Василь Горбаль Член Наглядової ради Нацбанку України, народний депутат України IV,V та VI скликань.

Поточний рахунок пенсійної реформи

23 червня 2011, 14:44

За останні 20 років істотно змінилася структура економічних, соціальних та трудових відносин. Радянська солідарна пенсійна система, яка повністю відповідала логіці розвитку радянської економіки, зараз вже вичерпала свої резерви. А нових правових, економічних та соціальних механізмів гарантій забезпечення гідного рівня пенсій, які б відповідали сучасним економічним умовам, досі не розроблено. Саме тому критично постала необхідність у швидкій модернізації пенсійної системи.

Для людей це означатиме зміну фінансових пріоритетів власної економічної життєвої стратегії. Ринок праці стає дедалі більш мобільним: сьогодні людина вже не може працювати все життя на одному робочому місці. Адже кожен з нас намагається підвищити свою кваліфікацію та прибутки, змінити у разі потреби місце роботи, обирати державне або приватне підприємство в залежності від поставлених професійних якостей та умов, що пропонується роботодавцями.

Головним завданням пенсійної реформи має стати переорієнтація економічної поведінки людей, тобто зміна патерналістської стратегії очікування на державну пенсію та персональне фінансове планування своїх доходів на пенсійний вік. Стабільність життєвих стратегій може бути забезпечена тоді, коли є вибір умов та послуг, які надаються фондами пенсійного забезпечення. Поява недержавних пенсійних фондів означає створення ринку послуг з пенсійного забезпечення, в якому держава перестає бути монополістом на ринку пенсійного сервісу, а люди стають повноправними інвесторами свого життя. Розмір пенсій за таких умов вже залежатиме від розміру інвестицій, амбіцій, хисту, здібностей кожної людини.

Втім, не секрет, що сьогодні проект пенсійної реформи сприймається болісно та критично тому, що досі залишається не реформованою економіка, а тому невизначеною й неусталеною є соціальна модель держави. Звідси є люди, які виграли від реформ, і є ті, що програли. Наразі тих, хто успішно адаптувався в нових умовах – меншість, а тих, хто не зміг адаптуватися – значно більше. Тому питання пенсійної реформи – це, насамперед, питання вибору такої моделі економіки, стратегії економічної модернізації та бачення соціальної місії держави, за якою більшість виграє від реформ.

Метою пенсійної реформи не може бути лише вирішення питання наповнення Пенсійного фонду. Ця проблема не може бути вирішена за рахунок покриття його дефіциту з держбюджету. Успішність пенсійної реформи буде залежати від того, чи будуть проведені структурні економічні реформи, створена стимулююча податкова система та переорієнтована економіка на розширення прошарку середніх власників.

На цей час в солідарній системі пенсійного забезпечення є серйозні складнощі. По-перше, потрібна єдина формула розрахунку пенсійного забезпечення для всього населення, щоб не було VIP-пенсіонерів, які отримують пенсії не за результатом трудової діяльності, а внаслідок отриманого привілейованого статусу. По-друге, розрахунок обчислення має напряму корелювати з величиною трудового стажу, щоб уникнути зрівнювання за розміром пенсії тих, хто має стаж 5 років, і тих, хто – 35 років.

Власне, якщо порівнювати, то, на відміну від солідарної системи, персональні накопичувальні рахунки є більш справедливим інструментом забезпечення безбідної старості. Це спосіб, що надає можливість інвестувати в себе і в своє майбутнє. Це означає, що гроші, які знаходяться на руках та лежать "мертвим капіталом", отримують шанс працювати на свого власника.

Слід також розуміти, що Пенсійна реформа не обмежується прийняттям одного закону. Мова йде про формування нової, сучасної пенсійної системи. З огляду на це, на законодавчому рівні необхідно вирішити низку наступних проблем.

Перша – впровадження двох обов'язкових рівнів пенсійного забезпечення означає подвійний внесок до Пенсійного фонду за солідарною та накопичувальною системами. Це нівелює принципи пенсійної реформи, оскільки визнає недієздатність добровільного індивідуального накопичування.

Друга – рівень обов'язкової накопичувальної системи (як відомо пропонується 2%, а через 5 років – 7%) вводиться при повному збереженні відсоткової ставки відрахування згідно солідарного рівня (33,2%). Тому потрібно зниження солідарного внеску хоча б до 15%, щоб у людей з'явився стимул ставати клієнтами накопичувальних фондів. Крім цього, залишається архаїчний радянський податок з доходів найманих працівників, що є в ринкових умовах діє як ПДВ на заробітну плату. З подібним навантаженням на заробітну плату стимулів для розвитку накопичувальної системи не залишається.

Третє – відсутність роз'яснювального інформаційного супроводу при прийнятті змін до пенсійного законодавства. Якщо відбуваються зміни у структурі пенсійного забезпечення, то нагальним є прозорі розрахунки по кожній з груп пенсіонерів. Адже на момент прийняття закону у першому читання залишається невизначеним для кожного українця яким може бути пенсійний стаж саме для нього, на який розмір пенсії він може розраховувати за умови досягнення чи не досягнення стажу.

Люди повинні чітко розуміти, яка модель пенсійного забезпечення для них більш вигідна, яким чином вони створюватимуть свій особистий пенсійний фонд. Питання довіри між державою та громадянином має бути на сьогодні головним пріоритетом реформування пенсійної системи. Без довіри людей жодні зміни не матимуть успіху, а нова, змінена система не буде працювати.

powered by lun.ua
Коментарі — 19
ice 7 _ 25.06.2011 20:19
IP: 93.74.237.---
Васильок поділись с Тигіпко своєю схемою по обкраданню пенсіонерів в Укргазбанкук. По цій лінії ваші погляди будуть взаомообогащающими...
rudikman _ 25.06.2011 14:18
IP: 77.123.167.---
Вася, пошел нахер,
Michael Mayevsky _ 24.06.2011 02:24
IP: 91.201.244.---
"Укргазбанк"! Я можу все!!!
(з телевізійної реклами)
1slva _ 24.06.2011 01:40
IP: 178.137.128.---
Донецкие забрали у Горбаля часть наворованого так что...он уже пострадавший
1slva _ 24.06.2011 01:38
IP: 178.137.128.---
А вот еще...
На одном старом пристаром кладбище жил один никрофил...
он залазил в глубокие холодные могилы засыпал себя землей и представлял что он уже мертвый... ну и тд
Своя_Думка _ 23.06.2011 22:20
IP: 91.124.176.---
І був Василь Горбаль керівником Львівщини.
І підписав "правильні" папери "...на виконання доручення президента..."
І тепер за тими паперами
НИЩИТЬСЯ
освіта Львівщини!
І, спираючись на ті папери, хочуть нищити
освіту Львова!
Хоча, швидше за все, ЗА ТАКИЙ "ПОДВИГ", МІСЦЕ В ПАРТІЙНОМУ СПИСКУ Василю Горбалю ГАРАНТОВАНЕ!
А ми – НЕ ЗАБУДЕМО!
Про ті відсотки, які були на минулих виборах, партія регіонів через цей "подвиг", може І НЕ МРІЯТИ!
ice 7 _ 23.06.2011 22:03
IP: 93.74.237.---
Крадій активів з Укргазбанку, який ошукав багато вкладнків. Дочекайся, коли нарешті прийде дійсно українське влада і ти сядеш до буцигарні у відповідності дл твоїх заслуг перед баньківською системою років так на 100 з гаком???? Чмо ти, пердунівське...
харківський _ 23.06.2011 19:00
IP: 46.118.232.---
Яка реформа??? Я плачу з усього 7% до пенсійного форму, навіть з поповнення до мобільного телефону. А пан Горбаль, нувориш за рахунок побудованого в Україні трудом кількох поколінь, платить щомісяця до пенсійного фонду лише з 14 тис гривень, хоч доходи мілліонні. Так чому один платить з УСЬОГО свого доходу, а інший, який збагативя за рахунок пенсіонерів, платить лише з мізерної частини своїх доходів? От коли Горбаль платитиме мілліони до ПФ- ото і буде реформа, а так це чергова афера по збідненню бідних.
Kyrylo Suhovirko _ 23.06.2011 17:31
IP: 77.247.181.---
Без довіри людей жодні зміни не матимуть успіху, а нова, змінена система не буде працювати.

Ага. А на що ви сподіваєтесь, проводячи реформи в умовах олігархії (олігархія апріорі корумпує країну)? От, наприклад, пенсійною і земельною реформами ви простимулюєте урбанізацію, при цьому не створюючи нові робочі місця у містах. Людський ресурс на експорт?
Потомок _ 23.06.2011 16:30
IP: 93.72.29.---
Господин Горбаль

Вы своих родных также разводите?

Ни пенсионной, ни налоговой реформы, как и иной другой при власти ПР в Украине нет.

Есть маневры, которые продиктованы желанием:

- удерживать народ розкознями про реформы от желания смести всех вас бездарных. но алчных и бессовестных.

- а также пускать дым в сторону Европы.

Главное же, на что сейчас ориентированы все усилия – это хапать и приватировать, что еще не отхватили.

Доказательство тому списки Форбс. Интересно, да?

Вся страна в кризисе, оппозицию мочат за "преступления", а спонсоры и члены ПР и приспешников только жиреют.

Вот уж страдальцы за народ, вот уж работяги?

Меня больше всего удивляет талант вашей братии в атракционе "ссы в глаза, а вам все роса"

Этими росказнями про заботу о пенсиях и налоговом бреме вы со своими домочатцами занимайтесь.

Народ все видет и мотает на ус-в дело.

Щеки вашей братии не тянут?
Max Shnitov _ 23.06.2011 15:59
IP: 193.111.173.---
soc:
Згоден.
soc _ 23.06.2011 15:52
IP: 217.66.98.---
Max Shnitov:
...член партії регіонів... І це лвів'янин... Ну-ну...
практика показує, що і серед лвів'ян є члени;
а серед донетчат (набагато меньше) трапляються мозки
проффесионал _ 23.06.2011 15:42
IP: 80.239.242.---
Горбаль.Нахрена Вы это наклепали.В ПР и без Вас проффесионалов хватает. Тигибыч нам уже все объяснил.Мы все уже поняли.Пенсионную реформу бояться не надо. 1.Пенсия будет маленькой, 2.Мы до нее не доживем.
100% _ 23.06.2011 15:34
IP: 92.113.182.---
"Люди повинні чітко розуміти", что вы, боровы, одним озабочены, как еще обобрать народ.
Opara _ 23.06.2011 15:31
IP: 93.79.13.---
Вы,людишки,несите свои отчисления 2-7% со своей жалкой зарплпты в Недержавный Пенсионный Фонд (накопичувальна система),а владельцем этого фонда будет Вася Горбаль,который будет вкладывать ваши денежки в инвестиционные программы,где будет получать прибыль,а может и прогорит вместе с вашими отчислениями.Передавали однажды по новостям,как в 2008году во время кризиса обанкротились в Израиле два частных пенсионных фонда.
Дядя Женя _ 23.06.2011 15:11
IP: 77.52.116.---
Пенсионный фонд- кормушка для чиновников, и видели они население в гробу. Пенсии – подачки людям за долголетний рабский труд. А Вася Горбаль – один из первых в очереди на частный пенсионный, неотъемлемую часть второго уровня, и опять же денежки в свой кармашек. Фраера, блин! Хватит уже народу лапшу на уши!!!
Max Shnitov _ 23.06.2011 14:58
IP: 193.111.173.---
"Без довіри людей жодні зміни не матимуть успіху, а нова, змінена система не буде працювати." – так може спочатку подумали б про довіру людей? А-то якось не стикається – вам же ж до одного місця думка людей. Чечетов руку підняв – "регіонал" проголосував, бува за трьох-чотирьох "регіоналів", а не тільки за себе.
Max Shnitov _ 23.06.2011 14:56
IP: 193.111.173.---
...член партії регіонів... І це лвів'янин... Ну-ну...
Sashko1 _ 23.06.2011 14:53
IP: 89.162.186.---
Дякую за слушні зауваження! Тим, хто голосував за цей закон – ці зауваження "до лампочки!" Вони вже вирішили питання пенсій для себе і свої онуків
Україна та Європа1085 Aтака Путіна1223 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter