Особливий Донбас і звичайні гроші.
Життя людини є найвищою цінністю, але воно не можливе без життєзабезпечення...Найбільша ціна будь-якої війни – це кількість загиблих і поранених, зруйнованих доль і спустошених душ. Але є також економічний вимір, який важливий як для сьогодення, так і для майбутнього країни після війни.
Війна на Донбасі коштує Україні 82 млн. грн. на день. Зрозуміло, що така цифра вимагає пояснень. Йдеться не про деталі (їх буде кому перевірити потім), а, принаймні, про структуру цих витрат, яка має бути відомою суспільству і презентована не окремо різними міністрами по своїх напрямках, а цілісно, щоб все було чітко і зрозуміло. Чи включені сюди збитки від знищення і руйнування інфраструктури та власності чи це лише операційні витрати?? Починаючи з якої дати розрахована ця сума?
Раніше лунала цифра, що економічні втрати від війни вже сягають 12 млрд. Знову, це разом з операційними витратами чи це лише прямі збитки від пошкодженої і зруйнованої інфраструктури і власності? Чи включені сюди втрати приватного сектору чи це лише державні збитки? Наскільки детальним і перевіреним є перелік зруйнованих і пошкоджених об'єктів і їхня вартість?
Це про війну. Тепер про мир. Хтось рахував, скільки Україні буде коштувати "мир", який зараз пропонується в формі особливого статусу з повною фінансовою відповідальністю України за "особливі території"?
Як влада збирається пояснювати людям, наприклад, в Тернополі або Сумах, що вона буде повністю фінансово забезпечувати території, які контролюються бойовиками (хтось має сумніви, кого вони там оберуть до місцевих органів влади, якими прозорими і чесними будуть вибори, і хто контролюватиме потім "народних обранців"?), тобто з державного бюджету за рахунок платників податків всієї України фактично фінансувати тероризм і сепаратизм на Сході країни?
Кажуть, прийняття законів щодо особливого статусу було вимушеним кроком під тиском ультиматуму Путіна, який погрожував, що, якщо вони не будуть прийняті, вмить дійде до Криму. А де гарантії, що він після прийняття цих законів не піде до Криму?
Єдиною гарантією може бути лише наша власна здатність стримати Кремль комплексом дипломатичних і військових засобів, а також економічним тиском міжнародної анті-путінської коаліції, яка має бути терміново не тільки створена, а й формалізована.
При цьому головне економічне питання є цілком очевидним – хто за все це платитиме? Україна?
Який внесок у компенсацію збитків і відновлення Донбасу буде від всіх країн-гарантів безпеки України за Будапештським меморандумом, який не був виконаний? Який план дій вирішення цього надзвичайно важливого для економіки країни питання має уряд?
Як потрібно діяти?
По-перше, дії української влади щодо відновлення Донбасу мають виходити з принципу, що ця проблема є не лише українською. Це випливає з Будапештського меморандуму, у якому нам було гарантовано безпеку і недоторканість наших земель.
На основі цього принципу потрібно реалізувати такі кроки (звичайно, не всі ці кроки можна реалізувати в повному обсязі вже зараз, але їх терміново потрібно почати):
Крок 1. Україна має негайно звернутись до ООН щодо створення спеціального органу ООН з відновлення Донбасу. Діяльність цього органу має бути спрямована на забезпечення постійної міжнародної уваги, а також залучення широкого кола країн, насамперед, країн-підписантів Будапештського меморандуму, до відновлення Донбасу. Також, цей орган має контролювати виконання країнами-учасниками відновлення Донбасу зобов'язань, які вони на себе візьмуть, і контролювати діяльність українського уряду в цьому питанні, адже відомо, що відновлення територій і обсяг коштів, які для цього потрібні, – це дуже велика спокуса і ласий шматок "потоків" для корупції найвищого рівня. Діяльність Державного агентства з питань відновлення Донбасу має спрямовуватись і координуватись безпосередньо Кабінетом Міністрів, при цьому має також бути створена спеціальна комісія Верховної Ради з питань відновлення Донбасу, адже це питання національного і міжнародного рівня і значення.
Крок 2. Дипломатична робота зі скликання масштабної міжнародної конференції країн-донорів з відновлення Донбасу. Проведення цієї конференції з чіткою метою – зібрати всю необхідну суму для компенсації збитків і відновлення інфраструктури.
Крок 3. (паралельно з 1 і 2): Провести детальний аудит всіх руйнувань і пошкоджень на територіях Донбасу, які постраждали від дій терористів і вторгнення військ Росії.
Крок 4. Створити за участі провідних міжнародних і українських спеціалістів і під контролем громадськості детальний і публічний план відновлення постраждалих територій з чіткими термінами, завданнями, відповідальними за виконання, і затвердженими постатейно обсягами фінансування, забезпечивши прозорий онлайн-контроль за надходженням і використанням ресурсів, закупівлями тощо:
1-й етап: Відновлення інфраструктури: транспорт, енергетика, зв'язок.
2-й етап: Відновлення економіки: заводи, цехи, шахти
3-й етап: Будівництво нового житла
Паралельно з трьома етапами економічного характеру мають бути обов'язково здійснені необхідні кроки в гуманітарній сфері, і це не менш важлива, але вже інша тема.