12 липня 2023, 12:49

Чому громадяни для лобістів містобудівної "реформи" Шуляк і Кубракова – як контактний зоопарк?

11 липня відбулося обговорення містобудівної "реформи". Із учасників були заявлені лідерка партії "Слуга народу" і авторка законопроєкту 5655 Олена Шуляк, віцепрем'єр Олександр Кубраков і його заступниця Олександра Азархіна. Обговорення мало відбутися з нашими європейськими партнерами. Називався захід "Комітет регіонів та Європарламент по 5655".

Нагадую всім, що Європарламент застеріг Володимира Зеленського від підписання цієї "реформи". Всі розуміють, що вона проводиться в інтересах недоброчесних забудовників. Нас шокувало, що навіть після резолюції Європарламенту лобісти не заспокоїлися. Шуляк із Кубраковим поїхали до Лондона і знову намагалися пролобіювати 5655. Спікер Руслан Стефанчук після того написав листа, де фактично прямим текстом просив Європарламент закрити очі на його ж резолюцію. Звісно, що Рух ЧЕСНО та інші організації теж написали листа до Європарламенту і попросили долучити нас до діалогу.

Тут варто сказати, що до прийняття 5655 у другому читанні діалогу зі стейкхолдерами, по суті, не було. Що ж відбувається зараз? Під час чергової zoom-зустрічі з європейськими партнерами всіх опонентів повикидали.

"Ми отримали лінк від наших колег із Брюсселю. Нас попросили представити наші результати аналізу законопроєкту 5655. Але представницю Інституту законодавчих ідей від'єднали від zoom-колу", – розповідає виконавча директорка організації Мартіна Богуславець.

Спершу зустріч затримувалася на десять хвилин. І коли Рух ЧЕСНО викинули, виникло відчуття, що організатори вирішували, що ж із нами всіма робити. Повторна спроба дала зрозуміти, що організатори вирішують, коли/чи можуть долучити організації до обговорення.Рух ЧЕСНО одразу ж направив листа на електронну скриньку представника Європарламенту Андрюса Кубілюса та Катерині Мусієнко щодо того, що не може потрапити на захід. Через пів години ми отримали відповідь: організаторами є "українські колеги", і "вони люб'язно просять нас" приєднатися, технічна команда нас впустить.

Ми намагалися зайти знову, але дива не сталося. Ті, хто просувають діджиталізацію як здобуток 5655, зокрема віцепрем'єр Михайло Федоров та представник TAPAS, брали участь в онлайн-заході і вкотре не змогли під час zoom-дзвінка допомогти стейкхолдерам із приєднанням до дискусії. От така вона, реальність діджиталізації і рівність доступу.

І, звісно, це сталося не через брак компетенцій. А через відсутність базових демократичних цінностей, які передбачають плюралізм думок.

Після Руху ЧЕСНО викинули вже згадану представницю ІЗІ, представницю архітекторів Анну Кирій, редакторці відділу політики "Дзеркала тижня" Інні Ведерніковій також не дали доступу до конференції. Не уникла зачистки й Асоціація міст України. Асоціація повідомила нам, що аналогічна доля спіткала і мерів. Із зустрічі викинули майже десятьох мерів, зокрема мерів Києва, Львова, Миколаєва та Житомира.

"Оскільки представникам місцевого самоврядування не дали можливості озвучити свою позицію на зустрічі з європарламентаріями, Асоціація міст України пропонує всім євродепутатам, які 11 липня взяли участь в обговоренні законопроєкту 5655 з його лобістами, стати учасниками відкритого обговорення за участі представників місцевого самоврядування, професійної спільноти, громадянського сектору та всіх охочих", – прокоментував ситуацію виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

Асоціація міст України також повідомила, що отримала інформацію про те, що член Європарламенту Андрюс Кубілюс, який був заявлений у дискусії, не був організатором заходу, а інформацію про захід поширювали на прохання місії України в Євросоюзі.

Коли Рух ЧЕСНО видалили із зустрічі, ми з'ясували, що на зв'язку ще залишалася Ганна Бондар ("Слуга народу"). Вона очолює робочу групу, яка напрацьовує альтернативу 5655 – містобудівний кодекс.

Представники Руху ЧЕСНО сіли в авто і поїхали до народної депутатки Бондар. Не для того, щоб розповісти про корупційні ризики 5655. А просто щоб пояснити, що така поведінка є негідною.Але через кілька хвилин із зустрічі видалили і Бондар, яка зафіксувала це на відео."Я отримала лінк, який також мали мої колеги з парламенту. Приєдналася і одразу побачила, що вже є кілька десятків учасників. Зустріч затримувалася хвилин на 15. Потім я помітила, які учасники почали зникати один за одним. І зрештою на шостій хвилині після початку зустрічі відключили і мене", – розповідає Ганна Бондар.

Народні депутати теж отримали листа від представника Європарламенту, але дещо іншого змісту. Нардепам порадили звернутися, зокрема щодо питань реєстрації, на електронну пошту МЗС. Їм подякували і сказали, що "очікують на їхню участь у наступних подіях".

Це не вперше міністерство Кубракова бере участь у заходах, де опоненти містобудівної "реформи" – громадські організації, представники місцевого самоврядування, ЗМІ – сприймаються урядом як контактний зоопарк. Нас кличуть на подію в онлайн-форматі, де можна заблокувати звук або відключити від зустрічі. Більше того, після таких заходів, де громадські організації прямим текстом наголошували на тому, що імплементація законопроєкту неможлива, бо громадяни вимагають вето і є ризики, міністерство Кубракова все одно комунікувало подію так, як йому було вигідно.

Вже вкотре Рух ЧЕСНО фіксує лобізм і небажання чути громадськість із боку парламентарів та уряду. Якщо наші політики на міжнародній арені говорять, що не можна говорити про Україну без України, як стало можливим, що наш парламент приймає закони, нехтуючи думкою громадян України та ключових стейкхолдерів?

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Ірпінський суд виніс рішення на користь нардепа- ''слуги'' Горобця. Але про яйця не йдеться;)

У реєстрі з'явилося рішення, яким мене зобов'язують спросувати в моєму авторському блозі те, що стосується народного депутата мого округу Олександра Горобця ("Слуга народу")...

Після Бужанського за військову освіту взявся адвокат не України Кравець

20 червня відбудеться онлайн курс "Військове право в умовах військового стану". Одним з лекторів значиться адвокат не України "ватник" Ростислав Кравець (він системно пише у своїх дописах так: "Верховний суд не України")...

Медведчук програв суд. Чому зрадників з адвокатури доводиться вибивати поштучно?

Куму путіна Віктору Медведчуку, якого звинувачують у держзраді, відмовили у поновленні права на зайняття адвокатською діяльністю в Україні...

Як і чому навчає Бужанський студентів Військового інституту Університету імені Тараса Шевченка?

У Військовому інституті Університету імені Тараса Шевченка відбувся захід. Запросили народного депутата ватника Максима Бужанського. Пост про це був спершу на Facebook-сторінці вишу, а потім зник...

Кравець – адвокат не України. Коли ним займеться СБУ?

"Не так страшні нам московські воші, як українські гниди". Це слова Симона Петлюри. Саме тому, аби швидше виграти війну, треба робити все можливе, щоб українські гниди заподіяли державі якомога менше шкоди...

Адвоката Медведчука Київрада може включити в регламентну комісію

Сьогодні, 30 травня, буде сесія Київради. За день до цього з'явився проєкт рішення, яким пропонують розподілити деяких депутатів по Комісіях...