Сергій Дацюк Філософ

ІДЕЯ ПЕРСПЕКТИВИ УКРАЇНИ

29 вересня 2017, 12:20

Про проблеми національної ідеї, олігархію, поразку націоналістів, футурологію та цивілізаційну ідею

Стаття для проекту Антіна Мухарського "Національна ідея модерної України". Інтерв'ю з митцями, філософами, лідерами думок. Це скорочена редакція. Повну редакцію читайте у виданні "Тиждень" або разом з іншими статтями моїх колег у книзі, яку можна замовити тут.


У проблемі "національна ідея модерної України" є два різних наративи. І ці два наративи – наратив національної ідеї та наратив модерної країни – не цікаві, бо радикально безперспективні.

У цьому разі мова йде навіть не про сумнів, а про радикальне філософське заперечення – модерна країна це не те, що зараз потрібно, і національна ідея це не те, що дасть нам єдність та перспективу.

В чисто термінологічному сенсі, якщо після постмодерного уявлення повертаються до модерного, то це означає архаїзацію.

У тому ж термінологічному сенсі національна ідея змушує говорити з позиції національної ідентичності як єдиної чи найзначнішої. Відтак складна сучасна ідентичність найдинамічніших верств суспільства, де національність вже не є найзначнішою, ігнорується.

Тут далі буде запропоновано інший підхід – дослідження телеології, що прихована за модерною нацією, і проспектуалізація основних установок цієї телеології аж до повного подолання важливості уявлення про модерну націю.

Змістовний спосіб позиціонування, який буде тут використаний в позитивному сенсі, – це пошук єдності суспільства в процесі революції, тобто у виразному спрямуванні на такі перспективні перетворення, які є позитивно осмислені інтелектуалами, несуперечливо об'єднують суспільство та універсальні в їх світовому просуванні (тобто підходять як приклад для інших суспільств).

Філософський та історіософський контексти теми нації та модернізації

У філософському сенсі національна ідея це наратив недовершеної антиколоніальної української революції 1914-1919 років, яка була зрештою загальмована та блокована більшовиками СРСР у 1929-1933 роках терором та Голодомором українців, а також репресіями 1934-1938 років. Як реакція на терор-голодомор українців виникла друга спроба антиколоніальної революції (ОУН-УПА) в 1942-1953 роках у СРСР, яка теж була репресована російсько-радянською владою.

І коли ця антиколоніальна революція України продовжилася в 2004-му та в 2013-2015 роках значним чином всередині наративу модерної нації, українськими маргінальними та підпільними інтелектуалами був сконструйований новий трансформаційний наратив, щодо якого національний наратив проглядається вже як архівно-генезисний, а модернізаційний наратив виступає як неоколоніальний.

Водночас цей новий трансформаційний наратив не став мейнстрімом, бо вже надто він загрожував не тільки Росії, але і владно-олігархічній системі економіки України.

Саме олігархи є головними руйнівниками суспільної солідарності, саме вони корумпують державу, експлуатують середній клас та займаються здирництвом решти громадян. Олігархи – найголовніший виклик суспільній єдності.

Відтак національний наратив олігархічна система підтримала, і він не зміг їй протистояти. Новий трансформаційний наратив був вихолощений і редукований контрреволюційною олігархічною владою до реформ за чужими зразками, і націоналісти теж цьому не опиралися.

Олігархи не бояться національного наративу, бо капітал не знає національних обмежень. Олігархи бояться лише сильної мережевої громади та її контролю за державою та корпораціями. Олігархи не бояться реформ, бо будь-які спроби чужих прикладів національних модернізацій вони корумпують і пристосують. Олігархи бояться внутрішніх громадських інновацій, що спрямовані на деолігархізацію.

Висловлю неприємну і контраверсійну думку – саме націоналісти чи носії національної ідеї під час української революції 2013-2015 років з усією повагою до їхнього вкладу у війну проти Росії були попутниками української олігархії. Більшість націоналістичних партій в Україні були безпосередньо олігархічними проектами.

За сто років української революції відбулося виродження національної ідеї – вона втратила об'єднавчу орієнтацію. Національна ідея стала такою, що роз'єднує українське суспільство. І саме цим вміло скористалася імперська Росія, яка знову прагнула реваншу.

На початку XX століття національний контекст української революції вкрай слабко міг протистояти претендуючому на універсальність комуно-соціалістичному революційному контексту імперської Росії. Масштаби двох революцій були неспівмірні: українська революція не мала теоретичного концепту та програми, не мала потужної організації, не мала армії, не мала єдиної еліти, що здатна досягати солідарної єдності суспільства. І все це було або ж було створено у більшовицької революції.

Більшовики мали програму, мали потужну і широку партійну організацію, швидко створили армію, мали войовничу і агресивну еліту, яка хоч і шляхом терору, але зуміла досягти солідарної єдності в суспільстві. Більшовики втілювали марксистське вчення у вигляді тоталітарно-комуністичного концепту Леніна-Сталіна. Імперський контекст такого підходу дозволив їм залучити на свій бік багато представників Білого руху, але це погано відобразилося на долі України.

Процес модернізації в Україні починається у зв'язку з війною 1914-го року і від цього часу можна вести відлік української революції. Але це була революція ще не національна. Її можна назвати демократичною. Та й концепт модернізації виникає не одразу. До модернізаційного руху долучилися Петлюра та Винниченко значно більше, ніж Скоропадський та Грушевський. В широкому розумінні концепт модернізації творить в Україні лише Вернадський, ідеї якого в Україні досі не усвідомлені та філософським чином не осмислені.

Українська демократія стикається з російським тоталітаризмом, який постає, перш за все, як імперські установки більшовиків в їхній колоніальній політиці. Більшовицький колоніалізм знищує сильні селянські господарства (як куркулів) і доходить до свого апогею в 1933 році, влаштовуючи найстрашніший в історії терор – Голодомор. Але лише після приєднання Західної частини України людожерська політика більшовиків призвела до виникнення національно зафарбованого спротиву.

Отже реакція Західної України на антиукраїнську політику більшовиків та реакція решти України на терор та Голодомор породжують справжній національний войовничий (повстанський) рух. Так по суті народжується націоналізм, який до того був концептом серед інших концептів – демократичного, анархічного, марксистського (більшовицького). Тобто на більшовицький терор Україна відповідає войовничим націоналізмом. І це родова травма націоналізму.

Всередині ХХ століття національний контекст української революції (ОУН-УПА) радянсько-російською пропагандою був корельований з націонал-соціалістичним та фашистським контекстом воюючої на території СРСР Німеччини і таким чином підданий обструкції та знищенню знову ж таки шляхом терору мирного населення. І причина поразки другої спроби антиколоніальної революції була у винятковому егоїзмі, відсутності інтелектуалізму та у дрібному масштабі домагань національного руху в Україні того часу. Приблизно так було і в інших східно-європейський державах, але їм не доводилося протистояти російському людожерському тоталітаризму та брехливій популістській радянській пропаганді. Отже, Україна, піднявшись над більшовиками у моральному плані, не змогла піднятися над ними в інтелектуальному плані.

Антиколоніальна революція не може базуватися винятково на волі громадського спротиву. Перш за все, ця революція повинна мати потужний інтелектуальний контекст. В 60-70-ті роки ХХ століття російські інтелектуали розгорнули широкомасштабний інтелектуальний рух (методологія, філософія, соціологія), Україна натомість генерує лише літературне дисидентство. В 60-70-ті роки це можна було зрозуміти – не встигла Україна ще відродити своїх мислителів. До часів Перебудови російський інтелектуальний рух вироджується і далі існує за інерцією, в ньому перемагає архаїчний імперський наратив.

Але от що неможливо зрозуміти – чому українські національно свідомі громадяни так і не змогли переосмислити філософський контекст перспективи України в 1990-ті і 2000-і? Невже українським інтелектуалам незрозуміло, що неможливо подолати архаїчний імперський наратив архаїчним національним наративом?

На початку XXI століття національний контекст української революції російсько-імперська пропаганда знову намагається прив'язати до умовно фашистського контексту. І це значною мірою їй вдається тільки тому, що ідея революції нинішнього часу так і лишилася для багатьох активних політиків в Україні національною. Ситуація дійшла до смішного – тільки електоральна поразка національного руху змусила громадських діячів та політиків національного наративу якось замислитися, та й то не всіх. Нинішня революція знову ризикує програти – через національний егоїзм, жадібність торгашеської еліти, інтелектофобію та дрібний масштаб домагань.

Недостатньо відмовитися від національного наративу. Необхідно створити новий наратив. Але сама назва цього альманаху показує, що національний наратив продовжує жити у популістських мемах. Таким популістським мемом є "національна ідея".

За сто років української революції (1914-2015) змінився її масштаб – вона перестала бути лише антиколоніальною, вона здобула антидержавні, антиолігархічні риси та почала претендувати на мережево-громадський світовий рух, базований у просторі в тому числі цифрових соціальних мереж, де народжуються, апробуються та просуваються значно складніші ідентичності, ніж національна.

Під час революції 2013-2015 років багато революціонерів діяли винятково в руслі лише національної ідеї. Водночас ліберали, які по суті їм протистояли, виражали патерналістську неоколоніальну установку – інтегруємося у Європу, і вона вирішить усі наші проблеми. А те, що європейський неоколоніалізм не набагато кращий за російський архаїчно-імперський колоніалізм, ліберали ніби й не бачили, а націоналісти про це мовчали. Інакше кажучи, з антиколоніальною українською революцією досі проблема.

Українці не можуть без ярма. Вони не можуть ретроспективно зрозуміти з історії, що Росія в XVII столітті здавалася так само привабливою на тлі ворожнечі з Польщею, як сьогодні Польща (і Європа) є привабливою на тлі ворожнечі з Росією.

Колективний егоїзм має бути експансіоністський, а не споживацький. Об'єднавча та перспективна ідея має бути універсальною, а не національною.

Мислительні установки єдності та трансформації суспільства

Давайте поглянемо на установки, які приховані в згаданих двох наративах.

Перший наратив – наратив модерної країни – транслює установку на осучаснення шляхом трансформації.

Але це не просто осучаснення – це підпорядковане осучаснення, тобто таке, де суб'єктність країни в цьому процесі відсутня. Це субдомінантне осучаснення, де модернізація відбувається за чужими зразками, в умовах зовнішнього примусу (економічний шантаж, пряма військова інтервенція), при радикальному та агресивному упослідженні власних інтелектуалів, винахідників та підприємців всередині країни.

Інакше кажучи, українська модернізаційна ідея – ідея збочена. Блокуючи власний інноваційний потенціал, потерпаючи від колоніальної російської архаїзації, українці не придумали нічого кращого, ніж від російського археомодерного колоніалізму перейти до європейського постмодерного неоколоніалізму. Тобто в такий спосіб українці намагаються осучаснитися за чужими зразками.

В цьому сенсі найбільша біда всіх наших національних ідей – їх низький інтелектуальний потенціал. У концепті національних ідей є есеї та роздуми, але жодної теорії, жодного складного концепту. "Брати хлібороби" переселилися з сіл у міста, але так і залишилися інтелектофобами.

За великим рахунком, Україна почала відходити від Росії до Європи не тому, що власні інноваційні процеси штовхали її на цьому шляху, а тому, що вона, як і раніше, не мала жодних інноваційних процесів, а Росія перестала генерувати інновації. Прагнення європейськості для України це прагнення європейського рівня життя, а не європейського рівня інтелекту, інновацій та винахідництва. Відтак замість того, щоб самій стати локомотивом історії, Україна захотіла причепитися до європейського локомотиву – своєї нової метрополії.

Такий раптовий перехід від російського колоніалізму до європейського неоколоніалізму не дає жодного шансу Україні вийти з полону культурно-колоніальної схеми ментальності і не створює жодних цивілізаційних перспектив для країни.

Більшість європейських країн мали історичний досвід цивілізаційного (почасти імперського) лідерства. Тобто в той чи інший історичний період цивілізаційні інновації час від часу робили ту чи іншу країну Європи лідером і змушували її сусідів підпорядковуватися чи наслідувати. Україна ж практично не мала в своїй історії досвіду цивілізаційного (зокрема імперського) лідерства.

Саме тому в українській ментальності існує глибоко закорінена впевненість, що реформи чи модернізація за чужими зразками є співставними з інноваційним оновленням країн, що мали в минулому чи мають зараз цивілізаційне лідерство. В українській ментальності відсутня установка на цивілізаційне лідерство. Саме тому така українська ментальність використовує поняття "модернізація" замість поняття "інновація", наполягає на "національному" контексті, нівелюючи контексти інших, складніших ідентичностей.

Другий наратив – національна ідея – містить доволі специфічний зміст.

Взагалі "національна ідея" має дві орієнтації – зміст єдності та зміст перспективи. Але в "національній ідеї" єдність та перспектива стосуються суспільства, розглянутого крізь зміст дуже обмежених установок: 1) культурного комфорту (ізоляція від інших на основі спільної мови та культурних норм); 2) економічного комфорту (свій до свого по своє); 3) монопольне використання держави (держава має служити лише нації); 4) монопольне використання території (територія належить нації); 5) монопольне використання роду (свій зі своєю мають породити дитя для своєї нації); 6) відстоювання нації і національного наративу як домінуючого.

Зазвичай кажуть, це не націоналізм, це нацизм. Направду, принципової різниці між ними немає – вони є лише різна міра реалізації цих установок. Мова ж іде про принципову хибність цих установок у сучасному світі взагалі.

Націоналізм виходить з того, що нація є найвища форма суспільної єдності і первинна в безлічі державних, економічних, соціальних та культурних процесів суспільства. В сучасному світі це вже не так.

Найдинамічніші верстви суспільства зараз приймають на себе нові інноваційні установки: 1) культурний дискомфорт (вивчення та практичне вживання інших мов, засвоєння та практикування інших культурних норм); 2) економічна конкуренція (немає своїх, є ринок конкуренції); 3) щонайперше руйнування держави як такої і як наслідок цього важка і повільна відмова від монополії нації на державу; 4) фрагментація як процес відмови націй від монополії на територію і водночас територіальна легітимація значно складніших ідентичностей; 5) продовження роду поза національним примусом; 6) відстоювання наративу складних ідентичностей, применшення значення національного наративу, редукція його до "постнаціональних студій".

Якщо ж говорити про можливі цивілізаційні ідеї України, то в різних своїх теоретичних роботах я не раз їх формулював.

Культивування інтелектуалізму це найперша цивілізаційна ідея України.

Підтримка та виховання смаку до інновацій та винаходів на тлі засадничої нетерпимості до будь-яких реформ і модернізацій на основі чужих зразків, це друга цивілізаційна ідея України.

Як спосіб організації українства – мережева громада, що контролює держави та корпорації, це третя цивілізаційна ідея України.

Повернення до традиційної установки на рівновагу (у предків поєднання Нав-Яв-Прав) на новому рівні розуміння: Світу та Позасвіту, актуального та віртуального, ойкумени та космосу – це четверта цивілізаційна ідея.

Визнання психічного суверенітету і розвиток теорії та практики психоконструювання – це п'ята цивілізаційна ідея.

Якомога інклюзивніше іншування українців, орієнтація на інакше з дитинства, віднайдення інакшого та опанування його це шоста цивілізаційна ідея України.

Україна як вічний Фронтир щонайперше зацікавлена у синхронізації цивілізацій планети, тому Україна як цивілізація орієнтована на об'єднання всього людства.

Що робити з національним контекстом у свідомості українців?

Допустимо, націоналіст не сприймає цих нових цивілізаційних установок.

Що чекає будь-яку втілювану ним національну ідею в реальній практиці?

Її чекає не просто емоційне розчарування чи раціонально осмислена фрустрація носіїв. Бо ж раннім християнам нічого не заважало просувати свої ідеї, хай навіть щодня вони переконувалися в тому, що християнські заповіді не сприймаються і не практикуються всіма й одразу.

Національна ідея завжди має дуже дрібний масштаб. Якщо подивитися на світову історію, то перемагали завжди ідеї наднаціонального змісту, і, навпаки, ідеї суто національного характеру завжди потерпали від поразки.

Єдність всередині нації не може бути досягнута не тому, що у нас немає потужної семантики наповнення національної ідеї, а тому що наше уявлення про колективну форму усуспільнення (націю) настільки слабке мотиваційно, що завжди програватиме потужнішим формам колективного усуспільнення з потужнішими мотиваціями – цивілізаціям, імперіям, об'єднанням націй-держав, наднаціональним структурам. За цивілізаційність як універсальність та довгостроковість потрібно платити відмовою від національного контексту.

В цій новій сучасній цивілізаційній єдності є мережа громад і немає жодної важливості нації, окрім меморіальної. Перед лицем громади (соціально активних людей в дійсній комунікації та практичній взаємодії) немає ні елліна, ні іудея. Націоналісти в новій сучасній єдності важливі лише настільки, наскільки вони здатні до спільних громадських дій без будь-яких проявів національних обмежень чи національної ворожнечі. Націоналізм це питання віри – можна ходити до церкви, можна ходити і до пам'ятника Шевченка. Носія національної ідеї потрібно поважати за його громадську доблесть, а не за його націоналізм. Наскільки національна ідея породжує громадську доблесть, настільки, зрештою, вона і може бути модерновою.

Позиція "постнаціональних студій" виникає саме тому, що підстави для всіх національних установок де-факто виявляються зруйнованими, але орієнтація українців на націоналізм залишається як на рівні колективної психіки (колективного несвідомого), так і в публічному наративі (масова суспільна свідомість). Не те щоб про національний зміст не варто було б говорити, просто його не потрібно робити домінуючим чи єдиним.

Національний зміст втрачає статус впливового дискурсу, він лишається лише як архаїчний наратив (повсякденність та емоційність з обмеженим набором вищенаведених мислительних установок). "Постнаціональні студії" мають намір поступово позбутися цих національних установок на користь інших, значно складніших та перспективніших. "Постнаціональні студії" – це не наративне гетто, а наративний архів доконструктивістських форм розмежовуючих ідентичностей та їх соціальних практик.

Суть національної ідеї полягає не у пошуку її семантичного змісту. Суть національної ідеї полягає у тому, щоб зрозуміти її основну архаїчну установку – на ексклюзивність власної нації – і переосмислити її. Що б ми не поклали всередину семантичного змісту цієї архаїчної установки на ексклюзивність, її орієнтація не зміниться, вона так і буде розмежувальною і неуніверсальною.

Справжня ідея єдності полягає у виході за межі національного контексту – до значно складніших ідентичностей.

Іноді кажуть, що ми спочатку створимо націю, а потім трансформуємо її у цивілізацію. На жаль, це неможливо, як неможливо викувати спочатку ніж, а потім перекувати його на меч – вам забракне металу.

Нація в принципі не підлягає трансформації, бо інноваційний підхід цивілізаційності, перш за все, руйнує націю і створює нові складніші ідентичності.

Не мають позитивного сенсу та перспективи: національний інтелект, національні інновації, національне інакше, національна мережа, національний космос, національна віртуальність, національний Світ та національне психоконструювання. Ці установки можливі як глобальні (геліосні), загальнолюдські.

Тому випрацювання нової цивілізаційної ідеї ставить перед нами завдання інклюзивного іншування всього людства без його національних ексклюзивностей – іншування в мережеві громади людства щодо викликів відмираючих держав та претендуючих на роль нових управителів транснаціональних корпорацій; іншування землян щодо позаземної колонізації Місяця, планети Марс, будь-якого іншого колонізованого тіла Сонячної системи; іншування homo sapiens щодо штучного інтелекту (машин) та щодо андроїдів (людино-машин); іншування актуального людства щодо людства соціальних мереж (віртуального людства); іншування людства традиційного роду супроти генетично модифікованого роду; іншування людства як аборигенів супроти прибульців і т. ін.

Дуже хочеться прямо сказати націоналістам – не тримайтесь за націю, просто спробуйте зрозуміти ту головну орієнтацію, що є всередині неї, і зробіть її значно масштабнішою та сучаснішою. І якщо орієнтація потребуватиме змінити ім'я домінуючої ідентичності, то змінюйте. Не прагніть нації, прагніть цивілізації!

Україні для єдності та розвитку потрібна не національна ідея, а цивілізаційна ідея.

Єдине людство може початися і з України, якщо вона подолає свій архаїчний націоналізм.

Коментарі — 270
Yaroslav Yurkiv _ 04.10.2017 21:46
IP: 35.195.116.---
Andrey Kononenko:
kren:
Во-первых, надо говорить правду. А правда в том, что украинское общество состоит из украиноязычных и русскоязычных. Поэтому венгро-, поляко- и чехоязычных выносим за скобки.
Во-вторых, мне непонятно, какую ситуацию вы подразумеваете, когда "україномомовний в Україні бажає,щоб до нього зверталися його мовою". И почему вы связываете этот вопрос с равноправием? Я же не говорил, что русскоязычные будут требовать обращаться к ним на русском. Даже смешно как-то. Вообще мне кажется, что русскому и украинскому языкам легко сосуществовать благодаря тому, что они взаимно понятные.
Тоді нє панятна, чому рускiй такий захланний, що краде чуже майно на очах всього світу?
Andrey Kononenko _ 03.10.2017 23:52
IP: 188.163.73.---
kren:
Во-первых, надо говорить правду. А правда в том, что украинское общество состоит из украиноязычных и русскоязычных. Поэтому венгро-, поляко- и чехоязычных выносим за скобки.
Во-вторых, мне непонятно, какую ситуацию вы подразумеваете, когда "україномомовний в Україні бажає,щоб до нього зверталися його мовою". И почему вы связываете этот вопрос с равноправием? Я же не говорил, что русскоязычные будут требовать обращаться к ним на русском. Даже смешно как-то. Вообще мне кажется, что русскому и украинскому языкам легко сосуществовать благодаря тому, что они взаимно понятные.
kren _ 03.10.2017 22:12
IP: 188.0.104.---
Andrey Kononenko:
kren:
.А чого Ви оминаєте питання інтересу інших іноязиних "регіонов"
Потому что эти "другие" в общей сложности составляют меньше 1% населения.
Такая численность и их мнение важны с точки зрения целостности Украины? Нет, не важны.
Такая численность и их мнение важны с точки зрения прав и свобод? Важны. Ну так для них есть общеевропейские нормы о нацменьшинствах.

Чем русскоязычные отличаются от венгроязычных? Численностью. Это вопрос безопасности и целостности.
...угу,таким чином рускоязичним,як не нацменшині, загальноєвропейські норми не обов*язкові
...воно й зрозуміло,тут же культура...
У коменті були ще запитання щодо освітянських пріорітеів в... "язичних" регіона і загальної мовної
рівноправності.
Andrey Kononenko _ 03.10.2017 21:46
IP: 188.163.73.---
kren:
.А чого Ви оминаєте питання інтересу інших іноязиних "регіонов"
Потому что эти "другие" в общей сложности составляют меньше 1% населения.
Такая численность и их мнение важны с точки зрения целостности Украины? Нет, не важны.
Такая численность и их мнение важны с точки зрения прав и свобод? Важны. Ну так для них есть общеевропейские нормы о нацменьшинствах.

Чем русскоязычные отличаются от венгроязычных? Численностью. Это вопрос безопасности и целостности.
kren _ 03.10.2017 21:29
IP: 188.0.104.---
Andrey Kononenko:
/QUOTE]Так это должны решать жители районов, прилегающих к этим русифікованим школам. Вы
так расписываете ситуацию, как будто бедные украиноязычные жители этих районов мучаются
из-за русскоязычных школ
Я говорю про регион, в котором вырос сам. В нашем городе не было русифікованих школ. Они изначально были русскоязычными.
И ещё. Принудительное изменение языка было возможным в тоталитарном репрессивном государстве и было злочином, наверное. Но теперь другие, демократические времена: совершать злочины нельзя.
...А чого Ви оминаєте питання інтересу інших іноязиних "регіонов".Коли скажімо там "насілєніє"
постанвить перевести навчання на...іньськозичне,за рах.рускоязичних,це буде демократично?
Також я передбачаю,що Ви в доску демократ і виступаєте за мовну рівноправніть? Т.ч.коли, украї
номовний,угро,чехо,польсько і тп.мовний в Україні бажає,щоб до нього зверталися його мовою-це
демократія чи націоналізм?
Yaroslav Yurkiv _ 03.10.2017 21:23
IP: 146.148.120.---
Andrey Kononenko:
Я говорю про регион, в котором вырос сам. В нашем городе не было русифікованих школ. Они изначально были русскоязычными.
=========
Рєгіон ваш в Україні був оксюморонірованим, а тому, решту решт, опинився під градами!
Andrey Kononenko _ 03.10.2017 20:32
IP: 188.163.73.---
kren:
Цікаво почути Впше прєдложеніє,на повернення українськомвного статусу всім русифікованим учбо
вим закладам в отих "рєгіонах
Так это должны решать жители районов, прилегающих к этим русифікованим школам. Вы так расписываете ситуацию, как будто бедные украиноязычные жители этих районов мучаются из-за русскоязычных школ и до сих пор ждут скорейшей украинизации. Если это так, то конечно эти школы должны быть украиноязычными. А если не мучаются? А если жители сами русскоязычные? Тогда – наоборот.
Я говорю про регион, в котором вырос сам. В нашем городе не было русифікованих школ. Они изначально были русскоязычными.
И ещё. Принудительное изменение языка было возможным в тоталитарном репрессивном государстве и было злочином, наверное. Но теперь другие, демократические времена: совершать злочины нельзя.
kren _ 03.10.2017 19:57
IP: 188.0.104.---
Andrey Kononenko:
kren:
Крен, если граждане пользуются своим языком, это особый статус?
В других двуязычных странах делают два языка государственными. Но если мы в Украине так не делаем по кое-каким причинам, то тогда концепция русскоязычных регионов выглядит неплохой альтернативой, мне кажется. Если у вас есть лучшая альтернатива, излагайте.
і віддавна вона постала та,Ваша концепція?.Чи не зтогочасу,як як в Україні запровадили примусову русифікацію,перевели школи на російськомовне навчання,вже в післявоєнний час.
Цікаво почути Впше прєдложеніє,на повернення українськомвного статусу всім русифікованим учбо
вим закладам в отих "рєгіонах"-це буде,просто пороявом"украінского націоналізма",втручанням
"во внутрєнніє дєла рєгіонов" чи відновленням історичної справедливості?
І до речі, в рамках "госдвоязичія",як Ви визначаєте інтєрєси;угроязичних,румуноязних,чехоязичних,
польськоязичних і тп. "рєгіонов".
Andrey Kononenko _ 03.10.2017 19:05
IP: 188.163.73.---
kren:
Крен, если граждане пользуются своим языком, это особый статус?
В других двуязычных странах делают два языка государственными. Но если мы в Украине так не делаем по кое-каким причинам, то тогда концепция русскоязычных регионов выглядит неплохой альтернативой, мне кажется. Если у вас есть лучшая альтернатива, излагайте.
kren _ 03.10.2017 17:29
IP: 188.0.104.---
Andrey Kononenko:
LYCIV_OLGA:
РЕАЛЬНОСТЬ ТАКОВА: более чем две трети (68%) граждан Украины – считают родным языком украинский
Следовательно, 32% – это и есть русскоязычные регионы.
Русскоязычных регионов нет, но они есть, и их много:)
Ви так наполегливо натякаєте,що певні регіони,виходячи з платформи "лінгвоознаки" мають всі
на особливий статус чи статус особливого розвитку,їх мешканці користуються преференціями особливого до себе відношення на всій тер України,в той час як Україна не має права втручан
ня у справи регіона?
kren _ 03.10.2017 17:09
IP: 188.0.104.---
Mike Naplekov:
kren:
Щоб втямити,що є платформою мережової громади, .Вам би варто поцікавитись,детально,що означає сам термін-діалектика.
Якщо ця діалектика десь ховається у житті, то вона сама мене знайде:)
Питання у існуванні мережі як замінника громади у політичному процесі. Робити ставку на активність мережевої громади можна лише при активному економічному житті (звідки тільки і можуть живитися мережеві структури), а маємо економічне вмирання. І лишається лише констатувати відсутність реальної опозиції владі (олігархії) як найблищим часом., так і в перспективі.
...а чого маємо економічне вимирання?
Для особливо "про двінутих".Чого РС з таким величезинми ресурсами і потенціалом розвалився?
Чого в Пд.Кореї економічний підйом,а Пн..."плановоє двіжєніє"?
Чого москель з гішми їде у Фінляндію,а Крєльськая рєспубліка нікому і нах.не треба?
Andrey Kononenko _ 03.10.2017 17:00
IP: 188.163.73.---
LYCIV_OLGA:
РЕАЛЬНОСТЬ ТАКОВА: более чем две трети (68%) граждан Украины – считают родным языком украинский
Следовательно, 32% – это и есть русскоязычные регионы.
Русскоязычных регионов нет, но они есть, и их много:)
Mike Naplekov _ 03.10.2017 16:37
IP: 46.118.250.---
kren:
Щоб втямити,що є платформою мережової громади, .Вам би варто поцікавитись,детально,що означає сам термін-діалектика.
Якщо ця діалектика десь ховається у житті, то вона сама мене знайде:)
Питання у існуванні мережі як замінника громади у політичному процесі. Робити ставку на активність мережевої громади можна лише при активному економічному житті (звідки тільки і можуть живитися мережеві структури), а маємо економічне вмирання. І лишається лише констатувати відсутність реальної опозиції владі (олігархії) як найблищим часом., так і в перспективі.
kren _ 03.10.2017 15:08
IP: 188.0.104.---
Mike Naplekov:
"Дуже хочеться прямо сказати націоналістам – не тримайтесь за націю...
Досі не зустрічав жодного укр. націоналіста, що хоча б спробував вилізти з-під теплої ковдри етно
казки у світ... то хто (що) триматиме "громаду" організаційно як учасника пол. процесу? "Громада"
вмирає, трансформується у мережеву?
...там,нижче,є деякі міркування з питання п.Кононенка про "політичну платформу".
Щоб втямити,що є платформою мережової громади, (електричний роз*єм слугує лишень для з*єд
нання \ роз*єднання електродротів).
Вам би варто поцікавитись,детально,що означає сам термін-діалектика.
Mike Naplekov _ 03.10.2017 14:44
IP: 46.118.250.---
"Дуже хочеться прямо сказати націоналістам – не тримайтесь за націю, просто спробуйте зрозуміти ту головну орієнтацію, що є всередині неї, і зробіть її значно масштабнішою та сучаснішою. І якщо орієнтація потребуватиме змінити ім'я домінуючої ідентичності, то змінюйте. Не прагніть нації, прагніть цивілізації!

Україні для єдності та розвитку потрібна не національна ідея, а цивілізаційна ідея."
===
Досі не зустрічав жодного укр. націоналіста, що хоча б спробував вилізти з-під теплої ковдри етноказки у світ. І місцеві форумні тут дуже показові.
Але, попри вірний тезіс, виникає звідси запитання щодо ролі "громади" (з огляду на укр. наліоналістів як маючих хоч які організаційні структури у громадах). Якщо укр. націоналісти не можуть фізично прийняти реалії (бо це одразу ж відход від укр. націоналізму), то хто (що) триматиме "громаду" організаційно як учасника пол. процесу? "Громада" вмирає, трансформується у мережеву?
Yaroslav Yurkiv _ 03.10.2017 10:34
IP: 35.189.208.---
Валентина Солтівська:
Ілля Мазур:
Yaroslav Yurkiv:
Ілля Мазур:
Був илья, а став ілля,
Біс вселився в кацапья?
Я такі мєтамарфози
Nie rozumiem ni kuya...
А я вот не понимаю: неужели более высокие доходы, получаемые вами в России, стоили того, чтобы вы всю жизнь – все свои 76 лет! – прожили в ненавидимой вами стране, среди ненавидимых вами людей в состоянии постоянного психологического дискомфорта и крайнего психического напряжения?
Что тут непонятного – кацапов многие ненавидят. проживая в Кацапстане.
А в Україні повинні би УСІ!
Ан нєт...
Валентина Солтівська _ 03.10.2017 10:25
IP: 188.163.34.---
Ілля Мазур:
Yaroslav Yurkiv:
Ілля Мазур:
Був илья, а став ілля,
Біс вселився в кацапья?
Я такі мєтамарфози
Nie rozumiem ni kuya...
А я вот не понимаю: неужели более высокие доходы, получаемые вами в России, стоили того, чтобы вы всю жизнь – все свои 76 лет! – прожили в ненавидимой вами стране, среди ненавидимых вами людей в состоянии постоянного психологического дискомфорта и крайнего психического напряжения?
Что тут непонятного – кацапов многие ненавидят. проживая в Кацапстане.
LYCIV_OLGA _ 03.10.2017 10:24
IP: 146.148.120.---
Andrey Kononenko:
(окончание)
Точно также и никаких "русскоязычных" – не существует в природе. (Смайлик "smile")
Термин/понятие "русскоговорящие" – не научный политологический/социологический термин/понятие, а термин рашистского "новояза", придуманный ради того, чтобы "узаконить, – в нашем конкретном случае, – необязательность знания украинского языка для какой то части населения Украины.
Так что – зря стараетесь "протолкнуть" рашистскую "старую песню о главном"!
LYCIV_OLGA _ 03.10.2017 10:21
IP: 35.190.219.---
Andrey Kononenko:
LYCIV_OLGA:
Конечно, по языку партии создавать нежелательно. Речь шла скорее о любых партиях, которые в числе прочих идей выступали бы за идею о не навязывании украинского языка в русскоязычных регионах.
Каких, каких "регионах"?... Ну об их ("русскоязычных регионах") – вам уже ответили и без меня – их нет в Украине! ("Почти 70% граждан считают родным языком украинский" – "Зеркало недели" 12. 04. 17.../zn.ua/UKRAINE/pochti-70-grazhdan-schitayut-rodnym-yazykom-ukrainskiy-245310...)
РЕАЛЬНОСТЬ ТАКОВА: более чем две трети (68%) граждан Украины – считают родным языком украинский (!!!) – абсолютное большинство граждан Украины (92%) считают себя этническими украинцами, 6% – этническими русскими, 1,5% отнесли себя к другим этносам.
(см.окончание)
Orest Jj _ 03.10.2017 00:00
IP: 77.52.143.---
...Путем обмана ОБОРОТНИ сменили ШАКАЛОВ. Продали Крым, сдали Донецк и Луганск, запретив сопротивляться. Спровоцировали очень выгодную для себя войну, нелегально торгуют оружием по всему миру, целенаправленно обвалили гривну и экономику.
Выдавили из страны миллионы людей, вынужденных выехать на заработки, прямо на наших глазах расстреляли десятки патриотов, среди которых Саша Белый и Лесник, многих кинули в тюрьмы.
Тысячи пенсионеров, брошенных на дно жизни, вынужденны выживать роясь на мусорках.
И эти твари рассказывают нам о голодоморе и геноциде?

Оставшиеся в живых, выползайте на улицы. Выползайте все: сомневающиеся, разуверившиеся, те, у кого хата с краю, больные, страдающие "стокгольмским синдромом", любящие Михо, не любящие Юлю, помнившие советскую власть, не помнящие родства, диссиденты, атеисты. Выползайте пока вас не заголодоморили, не реформировали и не люстрировали насмерть.
Yaroslav Yurkiv _ 02.10.2017 23:57
IP: 35.195.100.---
На добраніч, Українці!
Укрокацапам – нє спать, думать...
Yaroslav Yurkiv _ 02.10.2017 23:55
IP: 35.195.70.---
Orest Jj:
Andrey Kononenko:
Yaroslav Yurkiv:
Andrey Kononenko:
kren:
А я вот думаю, что причина в том, что Канада как государство отличается от США, хотя население в обеих странах – потомки британцев, и язык один.
Канада – страна с высокими соц. гарантиями по сравнению с США. А в США власть намного более отмороженная от простых американцев. Поэтому канадцы – это уже другие американцы, социальноориентированные. Значит, и русскоязычные в Украине не должны быть патриотами России.

Жаль, что вы не смогли вспомнить, почему не оккупировался Харьков.
Тому що там був Білецький,
Когда хочешь написать чушь – воздержись.
чушь вжэ не только повизгивала когда ее пороли а и орала благим матом...
А ось ще один, котрий кстаті... і ондрєйка, і ще пару мільйонів, які в Україні мучаютца, і її мучать, а їхати звідси бояться, бо розуміють, що в Кацапстані можуть і не знайти собі прімінєнія без української зємєлькі:)
Orest Jj _ 02.10.2017 23:54
IP: 77.52.143.---
Yaroslav Yurkiv:
borodinn:
Andrey Kononenko:
Yaroslav Yurkiv:
Andrey Kononenko:
Я, как бывший житель ныне оккупированных территорий, наблюдал процессы сепаратизации с 2004 г.
=====
А тепер сєпаруєш в нинє неакупірованих?
А теперь рассказываю, как укрепить единство государства.
куда пости вені ісчезлі...?
ето ти настучал...?
А даремно вас видаляють модератори!
Ніхто так не цементує націю, як вєні, ондрєqкі...etc:)
цементация – цэ ви так называете застывание в соевом желе?
Yaroslav Yurkiv _ 02.10.2017 23:39
IP: 35.190.219.---
Ілля Мазур:
Yaroslav Yurkiv:
Ілля Мазур:
Був илья, а став ілля,
Біс вселився в кацапья?
Я такі мєтамарфози
Nie rozumiem ni kuya...
А я вот не понимаю: неужели более высокие доходы, получаемые вами в России, стоили того, чтобы вы всю жизнь – все свои 76 лет! – прожили в ненавидимой вами стране, среди ненавидимых вами людей в состоянии постоянного психологического дискомфорта и крайнего психического напряжения?
Штірліц же жил?
І ти, кстаті, живйошь?
Orest Jj _ 02.10.2017 23:35
IP: 77.52.143.---
Andrey Kononenko:
Yaroslav Yurkiv:
Andrey Kononenko:
kren:
А я вот думаю, что причина в том, что Канада как государство отличается от США, хотя население в обеих странах – потомки британцев, и язык один.
Канада – страна с высокими соц. гарантиями по сравнению с США. А в США власть намного более отмороженная от простых американцев. Поэтому канадцы – это уже другие американцы, социальноориентированные. Значит, и русскоязычные в Украине не должны быть патриотами России.

Жаль, что вы не смогли вспомнить, почему не оккупировался Харьков.
Тому що там був Білецький,
Когда хочешь написать чушь – воздержись.
чушь вжэ не только повизгивала когда ее пороли а и орала благим матом...
Корупція1096 Україна та Європа916 Aтака Путіна1112 Уряд реформ306 Свобода слова545
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Ярослав Юрчишин

Антикорупційний суд: такий страшний, такий потрібний

13
Олексій Рябчин

Кадрові питання. Хто буде встановлювати нам тарифи?

5
Тетяна Попова

Чому приховується кількість нападів на журналістів?

7
Сергій Лямець

Как Ахметов получит из госбюджета 28 МИЛЛИАРДОВ! Продолжение утренней темы о погашении долгов ОРДЛО за электроэнергию

9
Мустафа Найем

Радикальная партия Рината Ахметова защищает коррупционеров, контрабандистов и мошенников

18
Юрій Мірошниченко

Обов'язок держави – належне забезпечення мінімальних умов тримання ув'язнених та адаптації їх після звільнення

4
Сергій Лямець

Порошенко спонсирует террористические государства ДНР и ЛНР

34
Сергій Дацюк

КУДИ ПРЯМУЄ ЄВРОПА?

39
Віктор Уколов

Якби війна у Києві таки почалась...

Сергій Лямець

Гонтарева ушла. Порошенко остался. Пару слов в добрый путь best banker'у

10
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter