27 листопада 2022, 16:44

Жертвами російської війни проти України вже стали 1,6 млрд людей в 94 країнах світу

За 9 місяців після жорстокого та неспровокованого вторгнення росії в Україну російські війська перетворили цілі міста на руїни та вбили тисячі чоловіків, жінок і дітей, навмисно цілячи в мирних жителів у їхніх будинках. Але оскільки терор і травма можуть бути менш відчутними для тих, хто знаходиться далеко від безпосереднього поля бою, жертви російської гібридної військової машини можуть не усвідомлювати, наскільки широко вони розкидані по континентах.

А тим часом відповідно до підрахунків ООН, вторгнувшись в Україну, росія безпосередньо вплинула на життя близько 1,6 мільярда людей у 94 країнах світу, спровокувавши найбільшу за нашого покоління глобальну кризу т. зв. "вартості життя". Ця криза вже за кілька місяців після повномасштабного вторгнення уразила людей на всіх континентах світу в трьох вимірах: продовольчому, фінансовому, енергетичному. Втім найбільше постраждали країни, що розвиваються в регіоні так званого Глобального Півдня (Африка, Латинська Америка, Азія).

Криза продовольства і добрив.

Практично відразу після російського вторгенння в Україну показники цін на продукти харчування підскочили на історічні 34% . За прогнозами 95 млн людей опиняться через цю війну за межею бідності. За іншими прогнозами 47 млн людей втратять доступ до продовольства, а 2 млрд малих підприємств, фермерських господарств, зайнятих в сільському господарстві працівників та їх родин – в зоні ризику, бо вже не можуть дозволити собі повноцінне харчування. Усе тому, що і Україна, і росія належить до найбільших постачальників зернових в світі. Те саме стосується добрив – після повномасштабного вторгнення вони значно зросли в ціні і стали менш доступними.

Проте ця криза - рукотворна, створена росією спеціально, оскільки санкції не зачипають продовольство і добрива з росії в країни, які найбільше страждають зараз від цього. І що робить росія - навпаки, навмисно зриває поставки, блокуючи кораблі з продовольством в українських портах, навіть після створення так званого зеленого коридору. Фактично, це свідчить про те, що путін готовий принести життя мільйонів людей по всьому світу на алтар своїх хворих імперіалітисних амбіцій.

Фінансова криза. Інфляція і дефолти.

Продовольча безпека безпосередньо повязана з економічним зростанням. Через російську агресію проти України близько десятка країн, що розвиваються, одразу опинились на межі дефолту, 60% найбідніших країн світу опинились у бороговій скруті або в стані високого ризику боргової кризи. Після 100 днів російського повномашстабного вторгнення відбулися знецінення національних валют 142 країн світу. У середньому ООН порахували знецінення на 2,8%, проте інфляція вдарила по одних країнах значно більше, ніж по інших.

Розвинені економіки світу, звісно, мають більше шансів і можливостей пережити цей "шторм", але і вони переживають найбільшу за останні 40 років інфляцію, що розпочалася через Covid і сильно поглибилась через спровоковані російською війною розриви ланцюжків постачання і підвищенням цін на енергоносії. За даними статистики ЄС, інфляція досягла 8,1% – небувалого з часів запуску євро показника.

Втім для слабших економік проблема значно серйозніша, як в Аргентині з її 70% інфляцією. Не маючи можливості покривати свої зовнішні борги, вони звертаються до традиційних інструментів, таких як МВФ, але ці інструменти не були розроблені для подібних ситуації. Іншим виходом для таких країн було би звернутися до Великої 20-ки (G20), але враховуючи що росія є членом G20, з моменту повномасштабного вторгнення просто зібрати міністрів фінансів цих країн в одній кімнаті було викликом.

Таким чином, вторгнувшись в Україну, росія запустила фінансову кризу, яку вже відчули у всьому світі, але найбільше – країни в Африці, Близькому сході, Східній Європі, Азії, Латинський Америці і Карибах, де люди тепер платять за російські злочини своїм добробутом.

Енергетична криза.

Енергоносії росія теж перетворила на зброю. Погрожуючи "заморозити" Європу, посиляючись на технічні проблеми з Північним потоком-1, путін фактично шантажував Європу за підтримку України. Через це багато імпортерів газу вирішили суттєво зменшити споживання російського газу. Однак це вимагатиме років, найоптимістичніші цілі озвучуні ЄС – це відмовитись від російського газу до 2024 року. Тим часом путін продовжує заробляти на продажу Європі енергоносіїв, які є однім з основних джерел надхождень до російського бюджету. У той час як російський енергетичний шантаж Європи має й інший наслідок - оскільки російський газ намагаються замінити імпортом скрабленого газу з інших джерел, це піднімає на нього ціни, які можуть стати зависокими для інших, бідніших країн, які теж його імпортують.

Таким чином, вторгнувшись в Україну і перетворивши енергоносії на зброю, путін спричинив світову енергетичну кризу, змушуючи світ платити за свої хворі імперіалістичні амбіції.

Що це означає - що люди, які страждають від голоду в Африці, холоду в Європі, інфляції в Латинській Америці або дефолтів в Азії – усі ці люди є жертвами російської агресії проти України. І це можна зупинити лише змусивши путіна зупинитись і притягнувши до відповідальності росії і її політичне і військове керівництво, яке вважає, що може зневажати та ігнорувати міжнародне право і заснований на правилах світовий порядок, який був закладений в Статут ООН і підтриманий 193 країнами світу. Інакше це означатиме, що він може і буде продовжувати змушувати весь світ страждати і платити за свої хворі імперіалістичні амбіції.

Як російську війну проти України сприймають в Африці? Мої спостереження з Кенії та Ефіопії

Багато хто з вас міг помітити, що під час російської війни проти України ми набагато частіше говоримо про Африку. Ми слідкуємо за їхніми голосуваннями в ООН, Міністр закордонних справ саме під час війни поїхав в перше в історії України турне африканськими країнами, а Президент десятками тисяч тонн відправляє туди безкоштовне зерно...

Жертвами російської війни проти України вже стали 1,6 млрд людей в 94 країнах світу

За 9 місяців після жорстокого та неспровокованого вторгнення росії в Україну російські війська перетворили цілі міста на руїни та вбили тисячі чоловіків, жінок і дітей, навмисно цілячи в мирних жителів у їхніх будинках...

Війна росії проти України "впливає на людей навіть далеко від поля бою"

Переклад інтерв'ю, опублікованого EUvsDisinfo.eu, що ведеться оперативною робочою групою зі стратегічних комунікацій – підрозділ Європейської служби зовнішньополітичної діяльності...

Заявка України до НАТО: геніальний, але ризикований ALL IN

Геополітику часто порівнюють з шахами: бо для того, щоб вигравати на світовій арені, потрібно передбачати дії противника і продумувати складні багатоходівки...

Рада Європи: росію точно треба притягнути до відповідальності, але ще не вирішили як саме

16 вересня росія повністю і остаточно виключена з органів Ради Європи. Ця міжнародна організація виключила росію зі свого складу за її агресію проти України ще в березні 2022...

Рада Європи: росію виключили, чи буде трибунал?

16 вересня росія офіційно і остаточно буде виключена з усіх органів з Ради Європи. На сьогодні ця міжнародна організація відреагувала на російську агресію тим, що виключила її зі свого складу...