Лариса Денисенко Правозахисниця, письмениця, посланниця толерантності ПРООН

Якась дівчинка на листівці

27 січня 2019, 18:53

"А це хто, білко, твоя подруга?" – повільно, бо знав, що Милка тільки вчить німецьку, поцікавився офіцер, котрий зайняв найбільшу кімнату їхньої київської квартири.

Милка було зібралася сказати, що це – Сонька, її найкраща подруга, як мама випередила її: "Це якась дівчинка на листівці".

Милка хотіла здивуватися, обуритися і заперечити, і на щоці мами побачила ті самі зрадливі червоні плями, як казала бабуся: "Длань Господа відбилася, шельмує брехуху", – як згадала, що та сама бабуся просила триматися докупи і не заперечувати слова одна іншої. "Поки цей тут "квартирує". Мала змовчала.

А ввечері пішла позичати у Соньки її блакитну стрічку. Шовкову, такого глибокого блакитного кольору, яким буває тільки липневе київське небо, як каже бабуся: "Таким небом умивається сам Господь". Така стрічка була тільки в Соні, але вони її вплітали в коси тиждень через тиждень, то стрічка ублакитнювала тугу русяву косу Милки, то робила ще веселішими чорні й блискучі кучері Соні.

Милці тоді здалося, що за нею йшов цей. Той, що тимчасово квартирує. Та що там йти – сусідній будинок. Навіть одного куплету пісні не вистачало, а вже і добігла до подруги і часто разом доспівували: "Крутится-вертится, хочет упасть – кавалер барышню хочет украсть"! Обов'язково взятися за руки і стрибати, як зараз. Милка про німця і думати забула.

А за тиждень бігла віддавати Соні стрічку, а її не було. Не саме зараз не було. Не через півгодини підбіжить, бо десь забарилася. А взагалі. Не було Соні, не було її мами Маргарити, її брата Михайла, не було її бабусі Тали та тітки Майї.

З квартири два незрозумілих чоловіка виносили шафу, валялися книги та альбом з Соньчиними малюнками та нотами Майї та Михайла. Ще валялися незнайомі речі, багато, розходилися люди з торбами, на них дивилися з презирством, але ніхто не зупиняв.

А Милка носилася серед всього цього скаженим білченям, порвала колготи, сварилася на мужиків, збирала книги, ноти, фарби, не пам'ятає, як її відтягувала звідти бабуся, і сильно сердилася, сильно кричала, а на мужиків-крадіїв треба було сердитися, а не на Милку за подерті панчохи та коліна. Бабусин Господь, якби дійсно був усюди, обов'язково мав би їй на це вказати: не кричи на дитину, не волочи її пилюкою та листям. І мужикам: не беріть чужого, наволочі. І сусідам, що шепотіли по кутках, але демонстрували байдужість. Всесвіту мав би вказати на несправедливість.

А ще пам'ятає Милка горобину, з кармінними ягодами, гонорове дерево, а на гілці висіла фата, Євгена збиралася заміж, то була її фата, Милка та Сонька взяли фату якось, щоб поміряти та побавитися у принцес, то потім мама Євгени їх сварила, а Євгена сміялася. Можливо і зараз сміється, бо не вірила, що взагалі вийде заміж. А тепер також її нема вдома. Взагалі. Назавжди.

Милка не могла зрозуміти, що відбулося. Вбили? Чому? За що? Чому не можна про це говорити? Чому навіть думати про це не можна? Але наступного дня пофарбувала Соньчиною фарбою "для ночі, таємниць і котів" волосся начорно та накрутила на олівці, вийшла снідати, бабуся охнула, а Милка: "Цей тиждень я житиму як Соня". І стрічка блакитна в кучерях.

Баба зарепетувала. Мама стала такою блідою, наче під шкірою падав сніг. Бабуся потім сказала Милці, що нацисти повбивали євреїв. "Як? За що? Чому? А нашу Соню чому? Немає людини прекраснішої за Соню!" "Неважливо, якою ти є: гарною чи поганою. Бо буває так, що люди щитом від ненависті до людства стають. Невідомо, коли настане твоя черга, дитино. Бо є звіри, котрі без цього не можуть, без ненависті, цькування, вбивств"... І пояснила, чому мама знеособила тоді Соню, коли "квартирант" побачив її на фотокартці. "Хотіли вберегти".

"Голокост, що призвів до винищування однієї третини євреїв і незліченних жертв з числа представників інших меншин, буде завжди служити всім народам застереженням про небезпеки, що таять у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість", – йдеться в резолюції Генеральної Асамблеї ООН.

З 2014 року мешканці та мешканки України стали тим самим "щитом від ненависті до людства", і тільки міжнародне розуміння спільної відповідальності, єдності та спротиву злочинам проти людяності можуть не допустити того, щоб з'явилася ще одна дата, ще один привид для пам'яті, спокути, вшанування та скорботи.

Бути дорослими та відповідальними важко. Оманливо думати, що ти завжди є захищеним чи захищеною належністю до більшості.

Я хочу, щоб ми всі усвідомили, що в будь-який момент кожна та кожний з нас може сприйматися як незручна меншина, стати щитом від ненависті, вмирати та відчувати ненависть більшості через свою ідентичність.

27 січня – це день пам'яті про тих, хто загинув; день вдячності до тих, хто рятував.

Людмила Василівна була похована з блакитною стрічкою у волоссі. Стрічка посивіла, як і Милка, але цю блакить обов'язково помітить і знайде Соня, якщо дійсно вірити і бути небайдужою людиною.

powered by lun.ua
Коментарі — 10
Yar Yurkiv _ 29.01.2019 14:09
IP: 35.235.227.---
Renat Xoxliv:
Российская Федерация является исторической преемницей предшествующих форм непрерывной государственности с 862 года:[3] Древнерусского государства княжества Новгородского, княжества Киевского (862-1240), Великого княжества Владимирско-Суздальского (1157-1389), Московского княжества (1263-1547), Русского царства (1547-1721), Российской империи (1721-1917), Российской республики (1917), Российской Социалистической Федеративной Советской Республики (1917-1991, с 1922 года республика в составе СССР) и Союза Советских Социалистических Республик (1922-1991).
Зателефонуй придурку, до двох упирів, які створили савєцкій саюз, і запитай, чи вважають вони себе правопріємнікамі Нікалашкі Крававава через те, що закатрупили його?
Yar Yurkiv _ 29.01.2019 11:32
IP: 35.235.227.---
Mike_Kharkov:
Володимир Цімейко:
деякі "русскоязичниє" досі цього не осягнули, або вони є внуками тих НКВДів та КГБістів, котрі вчиняли злочини ще більші ніж нацисти Німеччини...
"Деяким україномовним" можно было бы не светиться минстець-раскольничеством, простите, надоела эта жижа – дискриминация по языку запрещена ст.24 Конституции и карается УК. Сообщите шефу, а за неимением прочтите сами.
Оскільки язики в усіх однакові,
Яка тут може буть дискримінація?
А Україна – дівчина небачена!
Тому охопила її емансипація...
Mike_Kharkov _ 28.01.2019 11:52
IP: 178.137.189.---
Anatoliy Soroka:
Mike_Kharkov:
Бідні і нещасні. Вас дискримінують? А хто зазивав "Путин введи войска"? Україномовні? А кому вспороли живіт...
... небажання і агресивна реакція на вимогу переходити на державну мову в Україні – це і є "ущімлєніє", але тільки титульної нації, яка і дала назву цій державі. Не хочете вчити мову, не живи у цій державі. Але коли вам подібні переїжджають закордон, то бігом вчите місцеву мову, навіть китайську. А мову своєї держави не будемо, бо толерантна до вам подібних манкуртів.
Угомонитесь. Эту страну в 91-м создали все вместе и украинцы и русские и евреи и венгры и греки...
А тянут на себя одеяло олигархи используя подобных вам "титульных".
Поинтересуйтесь-ка лучше как решается межэтн. вопрос в успешных странах, например, в Сингапуре. Там, где человек поставлен выше "нации", выигрывают все, т.к. полнее раскрыты таланты каждого. А это и есть главный ресурс страны.
Anatoliy Soroka _ 28.01.2019 11:36
IP: 35.235.227.---
Mike_Kharkov:
