18 жовтня 2009, 13:33

Дерева в лісі

Кажуть, погано за деревами не бачити лісу. Судити по одному чи навіть кільком деревам або пенькам про увесь ліс треба обережніше. Але і забувати, що ліс складається з конкретних дерев, теж не слід.

Це я про те, що судити про всіх журналістів, лікарів, будівельників, депутатів чи адвокатів треба не тільки оцінюючи кількох представників відповідної професії, яких пощастило (або навпаки – не пощастило) зустріти на життєвому шляху. Треба ще мати певне уявлення про спільноту в цілому. Не завадило б розуміти, як професійна спільнота формується, яка її структура, як і звідки рекрутуються члени, які фактори впливають на діяльність. Такі знання, до речі, допоможуть у випадку чого вибрати гарного лікаря, будівельника, адвоката чи депутата.

На жаль, наше суспільство вкрай мало цікавиться проблемами адвокатури. І на моє переконання це є однією з багатьох причин того, що ми "маємо, те, що маємо".

Адже у дійсно демократичному суспільстві громадянин не може цілком і повністю залежати від держави. Він повинен мати можливість самостійно захищати свої інтереси. А, оскільки для такого захисту необхідні спеціальні знання, громадяни цивілізованих країн для захисту власних інтересів використовують найманців, що не тільки мають відповідну професійну підготовку, але й зв'язані певним кодексом поведінки.



Я часто згадую сцену з радянського фільму 1939р. "Мінін і Пожарський". Там капітан шведських найманців, пропонуючи послуги свого загону польському командувачу, каже: "Ми билися не один раз. З Вами і проти Вас. І завжди зі славою".

Так, адвокати – найманці. Не всім з нас подобається таке визначення, що поробиш. Ми за розумний гонорар захищаємо інтереси громадян і юридичних осіб. Серед наших клієнтів трапляються не надто симпатичні типи, а іноді й просто відразливі створіння.

Але в Україні, як і у всіх цивілізованих країнах, кожен має право на правову допомогу. І хтось же повинен ту правову допомогу надавати.

Звичайно, всі адвокати різні. Та й діяльність наша багатоаспектна. Навряд чи можна всерйоз порівнювати діяльність адвоката, спеціалізацією якого є консультування великого бізнесу з питань злиттів і поглинань, з діяльністю адвоката, що здебільшого виступає захисником у кримінальних процесах.

Однак саме тому, що адвокатська діяльність часто приводить нас на межу (на межу права, на межу моралі), для адвоката дуже важливо на межі втриматися, не переступити. І тому майже всюди допуск до адвокатської професії і сама адвокатська діяльність досить суворо регулюються. Регулюються і державою, і власне професійною спільнотою.

Ситуацію з регулюванням адвокатської діяльності, а точніше, юридичної практики, в Україні я неодноразово називав протиприродною.

У нас існує врегульована законом адвокатура. В той же час, здійснення юридичної практики будь-ким не заборонено. Тому практикують в рамках Закону України "Про адвокатуру" і керуються Правилами адвокатської етики лише ті, хто згодився на це добровільно. А багато хто утворює товариства з обмеженою відповідальністю, приватні підприємства і називає їх "юридичні фірми". Жодних правил, жодних обмежень. Однак, далеко не всі, хто так чинить, є поганими юристами.

Серед адвокатів теж не всі "ангели з крильцями". І єдності в адвокатурі поки не спостерігається. Наскільки мені відомо, в Україні видано більше 40 тис. свідоцтв про право на зайняття адвокатською діяльністю. Скільки з них реально практикують – нікому невідомо. На сайті Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури опубліковано Єдиний реєстр адвокатів України, але якість і повнота інформації залишає бажати кращого, втім, можете оцінити самі.

Як би там не було, побудувати демократичне суспільство без адвокатури неможливо. Але потрібен попит. Попит не на посередників у хабарництві, не на телеклоунів, а на справжніх адвокатів. А буде попит – пропозицію ми забезпечимо.

Для тих же, хто має бажання скласти власне враження про стан української адвокатури, пропоную посилання на низку моїх текстів, сайт нашої фірми (дещо цікаве знайдете у блогах), сайти організацій, що мають до адвокатури прямий стосунок. Думайте самі, вирішуйте самі.

Чи треба реформувати адвокатуру?

Мій адвокат зв'яжеться з Вами!

З днем адвокатури, дорогі товариші!

Про повагу до прав

Спеціально для...

Право на адвоката підтверджено. Що далі?

Адвокатська фірма "Головань і Партнери"

Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України (ВККА)

Реєстр адвокатських об'єднань, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України

Асоціація адвокатів України

Спілка адвокатів України

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Президент Зеленський, Конституція і констатація

Президент України Зеленський пояснив, навіщо він підписав Указ Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 вересня 2022 року "Щодо дій України у відповідь на спробу Російської Федерації анексувати території нашої держави, з метою гарантування безпеки євроатлантичного простору, України та відновлення її територіальної цілісності" Сказав: "Я президент України, я лідер тих чи інших перемовин, і всім іншим я заборонив"...

Українське чиновництво проти прав людини

Нахабство і цинізм українського чиновництва вже давно не мають дивувати ні громадян нашої держави, ні європейську спільноту, ні цілий світ.

 Але слуги народу на досягнутому не спиняються, підкорюючи все нові і нові ганебні глибини...

Президент Зеленський і малоймовірний наступ

Надійно заброньовані від фронту чиновники з ДБР з висоти своїх глибоких знань сучасних стратегії і тактики суворо оцінили дії екскомандувача ОТУ "Харків"...

Президент Зеленський і верховенство права

У вчорашньому Телеграм-зверненні Президент України Зеленський згадав верховенство права. І як згадав! Похвалив СБУ, ДБР, Національну поліцію, прокуратуру не забув...

Порошенко. Кордон. Суд. Знову.

Важка ситуація на фронті не заважає владі пильно слідкувати за політичними опонентами і абсолютно незаконно в ручному режимі керувати режимом пропуску через державний кордон...

Наповнення бюджету і діалог

Свіжопризначений головний податківець Руслан Кравченко не здивував. За традицією всіх свіжопризначених чиновників виступив з палкими гаслами, мовляв, до нього все було погано, зате при ньому все буде прекрасно...