24 вересня 2014, 12:20

ЗМІНИТИ РИТОРИКУ ВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ

Сьогодні зранку я проаналізував контекст більшості новин ЗМІ. Перемога Путіна поки що очевидна – замість військово-наступальної, революційної, реформістської, люстраційної, антикорупційної і антипутінської значною мірою риторики в наших ЗМІ кругом панує риторика оборони, виживання і переживання зими.

ЗМІ пропаганду революції припинили повністю. Політики у виборчій кампанії говорять в основному про війну, а не про революцію. І ми тепер про економічні реформи не говоримо, а про конституційну реформу забули. Як повернутися до наступальної революційної риторики, до обговорення економічних реформ, до обговорення нової Конституції?

В обговоренні ідеї зміни риторики в моєму блозі на Фейсбук один троль сказав наступне: "...интеллектуалы смотрят в прошлое и хотят куда-то вернуться. Оглянуться не успели, а такой сладкий контекст, в котором можно было блистать, схлопнулся..."

Я відповів цьому тролю, що для справжнього інтелектуала будь-який контекст солодкий і в ньому можна "блищати". Це лише для представників креативного класу існують кислі контексти.

Виявляється, ми більше майже не говоримо про люстрацію, про боротьбу з корупцією, про економічні реформи, про конституційну реформу, тому що це "кислі контексти". А розмови про війну як нібито "гіркий контекст" стали раптом "солодким контекстом" для креативного класу.

Головний аргумент "партії миру" – "мир кращий за війну" – це дуже солодкий контекст. От тільки Президент і вся його Адміністрація уникають відповідь на питання – яка ціна миру є гранична для України? Яку ціну за мир Україна не повинна платити за будь-яких обставин? За яких умов Україна більше не прагнутиме миру?

Якщо ми готові втрачати частини територіального суверенітету – хоч повністю, хоч частково, – то чи вартий мир цього? Якщо ми визнаємо, що нам потрібен мир за всяку ціну, то ми одразу маємо визнати – цілісної країни у нас уже нема. І те, що це станеться не одразу, поступово, впродовж наступних місяців, нічого не змінює. Якщо цінність миру вища за цінність суверенітету, то ми маємо втішатися миром і не згадувати про суверенітет.

Тобто, потрібно вимагати від Президента граничних умов "миру". Після яких дій Росії, після яких заяв Путіна, після яких дій "ополченців ДНР і ЛНР", після яких дій зрадників в українській владі Україна більше не прагнутиме миру?

Коли межа миру не означена, можна мирно втратити все. Будь-ласка, змусьте Президента означити межі "миру".

Звичайно, можна назвати Крим "окупованим", частину Донбасу – "зоною з особливостями самоврядування", а так звану "Новоросію" – "зоною з особливостями політичного ладу". Але суть від цього не змінюється. Це втрата частин суверенітету України.

Водночас прямий конфлікт з Президентом суспільству вочевидь потрібно заморозити. Справді, якщо сьогоднішній "мир" це прерогатива Президента, то все, що ми можемо, це тільки критикувати його дії. А Президент буде виправдовуватися і гнути свою лінію. А ми будемо наполягати. Це лише втрата часу намарно. Окрім того, конфлікт між "партією миру" і "партією війни" призведе до розколу серед політиків, якого, до честі сьогоднішніх кандидатів в депутати, вони намагаються уникати. Все одно це безперспективно, бо вимагає затрати великих зусиль, і безлічі соціальної енергетики.

Я думаю варто вчинити так, як пропонував Турчинов, – дати Президенту декілька тижнів і побачити, до чого приведе цей "мир". Але незалежно від цього нам потрібно вже, негайно перейти до мобілізації українців на роботу по підвищенню обороноздатності країни.

Водночас нашим найочевиднішим завданням – є змінити риторику в ЗМІ. Нам потрібно повернути "кислі контексти" – про економічні реформи, про люстрацію, про боротьбу з корупцією, про конституційну реформу, про суть самоврядування на Донбасі і на решті території країни, про припинення розкрадання країни, яке продовжують поплічники кривавого колишнього Президента.

Чи можлива зараз розмова про економічні реформи, про люстрацію та боротьбу з корупцією?

Для мене особисто – таке питання є дуже дивним. А коли ж ще про це говорити? Мир, який пропонує Президент, – це мир для більшості патріотичних українців. Для представників колишнього режиму влади, для зрадників країни, для корупціонерів, для олігархів ніякого миру бути не повинно. Якщо у нас навіть настане "мир" на Сході України, то це означає, що війна контрреволюційна має перетворитися на війну революційну. Миру не буде в будь-якому разі.

Чи можливо зараз говорити про конституційну реформу?

У нас є дві частини країни, які визнані особливими зонами: "окупований Крим" і частина Донбасу з "особливостями самоврядування", які Конституцією не передбачені. Якщо це так, то чому мовчать наші правники? Чому вони закривають на це очі? Хіба це не підстава для обговорення цих питань в контексті конституційної реформи?

Той же троль в моєму блозі доводив, що у нас ідеальна Конституція і не потрібно перетворювати її на трансформер. Так, справді, ми унікальна країна в світі, яка змінювала свою Конституцію впродовж 23 років більше 4 разів.

Але це ми робили лише тому, що маємо недолугу політичну еліту, яка конфігурує Конституцію під поточну ситуацію і під кон'юнктуру розподілу повноважень у владі відповідно до актуальних політичних розкладів. Ми жодного разу не спромоглися поглянути на майбутній світ так, щоб прийняти Конституцію хоча б років на 50. Допоки наша контреліта не готова вести дискусію щодо Конституції на стратегічно-цивілізаційному рівні, доти ми змушені змиритися, що наша Конституція буде "трансформером".

Змінити риторику в ЗМІ впродовж виборчої кампанії критично необхідно. Нам потрібно повернути "кислі контексти" реформ, люстрації та боротьби з корупцією. Нам потрібно за всяку ціну намагатися вивести комунікацію про Конституцію на стратегічно-цивілізаційний рівень.

Інакше нас поглинуть конфлікти між війною та миром, що ще гірше, ніж сама війна.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Катастрофа

Наша катастрофа має внутрішні причини, війна лише каталізувала кризу до катастрофи. Зазвичай ніхто не може підготуватись до катастрофи незмінним, бо це буде лише агонія: помреш стомленим...

Незвичайний панегірик на 33-тю річницю незалежності України

Вже – 33, це вік Христа на хресті і Його причастя духу. Так і ми в 33 на хресті, бо розпинають. Може й нам – пора до духу? Але чи готові ми до духу з душами, обтяженими неволею у країні, яка і досі не стала незалежною? Оголошення незалежності країни – це лише оголошення постколоніального статусу...

Що таке поразка?

З Древньої Греції через Корнелія Тацита, потім через міністра МЗС Італії часів Муссоліні Галеаццо Чано і в класичному її вигляді у Джона Кеннеді прийшла до нас відома фраза: "У перемоги сто батьків, а поразка – сирота"...

Як ми уявляєм перемогу?

Недавно один дуже віруючий у перемогу звинуватив мене в тому, що я не вірю в перемогу. Більшість думає, що уявлення про перемогу у всіх однакові...

Момент істини

1. Ми не витримуємо ліберальний шлях в Україні. Не дивлячись на війну, ми досі не воюємо ні за свободу, ні за вольності, ні за волю. Ми воюємо за націю, за своє, за своїх...

Правила катастрофи

Якщо ти живеш просто, то будь-яка складна угода для тебе кабальна. У складному світі будь-яка локальна війна є війна глобальна. Нагромадження простих рішень у складному світі веде до краху...