Бідні і нещасні. Вас дискримінують? А хто зазивав "Путин введи войска"? Україномовні? А кому вспороли живіт і викинули у канаву за прапор і мову українську у 2014 році? А хто постійно говорить, що українська – це мова селюків і бидла? І просвітися, скількох українців, особливо письменників, поетів, мистців знищили і репресували за мову, особливо з Харкова? Навіть термін був "буржуазний націоналіст". Писати знову і знову вам "ущемльонні" вже просто немає бажання. Ущемляють вас? Телебачення, друковані видання, радіо і інтернет суцільно русифіковані, а небажання і агресивна реакція на вимогу переходити на державну мову в Україні – це і є "ущімлєніє", але тільки титульної нації, яка і дала назву цій державі. Не хочете вчити мову, не живи у цій державі. Але коли вам подібні переїжджають закордон, то бігом вчите місцеву мову, навіть китайську. А мову своєї держави не будемо, бо толерантна до вам подібних манкуртів.
Anatoliy Soroka _ 28.01.2019 11:15
IP: 35.235.227.---
Renat Xoxliv:
Alexander Kravets:
"многие"
- назови хоть одного бен/деровца, не сдавшего еврея немцам.
Згинь звідси потолоч московська. "Бендеровци" на тебе можуть в суд подати, за те що їхнє місто Бендери і жителів ви тролі-провокатори ніяк в спокої не залишите. Є свідки і документи, яких не встигла знищити комуняцько-більшовитська гідра. Вони засвідчують, що саме браві комуністи, які перейшли масово на бік нацистів (РОА, підрозділи Краснова і інші) і брали активну участь у знищенні євреїв. А їхні злочини радянська пропаганда приписувала українським націоналістам. А у складі УПА воювали цілі підрозділи євреїв. Правда виходить на світло і ваші дописи-провокації, брехня вже нічого не варті. Mike_Kharkov:
Anatoliy Soroka _ 28.01.2019 11:05
IP: 35.235.227.---
Renat Xoxliv:
"Бабий Яр" был полностью забит евреями, которых сдали украинцы немцам, и потом украинцы из полицаев и бойцов, пособников немцев УПА-ОУН, расстреливали евреев. Перед этой процедурой украинцы раздевали евреев и брали их одежду себе.
Так здавали євреїв всі, хто піддався нацистській пропаганді, що жиди-комуністи винні у всіх злочинах до 41 року. Але серед праведників світу, які рятували євреїв, найбільше українців. А байки про ОУН-УПА, що вони брали учать у винищенні євреїв на стороні нацистів, зокрема і в Бабиному Яру, то фейки які розповсюджували НКВД-МГБ-КГБ у радянські часи, а тепер ФСБ на чолі з Путіним. Один факт – разом з сотнями тисяч розтріляних не тільки євреїв в Бабиному Яру розстріляли і місцевих оунівців з Оленою Телігою.А найбільше войовничий антисемітизм був поширений серед русскіх, які масово перейшли на сторону нацистів. Традиції "чорносотників" не пропали ще з громадянської війни.
Mike_Kharkov _ 28.01.2019 10:27
IP: 178.137.189.---
Володимир Цімейко:
деякі "русскоязичниє" досі цього не осягнули, або вони є внуками тих НКВДів та КГБістів, котрі вчиняли злочини ще більші ніж нацисти Німеччини...
"Деяким україномовним" можно было бы не светиться минстець-раскольничеством, простите, надоела эта жижа – дискриминация по языку запрещена ст.24 Конституции и карается УК. Сообщите шефу, а за неимением прочтите сами.
Володимир Цімейко _ 28.01.2019 09:33
IP: 35.235.227.---
Скільки років минуло від Голодомору та Голокосту – не дуже багато, а деякі "русскоязичниє" досі цього не осягнули, або вони є внуками тих НКВДів та КГБістів, котрі вчиняли злочини ще більші ніж нацисти Німеччини. Письменниця в образах, в художньому своєму творі описує частинку картини жаху минулого і це декому не подобається. Ви хочете повернення старих часів???? ЗАДУМАЙТЕСЯ хоча би ради своїх майбутніх поколінь...
Ірина Бахтіна _ 27.01.2019 23:36
IP: 91.124.216.---
Вибачте, другорядне, але тоді були панчохи. Колготи в Союзі з"явились аж у шістдесят якомусь році.
Alexander Kravets _ 27.01.2019 20:22
IP: 35.235.231.---
Timoxa Kutkoo:
Этот кремлевский бред у себя за поребриком рассказывайте. Много членов УПА помогали Евреям, спасали их от немцев. А вот Сталин и его НКВД и КГБ, просто убивали Евреев и других несогласных с их режимом, и внуки этих убийц теперь правят в России.
ONLINE
Корупція1346 Aтака Путіна1232 Україна та Європа1093 Донбас18 Зеленський29
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter