Василь Горбаль Член Наглядової ради Нацбанку України, народний депутат України IV,V та VI скликань.

Майбутнє України створюється в Україні

26 вересня 2012, 17:12

В кінці 2010 року Міжнародним інститутом освіти, культури і зв'язків з діаспорою Національного університету "Львівська політехніка", було проведене опитування, в якому молодих людей у віці до 30 років, зокрема, запитували про те, яким вони бачать своє майбутнє. Результати його виявилися шокуючими: 49% респондентів заявили, що хочуть виїхати з України назавжди.

Ще один характерний штрих: за даними Державного департаменту США, в 2011 році 853 тис. жителів України – майже 2% всього населення країни – подали заявки на участь в лотереї на здобуття "грін-кард" – посвідки на проживання в США. Більше кандидатів було лише від Нігерії, чиє населення, взагалі-то, більш ніж удвічі перевершує українське, і Гани.

Зрештою, не випадково понад 5 млн. українців (за іншими даними – до 7 млн.) працюють за межами країни. При цьому, значна частина цих гастарбайтерів не збирається повертатися. Якщо у них виникає можливість організувати приїзд на нове місце своїх сімей, вони зазвичай так і чинять. Те, що населення України за 20 років після проголошення незалежності в 1991 році скоротилося на 6,5 млн. (на 12,5%), викликане не лише негативним балансом між смертністю і народжуваністю, але й еміграцією.

З України виїжджають, тому що не бачать майбутнього на Батьківщині. В Україні створюється дуже мало високооплачуваних робочих місць, які б забезпечували прийнятний рівень життя. В Україні важко і часом небезпечно вести бізнес. Нарешті, в Україні гнітючо великі суспільні контрасти, а всі "соціальні ліфти" або працюють з великими перебоями, або зовсім демонтовані, бо непотрібні. Безумовно, нинішній стан України ніяк не можна назвати катастрофічним, а трудова міграція грає важливу роль в плані збереження соціальної стабільності, але якщо мешканці йдуть зі свого будинку, чи довго простоїть сам будинок і як швидко заведуться там нові хазяї?...

Чому це відбувається? Причин тут багато, але навіть якщо не заглиблюватись, досить і тих, що лежать, можна сказати, на поверхні.

Українська економіка експортно орієнтована. Найбільші компанії України отримують основні прибутки за її межами і тому більше зацікавлені в зниженні витрат (зокрема, на робочу силу), ніж у процвітанні країни. При цьому, останніми роками на світовому ринку складається несприятлива кон'юнктура для більшості українських експортних товарів.

Український споживчий ринок вузький і слабкий, він не дозволяє компаніям, які на ньому працюють, отримувати високі доходи і, відповідно, платити високі зарплати своєму персоналу. Низька купівельна спроможність населення змушує українські компанії накручувати ціни, щоб компенсувати мінімальні обороти високою маржею. Не дивно, що вартість багатьох споживчих товарів в Україні вища, ніж в багатій Західній Європі.

Слабкість ринку не дозволяє "розкрутитися" українському малому бізнесу, домогтися істотного зростання продажів, виконати роль "соціального ліфта", яку він з успіхом відіграє в країнах Заходу. Вона ж підштовхує український бізнес до монополізації ринку за будь-яку ціну: якщо "пиріг" маленький, очевидно, що на всіх не вистачить.

Щоб розірвати це порочне коло, потрібні, перш за все, інвестиції. В Україні потрібно дуже багато зробити, щоб вона стала по-справжньому комфортною для своїх громадян. Наша країна відчайдушно потребує відновлення або створення з нуля цілих галузей, щоб знизити зростаючу з кожним роком залежність від імпорту. Що відбувається з країною, яка багато років недоінвестовувала в національну економіку, віддаючи перевагу все купувати за кордоном, ми бачимо зараз на сумному прикладі Греції.

Ще з 90-х років в нашій країні прийнято ставитись з якимсь пієтетом до іноземних інвестицій, хоча реальний досвід всіх цих років свідчить, що їхній реальний вплив на економіку України вельми скромний. За весь час існування незалежної України немає жодного прикладу, коли іноземний інвестор побудував би в нашій країні велике промислове підприємство або запровадив в широкому масштабі по-справжньому передові технології. Велика частина іноземного капіталу вкладалась в Україні в сферу послуг (переважно, торгівлю і фінанси) або будівництво.

Причому, в реальному секторі економіки мова звичайно йшла про покупку іноземним власником успішно діючої української компанії, від чого самому народному господарству, як правило, було ні жарко, ні холодно. У кращому випадку новий власник розвивав придбане підприємство так само, як робив би це будь-який нормальний бізнесмен.

Для транснаціональних компаній Україна – третьоступеневий ринок, багато хто з них навіть не має тут свого представництва, вважаючи за краще працювати через Москву. Їм не цікаво вкладати в Україну значні кошти – простіше привезти сюди все необхідне з-за кордону, ніж налагодити виробництво на місці. Основні інвестиції в економіку нашої країни можуть прийти лише зсередини!

Отже, капіталовкладення, спрямовані на створення нових робочих місць, відкриття нових виробництв, впровадження нових технологій – це якраз те, що зараз абсолютно необхідне Україні. Створення, модернізація, оновлення мають бути вищими пріоритетами як держави, так і українського бізнесу.

Розвиток вітчизняної економіки повинен йти в декількох напрямах. По-перше, це створення сприятливіших умов для ведення бізнесу. Це означає, насамперед, боротьбу з корупцією і рейдерством, радикальне скорочення кількості необхідних дозволів і узгоджень в держорганах, спрощення податкової системи і бухгалтерського обліку, усунення "прогалин" та "невизначеностей", які часто заповнюються співробітниками податкових органів на власний розсуд.

Люди можуть самі вирішити чимало своїх проблем, якщо їм не заважати. Одна з найважливіших причин багатства США і Європи полягає в тому, що там дуже легко почати свою справу. Там практично немає корупції на низовому рівні, регулятивна і податкова система досить складні, але в цілому логічні й зрозумілі. Державі треба повністю підтримувати активних людей, готових самостійно влаштовувати свою долю. Головне, щоб їхня діяльність відбувалась в рамках законності.

По-друге, держава повинна провадити активну модернізаційну політику. Лише вона здатна розвивати ті напрями, які дуже складні й затратні для приватного бізнесу або важливі в довгостроковому плані, але не можуть дати швидкої віддачі.

По-третє, одним з найважливіших пріоритетів економічної політики України має стати постійне підвищення соціальних стандартів. Це передбачає не лише збільшення мінімальних зарплат і пенсій, але й усіляку підтримку створенню високооплачуваних робочих місць – в першу чергу, у виробничій і технологічній сферах.

В України має бути майбутнє! Але створити його можемо лише ми самі!

powered by lun.ua
Коментарі — 40
Петя Волк _ 23.10.2012 15:51
IP: 178.213.189.---
я тоже с большим интересом слежу за Василием Горбалем, особенно когда его бросили на самый трудный, опасный участок работы – руководить Бандеровщиной. Раньше у него было такое приветливое открытое лицо, улыбка, а после он стал точь в точь похож на Карпова из соотв. сериалов ("Глухарь", "Карпов"): взгляд дикий, неукротимой внутренней силы, как у загнанного зверя... Что с ним сделали клятые бандеры, представляю себе сколько он бедняга там натерпелся! После таких работ человеку по-хорошему положен отдых, психологическая реабилитация как после Чечни или Афгана. Нашей стране и нужен такой политик, может даже и Президент – суровый, сильный, дикий, как Иван Грозный, который бы не пел сладких песен а сразу кнутом, железной метлой навел порядок, а то распоясались...
n_fo _ 21.10.2012 20:37
IP: 195.39.211.---
Вчера посмотрела на УТ-1 интервью с Василием Горбалем, в котором он заявил, что ведет свой блог лично, – заинтересовалась настолько, что перечитала несколько статей. Разочаровалась, господин Горбаль! Может некто и интерпретирует Ваши мысли, в общем мысли правильные (или правильно подобранные для публичного освещения), но человек Вашего уровня выражался бы иначе – покороче, поконкретнее и, извините, поумнее. А вообще, хотелось бы, чтобы людей Вашего типа было побольше а нашем обществе и чтобы хотя бы часть своей энергии они направляли на его развитие и улучшение, а не только на личное обогащение (да и последнее – не порок: если бы были бесссребреником, вызывали бы меньше симпатии).
И не смотря на выше сказанное, желаю Вам удачи не выборах!
ice 7 _ 28.09.2012 21:05
IP: 93.74.237.---
Горбаль коли ти нарешті повернеш людям їх вклади, які ти вкрав з Газбанку? Писатель блин...
steinar _ 28.09.2012 11:31
IP: 194.187.111.---
__Antikiller__:
СССР знаете как развалили? Я присутствовал) Полным безучастием.
СССР развалил себя сам и экономически и отношениям к своим гражданам. После ухода Сталина и хрущевской речи про развенчания культа личности некоторые эксперты говорили что СССР просуществует 20-30 лет. Так оно и оказалось.
steinar _ 28.09.2012 11:25
IP: 194.187.111.---
Капитан Очевидность
Uruz _ 27.09.2012 11:47
IP: 176.8.145.---
Народ, пора объединятся и создавать альтернативное государство, где собранные налоги будут подконтрольными и не будут разбазариваться по личным карманам.
Mavka _ 27.09.2012 11:46
IP: 85.142.228.---
Та вы уже настворювалы здесь... что и дыхнуть нельзя... Не стыдно лицемерить? не стыдно находиться в одной партии с бандитами?
Taras_Gourko _ 27.09.2012 10:39
IP: 95.132.91.---
Уважаемый Василий,
Вы идёте по моему округу, и я думал голосовать за Вас. Однако, дочитав статью до половины, бросил, и понимаю, что альтернативы ПР сегодня нет. Вы пишите, что "... Найбільші компанії України отримують основні прибутки за її межами і тому більше зацікавлені в зниженні витрат (зокрема, на робочу силу), ніж у процвітанні країни." Вы где видели бизнес, который не заинтересован в прибыли (через снижение расходов), а заинтересован в процветании страны (любой)? Вы или дебил, или ничего не понимаете в бизнесе. Попробуйте привлечь инвестора, чтобы он работал на процветание Украины, а не на свою прибыль? Т.е. мой бизнес должен работать не на прибыль, а на "процветание" таких кандидатов, как Вы (через разворовывание бюджета)?
бун _ 27.09.2012 09:15
IP: 178.95.27.---
Василю, до тих пір, поки у цій країні приватна власність не буде захищена хоча б на тому рівні, як це було до 1917р., або так, як це є на захід від нашого кордону, то ні про який прогрес мови не можна вести в принципі. Самі ж розумієте, в країні не існує жодного бізнесу, який сподобався б особам, наближеним до владної вертикалі і був би захищений від їх зазіхань. Ну який дурень з-за кордону принесе сюди свій мільярд, з Василем Горбалем створять бізнес, а тоді в стилі східних деспотій той бізнес заберуть мандарини імператора. Не треба виставляти себе таким простачком, Ви, мовляв, цього ще не знаєте.
Uruz _ 27.09.2012 08:51
IP: 176.8.145.---
Сказал горбаль и проголосовал за закон о клевете.
alexa71 _ 27.09.2012 08:33
IP: 95.135.58.---
Ну і душка Горбаль! А гумний який!!! Це прокламація для пенсіонерів на колгоспному полі?
Вони мають все робити, що світоч Горбаль написав? Америку відкрив. Горбаль власник заводів, газет, параходів, банків, сама влада. Так що йому заважає робити те що написав?
До речі, списано з лозунгів Тимошенко в 2005 році. Та також звмзділа те саме.
__Antikiller__ _ 27.09.2012 01:33
IP: 188.163.42.---
Нужно менять ник, а то слишком агрессивный, на более добрый)
__Antikiller__ _ 27.09.2012 00:27
IP: 188.163.42.---
lola:
Antikiller_берем (ну нема в мене на компі москальськоі мови) красний флаг,и куда подальше?
-
Да я никуда не хочу ехать, тут моя родина. Пусть "донецкие" выезжают)
__Antikiller__ _ 27.09.2012 00:19
IP: 188.163.42.---
live:
__Antikiller__:
Вот именно полным безучастием мы и разваливаем возможную "процветающую Украину".
Если хорошего кандидата не видно на горизонте, то надо самому становиться кандидатом. Мне кажется, этим руководствовались Черновол и Монтян, и это прогресс.
-
Не помню процветающей Украины

Я помню чудесную декларацию независимости
И помню кого под нее выбрали
Кучму, Кравчука. и прочее гавно, которое не достойно не то, чтобы быть президентом, а быть лично вашим соседом по дому!

Процветающая Украина будет когда люди поумнеют и за это донецкое гавно никто и 1 процента голосов не даст!
lola _ 27.09.2012 00:08
IP: 194.44.190.---
Засунувши красний флаг подальше они,бандити,тоисть ПР умеют строить все.
lola _ 27.09.2012 00:06
IP: 194.44.190.---
Antikiller_берем (ну нема в мене на компі москальськоі мови) красний флаг,и куда подальше?
__Antikiller__ _ 27.09.2012 00:04
IP: 188.163.42.---
live:
Вот это результат нашей пассивности (если вы относите себя к умным).
-
Пассивности? А что вы лично мне хотите посоветовать? Взять красный флаг и взять Банковую?)))
Если такой, как Янукович, смог взять Банковую, то неужели вам или мне это было бы сложнее? Ну, предположим, что у меня нет к этому предрасположенности, но есть и другие...
-
А толку? Ну уйдет Янукович, прийдет Тягнибок, к примеру, так его люди за баблом к Клюеву раз в неделю бегают в АП)

СССР знаете как развалили? Я присутствовал) Полным безучастием. Тут проще. Тут к власти пришли тупые бандиты. Да, они умеют строить. Киев отстроили так, как никогда никто не строил. Но на государственном уровне управления они дебилы. Они умеют строить но не умеют мыслить. И в этом их главная проблема.
lola _ 27.09.2012 00:03
IP: 194.44.190.---
Я поважаю Василя.такой характер-не дал Хаму.ето очень-очень смело.Не буду спать всю ночь,Василий,Ві меня роздразнили
__Antikiller__ _ 26.09.2012 23:55
IP: 188.163.42.---
live:
__Antikiller__:
Вот это результат нашей пассивности (если вы относите себя к умным).
-
Пассивности? А что вы лично мне хотите посоветовать? Взять красный флаг и взять Банковую?)))
__Antikiller__ _ 26.09.2012 23:53
IP: 188.163.42.---
Сейчас нам Горбаль расскажет как в Украине небезопасно вести бизнес. а того глядишь и плюнет в морду шефа "Хама", извиняюсь, сейчас погоняло другое "Парус", бизнес-центр Фирташа в центре Киева назван в его честь)

Горбаль – вы ведите себя аккуратнее, привлекайте инвестиции для вашего безнадежного шефа, а не отпугивайте их)))
forg _ 26.09.2012 23:42
IP: 193.107.177.---
live:
Продолжая вчарашнюю тему, хочу ещё раз подчеркнуть, что в основе хорошего государства должна лежать справедливость. Если государство не может обеспечить этот принцип, то оно не нужно своим гражданам.
чому не нужно? воно їм нужно щоб оправдовувати несправедливість яку продукують ті ж "громадяни"
держава – це чисто абстрактне поняття
deBirse _ 26.09.2012 23:42
IP: 77.90.254.---
Вася, у тебя есть одна очень серьёзная проблема – ты сам. Точнее, Вася, тебя знают очень многие люди в Киеве и у тебя есть даже слава, но дурная слава. Слава проходимца. Ты можешь рисовать любые нью-васюки в своих правильных опусах, но твой авторитет, Вася, останется навсегда с душком.Да что я тебе рассказываю, ты свою биографию знаешь лучше. Впрочем, среди регионалов других нет. Ты там ещё белая ворона, Василий.
__Antikiller__ _ 26.09.2012 23:31
IP: 188.163.42.---
live:
Продолжая вчарашнюю тему, хочу ещё раз подчеркнуть, что в основе хорошего государства должна лежать справедливость. Если государство не может обеспечить этот принцип, то оно не нужно своим гражданам.
--
Как вы можете так говорить?

Посмотрите на светлые лица украинских реформаторов))))

http://s017.radikal.ru/i415/1209/08/e02545feacc6.jpg
__Antikiller__ _ 26.09.2012 23:17
IP: 188.163.42.---
xakhcirots:
Мыши плакали, кололись, но упрямо продолжали строить капитализьму.
)))
__Antikiller__ _ 26.09.2012 23:13
IP: 188.163.42.---
lola:
Василю пощо вам та політика.Ви дуже симпатичний мужчина.Ваша борідка це вершина мого блаженства.
--
Может вы где-нибудь в другом месте познакомитесь?)
Україна та Європа1085 Aтака Путіна1223 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter