Транскордонна співпраця людей проти глобальних викликів
Один з найбільших мінусів СРСР, який переслідує наше суспільство і донині – це низька здатність до об'єднання та співпраці. Будь-які зібрання мали бути під контролем партійного керівництва та навіть спецслужб. Безсилля окремої людини перед авторитаризмом і побоювання "сексотів" навіть в найближчому оточенні породили нинішнє сприйняття держави як якогось потужного монстра, якого не можна здолати, а також зневіру у спільних силах громадян.
Натомість у розвинених країнах світу саме об'єднання громадян, у тому числі й підприємців, дуже часто і виконують ту роботу, яку в нас прийнято вважати обов'язком держави. Я інколи наводжу приклад німецької організації TÜV, яку знає чимало автолюбителів. Вона займається технічним оглядом автомобілів та видає сертифікат відповідності, без якого не можна виїжджати на автошляхи Німеччини. Тільки мало хто в Україні знає, що це не державна організація, а громадська.
Об'єднання – людей, підприємців, однодумців – має більшу мобільність при пошуку шляхів вирішення проблем порівняно з урядами. Це справедливо для будь-якої країни. Урядовці виявляють велику обережність у прийнятті критично важливих рішень через їх можливі політичні наслідки для власної кар'єри та виборчі цикли. Так само важко об'єднувати зусилля і різним країнам через економічні та геополітичні процеси. Країни більше націлені на конкуренцію між собою та боротьбу за ресурси, ніж на співпрацю.
Але коли постають глобальні виклики, нам немає коли чекати на зміну способу, в який держави співпрацюють. Громади і компанії часто здатні діяти швидше та ефективніше за уряди. Наприклад, коли за часів адміністрації Дональда Трампа було проголошено про вихід США з Паризької кліматичної угоди, сотні міст та компаній заявили, що продовжуватимуть скорочувати власні викиди парникових газів в рамках угоди. Ця ініціатива, названа We Are Still In показала світу, що американці підтримують Паризьку угоду, навіть якщо цього не робить уряд США.
Нещодавній успіх еко-ініціативи Greening of the Planet, де БФ "Озеленення України" був організатором, при партнерстві CEO Club Ukraine та за підтримки Міністерства екології та природних ресурсів України, Державного агентства лісових ресурсів України та Міністерства закордонних справ України показує, що величезний потенціал криється в самому людстві. Якщо об'єднувати понад кордонами простих людей, не озираючись на підтримку держав і не виправдовуючись обмеженими ресурсами, можна добитись прогресу для всього людства.
Понад 2 мільйони людей із 110 країн світу долучились до проєкту, який минулого року починався як суто українська ініціатива. Завдяки партнерам, вдалось висадити понад 5,5 млн дерев за один день. Це потужний результат, яким не зможе похвалитись жоден уряд, незважаючи на чималі ресурси. Власне, досягнення "Озеленення планети" стало світовим рекордом.
Ми показали нову модель – об'єднувати людей понад кордонами навколо глобального виклику. Адже не всі уряди та корпорації дослухаються до науковців, які доводять вирішальний вплив діяльності людини на кліматичні зміни. Викиди парникових газів, які скоротились минулого року через пандемію, цього року знову зростуть. Ліси, зокрема в дельті Амазонки, скоріше за все будуть й надалі вирубувати. Висадка дерев є лише одним із інструментів, щоб змінити цю тенденцію. Успішні проєкти такі як "Озеленення планети" стануть позитивним досвідом взаємодії та довіри для його учасників.
Якщо уряди не здатні ефективно протидіяти глобальним, це має зробити світова громада. А викликів як в Україні, так і у світі є чимало – і скорочення викидів парникових газів, і захист біорізноманіття, і підтримка самотніх літніх людей, і розвиток депресивних регіонів. Роботи вистачить всім.