блага: ані на Помаранчевому майдані 2004-го, ані на Майдані гідності 2014-го (їх там реально не було), ані на передовій, де б вони висміювали рускій мір, імперські замашки Путіна або інтелектуальну обмеженість "ваbи" (а ось в Юрмалі, Ізраїлі та Турції, де тихо, тепло, ситно і безпечно вони були частими гостями).
Та й взагалі, такого народовладдя, як ніби пропонується цією командою, напевно не може бути в принципі, принаймні зараз.
То що це: просто неосвічченність чи задурювання мізків електорату?
Grenader45 _ 21.05.2019 12:25
IP: 35.235.226.---
...совкова шмата, вирядившись у шати "національних авторитів", зненацька вирішило "судити по максимуму. По чесноку. З самого початку і до незапланованого кінця."
З якого дива, "соєвий філософ" вирішив, що роль "табакі" дає йому якісь повноваження?
Йди вже Євгене дякувати і дякувати у "прозорий офіс" – там твоє місце і твоя миска.
Сергей Папков _ 21.05.2019 12:25
IP: 35.235.226.---
"Ми маємо вірити в чесне нерозуміння цього факту всенародним артистом та його ще неясним оточенням" (Бистрицький).
Взагалі-то зі сліпою вірою це до церкви, а ми, прості громадяни, нічого не маємо і не перед ким апріорі нічим не зобов'язані (крім країни та власних батьків). Та й щодо ВСЕНАРОДНОГО артиста – теза явно перебільшена.
Віктор Совщак _ 21.05.2019 12:21
IP: 35.235.226.---
Суперечлива ідея народовладдя творить перманентну політичну кризу, не озираючись на можливі наслідки Взагалі то життя дуже складна річ і не так рідко буває небезпечним Так чому ж від нього відмовляються тільки одиниці Тому що з життям приходить бажання жити
Сергей Папков _ 21.05.2019 12:18
IP: 35.235.226.---
"Це – головна суперечність нової, вже дійсної, великої влади" (Бистрицький).
Боже, він, виявляється, вже й Великий! І що величного він зробив? Взагалі про якусь велич будь-кого можна говорити лише років через 100!
Сергей Папков _ 21.05.2019 12:15
IP: 35.235.226.---
"Кожен з нас є президент. Але не кожний є Президентом. Кожен з нас загинув на Донбасі. Але не кожний загинув. Кожний з нас переселенець. Але не кожний переселився. Кожний з нас "гастарбайтер". Але не кожний є ним чи нею. Так, ми всі єдині українці. Але ми ще далеко не поєднані" – ну навіщо повторювати словоблуддя, позбавлене логічного змісту? Від багаторазового повторення він там все одно не з'явиться.
Сергей Папков _ 21.05.2019 12:12
IP: 35.235.226.---
"Тому це зовсім не пацанство і хамство – зневажливість владних слів про відставку і розпуск, спрямованих до уряду і депутатів" (Бистрицький).
Правда? А між іншим серед тих депутатів були і ветерани війни, поважати яких він закликав в інавгураційній промові; люди, що могли взагалі не бути у залі ВР, а залишитися розірваними на шматки десь під Іловайськом чи Дебальцево (в той час, як майбутній Президент, кривлявся в якомусь цілком безпечному і комфортному концертному залі). Там були ще урядовці, які попри численні закиди до них (а покажіть хоч одного контрасно чорно-білого, включно з Зеленським) все ж утримали економіку країни в дуже непростий час.
То як тоді це треба сприймати, як не хамство від пихатого і самовпевненого мажора, якого поки що життя по-справжньому не било і не лякало?
Сергей Папков _ 21.05.2019 12:01
IP: 35.235.226.---
Анатолій Марченко:
Да, дійсно, промова не Ющенка і, тим паче, не Порошенка – за їхніми вишуканими українськими словами та вишиванками народ отримав одне – зубожіння.На трибуні стояв майже хлопчина, говорив напів українською, а в залі йому зневажливо посміхалися холені і пихаті злодії.Подумаємо. Вкінці кінців помріємо і попробуємо. А раптом, дійсно ми зможемо – на кону знову роки втрат або хоча б невелика, але перемога. Нам найлегче – просто підтримати.
А якщо Зеленський за світосприйняттям все ще хлопчик, тоді може йому варто було йти не в президенти, а в старшу групу дитячого садка? Мене, наприклад, не охоплює умиління від стрибків і поцілунків в лисину президента під час офіційної церемонії.
Англійські королі і королеви ж, наприклад, не танцюють "лезгінку" (це було б так не формально) від час коронації, хоча майже всі присутні на ній одягнені в дуже чудернацькі, як на сьогоднішній день, наряди. Завжди має бути відчуття місця і міри.
Сергей Папков _ 21.05.2019 11:58
IP: 35.235.226.---
Анатолій Марченко:
Да, дійсно, промова не Ющенка і, тим паче, не Порошенка – за їхніми вишуканими українськими словами та вишиванками народ отримав одне – зубожіння.На трибуні стояв майже хлопчина, говорив напів українською, а в залі йому зневажливо посміхалися холені і пихаті злодії.Подумаємо. Вкінці кінців помріємо і попробуємо. А раптом, дійсно ми зможемо – на кону знову роки втрат або хоча б невелика, але перемога. Нам найлегче – просто підтримати.
Та забудьте це слово "хлопчина". Хлопчику вже йде 42-й рік! Ще років 200-300 тому це була середня тривалість життя. Маршала Тухачевського розстріляли в 39, і скільки він всього і доброго, і не дуже встиг до цього зробити в житті.
Максим Чарушниковв _ 21.05.2019 11:54
IP: 35.235.226.---
Майдан:
Ці галицькі "патріоти" зовсім з глузду зїхали – їм не потрібна Україна, в який Порошенко не є президентом. Все роблять на шкоду власній країні, в якій не вони домінують.
І у цьму вони нічим не відрізняються від донецькіх "патріотів" у 2014 році, які теж не бачили Україну без Януковича-президента.
Галичани завжди голосують і фальсифікують за владу. Мають особоє мнєніє.
Специфіка регіону)))
Сергей Папков _ 21.05.2019 11:50
IP: 35.235.226.---
Пане Авторе, новий президент ще недавно протягом багатьох років займався виключно тим, що тролив всіх своїх попередників (колишніх і діючих). То чому ми не можемо тролити його? Будь-хто має свій бекграунд і мусить бути готовим до того, що вигрібати за нього доведеться сповна.
Пане Авторе, Ви вважаєте не пафосними тези промови про всіх 100% президентів, які мають чомусь за все відповідати? Коли обирають владу обирають певні сенси (одним подобаються одні сенси, іншим – інші). Врешті-решт перемагає той, сенси якого більшість хотіла б бачити втіленими в життя. Ну тоді, отримавши мандат, втілюй обіцяне. Сам, особисто чи з зазздалегідь знайденими попутниками. Ти ж якось планував для себе як це ти будеш робити. Інші громадяни можуть допомагати з цими сенсами, якщо їх розділяють і мають на це бажання, знання і хист, або не робити цього, якщо не розділяють або не мають. І це також чесність реальності.
Log Log _ 21.05.2019 11:35
IP: 35.235.226.---
Анатолій Марченко:
народ отримав одне – зубожіння.
Подивимось яке багатство Вам зробить цей "майже хлопчина".
Діло не у хлопчині, діло у тому, що людина сіла не у свої сани.
Пірова Ваша "перемога".
Анатолій Марченко _ 21.05.2019 11:27
IP: 35.235.226.---
Да, дійсно, промова не Ющенка і, тим паче, не Порошенка – за їхніми вишуканими українськими словами та вишиванками народ отримав одне – зубожіння.На трибуні стояв майже хлопчина, говорив напів українською, а в залі йому зневажливо посміхалися холені і пихаті злодії.Подумаємо. Вкінці кінців помріємо і попробуємо. А раптом, дійсно ми зможемо – на кону знову роки втрат або хоча б невелика, але перемога. Нам найлегче – просто підтримати.
Майдан _ 21.05.2019 10:51
IP: 35.235.226.---
Ці галицькі "патріоти" зовсім з глузду зїхали – їм не потрібна Україна, в який Порошенко не є президентом. Все роблять на шкоду власній країні, в якій не вони домінують.
І у цьму вони нічим не відрізняються від донецькіх "патріотів" у 2014 році, які теж не бачили Україну без Януковича-президента.
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter