Ірина Фаріон Депутат Верховної Ради України VII скликання, член Політради ВО "Свобода"

''НЕ ЧУЖИМИ, А НАШИМИ РУКАМИ НАС УБИВАЮТЬ'' (Олена Пчілка): 90 років без Неї (Слово на закритті ХХ Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика)

01 жовтня 2020, 00:51

За особливих умов завершуємо ХХ Міжнародний конкурс з української мови ім. Петра Яцика. І це не тільки ковідна пандемія – це "зелено-червоний" реверс мовно-суспільної свідомости в імперію зла СРСР з її сателітом УСРР. Навіть війна, сором'язливо й підхлібно запхана в абревіятури АТО чи ООС, і 15 тисяч убитих за Україну не опритомнили суспільства в тому, що МОВА – наріжний камінь держави і що в нашому випадку – це тотожність зі своєю національною державою. Мова, як і держава на цей час особливо загрожені, попри ухвалений недосконалий ліберально-гібридний мовний закон від 25 квітня 2019 року, що залишив початкову освіту мовами нацменшин; ЗНО – недержавною мовою аж до 2030 року; мову суду – яку завгодно; мову змі – квотовану й гібридну; мову обслуговування, правопорядку та охорони здоров'я – "прийнятну для сторін"; мову культури – "за творчим задумом"; мову друку та розповсюдження – залежно від "окремо взятого місця"; мову науки – переважно англійську; користувацький інтерфейс (взаємодійник) комп'ютерних програм та вебсайтів – від державної до "всі мови слов'янського люду знаєте" (тобто мови ЄС), а зі ст. 9, п.2 зникли депутати Верховної Ради України, "які зобов'язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов'язків", – натомість щемливо зостався цей обов'язок для депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим... І все це названо досягненням.

Що ж, як тут не згадати адоратора пропащої "вселюдської ідеології" чи "підбрехача російського лібералізму" (Д. Донцов) М. Драгоманова з його показовим віршиком

Гей, українець, просить немного:

Волі для люду і мови,

Но не лишає він до всій Руси

І к всім слов'янам любови.

З Північною Руссю не зломим союзу

Ми з нею близнята по роду,

Ми віки ділили і радість, і горе

І вкупі вступаєм в свободу... 1871 р.

Як відомо, хто мало просить, того багато гноблять. Тому й не дивно, що на шостому році сучасної війни з Росією владною ідеологією стала мантра "какаяразніца" як логічне породження мантри від попередньої влади "єдина країна – єдіная страна". Закон причини і наслідку працюватиме завжди і буде нещадним до помилок народу. Стисло сучасну мовну політику, з огляду на мислення виборців та обраних, можна впакувати в таку промовисту табличку:

Українська мова / Російська мова

це війна з Росією / треба підтримувати і розвивати

це збитки в кіноіндустрії та економіці / прибутки в кіноіндустрії та економіці

це згубна українізація / какая разніца, аби лиш не українська

це роз'єднання країни / інтеграція окупованих територій

це невчасність / механізм комунікації з Донбасом

це примус / треба говорити, як хочеться, тобто російською, це несправедливість до інших мов

З огляду на постійне ходіння українців пекельними колами історії, де в чудодійний спосіб перемоги обертаються поразками і рідко навпаки, я вирішила заснувати премію Олени Пчілки за найкраще знання української мови і вручаю її переможцеві вже шостий рік поспіль. Бо саме Олена Пчілка, на противагу до свого рідного брата Михайла Драгоманова, якого "все тая московська полуда тримала" (Олена Пчілка), не страждала на "загальнолюдські ідеології", а, як сама сказала в автобіографії, "по своїй ідеології Олена Пчілка перше всього – українська націоналістка, гаряча патріотка свого краю". Яких тільки брутальних епітетів не почула вона на свою адресу від поступових і толерантних, добре знаних сьогодні українців – І. Нечуя-Левицького, С. Єфремова, Д. Дорошенка, Є. Чикаленка, В. Винниченка, С. Петлюри та ін.: "і баба з перцем"; "і пчілку медом не годуй, а перцем"; "це та баба, що їй сам чорт на вилах черевички подає", а вже згодом – "буржуазна націоналістка", "реакціонерка", "фашистка", "ворог народу".

"Тодішнє українське суспільство, яке любило згладжувати всі острі кути, говорити пів голосом, не ображати нікого, хто міг би пошкодити, – уважало її трохи за дивачку!" (Дмитро Донцов). Хіба сьогодні інакше?

А Вона вперто працювала над розколонізуванням мозку земляків.

Це Вона – перша жінка націоналістка, видавець, журналістка, науковець-академік, водночас письменниця-новатор та меценат.

Це Вона вже в 12 років написала своє перше оповідання, а в 17 перекладала статті суспільно-політичної проблематики з французької та німецької мов, маючи переклад за могутній засіб розвитку рідної мови.

Це Вона рятувала автентичну українську вишивку лиштвою та занизуванням від брокарівського червоно-чорного хрестика, ВПЕРШЕ видаючи "Український народний орнамент" (1876) у рік заборони українського слова.

Це Вона, всупереч забороні, 1903 року на відкритті пам'ятника І. Котляревському говорила українською мовою.

Це Вона серед чотирьох українських делегатів у Санкт-Петербурзі домагалася від московського прем'єра С. Вітте скасувати заборону на український друк.

Це Вона 1907 року підписала заяву міністрові освіти з вимогою дозволити навчання українською мовою (І. Денисюк, Т. Скрипка. Дворянське гніздо Косачів. Львів, 1999, с. 18).

Це Вона, вже за борців за "вселюдські ідеали" – большевиків, огорнула погруддя Т. Шевченка синьо-жовтим стягом, який зі злости скинув чекіст Крамаренко на діл, а Вона, піднявши прапор, голосно крикнула: "Ганьба Крамаренкові!" (Л. Дрофань. "І правду й боротьбу благословити". Олена Пчілка в сучасному прочитанні, с. 209).

Це Вона протиставила себе "толерантним українцям", що бичували її за справедливу критику шовіністичного жидівства в журналі "Рідний край": "Між тими жидами, що живуть на Україні, не тільки хижії стяжателі, визискувачі, а і все те, що виходить в поступову інтелігенцію, – не хоче знати українства, з презирством дивиться на наші національні прикмети, починаючи з такої значної, як мова, і стає в ряди пануючої нації, росіян..." (Олена Пчілка. Викинуті українці. К., 2006, с. 46-47).

Це Вона дає відповідь на теперішню чергову кризу в мово- та державотворенні: "Як же воно так сталось? Дуже просто: ще дуже мало серед української людности (не тільки серед темної, а й серед освіченої) свідомих українців, – свідомих свого національного прихилля, права й обов'язку. Страшенно мало навіть і в свідомих наших людей – ретельности, завзяття в просуванню до своєї мети" ("Викинуті українці", с. 191).

Це Вона, виховуючи своїх шістьох дітей, керувалася передусім національною потребою: "щоб не виростали вони перевертнями, щоб звикли шанувати своє, рідне" (І. Денисюк, с. 22-23).

Це Вона вперше у світі, даючи псевдонім рідній дитині – Леся Українка – маніфестувала любов до поневоленого краю та національну окремішність.

Це Вона, ставши родоначальницею дитячої літератури, видавала єдиний український дитячий журнал "Молода Україна" в Російській імперії, підписуючись найтепліше: "Бабуся" (Ірина Щукіна).

Це Вона створила образи жінок-героїнь, а не знедолених селянок і зарюмсаних покриток, проклавши цей шлях ліплення сильної жінки в літературі для своєї доньки Лесі Українки.

Це вона мала композиторські здібності, пишучи музику до народних слів (І. Денисюк, с. 17).

Це вона запровадила нашийне намисто, обізване тепер англізмом чокер (буквально "душитель").

Це вона створила розсипи слів мистецтво, променистий, палкий, нестяма та ін., і особливо важливе для нас ПЕРЕМОЖЕЦЬ.

Це Вона була родюча, як земля, і кусюча, як бджола.

Це Вона усім життям довела, що інфекція лібералізму шкідливіша за відкритого ворога, тому була для більшости незручною і небезпечною.

Тому той, хто отримує премію імени Олени Пчілки зобов'язаний не лише знати її життєпис, але йти дорогою Ольги Драгоманової. Як слушно сказала про неї Софія Русова: "Ольга Петрівна – це справді мармурова постать: ніколи за ціле життя вона ні на крок не відступила від своїх переконань. Ворогів вміла боляче уязвляти. Вона була в великій пошані в родині Лисенка і Старицьких. Вона брала участь в літературній праці українців, писала вірші та оповідання, але вони не мають того значення, яке мала сама ВОНА – О. Косач і того впливу, який мала та жінка на чималу частину українського громадянства".

Дуже хочу, аби ми своєю націєцентричною діяльністю і цим виняткового значення Конкурсом спростували сумну думку Олени Пчілки з її листа до Лесі 1888 року: "Бачу, що не бути мені з моїми творами пророчицею нігде, а найпаче в своєму царстві, чи то пак княжестві київському!" (Л. Дрофань, с. 201)

Хай цей знаменитий двадцятилітній мовний маратон у рік 90-ліття відходу Олени Пчілки надихається її ідеями та чином і хай ніхто з нас – ні науковці, ні письменники, ні викладачі, ні учителі, ні учні та студенти – не сходять зі шляху неосяжного пізнання нашої мови як триєдности: душі, інтелекту та зброї.

П.Н. Вітаю переможницю Міжнародного конкурсу з української мови 2020 Ольгу Володимирівну Якушеву (Державний навчальний заклад "Львівське вище професійне училище торгівлі та сфери послуг", III місце) та вручаю премію імени Олени Пчілки. Ось так зовсім випадково зійшлися дві Ольги...

powered by lun.ua
Коментарі — 18
_ABM_ _ 05.10.2020 16:07
IP: 77.222.153.---
Злой Циниик:
- В апреле... ковыряться в носу!?
Чого тебе так корчить? Не любиш українську мову? Росіянський ЯЗЫК✂👅 ближче?
Злой Циниик _ 05.10.2020 13:49
IP: 80.78.46.---
В апреле 1987 года Ирина Фарион стала кандидатом в члены КПСС и получила парткарточку N08932425, а через год, 15 апреля 1988 года, была принята в члены партии (Государственный архив Львовской области, фонд П-92, опись 2, дело 258.
Сама Фарион, которая долгое время утверждала[6] о своей непричастности к коммунистической партии, в ноябре 2013 года после публикаций доказательств журналистами признала своё членство в КПСС, однако заявила, что вышла из неё в 1989 году[10]. Отмечалось, что в предоставленной журналистами комсомольской характеристике Ирины Фарион говорилось о том, что она поощряла изучение русского языка иностранными студентами[6]. Позже Фарион заявила, что вступила в КПСС, чтобы "уничтожать её изнутри"
И эта особь будет мне запрещать ковыряться в носу!?
Елена Величко _ 02.10.2020 10:05
IP: 95.132.150.---
Олена Пчілка виборювала українську культуру у рамках середовища свого походження,
тобто через дворянство, освіту, культуру середовища, не через нахабство, загарбництво,
дикунство...
Елена Величко _ 02.10.2020 10:03
IP: 95.132.150.---
Народилася 17 (29 червня) [п 1] 1849 р. в м. Гадяч Полтавської губернії, в родині небагатого поміщика, дворянина Петра Якимовича Драгоманова. Початкову освіту отримала вдома. Батьки прищепили їй любов до літератури, до української народної пісні, казки, обрядовості. В 1866 р. закінчила київський "Зразковий пансіон шляхетних дівиць".

Влітку 1868 р. разом з чоловіком Петром Антоновичем Косачом виїхали на Волинь, до місця його служби, у місто Новоград-Волинський, де займаючись етнографією, записувала пісні, обряди, народні звичаї, збирала зразки народних вишивок. 25 лютого 1871 р. тут народилася дочка Лариса, яка ввійшла в українську та світову літературу як Леся Українка. Два сини й чотири дочки виростила сім'я Косачів.

Олена Пчілка, 1871
Свій творчий шлях розпочала з перекладів поетичних творів Пушкіна і Лермонтова. 1876 р. вийшла друком у Києві її книжка "Український народний орнамент", яка принесла Олені Пчілці славу першого в Україні знавця цього виду народного мистецтва.
_ABM_ _ 01.10.2020 16:40
IP: 77.222.153.---
Mike_Kharkov:
Viktor Buchko:
-...Москва віками знищувала українську культуру, українську інтелігенцію і взагалі еліту. А тепер якийсь мокшанський троль буде нам "втирати",, о неразвитости укр. общ. формации..."?!
-... Умный ищет друзей, а остальные – врагов.
Якщо мати таких друзів, як Росія, то вже не треба мати ворогів!
Це вже відчула на собі Молдова, Грузія, Україна... Зараз вже Арменія відчуває на собі справедливість цього прислів"я. Де є росіянці – там РОЗРУХА, РОЗБРАТ, МІЖУСОБИЦЯ, ЧВАРИ, РОЗЛАД...
І ще, краще з розумним згубити, чим з дурнем знайти.
Mike_Kharkov _ 01.10.2020 16:37
IP: 134.249.228.---
"шляху неосяжного пізнання нашої мови як триєдности: душі, інтелекту та зброї."
===
Видимо, триединство осталось еще со времен Маркс-Энгельс-Ленин, простите:)
Связь языка с душой очевидна, однако, навешивать ему политику в виде оружия и переворачивать причину и следствие (ну, откуда у не знающего укр. язык англичанина может взяться интеллект?) – это мракобесие. Это не защита укр. языка, это попытка его "интеллектуально" доконать.
Mike_Kharkov _ 01.10.2020 16:19
IP: 134.249.228.---
Viktor Buchko:
...
Москва віками знищувала українську культуру, українську інтелігенцію і взагалі еліту. А тепер якийсь мокшанський троль буде нам "втирати",, о неразвитости укр. общ. формации, попросту феодализм, т.е. феод. быт "?!
Коли вже нарешті забанять цього путінського посіпаку?! Це ж, мабуть, реінкарнація колишнього троля "сотника" (cynibr і т.п.)
Далее.
1. Любая империя противодействует распаду, а стало быть, подавляет его причины. Вовлеченность украинской элиты в науку и культуру реализовалась в рамках империи целиком. Но вот ее уже нет, и разве уровень образованности и культуры нынешнего украинца стал выше чем в УССР?
2. Об уровне общ. формации справьтесь по переписи 1926г., процент сельского и городского населения. Сравните с другими странами, например, европейскими:)
3. Умный ищет друзей, а остальные – врагов.
Mike_Kharkov _ 01.10.2020 16:00
IP: 134.249.228.---
Viktor Buchko:
Mike_Kharkov:
Еге. Штучно створені "рассєянє" якраз плекають,,целі" стати для українців та інших автохтонних народів колишньої імперії наподобі "забугорних" англо-американців США для корінного індіанського населення.Але українці – не сіу, апачі чи ірокези, і їхня доля вимираючих нас не влаштовує.
Судя по тону, вас эта судьба вполне устраивает, во всяком случае вы автохронность ставите выше цивилизованности, не так ли? Вопрос, конечно, дискуссионный, и поэтому амер. демократия оставила резервациям очень широкие права, не смотря на упорное желание их обитателей сохранить свою среду. Вы, естественно, экстраполируете их ситуацию на Украину безосновательно, т.к. даже в царской России, не говоря об УССР, цивилизационный уровень русских и украинцев Украины мало отличался (разве что укладом), а разница индейцев и европейцев была огромна.
Viktor Buchko _ 01.10.2020 15:28
IP: 46.173.112.---
Mike_Kharkov:
Еге. Штучно створені "рассєянє" якраз плекають,,целі" стати для українців та інших автохтонних народів колишньої імперії наподобі "забугорних" англо-американців США для корінного індіанського населення.Але українці – не сіу, апачі чи ірокези, і їхня доля вимираючих нас не влаштовує.
Москва віками знищувала українську культуру, українську інтелігенцію і взагалі еліту. А тепер якийсь мокшанський троль буде нам "втирати",, о неразвитости укр. общ. формации, попросту феодализм, т.е. феод. быт "?!
Коли вже нарешті забанять цього путінського посіпаку?! Це ж, мабуть, реінкарнація колишнього троля "сотника" (cynibr і т.п.)
_ABM_ _ 01.10.2020 12:46
IP: 77.222.153.---
Петро Киевский:
... огрессивную...
Несчастье воронежское, ты не знаешь как писать это слово? 😀
Кстати, а почему на России говорят МАсква, ВАронеж, а пишут МОсква, ВОронеж? 😀
Влад Дорошенко _ 01.10.2020 12:02
IP: 93.72.24.---
По телику вчора казали:
Була в УРСР доля машинобудування 35% ВВП,
зараз 5% ВВП.
Берімо лопату+сапу – і у село, бо ми аграрна ("бананова") країна.
Росіяни – дурні, що воюють з нами,
хай би почекали, коли укр машинобудування скотиться до 0%, уже заводять збирання своїх авто "Лада" на ЗАЗі. Ще будемо молитись, щоб росіяни і китайці завели сюди своє машинобудування, інакше всі політехнічні інститути закриються – кому потрібен інженер у аграрній і сировинній країні?
У всіх є смартфон?
Смартфон за вартістю такий, як 1 тонна руди чи 0,5 т пшениці чи кукурудзи. В укр вагоні метро 60 чол їде,
то за їх смартфони в Китай пішов вагон укр руди, чи укр пшениці. Із вагона укр руди = пів вагона смартфонів зроблять чи китайський комбайн, щоб укр пшеницю збирати і назад до Китаю везти.
Ось про це і мова.
_ABM_ _ 01.10.2020 11:03
IP: 77.222.153.---
Mike_Kharkov:
-... Объединить!... слышать вокруг только украинский язык?
Правильно, объединимся с Европой. Ну не с Россией же объединяться?!
Украина, на счастье, сохранила свой родной украинский язык, но украинцы слышат не только украинский язык. В объединенной Европе много разных языков. Все нормально!
Неспособные освоить государственный украинский язык либо дважды дебилы, либо враги.
Спросишь почему дважды дебилы? Потому, что незнание украинского не позволит получить образование не только им, но и их детям и внукам. А ты как думал!? Не нравится язык – не изучай его, но и не мешай другим его знать. Ты🤡🇷🇺 понял? Думаю, что не понял... Могу подсказать выход: → 🇷🇺
_ABM_ _ 01.10.2020 10:36
IP: 77.222.153.---
Volodymyr Tkachuk:
Петро Киевский с ру💩🇷🇺🐑💨:
Віктор Совщак:
Петр Киевский с ру💩🇷🇺🐑💨:
-...там и живут русские.
- Ви не вокруг да около, вас конкретно запитали де живуть русские
В говне ру💩🇷🇺 живут и гордятся этим. 😀
Mike_Kharkov _ 01.10.2020 10:35
IP: 134.249.228.---
Откуда взяться развитому обществу, если т.н. интеллигенция утверждает, что главная ценность украинца и укр. государства – это укр. язык?
Ведь что происходит? Для того, чтобы стать сильным промышленным, культурным государством, нужно объединить усилия и вырваться из правовой, культурной и экономической темноты. Объединить! Но политический курс государства "патриотов" утверждает, что нужно сначала "очиститься" от неправильных украинцев, ассимилировать этнически и политически. Это, естественно, делает невозможным объединение в ближайшей перспективе, зато открывает широкое поле деятельности для управления извне нашим слабым и безвольным государством, т.е., ни о какой независимости и речи быть не может.
Так на чью же мельницу льют воду т.н. "патриоты"? Чьей колонной они являются? И так ли невинно желание слышать вокруг только украинский язык?
Mike_Kharkov _ 01.10.2020 10:20
IP: 134.249.228.---
"Як же воно так сталось? Дуже просто: ще дуже мало серед української людности (не тільки серед темної, а й серед освіченої) свідомих українців, – свідомих свого національного прихилля, права й обов'язку...
...Бачу, що не бути мені з моїми творами пророчицею нігде, а найпаче в своєму царстві"
===
Здесь видится классическая (и трагическая) ошибка старого украинства, и действительно вне зависимости от уровня образования, – старый "добрый" идеализм. "Свідомими українцями", "патріотами" упорно называют тех, кто консервирует прошлое (точнее идеальный дух прошлого), и движение вперед видится как увеличение числа "свідомих".
Но что они принесли людям, кроме горя? и почему именно они рьяно служат забугорным целям?...
И как можно не видеть, что "провалля" (Стус) укр. интеллигенции это результат неразвитости укр. общ. формации, попросту феодализм, т.е. феод. быт. Так откуда же взяться интеллигенции развитого общества?
Volodymyr Tkachuk _ 01.10.2020 10:00
IP: 77.123.172.---
Петро Киевский:
Віктор Совщак:
Петр Киевский:
Вы здесь в своем тексте упомянули "русских"... Скажите, а где сейчас живут вот эти "русские"... Понятно, что меня интересует РФ... И конкретно, деревня, поселок, городок, город или хотя бы область? Предупреждаю, что я с интернета выложу историю вот того населенного пункта, которого Вы укажете
В принципе, что бы я Вам не ответил, у вас уже есть заготовленные фразы из "новой истории" и лексикона украинцев "аля 2014 года" которые гуляют по всему украинскому интернету.
Проще Вам ответить, а где живут сами украинцы, которых нельзя спутать с русскими.
Вот там где нет украинцев, там и живут русские.
Ви не вокруг да около, вас конкретно запитали де живуть русские
Елена Величко _ 01.10.2020 09:52
IP: 95.132.150.---
Що є силою та натхненням для нащадків від Олени Бджілки?
Її рівень освіти та творчості, любові до власної країни.
Вона боролась за власне зовсім не так як наразі це пропонує пані Фаріон.
Сила її була у самій сутності життя як культурної жінки – просветительниці, творіння добра та
власної величі через власний приклад та Слово, що вона передала й дочці – Лесі.
Віктор Совщак _ 01.10.2020 09:15
IP: 188.163.12.---
Петро Киевский:
Ви тут в своєму тексті згадали "русских"... Скажіть, а де зараз живуть ось ці "русскіє"... Зрозуміло, що мене інтересує РФ... І конкретно, деревня, поселок, городок, город или хоча б область? Попереджую, що я з інтернета викладу історію ось того населеного пункту, якого Ви вкажете
Зеленський77 Мовне питання191 Корупція1445 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter